Αποτομη πτωση επισκεψιμοτητασ στο blog μου

θέματα που αφορούν τον Blogger.com (Blogspot) και τα blogs που κάνουν hosting στην πλατφόρμα αυτή.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
antrian

Δημοσίευση από antrian » 15 Αύγ 2013 15:37

Καλησπέρα σας.
Διατηρώ ένα blog εδώ και 11 μήνες, το οποίο είχε καθημερινά 4500-5000 επισκεψεις και ενίοτε πάνω από 6000 τους τελευταίους 9 μήνες. (Σε προβολές σελίδων, 23000 και πάνω την ημέρα). Στις 6 Αυγούστου 2013, ήρθε μια απότομη πτώση, της τάξης του 70% και έπεσε στισ 1500- 2300 επισκέπτες ημερησίως, πτώση που διατηρείται ως σήμερα 15 Αυγούστου.
Οι λιγοστές γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να βρώ το πρόβλημα και να το διορθώσω.

Αν βοηθάει, θα αναφέρω 2 κινήσεις μου την προηγούμενη μέρα, που ίσως βοηθήσει την διάγνωση του προβλήματος.

1)Για πρώτη φορά, (στις 5-8) έβαλα banner διαφημίσεων μέσα στην ανάρτηση. Το έκανα αυτό σε καμιά 200αριά αναρτήσεις.

2)Την τελευταία ανάρτηση την δημοσίευσα κατα λάθος τις πρώτες πρωινές ώρες (στις 6-8) και μέσα στο ίδιο λεπτό την διέγραψα ώστε να την προγραμματίσω για αργότερα. το πρωί είδα έκπληκτος τα κακά μαντάτα...

Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο οι 2 παραπάνω κινήσεις στην πτώση.

Όπως και να χει όμως θα χρειαστώ βοήθεια ώστε να λυθεί το πρόβλημα και όχι απλά να διαγνωσθεί.

Σημειώσεις : Κάθε μέρα αναρτώ3-4 θέματα εδώ και πολλούς μήνες και είχα κανονική ροή.
3-4 λέξεις κλειδιά που με είχαν απογειώσει, τώρα έχουν πέσει 70% !

Η άνοδος του μπλογκ οφείλεται σε κάποιον γνωστό που έκανε κάποιο SEO με χάρτες ιστοτόπου και καταζωρήσεις σε διάφορες μηχ. αναζήτησης κ.λπ. με τον οποίο έχουμε χάσει επαφή.
Μετά το προβλημα ψάχτηκα στο web master tools και έκανα νέους χάρτες ιστοτόπου.
Στις 6-8 είχα μήνυμα στο web master tools, που έλεγε πως τα κλικ σε συγκεκριμένη ανάρτηση που είναι στις κορυφαίες του blog μου έχει πέσει πάρα πολύ.

Αν μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω ώστε να επανέλθει η επισκεψιμότητα, ή έστω να αρχίσει και πάλι η ανοδική πορεία θα σας είμαι ευγνόμων
Ασχετος...σχεδόν

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Αύγ 2013 16:14

Καταρχήν δεν αναφέρεις ξεκάθαρα από ποιες πηγές έρχονταν οι επισκέπτες. Υποθέτω google.

Αν οι σελίδες που είχαν την κίνηση εξακολουθούν να βρίσκονται στο index της google, τότε έχεις φάει κάποια αυτόματη ή χειροκίνητη ποινή. Την μη αυτόματη την βλέπεις από το wmt, την αυτόματη τη μαντεύεις αν έχεις αποκλείσει όλα τα άλλα ενδεχόμενα.

antrian

Δημοσίευση από antrian » 15 Αύγ 2013 16:36

Από google και φιλικά ιστολόγια κυρίως (μισα μισα ζχεδον) είχα τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα. Η google είχε 95% της αναζήτησης από μηχανες.

Αν εννοείς για ποινή από την google το έψαξα και δεν έχω φάει ποινή.
Αν θέλεις γίνεσε πιο συγκεκριμένος?Εσυ ποιες ενέργειες θα έκανες στη θέση μου?
Ασχετος...σχεδόν

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Αύγ 2013 16:49

Μήπως τα άρθρα - keywords δεν «πουλάνε» το καλοκαίρι;

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 15 Αύγ 2013 18:02

Δεν πρόκειται ούτε για Ban, ούτε οφείλεται σε διαφημίσεις ή πτώση λόγω διακοπών. Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου η Google ενσωμάτωσε έναν νέο αλγόριθμο πάνω στο freshness των άρθρων. Με λίγα λόγια άρθρα που είναι παλιότερα, πιο αξιόπιστα και με links έχουν μικρότερο ποσοστό επιτυχίας από νεότερα :P . Για αυτό και βλέπουμε εδώ και 1 - 1,5 μήνα να γίνεται ατελείωτο dance στα serps και να υπάρχουν γενικά πτώσεις στο traffic διαφόρων ιστοσελίδων και blogs.

[troll mode ON]
Μην ανησυχείς πάντως δεν είναι κάτι αυτό. Σε λίγο θα τρώνε τα sites ban επειδή δεν τρέχουν adwords...
[/troll mode OFF]

antrian

Δημοσίευση από antrian » 15 Αύγ 2013 19:53

andreaslll έγραψε:Μήπως τα άρθρα - keywords δεν «πουλάνε» το καλοκαίρι;
Όχι, δεν είναι αυτό σε καμία περίπτωση
Ασχετος...σχεδόν

antrian

Δημοσίευση από antrian » 15 Αύγ 2013 19:57

alexisitsios έγραψε:Δεν πρόκειται ούτε για Ban, ούτε οφείλεται σε διαφημίσεις ή πτώση λόγω διακοπών. Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου η Google ενσωμάτωσε έναν νέο αλγόριθμο πάνω στο freshness των άρθρων. Με λίγα λόγια άρθρα που είναι παλιότερα, πιο αξιόπιστα και με links έχουν μικρότερο ποσοστό επιτυχίας από νεότερα :P . Για αυτό και βλέπουμε εδώ και 1 - 1,5 μήνα να γίνεται ατελείωτο dance στα serps και να υπάρχουν γενικά πτώσεις στο traffic διαφόρων ιστοσελίδων και blogs.

[troll mode ON]
Μην ανησυχείς πάντως δεν είναι κάτι αυτό. Σε λίγο θα τρώνε τα sites ban επειδή δεν τρέχουν adwords...
[/troll mode OFF]
Το ότι άλλαξε ο αλγόριθμος της google είναι επίσημη ανακοίνωση?
Ασχετος...σχεδόν

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 15 Αύγ 2013 20:04

Σχεδόν ποτέ η Google δεν ανακοινώνει ότι αλλάζει τον αλγόριθμο της παρά σε εξαιρέσεις όπως το penquin & panda.

Παρόλα αυτά θα δεις διάφορα τέτοια http://www.viperchill.com/new-seo/ άρθρα διάσπαρτα στο internet αν ψάξεις.

antrian

Δημοσίευση από antrian » 15 Αύγ 2013 20:20

alexisitsios έγραψε:Σχεδόν ποτέ η Google δεν ανακοινώνει ότι αλλάζει τον αλγόριθμο της παρά σε εξαιρέσεις όπως το penquin & panda.

Παρόλα αυτά θα δεις διάφορα τέτοια http://www.viperchill.com/new-seo/ άρθρα διάσπαρτα στο internet αν ψάξεις.
Δύσκολα άρθρα για μένα φίλε μου... Σ ευχαριστώ πάντως.

Πως θα πρέπει να λειτουργήσω από δώ και πέρα? Θα ανεβάζω τις αναρτήσεις μου όπως τις ανέβαζα ως τώρα ή να αλλάξω κάτι? (π.χ. λέξεις κλειδιά παρόμοιες με αυτές που δούλευα ως τώρα)
Ήδη μετά το πρόβλημα, αρχίζω και δουλεύω λέξεις με h1 και h4 μέσα στο κείμενο, που δεν το έκανα πρίν, και επίσης, ο Blogger έχει λειτουργία για "Μόνιμο σύνδεσμο" που μπορείς να βάλεις τον τίτλο και με λατινικούς χαρακτήρες ώστε να εμφανίζεται ως link, και το κάνω κι αυτό... (κάνω καλό ή ζημιά? )
Ασχετος...σχεδόν

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 15 Αύγ 2013 20:24

μπορείς να μας στείλεις βασικά το url της σελίδας σου γιατί θεωρητικά θα δώσουμε μόνο θεωρητικές απαντήσεις. Αν δεν θέλεις να το δείξεις public μπορείς να μου στείλεις pm ή email στο alexisitsios[papaki]gmail.com

antrian

Δημοσίευση από antrian » 15 Αύγ 2013 20:33

alexisitsios έγραψε:μπορείς να μας στείλεις βασικά το url της σελίδας σου γιατί θεωρητικά θα δώσουμε μόνο θεωρητικές απαντήσεις. Αν δεν θέλεις να το δείξεις public μπορείς να μου στείλεις pm ή email στο alexisitsios[papaki]gmail.com
Σου έστειλα μαιλ μόλις... Σε περιμένω
Ασχετος...σχεδόν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Blogspot.com - Blogger”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες