Συμβουλές προς νέο προγραμματιστή !

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 25 Αύγ 2013 23:50

Καλησπέρα φίλοι και φίλες του φόρουμ! Καλές διακοπές σε όσους συνεχίζουν και καλή επιστροφή σε όσους γυρίζουν.
Λοιπόν από Οκτώβρη αρχίζω μαθήματα προγραμματισμού εφαρμογών πληροφορικής σε ιδιωτικό ΙΕΚ ( δεν αναφερω το ονομα γιατι δεν χρειάζεται φυσικά )
Θα ήθελα λοιπόν όσοι ασχολείστε ενεργά σαν προγραμματιστές ( και υπάρχουν πολλά μέλη εδώ και πάρα πολύ καλοί επαγγελματίες φυσικά και σε προγραμματισμό και σε γραφιστική! )
να μου πείτε κάποιες συμβουλές και κάποια λάθη που πρέπει να προσέξω, είτε σε επίπεδο γνώσεων, αρχικών βημάτων είτε οτιδήποτε.
γνωρίζω εξαρχής ότι η σχολή ίσως μου δώσει τις βάσεις ίσως πιο πολλά, ίσως και τίποτα είτε μόνο και χαρτί στην τελική. Αλλά είναι υποτροφία, όποτε θα το ακολουθήσω γιατί με ενδιαφέρει και επέλεξα την ειδικότητα που θέλω.
Να μου προτείνετε ίσως κάποια tutorials, κάποια βιβλία να αρχίζω να εξασκώ τον εαυτό μου και να μπαίνω στη νοότροπια και υπόλοιπα.
Από τους βασικούς και πρώτους στόχους μου ( ίσως αργήσει ή και είναι η χαρά μου λόγω ότι αρχίζω κάτι που με ενδιαφέρει ) είναι να καταφέρω να φτιάξω κάποιο όμορφο και χρήσιμο application σε android - ios που να πληρεί αυτά που θέλω να κάνω εγώ σε κάποια ειδική εφαρμογή και δεν βρίσκω.
Υ.Γ Πολλοί μου λένε μετα το html που ειναι το πιο βασικό, αξιζει html5 και είναι το νεο trend
Υ.Γ οπως καταλάβατε εκτός από τις κλασικές εφαρμογες είτε σε online είτε σε offline χρήση σε windows, mac κυρίως θα ήθελα να φτιάξω ωραίες εφαρμογές για κινητά.

Αναμένω τις συμβουλές σας και οτιδήποτε θέλετε να πείτε. Γιατί σίγουρα εδώ πέρα αρκετά έμπειρα μέλη είναι πολύ καλύτεροι "δάσκαλοι" και φίλοι ώστε να με προλάβουν από λάθη που πιθανώς θα την πατήσω.
Να έχουμε όλοι μία όμορφη και δημιουργική εβδομάδα!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Αύγ 2013 00:52

Αυτή τη στιγμή τι επαφή έχεις με το προγραμματισμό;

Στα ΙΕΚ ξεκινάνε με pascal και μετά συνεχίζουν με C, C++ και Java. To menu δεν περιλαμβάνει html/php, αυτά είναι για web developer αλλά σίγουρα είναι χρήσιμα για φορητές εφαρμογές.

Οι προβληματισμοί που έχεις αυτή τη στιγμή καλό είναι να τους βάλεις στην άκρη μέχρι να πιάσετε την C++. Εκεί θα καταλάβεις τι παίζει ακριβώς με τον προγραμματισμό και θα ξεκινήσεις να εξελίσσεσαι (με διάβασμα και tutorials) μόνος σου. Όλα τα υπόλοιπα μέχρι την C++ είναι "λόλα να ένα μήλο" τα οποία δεν παύουν να είναι απαραίτητα για να κατανοήσεις τα επόμενα.

Θα σε συμβούλευα να μην μπερδεύεσαι με άλλες γλώσσες μέχρι να τελειώσεις με το ΙΕΚ. Όταν έκανα εγώ Pascal και C στο ΙΕΚ δούλευα πάνω σε python και php και θες δεν θες όλο μπερδεύεσαι.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Αύγ 2013 01:05

sorry κιόλας, άλλα ακόμα διδάσκουν pascal?

:think:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Αύγ 2013 01:10

Connor MacLeod έγραψε:sorry κιόλας, άλλα ακόμα διδάσκουν pascal?

:think:
Αν δεν το ήξερα από πρώτο χέρι την ίδια απορία θα είχα και εγώ. Βασικά δεν φταίνε οι σχολές, όταν η ύλη της πιστοποίησης λέει πρέπει να ξέρεις Pascal.....
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Αύγ 2013 00:39

Σκηνοθέτης δε θα σπούδαζες εσύ;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 27 Αύγ 2013 02:06

Καλησπερα ναι εχω τελειωσει σαν σκηνοθετης, και εχω υποτροφια πανω στον προγραμματισμο.
Οκτωβρη αρχιζουμε, για να δουμε πως θα τα παμε. Ξεκιναω με πολυ ορεξη και χαρα, ελπιζω να μην προσγειωθω και μπερδεψω τα μπουτια μου. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 27 Αύγ 2013 09:21

Εσύ τον διάλεξες τον προγραμματισμό?
Ίσως θα έπρεπε να αποφασίσεις προς τα πού θες "να πας" τώρα που είναι νωρίς!

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 28 Αύγ 2013 01:50

Καλησπέρα. Ναι εγώ το διάλεξα γιατι με ενδιαφέρει και θέλω να ασχοληθώ. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Αύγ 2013 10:59

η συμβουλή νομίζω είναι: "πολλές ώρες δουλειάς στο σπίτι και σωστή αναζήτηση".
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 28 Αύγ 2013 16:28

Να θυμάσαι:
Το 20% των δυνατοτήτων μιας γλώσσας θα καλύπτει πάντα το 80% των εφαρμογών που θα θες να υλοποιήσεις!

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 28 Αύγ 2013 17:06

Σπύρο μην περιμένεις τα μαθήματα τον Οκτώβρη. Ξεκίνα να διαβάζεις και να γράφεις κώδικα, σήμερα, τώρα, γράψε σε έναν C/C++ compiler εκατοντάδες προγράμματα μέχρι τον Οκτώβρη. Καλή τύχη.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 28 Αύγ 2013 17:27

Μαλιστα. :)
Λοιπον το http://www.w3schools.com/ ειναι καλο σαν σαιτ σωστα;
Τι να ξεκινησω να διαβαζω απο εκει...
πειτε οτι ξεκιναω απο το 0 % ποια ειναι η σωστη σειρα να ξεκινησω να διαβαζω και ποια προγραμματα μπορω να χρησιμοποιησω..
Υ.Γ χρησιμοποιω MAC, χρειαζεται να περασω linux η windows η δεν θα εχω προβλημα να τρεξω προγραμματα που θα χρειαστω και στην σχολη αλλα και γενικα;
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Αύγ 2013 18:23

- Για web εφαρμογές καλό είναι το w3schools, για αρχή. Μετά θα βρείς κι άλλα καλά/καλύτερα.
Αν σε ενδιαφέρει για C++ δες εδώ: http://www.learncpp.com/

- Αν γράφεις μόνο web σελίδες/εφαρμογές θα έχεις ελάχιστα προβλήματα να τα μεταφέρεις από το σπίτι στη σχολή και τούμπαλιν.
Για οποιαδήποτε άλλη γλώσσα καλό θα ήταν να εγκαταστήσεις και τα windows γιατί το θεωρώ απίθανο οι σχολές να έχουν οτιδήποτε άλλο στα pc τους.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 29 Αύγ 2013 01:40

Λέμε όχι σε W3Schools

Ρίξε μια ματιά στο udemy, έχει free courses και για mobile app development και για web development.

Αρκετά καλό και το Codeacademy
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Cretan1986

Δημοσίευση από Cretan1986 » 30 Αύγ 2013 12:59

η HTML, δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού. Πέρα από αυτό στο ΙΕΚ μακάρι να πάρεις κάποιες βάσεις αν και δε το βλέπω, όπως και να χει προσπάθηκε να απορροφήσεις όσα περισσότερα ουσιαστικά θα γίνουν στο τμήμα.

Η ουσία είναι να κάτσεις μόνος σου να ασχοληθείς. Επέλεξε μια γλώσσα προγραμματισμού, βρες ένα αξιόλογο βιβλίο για αυτή τη γλώσσα, βάλε ένα project στο μυαλό σου και ό,τι μαθαίνεις από το βιβλίο προσπάθήσε να βρεις πως μπορεί να εφαρμοστεί στο δικό σου project, δηλαδή μην αρκείσαι στα μικρά προγραμματάκια που θα σου παρέχει το βιβλίο εκμάθησης.

Επίσης κάνε μια εγγραφή στο stackoverflow ώστε να κάνεις ερωτήσεις για απορίες που έχεις αλλά επίσης και να λύνεις απορίες όταν έχεις φτάσει σε κάποιο επίπεδο, θα σε βάλει στη διαδικασία να βρεις λύσεις σε προβλήματα που εσύ πιθανόν δεν έχεις αντιμετωπίσει, θα δεις άλλοι πως λύνουν το εν λόγω πρόβλημα, θα υπάρξει κριτική και αυτό θα σε βελτιώσει πάρα πολύ.

Βρες επίσης blogs από αναγνωρισμένους προγραμματιστές για τη γλώσσα που θες να ασχοληθείς και διάβαζε τα, επίσης ακολούθησε τους στο twitter, καθώς και άλλους που δεν γράφουν σε blogs αλλά παρέχουν χρήσιμα links από tutorials κτλ ώστε να ξέρεις τι γίνεται στη κοινότητα.

Σαν γενική βιβλιογραφία διάβασε το Ο πρακτικός προγραμματιστής. Δυστηχώς η ελληνική βιβλιογραφία δεν έχει να προσφέρει κάτι τρομερό, αλλά αν είσαι διατεθημένος να διαβάσεις αγγλικά βιβλια, που θα πρέπει να είσαι, διάβασε επίσης και τα βιβλία Code Complete και Clean Code.

Καλή αρχή, και αν πραγματικά το γουστάρεις θα κάνεις παπάδες σε μερικά χρονάκια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες