Μερικές ερωτήσεις και προτάσεις για site

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
steve62742

Δημοσίευση από steve62742 » 13 Αύγ 2013 13:51

Καλησπέρα
Έφτιαξα αυτό εδώ το site ( http://elamesa.3area.info/ ) με joomla 3 και νομίζω πως έχω πετύχει το αποτέλεσμα που ήθελα. Τώρα έχω μερικές απορίες όμως.
1)Θέλω να περάσω τα άρθρα από το παλιό μου μπλογκ στην καινούργια σελίδα, αυτό είναι σωστό από άποψη SEO? Βασικά όταν τα περάσω, το σωστό είναι να κλείσω πια το παλιό μπλογκ έτσι? Επίσης, μπορώ να δημιουργήσω (για μερικά άρθρα τουλάχιστον) redirects, ώστε τα links που ξέρω πως φέρνανε κόσμο να μην χαθούν αλλά να γίνονται redirect στα καινούργια links?
2)Τις φωτογραφείς που χιάζονται τα άρθρα του site, θα ήτανε λογικότερο να τις ανεβάζω σε κάποιο flickr/picasa και από εκεί να παίρνω το link τους? Με 3-4 εικόνες ανά άρθρο φαντάζαμε πως δεν θα αργήσει να γεμίσει ο χώρος στον σέρβερ (σε ένα μικρό-λογικό πακέτο πάντα). Από αυτό, έχω κάποια επίπτωση?
3)Όποιος μπορεί ας ρίξει μια γρήγορη ματιά για λάθη και αλλαγές που μπορούν να γίνουν.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 16 Αύγ 2013 00:10

Καλή αρχή σου εύχομαι φιλαρακο.

Εχεις το μερακι απο οτι φαίνεται ...

Απο μια γρήγορη ματιά που έριξα αυτό που δεν μου άρεσε και το οποίο το βλέπεις πολύ σε ολα τα ερασιτεχνικά σαϊτ ειναι η λάθος αναλογία που έχεις στις διαστασεις της φωτο πανω-πανω . Μπορεις να το διωρθωσεις ευκολα νομίζω.

Το να βάλεις τις φωτο σε flickr/picasa δεν είναι κακή ιδέα για να γλυτώσεις baudwith στο σερβερ σου.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω γιατι διαλεξες joomla 3 ?

Απο οτι ξερω μεχρι να βγει η εκδοση 3,5(το 2015 νομιζω) ειναι μονο για προγραμματιστες . Η τελευταια σταθερη εκδοση για production ειναι 2.5.11 αν δεν κανω λαθος.

Το template καλο φενεται μονος σου το εκανες ?

steve62742

Δημοσίευση από steve62742 » 21 Αύγ 2013 21:02

Ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές. Το template λέγετε bloggani, απλά έχω κάνει μερικές αλλαγές πάνω του. Την 3 την διάλεξα επειδή είναι η τελευταία,ξέρω ότι περιμένουμε την 3.5 αλλά δεν νομίζω η 3 να είναι μόνο για προγραμματιστές. Οι διαστάσεις έχεις δίκιο, θα διορθωθούν σύντομα.

Άβαταρ μέλους
limitCracker
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από limitCracker » 26 Αύγ 2013 14:19

Γειά σου φίλε μου. Ωραία προσπάθεια.

Πρόσεξε στο Top Menu. Έχεις και Contact και Επικοινωνία κάντα ένα. Επίσης στο contact η φόρμα δεν έχει captcha καλό θα ήταν για το server σου να έχει για τυχόν DoS επιθέσεις.

Από WordPress σε Joomla πως και η αλλαγή? (αν δεν είμαι αδιάκριτος)

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 27 Αύγ 2013 12:57

Δεν βλέπω κάτι :(

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Αύγ 2013 12:57

To joomla 3 αν θυμάμαι καλά δεν είναι lts έκδοση, αλλά προτείνεται για νέα sites που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε extensions (μέχρι να βγει η 3.5 δηλαδή).

seeder

Δημοσίευση από seeder » 28 Αύγ 2013 14:11

EneMe έγραψε:To joomla 3 αν θυμάμαι καλά δεν είναι lts έκδοση, αλλά προτείνεται για νέα sites που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε extensions (μέχρι να βγει η 3.5 δηλαδή).
Θα συμφωνήσω. Εχω κανει αυτην την συζήτηση πολλες φορες και εχω δει οτι, γενικα το σπρώχνουν το 3.x οσο μπορουν οι συντελεστες του.
Πιστεύω όμως οτι ειναι καθαρα θεμα marketing.

steve62742

Δημοσίευση από steve62742 » 01 Οκτ 2013 02:08

Αυτή είναι η τελική μορφή της σελίδας http://www.ela-mesa.gr/ ευχαριστώ για τα σχόλια, όποιος έχει κάποια παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

*η αλλαγή έγινε από blogspot σε joomla

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες