κόστος custom e-shop??

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 09 Σεπ 2013 15:51

ThyClub έγραψε:Τι σχέση έχει η παραμετροποίηση με την τιμή της προσφοράς; Εσύ όταν κάνεις προσφορά σε πελάτη σου δεν τα βάζεις αυτά μέσα;
Εγώ θα σου απολογηθώ; Εσύ πες μας τι σχέση έχουν όλα αυτά με την αμοιβή για παραμετροποίηση cs cart, που (έχει καταντήσει να) είναι το θέμα εδώ και μερικές σελίδες.
Και όχι, δεν τα βάζω αυτά. Τον στέλνω να τα αγοράσει μόνος του. Αν δεν μπορεί, ας τον βοηθήσει κάποιος από το περιβάλλον του που μπορεί. Κι αυτό διότι πουλάω τη δουλειά μου, δεν κάνω τον μεσάζοντα.
Ούτε και dataentry του κάνω. Εκπαίδευση του κάνω για να κρατά μόνος του το μαγαζί του. Δεν έχω κανένα ψώνιο να με έχουν ανάγκη...
ThyClub έγραψε:Αφαιρώ έσοδα; Πού;
Τον υπάλληλο που θα κάνει το support, την παραμετροποίηση κτλ δεν θα τον πληρώσεις;
Δεν ανέφερες ότι πληρώνεις υπάλληλο και θεώρησα ότι είναι αμοιβή για τη δική σου δουλειά.
Αν όμως όλα αυτά σου τα κάνουν υπάλληλοι, εσύ τι βάζεις για να αξιώνεις 1600 κέρδος; Τα ωραία σου τα ματάκια;;;;
Θα φτάσουμε και στην αισχροκέρδεια σιγά σιγά... Που θα μου πας....
ThyClub έγραψε:Όσο για τα εξοδα γραφείου... ψάξε λίγο...
Θα έψαχνα, αλλά το Κολωνάκι μου πέφτει μακριά...
ThyClub έγραψε:Εδώ όμως που φαίνεται ότι δεν το κατέχεις το άθλημα:
"Το e-shop είναι συγκρίσιμο με το φυσικό κατάστημα"

Ναι ασχετούλη μου είναι. Πολλές φορές "βγάζει" περισσότερα. Αλλά αυτά να μην τα ξαναλέμε... αν είσαι μυρωδιάς είσαι μυρωδιάς...
Ναι τώρα που το λες έχεις δίκιο. Κι εμένα με πήρε ένας πελάτης πριν από λίγο που του φτιάχνω e-shop και με ρώτησε "πως πάμε;" κι εγώ του απάντησα "προχωράμε, είμαστε στα e-μπετά, αύριο έχουμε e-πανωσήκωμα"...
ThyClub έγραψε:Και επειδή πριν καμία δεκαριά ποστ έλεγες ότι είναι αισχρό και πρόστυχο να αλλάζει κάποιος αυτά που λές:
"Ο μέσος μισθός ενός δημοσίου υπαλλήλου είναι ~1600 το μήνα"
ThyClub έγραψε:Λίγα περισσότερα από έναν δημόσιο υπάλληλο

δεν εγραψα ποτέ ότι ο μέσος μισθός είναι 1600... και:
"Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τα ξύνουν όλη μέρα"
ThyClub έγραψε:από έναν δημόσιο υπάλληλο που όλη μέρα τα ξύνει
ούτε λέω ότι τα ξύνουν όλοι
Επειδή κι άλλα σου είπα, αλλά εσύ συνεχίζεις την ίδια τακτική:
ThyClub έγραψε:έχει κέρδος 1670 ευρώ το μήνα. Λίγα περισσότερα από έναν δημόσιο υπάλληλο που όλη μέρα τα ξύνει...
Αναφέρεσαι στο μέσο δημόσιο υπάλληλο ή στον κυρ-Μήτσο το γείτονά σου που εμείς δεν γνωρίζουμε;
Γιατί αν είναι το πρώτο, θα πρέπει να μας παρουσιάσεις τα στοιχεία σου, ή έστω μία λογική αιτιολογία για να το στηρίξεις. Αλλιώς είναι κοτσάνα.
Αν όμως είναι το δεύτερο, είναι άσχετη κοτσάνα. Ακόμα χειρότερα.

Α, και βάσει ποιανού τύπου ορίζεται το κέρδος ενός υπαλλήλου γενικά, για να έχει νόημα μία τέτοια έννοια, και να μπορεί να συγκριθεί με το κέρδος μίας επιχείρησης;;;;

Και δεν είδα κανένα σχόλιο για τη δημιουργική αριθμητική σου. Τουμπέκα!

gvre
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από gvre » 09 Σεπ 2013 16:21

Ο καθένας σας βλέπει τα πράγματα από διαφορετική σκοπιά. Ο geomagas από τη σκοπιά τού προγραμματιστή και ο ThyClub από την πλευρά τού επαγγελματία. Όπως έγραψα και μερικές σελίδες πριν, δεν έχει σημασία για τον πελάτη αν το σύστημα έτοιμο, αγορασμένο, δωρεάν, custom κλπ, από τη στιγμή που δεν είναι κάτι πάρα πολύ εξειδικευμένο, το οποίο μπορεί να γίνει μόνο custom. Τα 5000 μπορεί να είναι λίγα σε κάποιες περιπτώσεις, πολλά σε άλλες. Σίγουρα, πάντως, δε μπορεί να "μπαίνει" μέσα αυτός που πουλάει την υπηρεσία, οπότε πρέπει να υπολογίσει και τα λειτουργικά κόστη. Τέλος, δεν έχει σημασία αν ο ThyClub έχει υπάλληλο και αυτός κάθεται (υποθέτω πως δεν το κάνει :)). Επαγγελματίας είναι και θα μπορούσε να μην έχει και καμία σχέση με τον χώρο. Δεν είναι απαραίτητο ο επιχειρηματίας να είναι προγραμματιστής, designer ή τέλος πάντων σχετικός με το επάγγελμα.

Άβαταρ μέλους
jpk

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από jpk » 09 Σεπ 2013 16:30

ThyClub έγραψε:@jpk
Για να μην μπερδευόμαστε... Προγραμματιστής είμαι κι εγώ κι θα μου άρεσε να γράφω custom... Το custom όμως θα πρέπει να είναι η γραμμή της εταιρείας όπου εργάζεσαι. Αν η γραμμή είναι μια πλατφόρμα, αναγκαστικά θα το κάνεις.
Για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ ότι η χρήση έτοιμων εφαρμογών είναι κακό πράγμα. Είναι διαφορετικό. Για να μην μπερδευτούμε σε όρους. Για εμένα customization σημαίνει αλλαγή κώδικα έτοιμης εφαρμογής (σε επίπεδο model λιγότερο controller και ακόμα λιγότερο view). Initialization σημαίνει για εμένα το να θέτεις τις παραμέτρους μέσα στο πλαίσιο της συγκεκριμένης εφαρμογής χωρίς να αλλάζεις κώδικα.

Εσύ προφανώς είσαι προγραμματιστής , και μια εταιρία που πουλά ετοιματζίδικα χρειάζεται και κάποιο προγραμματιστή για το customization. Για να μην είμαστε κακοί με αυτά ας πούμε ότι έχουν πολλά θετικά , όπως πχ ότι μπορείς να το δώσεις στον πελάτη και να το πάρει και να το πάει σε άλλη εταιρία , χωρίς κρυπτογραφήσεις κώδικα ή άλλα. Εγώ από την άλλη πουλάω την χρήση των προγραμμάτων μου και την κυριότητα των δεδομένων που φιλοξενώ (βάση δεδομένων , εικόνες, κ.ο.κ.). Σιγά μην έδινα με 450 ή 600 euro τo back office λογισμικό. Αν το λογισμικό είναι ελεύθερο ή έχει άδεια χρήσης , το παίρνει από εσένα και πάει αλλού.

Στην τελική Thai δεν έχω να σου πω πολλά μόνο να μην είσαι απόλυτος και υπερασπίζεις επιλογές αφεντικών σου. Προγραμματιστής ήμουν από νωρίτερα , αλλά περισσότερα έμαθα όταν δούλεψα σε κάποια μεγάλη εταιρία (όχι Ελληνική και όχι σε PHP) και κατάλαβα το τι είναι λάθος στην πράξη.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 09 Σεπ 2013 17:26

gvre έγραψε:Ο καθένας σας βλέπει τα πράγματα από διαφορετική σκοπιά. Ο geomagas από τη σκοπιά τού προγραμματιστή και ο ThyClub από την πλευρά τού επαγγελματία.
Να υποθέσω ότι εννοείς "του επιχειρηματία";
gvre έγραψε:Όπως έγραψα και μερικές σελίδες πριν, δεν έχει σημασία για τον πελάτη αν το σύστημα έτοιμο, αγορασμένο, δωρεάν, custom κλπ, από τη στιγμή που δεν είναι κάτι πάρα πολύ εξειδικευμένο, το οποίο μπορεί να γίνει μόνο custom. Τα 5000 μπορεί να είναι λίγα σε κάποιες περιπτώσεις, πολλά σε άλλες.
Σαφώς. Αλλά αν βάλουμε και τον πελάτη στην εξίσωση... τη χάσαμε τη μπάλα τελείως!
Εγώ μιλώ για κάτι πολύ συγκεκριμένο, από την πλευρά του επαγγελματία: Μου φαίνεται υπερβολικό να παίρνει κάποιος 5000 ευρώ για να παραμετροποιήσει ένα cs cart. Αυτό το τόσο απλό.
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά δεν μπορώ εύκολα να πειστώ ότι δικαιολογείται. Όχι μόνο για το cs cart αλλά για οποιοδήποτε έτοιμο που έχει περάσει από τα χέρια μου. Και τονίζω για να μην παρεξηγηθώ πάλι: Μιλώ για παραμετροποίηση. Και μόνο.
Αν μπορεί κάποιος να με πείσει για το αντίθετο, ας το εξετάσουμε. Ψυχραίμως και αντικειμενικώς. Όχι με τσαμπουκαλίκια, μαγικούς αριθμούς, αυθαίρετες υποθέσεις ή επειδή δεν κάνει τον κόπο να καταλάβει τι εννοώ. Με επιχειρήματα.
gvre έγραψε: Σίγουρα, πάντως, δε μπορεί να "μπαίνει" μέσα αυτός που πουλάει την υπηρεσία, οπότε πρέπει να υπολογίσει και τα λειτουργικά κόστη.
Μπορεί... trust me.... :cry:
gvre έγραψε:Τέλος, δεν έχει σημασία αν ο ThyClub έχει υπάλληλο και αυτός κάθεται (υποθέτω πως δεν το κάνει :)).
Μα δεν είπε κανείς ότι ο υπάλληλός του κάθεται. Άσε μην παρεξηγηθεί κι αυτός και μας κουβαληθεί και αρχίσει να "γαβγίζει" που τον κατηγορούμε για τεμπέλη... :-?
gvre έγραψε: Επαγγελματίας είναι και θα μπορούσε να μην έχει και καμία σχέση με τον χώρο. Δεν είναι απαραίτητο ο επιχειρηματίας να είναι προγραμματιστής, designer ή τέλος πάντων σχετικός με το επάγγελμα.
Βρε ας είναι και μπογιατζής, τι με νοιάζει εμένα; (και δεν θα τον πω και "μυρωδιά"...)
Μαγκιά του που παίρνει το ρίσκο να ασχοληθεί με κάτι που δεν ξέρει, και έχει όρεξη να μάθει.
Εμένα τα νούμερα δεν μου βγαίνουν και γι αυτό γκρινιάζω...

Άβαταρ μέλους
jpk

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από jpk » 09 Σεπ 2013 18:02

geomagas το «μυρωδιάς» είναι χαρακτηρισμός για εσένα για εμένα είναι εξαιρετικά ενοχλητικό …. Σημαίνει ότι κάποιος μυρίζει …

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από ThyClub » 09 Σεπ 2013 18:04

Για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

1. Δεν έχω υπαλλήλους. Εγώ είμαι υπάλληλος σε εταιρεία.
2. Εγώ γράφω ότι γράφω με αυτά που έχω δει-έχω δουλέψει όλο αυτόν τον καιρό.
3. Δεν υπερασπίζομαι το αφεντικό μου. Δεν υπάρχει λόγος γιατί στην εταιρεία μας το έχουμε κάνει φίλο και φτερό το cscart και το κάθε cscart. Όσοι έχουν δει δουλειές μας ξέρουν...
4. Η ανάλυση που έκανα ήταν για να δείξω ότι ακόμη και με τα 5000 ευρώ μια εταιρεία δεν θα έχει αισχρό κέρδος.

Εσύ geomagas απ ότι καταλαβαίνω δουλεύεις freelance. Γι αυτό και λες ότι μια εταιρεία μπορεί να μπει και μέσα... Η άποψη μου είναι ότι μια εταιρεία που έχει υπαλλήλους ΔΕΝ μπορεί και δεν πρέπει να μπαίνει μέσα.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 09 Σεπ 2013 18:18

jpk έγραψε:geomagas το «μυρωδιάς» είναι χαρακτηρισμός για εσένα για εμένα είναι εξαιρετικά ενοχλητικό …. Σημαίνει ότι κάποιος μυρίζει …
Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει. Και είναι πιστεύω το ίδιο ενοχλητικό για όλους...
Δεν είναι "χαρακτηρισμός για μένα", ήταν μία έκφραση του ThyClub προς εμένα, και αυτό που είπα...
geomagas έγραψε:(και δεν θα τον πω και "μυρωδιά"...)
...ήταν ακριβώς για να τονίσω ότι, εγώ δεν χρησιμοποιώ τέτοιες τακτικές ταμπέλας, διότι σέβομαι τον εαυτό μου και τον συνομιλητή μου.

Άβαταρ μέλους
jpk

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από jpk » 09 Σεπ 2013 18:53

Όταν με 450 έως 700 μπορώ και προσφέρω καλύτερο προϊόν από το ετοιματζίδικο του 5000 και επιπλέων δεν χρεώνω τόσο το customization γιατί δικό μου είναι και το ξέρω , γιατί κάποιος να επιλέξει το ετοιματζίδικο ; Έχω απαντήσεις που δεν τιμούν ούτε αυτούς που τα πουλάνε ούτε τους πελάτες.

Σε γενικές γραμμές η κατεύθυνση που έχω δώσει στο sales&demand να λέει σε πελάτες με τέτοιες κακές εμπειρίες είναι «ας πρόσεχες» και «δεν χρειάζεται να είσαι πελάτης μας .. ψάξε αλλού» .. καμιά φορά επίτηδες αφήνουμε να φύγουν εξιπνακιδες πελάτες … να φάνε τα 5000 στον … για ένα απίστευτα χειρότερο λογισμικό από αυτό που πουλάγαμε για να καταλάβουν.

Και μετά δεν τον θέλω ξανά για πελάτη … έκανε την επιλογή του… Επαναλαμβάνω ότι άλλη δουλειά κάνουμε … μπορεί να μην φαίνετε με το καλημέρα της πώλησης αλλά θα φανεί στην πορεία .. (φυσικά με τέτοιες τιμές και ποιότητα που παρέχω είμαι οριακά .. αλλά δεν τρέχει μία … ήδη παίρνω παγκόσμια βραβεία και βγαίνει η δουλειά μου έξω … οπότε αργά ή γρήγορα θα έρθει και το σωστό χρήμα) Και να μην έρθει εγώ θα ξέρω ότι έκανα καλή δουλειά … και είναι πολύ σημαντικό αυτό

andreaslll

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από andreaslll » 09 Σεπ 2013 19:01

Παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση και έχω να συνεισφέρω 2 πράγματα.

1) Έχουμε ελεύθερη αγορά και ο καθένας χρεώνει όσο γουστάρει. Κάποιος που αγοράζει e-shop είναι επαγγελματίας, είναι τραγικό να μην πάρει άλλες 2 προσφορές πριν διαλέξει ποιος και πως θα του το φτιάξει.

2) Αν κάποιος έχει επικοινωνιακές δυνατότητες και μπορεί να φέρει τον πελάτη και να τον «ψήσει», θα το κάνει είτε πουλάει κώδικες, είτε real estate, είτε νυχοκόφτες. Είναι ο γνωστός τομέας των πωλήσεων, στον οποίο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος και ο φθηνότερος. Έχω έναν ξάδερφο που ασχολείται με πωλήσεις σε διαφορετικό τομέα, είναι τόσο καλός που αν πούλαγε e-shop customization, θα ψώνιζε και η κουτσή μαρία με 5.000.

Άβαταρ μέλους
jpk

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από jpk » 09 Σεπ 2013 19:23

Αν ψώνιζε και η κουτσή Μαρία με λογισμικό που κάνει 5000 χιλιάδες να την υποδείξεις σε αυτούς που έχουν τέτοιες τιμές για τέτοιες υπηρεσίες γιατί εγώ δεν την θέλω. ……

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 09 Σεπ 2013 19:48

andreaslll έγραψε:Παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση και έχω να συνεισφέρω 2 πράγματα.

1) Έχουμε ελεύθερη αγορά και ο καθένας χρεώνει όσο γουστάρει. Κάποιος που αγοράζει e-shop είναι επαγγελματίας, είναι τραγικό να μην πάρει άλλες 2 προσφορές πριν διαλέξει ποιος και πως θα του το φτιάξει.
Με το δεύτερο σκέλος όχι μόνο συμφωνώ, αλλά και επαυξάνω: Ακόμα και οι 2 προσφορές που αναφέρεις απέχουν πολύ από το να είναι αξιοπρεπής έρευνα αγοράς.

Για το πρώτο, αν εννοείς ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να αξιολογεί τη δουλειά του και να ορίζει την τιμή που θεωρεί δίκαιη για το προϊόν ή την υπηρεσία του, τότε συμφωνούμε.
Βλέπεις και τον jpk που κρατά χαρακτήρα. Αυτό ακριβώς το δικαίωμα εξασκεί. Όπως και ο ThyClub (ή η εταιρία στην οποία δουλεύει).

Αλλά αυτό είναι θέμα δημοκρατίας και όχι ελεύθερης αγοράς. Η έννοια της ελεύθερης αγοράς δεν συνοψίζεται στην ελευθερία του καθενός να ορίζει την τιμή του.

Για να είναι μία αγορά πραγματικά ελεύθερη, θα πρέπει θεωρητικά να βασίζεται μόνο στην προσφορά και τη ζήτηση. Μόνο. Κανένας άλλος παράγοντας δεν θα πρέπει να επηρεάζει τις τιμές παρά μόνο:
(1) τι μπορούν να προσφέρουν οι επαγγελματίες (και σε τι ποσότητες, και με τι κόστος παραγωγής) και
(2) τι ανάγκες έχουν οι πελάτες. Πραγματικές όμως, και όχι πλασματικές, κατασκευασμένες και υπο(ή επι)βεβλημένες.

Οι υποστηρικτές της ελεύθερης αγοράς βασίζονται στο γεγονός ότι, εφόσον μόνο η προσφορά/ζήτηση επηρεάζει τις τιμές, αυτές τελικά είναι μοιραίο να βρουν ένα σημείο ισορροπίας, εκ των πραγμάτων αντικειμενικό (με την έννοια ότι η προσφορά και η ζήτηση έχουν καταλήξει σε "συμφωνία" σχετικά με το τι είναι δίκαιο αντίτιμο). Άρα λοιπόν, μπορεί να έχεις θεωρητικά το δικαίωμα, αλλά τελικά δεν θα μπορέσεις να εφαρμόσεις στην πράξη τη δική σου τιμολόγηση, αν αυτή απέχει σημαντικά από το σημείο ισορροπίας.

Καλό στη θεωρία, και όλοι θα είχαμε όφελος από αυτό. Δυστυχώς όμως είναι μία ουτοπία. Σε κανένα μέρος του κόσμου, σε καμία εποχή των αιώνων δεν υπήρξε ελεύθερη αγορά. Not even close. Και ούτε πρόκειται νομίζω να υπάρξει.

Επειδή μόνος σου μου δίνεις "πάσα", συνεχίζω παρακάτω.
andreaslll έγραψε:2) Αν κάποιος έχει επικοινωνιακές δυνατότητες και μπορεί να φέρει τον πελάτη και να τον «ψήσει», θα το κάνει είτε πουλάει κώδικες, είτε real estate, είτε νυχοκόφτες. Είναι ο γνωστός τομέας των πωλήσεων, στον οποίο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος και ο φθηνότερος. Έχω έναν ξάδερφο που ασχολείται με πωλήσεις σε διαφορετικό τομέα, είναι τόσο καλός που αν πούλαγε e-shop customization, θα ψώνιζε και η κουτσή μαρία με 5.000.
Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που καμία αγορά δεν μπορεί να είναι ελεύθερη. Οι επικοινωνιακές δυνατότητες, το marketing, τα μονοπώλια, τα τραστ, οι κρατικές παρεμβάσεις και πολλά άλλα, είναι παράγοντες που καταλύουν την ελευθερία της αγοράς καθώς:
(1) από την πλευρά της προσφοράς, και εφόσον η έκταση των παραπάνω είναι ανάλογη του συγκεντρωμένου κεφαλαίου, αλλάζει τις ισορροπίες προσφέροντας συγκριτικό πλεονέκτημα σε μερικούς, οπότε πλέον οι παίκτες δεν είναι ισότιμοι, και
(2) από την πλευρά της ζήτησης διαμορφώνει πλασματικές ανάγκες στους καταναλωτές, στρεβλώνοντας την τιμή στην οποία θα έβρισκε ισορροπία η αγορά σε κανονικές συνθήκες και, ακόμα χειρότερα, εμποδίζοντας την να βρει ισορροπία.

Δεν είμαι αφελής. Ξέρω ότι αυτός είναι ο κόσμος που ζούμε και αυτούς τους κανόνες έχει το παιχνίδι.
Αλλά ακριβώς επειδή δεν είμαι αφελής, δεν πιστεύω και την καραμέλα της ελεύθερης αγοράς. Μία θεωρία είναι, και θα μπορούσε να εφαρμοστεί μόνο από όντα νοημοσύνης κλάσεων ανώτερης από την ανθρώπινη...

andreaslll

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από andreaslll » 09 Σεπ 2013 20:21

Συμφωνώ μεν, αλλά να θυμίσω ότι όλοι όσοι ψάχνονται για eshop περιμένουν να βγάλουν λεφτά από τις κατασκευασμένες ανάγκες που υπαγορεύει το μάρκετινγκ.

Θα βάλουν κι αυτοί το λιθαράκι τους στο στρεβλό σύστημα...

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 09 Σεπ 2013 20:36

Αν και μάλλον ισχύει κατά πλειοψηφία, δεν μπορώ να το πω σίγουρα για το 100%. e-shop δεν σημαίνει αυτόματα και marketing.

Και σημείωσε ότι, δεν είπα πως το σύστημα είναι κατ' ανάγκη στρεβλό. Αυτό κρίνεται και συζητείται.
Απλά ότι είναι στρεβλά χαρακτηρισμένο ως "ελεύθερη αγορά".

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Σεπ 2013 11:47

jpk έγραψε:Όταν με 450 έως 700 μπορώ και προσφέρω καλύτερο προϊόν από το ετοιματζίδικο του 5000 και επιπλέων δεν χρεώνω τόσο το customization γιατί δικό μου είναι και το ξέρω , γιατί κάποιος να επιλέξει το ετοιματζίδικο ; Έχω απαντήσεις που δεν τιμούν ούτε αυτούς που τα πουλάνε ούτε τους πελάτες.
Θα πω κάτι και χωρίς παρεξήγηση... Το: "δεν χρεώνω τόσο το customization γιατί δικό μου είναι και το ξέρω" δεν υπάρχει. Και ο άλλος που πουλάει magento το ξέρει...

Σχετικά με το γιατί να επιλέξει κάποιος ετοιματζίδικο:

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ

Από την πλευρά του πελάτη, ακόμη και το δικό σου custom είναι το ίδιο ετοιματζίδικο όσο και το cscart. Δεν πιστεύω να το γράφεις από την αρχή για κάθε πελάτη χωριστά...

Ο πελάτης ξέρει από την στιγμή που του έχεις παρουσιάσει portfolio ότι το έχεις ξανακάνει. Ότι θα πάρει την ίδια πλατφόρμα με τους άλλους πελάτες σου. Έτσι όταν έρχεται η ώρα της κρίσης...

Από την μία έχει
μια πλατφόρμα δική σου (που μπορεί να είναι τόσο καλή που πουλάει μόνη της) αλλά δεν την ξέρει, δεν μπορεί να ψάξει αν αξίζει και δεν μπορεί να είναι σίγουρος πως αν αύριο μεθαύριο που τα "σπάσετε", θα μπορεί να πάει σε άλλο προγραμματιστή.

και από την άλλη έχει το cscart (παράδειγμα. Βάλε εδώ άλλο software) που μπορεί ανά πάσα στιγμή να δει τι αξίζει, να δει εκατομμύρια eshops που έχουν υλοποιηθεί μ αυτό και να ξέρει πως αν αύριο μεθαύριο χαλάσουν οι σχέσεις σας, αυτός θα μπορεί ακόμη και μέσω Ινδού freelancer να κάνει την δουλειά του.

Προσωπικά:
Δεν θα καθόμουν ποτέ να εμπιστευτώ online πληρωμές σε κώδικα που δεν έχω δει να δουλεύει και δεν έχει "ψηθεί" στην αγορά. Μπορεί οι ρουτίνες του jpk να είναι bulletproof αλλά αν δεν δω να τρέχουν σε καμία 25αριά sites για πάνω από 1 χρόνο δεν αξίζει το ρίσκο.

Έχω φτιάξει τόνους software... Από custom cms μέχρι eshops, μηχανές αναζήτησης και φόρουμς αλλά δεν έβγαλα δεκάρα τσακιστή απ όλα αυτά. Σίγουρα μερικά από αυτά που έχω γράψει ήταν "φόλες" αλλά έχω γράψει και κώδικα που μερικά commercial projects δεν τα ακουμπάνε... κι όμως, αυτά παραμένουν στην αφάνεια γιατί τα ετοιματζίδικα έχουν "ψηθεί" στην αγορά. Τα ξέρει ο κόσμος και έχουν αποδείξει την αξία τους.

Άβαταρ μέλους
jpk

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από jpk » 12 Σεπ 2013 20:46

Πραγματικά νομίζω ότι το εξαντλίσαμε το θέμα , αλλά μόλις επανέλαβες Thy αυτά που είπα σαν να είναι εναντίων αυτών που είπα. Ναι φυσικά το θετικό του να παίρνεις ετοιματζίδικο είναι ότι παίρνεις κάτι έτοιμο και μπορείς να το πας οπουδήποτε. Δεν μου είπες όμως εσύ που ξέρεις τόσο καλά το x ετοιματσίδικο αν δίνεις στον πελάτη το customization αν σου έχει πάρει κάνα μήνα. Δηλαδή εσύ λες ότι πουλάς ετοιματζίδικο και ότι θέλετε κάνουμε την προσωπική σου δουλειά πάνω στο ετοιματζίδικο την πουλάς τσάμπα ;

Και σίγουρα αν έχεις πάρει το ποσό που είπες (5000 euro) στον πελάτη δεν πρέπει μόνο καπέλο ανόητου αλλά και να έχει και απαιτήσεις από εσένα. Τι άλλο μπορείς να κάνεις για τον πελάτη εκτός από το να του δώσεις το δικό σου customizasion ? …. Φυσικά και δεν είναι δικό σου με 5.000 μπορεί να το πάρει και να το πουλήσει ή να το δώσει δωρεάν.
Το μόνο που θεωρητικά έχει να κερδίσει ο πελάτης αν επιλέξει ετοιματζίδικο είναι η προοπτική να τα σπάσει μαζί σου. Πόσους τέτοιους πελάτες δεν είχα … και τα σπάσανε και δεν τους έδωσαν ούτε κώδικα (δεν ήθελα κώδικα απο άλλους βάση δεδομένων ήθελα και εικόνες) του ετοιματζίδικου. Και ακόμα χειρότερα δεν τους έδωσαν καν το domain τους. Ναι υπάρχουν και εδώ φιλαράκια που το domain είναι στο όνομα τους και δεν το δίνουν (Ο συνέτερός μου είναι δικηγόρος και κοντά είμαστε σε μηνύσεις αλλά συνήθως οι πελάτες το αποφεύγουν γιατί ξέρουν ότι κάνανε βλακέια) αν και εγώ πολύ γουστάρω τις μηνύσεις και τα δικαστήρια.

Άρα όλα τα επιχειρήματα σου είναι έωλα. Ένα κρατώ «να ψηθεί στην αγορά». Έχει ενδιαφέρον αυτό γιατί ελάχιστα τα συστήματα που λες ψήθηκαν στην αγορά. Όλοι ξέρουμε ποιες είναι οι διαδικασίες παραγωγής. Στην πράξη που λες όταν είσαι μικρός και έχεις φτιάξει εσύ το λογισμικό μπορείς να το προσαρμόσεις. Στην πράξη που λες , κάνουμε διαφορετική δουλειά , το είπα πολλές φορές αλλά δεν λες να το καταλάβεις. Μου λες ότι επειδη έχω κάποιο έτοιμο πυρήνα το ίδιο είμαι με εσένα , όχι. Εσύ δεν έχεις έτοιμο πυρήνα , έχεις έτοιμο σύστημα που αλλάζεις. Μεταποιείς. Σου αρέσει ή όχι αυτή είναι η δουλειά σου … μεταποιητής. Έχουμε διαφορετικά επαγγέλματα , και αν δυστυχώς έχουμε την ίδια αγορά αυτό γίνεται ή από άγνοια αναγκών των πελατών ή από παραπλανητική πώληση. Πως γίνεται τα 450-700 να αξίζουν περισσότερο από τα 5000 ? …. Έλα μου ντε …

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες