Συμβουλές προς νέο προγραμματιστή !

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 30 Αύγ 2013 15:41

Οπότε ουσιαστικά εγώ που θέλω να ξεκινήσω τώρα προτού αρχίσουμε σχολή...
να κοιταξω να διαβάσω Pascal ; Να κοιταξω κάποια γλώσσα προγραμματισμού php ή κάτι άλλο που με ενδιαφέρει πάνω σε κάτι να δουλέψω;
Πείτε ότι είμαι μαθητής νέος σας ( όπως και είμαι! )
τι θα με βάζατε να μάθω πρώτα;
Εικόνα

Cretan1986

Δημοσίευση από Cretan1986 » 30 Αύγ 2013 17:05

Εξαρτάται από τον τομέα που θες να ασχοληθείς. Αν θες να ασχοληθείς με web έχεις το front-end και το backend. Για frontend θα χρειαστείς απαραίτητα HTML, CSS, Javascript. Για backend tha χρειαστείς απαραίτητα HTML, PHP, SQL (υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί απλά αυτός είναι ο πιο συνηθισμένος). Αν θες να ασχοληθείς με εφαρμογές windows θα χρειαστεί να μάθεις C# ή Java ή κάποια άλλη γλώσσα. Αν θες Android εφαρμοφές τότε Java, αν θες ios εφαρμογές τότε Objective-C (αν και υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές).
Μπορεί να θες να ξεκινήσεις με C ή C++ ή να μάθεις Ruby που είναι και της μόδας.

Όλες οι παραπάνω γλώσσες έχουν μεγάλες κοινότητες και μπορείς να βρεις άπειρους οδηγούς, βιβλία (στα αγγλικά) κτλ. Άρα το θέμα είναι τι θες να κάνεις. Όπως και να έχει μαζί με όποια γλώσσα επιλέξεις να ξεκινήσεις, ξεκίνα και ένα βιβλίο για τον προγραμματισμό γενικά, να μάθεις τι είναι UML, Object Oriented πχ. Όταν μάθεις τη λογική πίσω από το προγραμματισμό, τα διάφορα είδη του, τις ουσιαστικές διαφορές πίσω από τις γλώσσες δεν θα είσαι δέσμιος μιας γλώσσας που έκατσε να μάθεις σε κάποιο βαθμό, θα μπορείς να ασχοληθείς με περισσότερες γλώσσες και να έχεις πιο ευρή πεδίο.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 31 Αύγ 2013 01:06

Σε ευχαριστώ πραγματικά. Με βοήθησες στο οτι κατάλαβα ποιες γλώσσες προγραμματισμού χρησιμοποιούμε για κάτι που θέλουμε να κάνουμε ( ειτε εφαρμογη για windows, ειτε για android or ios... )
Θα δω σε λίγο και τα sites με tutorials, lessons και λοιπα που εχει που μου εδωσες. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 02 Σεπ 2013 02:54

Η συμβουλή που έχω να δώσω προς τους νέους προγραμματιστές είναι η εξής:

Πριν 20 χρόνια ο προγραμματισμός ήταν η επιστήμη του μέλλοντος. Τώρα είναι η επιστήμη του παρελθόντος.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Νίκος » 02 Σεπ 2013 17:23

Interesting topic :)

Η δική μου πρόταση είναι να ξεκινήσεις τώρα μόνος σου και καλύτερα να πάς με κάποια γλώσσα που είναι διαδεδομένη ωστε να βρίσκεις εύκολα πληροφορίες για ότι σε απασχολεί.

Με αυτό το σκεπτικό προτείνω PhP γιατί μοιάζει λίγο με C, ωστόσο είναι πιό εύκολη και όσο αφορά τα web applications μπορείς να πάς αρκετά μακριά.

Τέλος να σου πώ πως εγώ έμαθα online κυρίως διαβάζοντας και γράφοντας σε forums όπως αυτό, το sitepoint και το digital point. Δεδομένου οτι δέν είμαι ο πιο έξυπνος άνθρωπος στον κόσμο εφόσον έχεις ταλέντο και όρεξη θα τα πάς μιά χαρά.

Α και κάτι τελευταίο. Διάβαζε hacker news( https://news.ycombinator.com ) για να είσαι εντός κλίματος. Καλή τύχη :)

Άβαταρ μέλους
galher
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από galher » 02 Σεπ 2013 21:17

agrippas έγραψε:Η συμβουλή που έχω να δώσω προς τους νέους προγραμματιστές είναι η εξής:

Πριν 20 χρόνια ο προγραμματισμός ήταν η επιστήμη του μέλλοντος. Τώρα είναι η επιστήμη του παρελθόντος.
Γιατί το λές αυτό;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Σεπ 2013 21:51

γιατί έχει όριο ηλικίας τα 40. μετά, αυτά που ξέρεις είναι παρελθόν, κι έρχεται ένα 20χρονο με μέλλον να σου πάρει την δουλειά. ξέρει, βλέπεις, ποιο σύγχρονα και μοντέρνα πράγματα από εσένα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

sofrr

Δημοσίευση από sofrr » 03 Σεπ 2013 09:40

Φαντάζομαι όμως οτι ακόμα και αν είσαι 40 χρονων μπορείς να παρακολουθεις τις εξελίξεις και να διαβάζεις γύρω από τις νέες τεχνολογίες ...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Σεπ 2013 12:50

φυσικά, αλλά δεν το κάνουν όλοι και σίγουρα το κάνεις πολύ ποιο δύσκολα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες