κόστος custom e-shop??

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
argate7

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από argate7 » 30 Αύγ 2013 12:54

Καλησπέρα,

Μία ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με αυτό που γράφω και στον τίτλο του topic.

Πάντα μα πάντα χρησιμοποιώ custom πράγματα και όχι έτοιμα. Μ'αρέσει να βλέπω την κάθε δουλειά ξεχωριστά και να δουλεύω από το 0 για αυτή. Δε θέλω να πουλάω κάτι έτοιμο και να το παίζω στον πελάτη έξυπνος και φοβερός ενώ είναι δουλειά άλλου και επειδή εκείνος δε γνωρίζει να καρπώνομαι και τα λεφτά αλλά και τη δόξα. Τέλος πάντων, θα ήθελα να μου πείτε ενδεικτικά μία τιμή για ένα custom e-shop και πόσα θα κόστιζε ένα τέτοιο project σε μία εταιρία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Insurer

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Insurer » 30 Αύγ 2013 14:11

Γεια σου φίλε,
όταν λες κάτι έτοιμο εννοείς έτοιμα cms ή τα έτοιμα templates για τα εκάστοτε cms?

argate7

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από argate7 » 30 Αύγ 2013 14:51

Εννοώ γενικότερα κάτι έτοιμο.

Αλλά δε με απασχολούν αυτά. Από τη στιγμή που θα κάνω κάτι δικό μου δε με αφορούν αυτά. Άλλωστε όταν φτιάχνεις κάτι δικό σου ξέρεις στον υπέρτατο βαθμό πως να τα παραμετροποιήσεις.

Όπως και νά'χει ξέρουμε πόσο περίπου είναι το κόστος αυτού του project?

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από sibas » 30 Αύγ 2013 15:43

πάρα πολύ γενική ερώτηση, αν ρωτήσεις λίγο πιο συγκεκριμένα θα πάρεις απαντήσεις.
μερικές ερωτήσεις είναι..

Πόσα προιόντα θα υποστηρίζει? 100, 1000, 100000, more?
Θα πρέπει να κάνουν login οι χρήστες?
Τι νόμισμα θα χρησιμοποιεί? usd, euro, όλα τα νομίσματα?
Πως θα αποστέλλονται τα προϊόντα? (δηλαδή πόσες μεταφορικές εταιρίες)
Τι ασφάλεια θα έχει?
θα έχει πολλαπλές γλώσσες?
Και έχω άλλες 100++ ερωτήσεις για να μπορέσω να σου πω μια ασφαλή τιμή για την ερώτηση που έκανες.

Όλα έχουν να κάνουν με το χρόνο που χρεώνεις για να δημιουργήσεις το script.
πχ 5 euro την ώρα Χ 1000 ώρες = 5000 ευρωπουλα στην τσέπη, αν βάλεις και το φπα κάνε το sum!!

argate7

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από argate7 » 30 Αύγ 2013 17:10

Για ένα μικρό κατάστημα είναι με οπτικά είδη. Δεν είναι ολόκληρη αλυσίδα. Ένα κατάστημα στο οποίο ο ίδιος θα καταχωρεί τα προϊόντα. Θα φτιαχτεί εννοείται και το cms για να μπορεί να ελέγχει τα προϊόντα του και τις κατηγορίες κλπ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από korgr » 30 Αύγ 2013 18:58

Όταν λες custom από το μηδέν, δεν έχεις ήδη αναπτύξει ένα περιβάλλον εργασίας το οποίο επαναχρησιμοποιείς σε κάθε e-shop?

Ρωτάω γιατί άλλο να ξεκινάς πάντα από το μηδέν και άλλο να τροποποιείς κάτι που ήδη διαθέτεις ως βάση (όχι δεδομένων)

Βασίζεσαι σε κάποιο από τα γνωστά php frameworks?
Έχεις δημιουργήσει κάτι δικό σου?

argate7

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από argate7 » 31 Αύγ 2013 01:24

Είχα δημιουργήσει πιο παλιά ένα eshop για την πάρτυ μου όμως όχι για κάποιον άλλο, αλλα λόγω του ότι κάηκε ο σκληρός κάηκε και αυτο μαζι γιατι ο έξυπνος δεν είχα κάνει back up.

Δε θα βασιστώ σε κάποιο έτοιμο framework (magneto,ecommerce, κλπ.). Θα το κάνω απο την αρχη πάλι. Απ'ότι θυμάμαι απο τότε που το είχα κάνει και πάλι δεν είναι κάτι δύσκολο, απλα θέλει να προσεξεις όλες τις λεπτομέρειες και τα θέματα ασφαλείας. Το μόνο που δεν είχα κάνει τότε είναι το κομμάτι της συνδεσης με την τραπεζα.

Δικο μου έτοιμο αυτη τη στιγμη έχω ένα cms που έχω κάνει και για μια άλλη δουλεια και το έχω χρησιμοποιήσει.

argate7

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από argate7 » 31 Αύγ 2013 19:39

Έκανα μια μικρή αναζήτηση στο ίντερνετ και είδα που γράφουν για e-shop στο 1000αρικο. Παίζει να ισχύει αυτό ρε παιδιά? Δεν είναι πολύ λίγα για e-shop? Τι να πω? Δεν κάνουν καλή δουλειά ή τόσο πολύ έχουν πέσει πια οι τιμές σε τέτοια projects?

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 31 Αύγ 2013 21:03

Οι τιμές έχουν πέσει λόγω των έτοιμων που είπες στην αρχή. Ο καθένας στήνει κάτι που είναι open source και free, το παραμετροποιεί και χρεώνει πολύ λιγότερα από όσα θα χρέωνε αν το έφτιαχνε μόνος του αλλά πολύ περισσότερα από όσο θα άξιζε η πραγματική δουλειά που έκανε. Έπειτα, το μόνο που χρειάζεται να κάνει είναι να πείσει τον πελάτη ότι "αυτό ήταν που ήθελε εξ αρχής, απλά δεν το ήξερε..." :roll:

Κι εγώ είμαι της ίδιας νοοτροπίας, του χειροποίητου, αν και σε σημαντικό ποσοστό τελευταία υποκύπτω στον πειρασμό του έτοιμου...
Είχα κάνει κι εγώ τους λογαριασμούς μου παλιότερα, έχοντας την ίδια απορία με εσένα: Πόσο χρεώνεις κάτι χειροποίητο, έναντι του ετοιματζίδικου; Κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα, αν σε βοηθούν:

- Η τιμή ενός προϊόντος ή μίας υπηρεσίας δεν εξαρτάται μόνο από το κόστος παραγωγής, αλλά και από τη ζήτηση. Κυρίως από τη ζήτηση. Εσύ μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα χρέωνες για να θεωρήσεις την αμοιβή ικανοποιητική, αλλά η αγορά μπορεί να μην αντέχει τέτοια τιμή. Σημείωσε εδώ ότι άλλο προϊόν είναι το χειροποίητο και άλλο το έτοιμο (σύγκρινέ το με ένα κουστούμι που ράβεις στο ράφτη) αλλά άντε να πείσεις τον πελάτη έτσι που έχει καταντήσει η νοοτροπία της αγοράς...

- Όταν ασχολείσαι με κάτι νέο, στις πρώτες δουλειές "μπαίνεις μέσα". Πάντα. Κάνεις περισσότερη δουλειά από κάποιον που έχει τα μισά έτοιμα (είτε από παλιότερες παρόμοιες δουλειές είτε από free εργαλεία) και αμείβεσαι λιγότερο από αυτόν, γιατί κάνεις κι ένα σκόντο βρε αδερφέ, να μην τους χάσεις από πελάτες (=να είσαι ανταγωνιστικός). Ευελπιστείς ότι, μετά από λίγες δουλειές, θα έχεις αποκτήσει τόσο εμπειρία όσο και repository, ώστε οι επόμενες να χρειάζονται σημαντικά λιγότερη προσπάθεια και, κρατώντας την τιμή σου σταθερή, να βγάλεις τα "σπασμένα".

Παλιότερα ήμουν φανατικός του χειροποίητου, και έχω κάνει ομηρικούς καυγάδες με αντίστοιχα φανατικούς του ετοιματζίδικου. Έχω όμως πλέον βάλει νερό στο κρασί μου, αποφεύγοντας να φτάσω στο άλλο άκρο, και χρησιμοποιώ έτοιμα πράγματα σε χαμηλό επίπεδο, μόνο όταν ξέρω ότι αυτό θα με βοηθήσει πραγματικά να μην ανακαλύψω τον τροχό από την αρχή.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από korgr » 31 Αύγ 2013 21:07

Κοίτα, βρίσκεσαι σε ένα σταυροδρόμι που βρισκόμουν πριν περίπου τρία χρόνια.
Όταν είδα πως ο ανταγωνισμός του έτοιμου (βλέπε joomla+VirtueMart, Magento, CsCart κλπ), φτάνει τα όρια του αθέμιτου για μας που επιμένουμε σε δικό μας κώδικα , συνειδητοποίησα πως πρέπει να αυτοματοποιήσω πολύ την custom κατάσταση ώστε να γίνω ανταγωνιστικός στις τιμές της αγοράς.
Σήκωσα τα μανίκια και δημιούργησα το δικό μου PHP Framework, μέσα από το οποίο ένα χρόνο αργότερα, έφτασα στο Odyssey CMS που δεν σταματώ μέχρι σήμερα να εξελίσσω.

Πλέον μπορώ να δίνω προσφορά για e-shop σε τιμές που αρχίζουν από 700 ευρώ (και φυσικά ανάλογα με τις εξειδικευμένες ανάγκες κάθε e-shop, η τιμή ανεβαίνει).

Δες το κάπως έτσι ώστε κάθε γραμμή κώδικα που θα γράφεις, να είναι για κάθε μελλοντικό e-shop και όχι για την εκάστοτε δουλειά που αναλαμβάνεις...

Kostas Bariotis
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Kostas Bariotis » 31 Αύγ 2013 22:01

Καλησπέρα Κύριοι,
δεν συχνάζω στο forum σας, πέτυχα όμως το θέμα στο twitter κι είπα να πώ κι εγω την γνώμη μου.
Πάντα μα πάντα χρησιμοποιώ custom πράγματα και όχι έτοιμα. Μ'αρέσει να βλέπω την κάθε δουλειά ξεχωριστά και να δουλεύω από το 0 για αυτή. Δε θέλω να πουλάω κάτι έτοιμο και να το παίζω στον πελάτη έξυπνος και φοβερός ενώ είναι δουλειά άλλου και επειδή εκείνος δε γνωρίζει να καρπώνομαι και τα λεφτά αλλά και τη δόξα.
Σ' αυτην την άποψη, αγαπητέ μου φίλε, είμαι κάθετος!!! Δηλαδή εάν κάτι έτοιμο/ετοιμοπαράδοτο θα κόστιζε λιγότερο στον πελάτη σου, λιγότερη δουλειά και έξοδα σε σένα, με το ίδιο αποτελέσμα, δεν θα την προτιμούσες διότι θα κινδύνευες να πάρεις την δόξα κάποιου άλλου;
Οι άδειες, με τις οποίες έρχονται πακέτο, λογισμικά όπως Joomla, Cart, Ecommerce,κλπ έχουν αυτον ακριβώς τον σκοπό. Δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία σου.
( Παρόμοιες νοοτροπίες έχω συναντήσει σε διάφορες επιχείρησεις που βρέθηκα κατα καιρούς. Το μόνο που κατάφεραν μετά απο χρόνια προσπάθειας να ξεκινήσουν κάτι απο το μηδέν είναι μερικά eshops με μερικές εκαντοντάδες μέλη. Επείδη φοβόντουσταν τα έτοιμα )

Δεν γνωρίζω εάν είσαι γνώστης του αντικειμένου "κώδικας" όμως θα πρέπει ν'αρχίσεις να σκέφτεσαι με την λογική που λέει οτι δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να ξαναανακαλύψουμε τον τροχο! Κοινή λογική. Σκοπός πρέπει να είναι η καλύτερη δυνατή λύση κόστους/χρόνου που αρμόζει στην κατάσταση σου. Και η φυσική εξελίξη. Γιατί η παραμετροποίηση ενός Joomla συστήματος στα μέτρα σου είναι εξέλιξη. Το σύστημα εξελίχθηκε απο αυτο που αρχικά κατασκευάστηκε.

Όσον αφορά την τιμή που θα κυμαινόταν κάτι τέτοιο, νομίζω, κι εγω, πως η ερώτηση σου είναι πολύ γενική. Η κοστολογήση, όπως και κάθε άλλη ανάλυση, προκύπτει απ'την διαίρεση του προβλήματος σε μικρότερα.

Τέλος, έχεις τσεκάρει το shopify.com? Πιστεύεις θα σε βόλευε μια τέτοια υπηρεσία γι'αυτην αλλα και για τις μελλοντικές σου δουλειές;

Περιμενω τις απόψεις σας,
Κώστας

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 31 Αύγ 2013 22:35

Kostas Bariotis έγραψε:Καλησπέρα Κύριοι,
δεν συχνάζω στο forum σας, πέτυχα όμως το θέμα στο twitter κι είπα να πώ κι εγω την γνώμη μου.
Είπες να πεις μία γνώμη, αλλά είσαι "κάθετος" άνευ επιχειρημάτων...

Γιατί πρέπει να θεωρήσουμε αυτονόητο ότι εγκαθιστώντας κάτι έτοιμο θα έχει "το ίδιο αποτέλεσμα" με το χειροποίητο;
Και το ότι τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείς κανόνι για να σκοτώσεις κουνούπι δεν παίζει ρόλο;
Και γιατί θα πρέπει να συμπεράνω ότι, οτιδήποτε κάνει η μάζα ή "είναι της μόδας" είναι αυτόματα και "φυσική εξέλιξη";

Επιπλέον:
Kostas Bariotis έγραψε:Δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία σου.
Τουλάχιστον άλλοι δύο εδώ την καταλαβαίνουν, οπότε να είσαι λίγο πιο διαλλακτικός περί νοοτροπίας...
Kostas Bariotis έγραψε:Επείδη φοβόντουσταν τα έτοιμα
Ναι, μήν τους δαγκώσουν... :lol:
Kostas Bariotis έγραψε:Δεν γνωρίζω εάν είσαι γνώστης του αντικειμένου "κώδικας".....
Για να εγείρει τέτοιο θέμα, θα πρέπει νομίζω να θεωρήσουμε default ότι είναι γνώστης, τουλάχιστον μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου. Η στοιχειώδης αξιοπρέπεια αυτό λέει.
Πράγμα που δεν μπορώ εύκολα να υποθέσω για κάποιον που όλα τα στήνει "έτοιμα"...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από korgr » 31 Αύγ 2013 22:40

Γεια σου Κώστα, καλωσήρθες!
Αν έχεις λίγο χρόνο διαθέσιμο σου προτείνω να αναζητήσεις στο forum αυτό τις συζητήσεις που έχουν γίνει με θέμα custom Vs Open source, ανακάλυψη τροχών κλπ, γιατί είναι κρίμα συνεχώς να ανακυκλώνουμε :wink:

Για το shopify είδες την τραγική απάντηση που δόθηκε στο support forum τους, σε ερώτηση σχετικά με πολυγλωσσικότητα;

petsoukos
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από petsoukos » 31 Αύγ 2013 22:56

argate7 έγραψε:Έκανα μια μικρή αναζήτηση στο ίντερνετ και είδα που γράφουν για e-shop στο 1000αρικο. Παίζει να ισχύει αυτό ρε παιδιά? Δεν είναι πολύ λίγα για e-shop? Τι να πω? Δεν κάνουν καλή δουλειά ή τόσο πολύ έχουν πέσει πια οι τιμές σε τέτοια projects?
Πολύ πιθανό να εννοεί custom-design και όχι όλη την υποδομή... (εκτός και αν είναι τπτ Ινδός)

Από Γερμανία που έκανε κάποιος από τα μέρη μου custom e-shop πλήρωσε 20,000€ (και συνεχίζει να πληρώνει support, updates, κτλ)

Τα υπέρ του έτοιμου/OpenSource
- Ταχύτητα στο deployment
- Μικρό κόστος
- Μεγάλη γνωσιακή βάση (documentation, tutorials κτλ)
- Επεκτασημότητα (extensions, plugins, templates, κτλ)
- Άμεση αντίδραση σε patch κενών ασφαλείας

Κατά του έτοιμα/OpenSource
- Περιπλοκότητα (για να καλύπτει μεγάλο εύρος αναγκών) που αυξάνει τις πιθανότητες εύρεσης κενών ασφαλείας

Όποιος θέλει συμπληρώνει/διορθώνει

Kostas Bariotis
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Kostas Bariotis » 31 Αύγ 2013 23:37

geomagas έγραψε:Γιατί πρέπει να θεωρήσουμε αυτονόητο ότι εγκαθιστώντας κάτι έτοιμο θα έχει "το ίδιο αποτέλεσμα" με το χειροποίητο;
Ήθελα να πω, πως ένα έτοιμο πακέτο λογισμικού, σαν αυτά που προανέφερα για την περίπτωση του eshop ας πούμε, θα βοηθούσε να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα πολύ πιο γρήγορα.
geomagas έγραψε:Και το ότι τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείς κανόνι για να σκοτώσεις κουνούπι δεν παίζει ρόλο;
Αυτο είναι στο χέρι του καθένα. Ούτε εγώ πιστέυω στα "joomlo-πανάκεια"..
geomagas έγραψε:Και γιατί θα πρέπει να συμπεράνω ότι, οτιδήποτε κάνει η μάζα ή "είναι της μόδας" είναι αυτόματα και "φυσική εξέλιξη";
Θεωρώ "φυσική εξέλιξη" την συνεργασία πολλών σ'ένα κοινό πρόβλημα με σκοπό την λύση του πάντα. Π.χ. μαζεύονται 10 νοματέοι, κατασκευείς eshops, και λένε "ρε παιδιά ανταγωνιζόμαστε τόσο καιρό τώρα ποιός έχει το καλύτερο custom σύστημα και ποιος το παρέχει πιο φθήνα στην αγόρα. Μήπως, τώρα που έχουμε τόσα έτοιμα, είτε τα δικά μας είτε των αλλωνών, που ακομη ακομή υπάρχει και το shopify, να πάμε ένα βήμα παραπέρα και ν'ανταγωνιστούμε σε κάτι άλλο;;;;;;;"... "φυσική εξέλιξη" ...
geomagas έγραψε:Τουλάχιστον άλλοι δύο εδώ την καταλαβαίνουν, οπότε να είσαι λίγο πιο διαλλακτικός περί νοοτροπίας...
Δεν μ'ενδιαφέρει τι κάνει η μάζα ή τι "είναι της μόδας"! Γι'αυτό είπα "η απόψη μου είναι..."
geomagas έγραψε:Ναι, μήν τους δαγκώσουν... :lol:
Όχι, επείδη δεν είχαν τις στοιχειώδης γνώσεις και τις "μπάλες" να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό...

Εν κατακλείδη, το να αναπτύσεις την λύση σου σ'ενα πρόβλημα στο οποίο θεώρησες οτι δεν υπάρχει κάτι άλλο που σου ταιριάζει, το δέχομαι και το επικροτώ και συνισφέρω κιόλας... το να το κανείς επείδη φοβάσαι ότι θα σε πουν άσχετο... το θεωρώ ανασφάλεια και αφέλεια πρώτου βαθμού.
Για το shopify είδες την τραγική απάντηση που δόθηκε στο support forum τους, σε ερώτηση σχετικά με πολυγλωσσικότητα;
Όχι, δεν το είδα. Έχεις link? Καλώς σας βρήκα.. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες