Επέκταση Ασύρματου Δικτύου

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Lettif

Δημοσίευση από Lettif » 20 Αύγ 2013 18:32

Καλησπέρα. Έχω ένα HUAWEI HG530 με ΟΤΕ Conn-X και θέλω να επεκτείνω την εμβέλεια του ασύρματου στον επάνω όροφο του σπιτιού μου. Αγόρασα χθες ένα Wireless N Range Extender, το Tenda A30. Παιδεύομαι όλη μέρα σήμερα να το κάνω να λειτουργήσει ακολουθώντας τις οδηγίες του φυλλαδίου, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Υπάρχει κάποιος πρόθυμος να βοηθήσει?

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 20 Αύγ 2013 19:49

Αυτό εδώ δηλαδή..
Για ρίξε μιά ματιά στο βιντεάκι..

http://www.youtube.com/watch?v=lyP7aymvooA

Ποιο είναι το πρόβλημα σου ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Αύγ 2013 20:29

Τι δεν σου δουλεύει ακριβώς;

Πάντως όπως έχω εξηγήσει πολλές φορές το repeater mode δεν είναι ότι καλύτερο σαν λύση.
Κάνε μία αναζήτηση στο forum για author Cha0s και keyword repeater να μην τα ξαναγράφω :)

Btw το video είναι λίγο κούραση. Ο ήχος είναι χάλια δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο τύπος...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 20 Αύγ 2013 21:56

Σε διώροφα σπίτια δεν είναι πιο "σωστό/διαδεδομένο" να ρίχνεις το internet στην ηλεκτρική εγκατάσταση και να έχεις internet από τις πρίζες;

Ή κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Αύγ 2013 22:07

Εξαρτάται. Για να παίξει το ethernet over power lines πρέπει οι πρίζες να είναι στην ίδια φάση του ρολογιού της ΔΕΗ.

Αν είναι σε διαφορετική φάση δεν περνάει το «σήμα».

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 20 Αύγ 2013 22:58

Δεν το ξέρω αυτό που λες γιατί δεν το έχω δοκιμάσει, αν και ψήνομαι γιατί το καλώδιο που διασχίζει όλο το σπίτι έχει αρχίσει να με εκνευρίζει.

Lettif

Δημοσίευση από Lettif » 21 Αύγ 2013 20:46

Το βιντεάκι κάνει απλώς μια περιγραφή, δε λέει πώς γίνεται η σύνδεση! Άσε που αυτό που πήρα, ενώ είναι το ίδιο μοντέλο, δεν έχει την επιλογή για Universal Repeater, μόνο για WDS, αλλά μάλλον είναι θέμα firmware.
Anyway, 1ον) Ενώ κάνω τις ρυθμίσεις όπως τις λέει στο φυλλάδιο, στο τέλος λέει να γυρίσω σε Bridge mode και το ρούτερ μου. Στο HG530 δε μπορώ να βρώ πώς γίνεται αυτό! Έχει στα wan basic δύο connections, μια PPPoE και μια Bridge. Αν γυρίσω την PPPoE σε Bridge δεν έχω internet γενικά.
2ον) Στις οδηγίες λέει να βάλω IP address το 192.168.0.Χ Εμένα το router μου έχει address 192.168.1.1 Μήπως παίζει ρόλο το 1 αντί του 0? (Αν και δε νομίζω γιατί το δοκίμασα κι αυτό.)

Όσον αφορά τα καλώδια, δυστυχώς όταν χτίζαμε το σπίτι δε μου πέρασε από το μυαλό. Για τα powerline adapters, μάλλον κατά κει τείνω. Ήθελα όμως να ρωτήσω. Είναι καλύτερα τα ethernet και να συνδέσω εκεί το extender ή να πάρω τα wi-fi κατευθείαν? Επίσης, επειδή έχω ακόμα ένα κτίριο (ρακοκάζανο) στα 50 μέτρα από το σπίτι, αλλά συνδεδεμένα με το ίδιο ηλεκτρικό δίκτυο, εάν πάρω και τρίτο adapter θα δουλέψει?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες