Πως αναγνωρίζουμε ότι ένας router διαθέτει θύρα N Female ;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ManosApp

Δημοσίευση από ManosApp » 25 Αύγ 2013 22:38

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να επεκτείνω την εμβέλεια του ασύρματου router μου έτσι ώστε να μπορώ να έχω σήμα και στη διπλανή πολυκατοικία όπου μένει συγγενικό μου πρόσωπο και δεν έχει σύνδεση στο internet.

Κοίταξα τις κεραίες επέκτασης όπως αυτή http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612404 και παρατηρώ πως όλες προϋποθέτουν ο router να διαθέτει θύρα N Female. Η απορία που έχω είναι πως να διαλέξω router που να έχει τέτοια θύρα ;

Ποιο χαρακτηριστικό πρέπει να προσέξω που να μου δείχνει ότι ο router υποστηρίζει N Female ;
Στο e-shop.gr δεν βλέπω να αναγράφεται το N Female στους routers μήπως το αναγνωρίζουμε από κάποιο άλλο χαρακτηριστικό ;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Αύγ 2013 01:06

Βύσματα τύπου Ν διαθέτουν οι ενισχυτές σήματος. Κανένα router δεν βγάζει τέτοια υποδοχή, μάλιστα τα περισσότερα με αποσπόμενη κεραία είναι τύπου TNC. Υπάρχει αντάπτορας να μετατρέψεις από το ένα βύσμα στο άλλο αλλά το μόνο που θα καταφέρεις με μια τέτοια κεραία είναι να κάψεις το router καθώς δεν μπορεί να παρέχει την ένταση που χρειάζεται σε Watt, πρέπει να παρεμβάλλεται ενισχυτής κάτι που είναι παράνομο για τις μπάντες του Wifi.

Η καλύτερη κεραία που μπορείς να βάλεις σε ένα οικιακό router είναι 10-12dbi omni και άντε και 10 μέτρα προέκταση να την βγάλεις στο μπαλκόνι το οποίο είναι οριακό από όλες τις απόψεις.

Για μέσα στην πόλη δεν υπάρχει κάτι "νόμιμο" να προτείνει κανείς μιας και όλα τα σπίτια πλέον έχουν wifi router και οι μπάντες έχουν γίνει όλες μαντάρα. Ο μόνος τρόπος να συνδεθείς είναι άμα τους "σκεπάζεις" όλους.

Για επαρχία υπάρχει ακόμα ελπίδα. Στον πόρο με 10dbi 1watt ralink usb κάρτα πιάνω απέναντι τον Γαλατά καμπάνα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

ManosApp

Δημοσίευση από ManosApp » 15 Οκτ 2013 01:41

Οι πολυκατοικίες είναι απέναντι δίπλα δεν υπάρχει θέμα απόστασης όμως επειδή δεν κατάλαβα καλά μπορείς να μου προτείνεις ένα νέο router από όποιο eshop ή eshops στην Ελλάδα θέλεις και όλα τα παρελκόμενα (σωστή κεραία που να εφαρμόζει στo router καλώδια και ότι άλλο) για να πετύχω αυτό που θέλω ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες