κόστος custom e-shop??

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 01 Σεπ 2013 00:16

Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Γιατί πρέπει να θεωρήσουμε αυτονόητο ότι εγκαθιστώντας κάτι έτοιμο θα έχει "το ίδιο αποτέλεσμα" με το χειροποίητο;
Ήθελα να πω, πως ένα έτοιμο πακέτο λογισμικού, σαν αυτά που προανέφερα για την περίπτωση του eshop ας πούμε, θα βοηθούσε να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα πολύ πιο γρήγορα.
Μα δεν μου απαντάς. Η ερώτηση είναι "από πού κι ως πού οι δύο λύσεις είναι ισοδύναμες, και (πολλώ δε μάλλον) αυτό είναι και αυτονόητο". Εσύ συνεχίζεις να το θεωρείς αυτονόητο και δεδομένο, και πατάς πάνω σε αυτό. Δεν είναι υπεραπλούστευση να πιστεύεις κάτι τέτοιο για όλες τις περιπτώσεις;
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Και το ότι τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείς κανόνι για να σκοτώσεις κουνούπι δεν παίζει ρόλο;
Αυτο είναι στο χέρι του καθένα. Ούτε εγώ πιστέυω στα "joomlo-πανάκεια"..
Φυσικά και είναι. Αλλά ποιος βγαίνει για κουνουπο-σαφάρι με κανόνι;;; (μάλλον αυτός που δεν γνωρίζει ότι κρατά κανόνι...)
Παρεμπιπτόντως αυτά είναι λόγια του Κομφούκιου, όχι δικά μου, οπότε, περισσότερα σ' αυτόν.
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Και γιατί θα πρέπει να συμπεράνω ότι, οτιδήποτε κάνει η μάζα ή "είναι της μόδας" είναι αυτόματα και "φυσική εξέλιξη";
Θεωρώ "φυσική εξέλιξη" την συνεργασία πολλών σ'ένα κοινό πρόβλημα με σκοπό την λύση του πάντα. Π.χ. μαζεύονται 10 νοματέοι, κατασκευείς eshops, και λένε "ρε παιδιά ανταγωνιζόμαστε τόσο καιρό τώρα ποιός έχει το καλύτερο custom σύστημα και ποιος το παρέχει πιο φθήνα στην αγόρα. Μήπως, τώρα που έχουμε τόσα έτοιμα, είτε τα δικά μας είτε των αλλωνών, που ακομη ακομή υπάρχει και το shopify, να πάμε ένα βήμα παραπέρα και ν'ανταγωνιστούμε σε κάτι άλλο;;;;;;;"... "φυσική εξέλιξη" ...
Μα πριν θεωρούσες κάτι άλλο:
Kostas Bariotis αρχικά έγραψε:Και η φυσική εξελίξη. Γιατί η παραμετροποίηση ενός Joomla συστήματος στα μέτρα σου είναι εξέλιξη.
Δεν βλέπω τη σύνδεση με τα προηγούμενα λεγόμενα σου... Ίσως χάνω κάτι.
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Τουλάχιστον άλλοι δύο εδώ την καταλαβαίνουν, οπότε να είσαι λίγο πιο διαλλακτικός περί νοοτροπίας...
Δεν μ'ενδιαφέρει τι κάνει η μάζα ή τι "είναι της μόδας"! Γι'αυτό είπα "η απόψη μου είναι..."
Άσχετο με το quote... Όταν πάντως η άποψή σου είναι της μάζας και της μόδας, δεν μπορείς να έχεις και την πολυτέλεια να τα διαχωρίζεις... Δεν είναι δίκαιο!
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Ναι, μήν τους δαγκώσουν... :lol:
Όχι, επείδη δεν είχαν τις στοιχειώδης γνώσεις και τις "μπάλες" να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό...
Ορίστεεεεε; :doh:
Τι γνώσεις και τι "μπάλες" χρειάζονται για να εγκαταστήσεις ένα drupal/wordpress/joomla ή ένα xyzCart; Για να τα μάθεις; Για να τα παραμετροποιήσεις; Άντε και για να μάθεις να φτιάχνεις τα δικά σου extensions/modules/plugins κλπ;
Ενώ τι γνώσεις και "μπάλες" χρειάζονται για να αναλύσεις το κάθε project ξεχωριστά, όπως του αρμόζει, και να το βελτιστοποιήσεις ανάλογα με τις συγκεκριμένες ανάγκες;
Μήπως αυτοί που επιλέγουν τον "άλλο δρόμο" έχουν τους δικούς τους λόγους, που δεν μπορείς να κατανοήσεις, πόσο μάλλον να κρίνεις, και γι αυτό βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα;
Kostas Bariotis έγραψε: Εν κατακλείδη, το να αναπτύσεις την λύση σου σ'ενα πρόβλημα στο οποίο θεώρησες οτι δεν υπάρχει κάτι άλλο που σου ταιριάζει, το δέχομαι και το επικροτώ και συνισφέρω κιόλας... το να το κανείς επείδη φοβάσαι ότι θα σε πουν άσχετο... το θεωρώ ανασφάλεια και αφέλεια πρώτου βαθμού.
Πάλι ο φόβος... Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι θέμα αξιοπρέπειας για κάποιους να προτιμούν να λύσουν συγκεκριμένα προβλήματα με βέλτιστες λύσεις, παρά να υπολογίζουν ποιος τρόπος θα έχει το βέλτιστο λόγο αμοιβής/κόπου.

Άβαταρ μέλους
Lennox

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Lennox » 01 Σεπ 2013 00:40

Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Ναι, μήν τους δαγκώσουν... :lol:
Όχι, επείδη δεν είχαν τις στοιχειώδης γνώσεις και τις "μπάλες" να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό...
Όχι φίλε μου δεν είναι έτσι. Δηλαδή εσύ νομίζεις οτι αυτός που γράφει κώδικα-προγραμματίζει custom scripts για την δουλειά του είναι μαλάκας και δεν έχει τις στοιχειώδεις "παπάρια"-γνώσεις και μπάλες να δοκιμάσει το έτοιμο έτοιμο Ε-Τ-Ο-Ι-Μ-Ο??? Με τι γνώση? Την γνώση του να πατάς click ?

Κι εγώ χρησιμοποιώ έτοιμες πλατφόρμες και τις παραμετροποιώ και τις φέρνω στα μέτρα μου,αλλά αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχω το χρόνο να κάνω κάτι απο το μηδέν ή βαριόμουνα κι έλεγα γιατί να μην πατήσω πάνω σε κάτι.
Όταν χρειάστηκε να κάνω script που δεν υπήρχε στην αγορά όμως το έκανα.(twice)

Είμαι ΥΠΕΡ του custom All the way in.

Φερθείτε έξυπνα όμως.Όταν ο άσχετος κυριούλης σου λέει θέλω e-shop και δίνω 200 ευρώ,δεν θα κάτσεις καν να το σκεφτείς.Έτοιμη πλατφόρμα.
Όταν θα έρθει εταιρία και θα σου πει θέλω σοβαρή δουλειά,σου δίνω 10 χιλιάρικα και 2 μήνες,τότε θα κάτσεις και θα κάνεις custom.(έχουν τύχει και τα 2).

Υ.Γ : Άποψή μου.
The winners in life constantly think in terms of I can, I will, and I am.
Αυτοί που πάνε μπροστά στην ζωή,σκέφτονται συνεχώς υπο τους όρους: Μπορώ,θα το κάνω και το κάνω.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από korgr » 01 Σεπ 2013 00:46

Kostas Bariotis έγραψε: Όχι, δεν το είδα. Έχεις link? Καλώς σας βρήκα.. :)
Δεν κράτησα το link αλλά μου έκανε εντύπωση που πρότειναν google translate service
Ήταν βέβαια συζήτηση του 2011 οπότε ίσως κάτι να έχει βγει τώρα (δεν είχα χρόνο να το ψάξω)

Ωραία συζήτηση γίνεται by the way
Πιστεύω πως η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα.
Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τα open source είναι πως καταδίκασαν πολλούς συναδέλφους σε εφησυχασμό και τους κατάντησαν χρήστες και διαχειριστές των συστημάτων.
Ο δικός μου πελάτης θα πάρει ένα αποτέλεσμα το οποίο το γνωρίζω σε όλο του το βάθος και μπορώ να το παραμετροποιήσω ό,τι και αν μου ζητήσει.
Η πλειοψηφία που πουλάει open source (εννέα στους δέκα χωρίς υπερβολή), θα σηκώσει τα χέρια αν ο πελάτης ζητήσει αργότερα κάτι που δεν καλύπτουν τα υπάρχοντα modules κλπ

+ το θέμα της ασφάλειας που τις περισσότερες φορές προκύπτει από third-party extensions

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 01 Σεπ 2013 00:58

@Lennox: +1!

Kostas Bariotis
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Kostas Bariotis » 01 Σεπ 2013 01:05

geomagas έγραψε: Μα δεν μου απαντάς. Η ερώτηση είναι "από πού κι ως πού οι δύο λύσεις είναι ισοδύναμες, και (πολλώ δε μάλλον) αυτό είναι και αυτονόητο". Εσύ συνεχίζεις να το θεωρείς αυτονόητο και δεδομένο, και πατάς πάνω σε αυτό. Δεν είναι υπεραπλούστευση να πιστεύεις κάτι τέτοιο για όλες τις περιπτώσεις;
Μα γι'αυτο λέω πως είναι στο χέρι του καθένα, και το έτοιμο Joomla μπορεί να παραμετροποιηθεί και να γίνει, ναι(για ν'απαντήσω στην ερώτηση σου) ναι ισοδύναμο με την χειροποίητη λύση, και να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα πιο γρήγορα.

geomagas έγραψε:Ίσως χάνω κάτι.
Η κοινότητα το Joomla δουλεύει πάνω σε κάτι για έναν κοινό σκοπό. Το παίρνεις εσύ, το δουλεύεις παιρεταίρω και κατα πάσα πιθανότητα έχεις λύσει το πρόβλημα κι άλλων.
geomagas έγραψε:Τουλάχιστον άλλοι δύο(μάζα) εδώ την καταλαβαίνουν, οπότε να είσαι λίγο πιο διαλλακτικός περί νοοτροπίας...
Όχι φίλε μου δεν είναι έτσι. Δηλαδή εσύ νομίζεις οτι αυτός που γράφει κώδικα-προγραμματίζει custom scripts για την δουλειά του είναι μαλάκας και δεν έχει τις στοιχειώδεις "παπάρια"-γνώσεις και μπάλες να δοκιμάσει το έτοιμο έτοιμο Ε-Τ-Ο-Ι-Μ-Ο??? Με τι γνώση? Την γνώση του να πατάς click ?

Κι εγώ χρησιμοποιώ έτοιμες πλατφόρμες και τις παραμετροποιώ και τις φέρνω στα μέτρα μου,αλλά αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχω το χρόνο να κάνω κάτι απο το μηδέν ή βαριόμουνα κι έλεγα γιατί να μην πατήσω πάνω σε κάτι.
Όταν χρειάστηκε να κάνω script που δεν υπήρχε στην αγορά όμως το έκανα.(twice)
Ξέρεις, το να διαβάζω και να πατάω σε κώδικες άλλων, είναι το hobby μου. Το να γράφω κώδικες απ'την αρχή, με γνώσεις που μου επιφέραν αυτα που διάβασα απο τους άλλους είναι η πρωινή δουλειά μου.

Φερθείτε έξυπνα όμως.Όταν ο άσχετος κυριούλης σου λέει θέλω e-shop και δίνω 200 ευρώ,δεν θα κάτσεις καν να το σκεφτείς.Έτοιμη πλατφόρμα.
Όταν θα έρθει εταιρία και θα σου πει θέλω σοβαρή δουλειά,σου δίνω 10 χιλιάρικα και 2 μήνες,τότε θα κάτσεις και θα κάνεις custom.(έχουν τύχει και τα 2).
Συμφωνώ. Μα, αυτό δεν είναι απλή εξύπναδα. Είναι στοιχειώδες επιχειρησιακό management. Εννοείτε, ότι πρέπει έτσι να σκεφτεσαι, και μάλιστα αν έχεις βλέψεις σε επέκταση των εργασιών σου θεωρώ τον κυριούλη χάσιμο χρόνου.

Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τα open source είναι πως καταδίκασαν πολλούς συναδέλφους σε εφησυχασμό και τους κατάντησαν χρήστες και διαχειριστές των συστημάτων.
Ο δικός μου πελάτης θα πάρει ένα αποτέλεσμα το οποίο το γνωρίζω σε όλο του το βάθος και μπορώ να το παραμετροποιήσω ό,τι και αν μου ζητήσει.
Η πλειοψηφία που πουλάει open source (εννέα στους δέκα χωρίς υπερβολή), θα σηκώσει τα χέρια αν ο πελάτης ζητήσει αργότερα κάτι που δεν καλύπτουν τα υπάρχοντα modules κλπ
Αγαπητέ, έρχεσαι στα λόγια μου, αστοιχειώτοι(δεν ξέρουν πως) και χωρίς "μπάλες"(δεν θέλουν/μπορούν να προσπαθήσουν να μάθουν πώς)

Kostas Bariotis
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Kostas Bariotis » 01 Σεπ 2013 01:14

Δεν κράτησα το link αλλά μου έκανε εντύπωση που πρότειναν google translate service
Ήταν βέβαια συζήτηση του 2011 οπότε ίσως κάτι να έχει βγει τώρα (δεν είχα χρόνο να το ψάξω)
πλέον υποστήρίζουν πολυγλωσσικά συστήματα, με δικιά σου μετάφραση.
http://www.shopify.com/faq/which-langua ... -supported

Πιστεύω πως τέτοιες υπηρεσίες θα χαντακώσουν στο μέλλον ακόμη περισσότερο ελ. επαγγελματίες. Υπηρεσίες σαν αυτές, αναπτύσσουν την δικιά τους αγορά(βλ. android marketplace) και θεωρώ πως το μέλλον είναι εκεί κι όχι στον κυριούλη όπως είπε ο προλαλήσαντας.

Ποια είναι η δικιά σας άποψη;

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 01 Σεπ 2013 02:16

Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε: Μα δεν μου απαντάς. Η ερώτηση είναι "από πού κι ως πού οι δύο λύσεις είναι ισοδύναμες, και (πολλώ δε μάλλον) αυτό είναι και αυτονόητο". Εσύ συνεχίζεις να το θεωρείς αυτονόητο και δεδομένο, και πατάς πάνω σε αυτό. Δεν είναι υπεραπλούστευση να πιστεύεις κάτι τέτοιο για όλες τις περιπτώσεις;
Μα γι'αυτο λέω πως είναι στο χέρι του καθένα, και το έτοιμο Joomla μπορεί να παραμετροποιηθεί και να γίνει, ναι(για ν'απαντήσω στην ερώτηση σου) ναι ισοδύναμο με την χειροποίητη λύση, και να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα πιο γρήγορα.
Αντί να παρουσιάσεις έστω και ένα επιχείρημα, μία μετρήσιμη σύγκριση, για να στηρίξεις γιατί θεωρείς τις δύο λύσεις ισοδύναμες, εσύ απλά συνεχίζεις να τις θεωρείς, ελέω Θεού, και να αποφεύγεις την ερώτηση.
Αν ισχύει αυτό που υποστηρίζεις (αλλά δεν αποδεικνύεις) τότε φυσικά και είναι ηλίθιο να γράφει κάποιος κώδικα ενώ μπορεί να τον έχει έτοιμο. Αυτά δεν τα κάνουν ούτε στον Κορυδαλλό!
Αν όμως -- λέω "αν" -- δεν ισχύει, και απλά εσύ το έχεις αγγελικά πλασμένο στο μυαλό σου, τότε συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Και προσπαθώντας να συμβιβάσεις την πλασματική σου υπόθεση με τον παραλογισμό της επανεφεύρεσης του τροχού, συμπεραίνεις ότι, όσοι δεν χρησιμοποιούν τα "έτοιμα", φοβούνται κάποιο μπαμπούλα ή είναι ανασφαλείς, αστοιχείωτοι, άμπαλοι, αφελείς κλπ και όχι "πεφωτισμένοι" σαν εσένα.
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Ίσως χάνω κάτι.
Η κοινότητα το Joomla δουλεύει πάνω σε κάτι για έναν κοινό σκοπό. Το παίρνεις εσύ, το δουλεύεις παιρεταίρω και κατα πάσα πιθανότητα έχεις λύσει το πρόβλημα κι άλλων.
Δηλαδή δεν αρκείσαι στο κανόνι, πρέπει να κάτσεις να το μετατρέψεις σε πυρηνικό πύραυλο....
Καημένα κουνουπάκια......
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Τουλάχιστον άλλοι δύο(μάζα) εδώ την καταλαβαίνουν, οπότε να είσαι λίγο πιο διαλλακτικός περί νοοτροπίας...
2=μάζα;;;; Επιτέλους, κάτι μετρήσιμο! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Kostas Bariotis έγραψε:
Αγαπητέ, έρχεσαι στα λόγια μου, αστοιχειώτοι(δεν ξέρουν πως) και χωρίς "μπάλες"(δεν θέλουν/μπορούν να προσπαθήσουν να μάθουν πώς)
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες... Τέσπα!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από korgr » 01 Σεπ 2013 08:44

Kostas Bariotis έγραψε:
χμμμ νομίζω πως η απάντηση του FAQ αναφέρεται στην επιλογή να χρησιμοποιήσεις με δική σου μετάφραση όποια γλώσσα θέλεις στο front-end, αλλά να επιλεξεις μόνο μία. Εγώ εννοώ να έχεις ταυτόχρονα όσες γλώσσες επιθυμείς και να τις επιλέγει ο πελάτης κατά βούληση! Όταν βρω χρόνο θα το ψάξω.

Να σου κάνω όμως και μια ερώτηση αφού σε βλέπω ένθερμο υποστηρικτή του έτοιμου και το θεωρείς εξέλιξη (που φυσικά δεν είναι);
Εσύ αν ήσουν αδαής πελάτης που θέλει ένα e-shop για την επιχείρησή του. Πως θα αισθανόσουν αν ήξερες πως ο "επαγγελματίας" που γνώρισες είναι απλά στησιματάκιας και αν αργότερα χρειαστείς μια πραγματική παραμετροποίηση του e-shop στις εξειδικευμένες ανάγκες της επιχείρησής σου, θα διαπιστώσεις πως θα σε αφήσει ξεκρέμαστο ψάχνοντας το επόμενο ανυποψίαστο θύμα του;

Το λέω επειδή συμφώνησες στο
και αυτό αυτομάτως δείχνει πως τα έτοιμα δεν είναι εξέλιξη αλλά η αιτία πολλών κακών (σε επίπεδο επιπτώσεων)

Kostas Bariotis
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Kostas Bariotis » 01 Σεπ 2013 15:45

korgr έγραψε:
Kostas Bariotis έγραψε:
χμμμ νομίζω πως η απάντηση του FAQ αναφέρεται στην επιλογή να χρησιμοποιήσεις με δική σου μετάφραση όποια γλώσσα θέλεις στο front-end, αλλά να επιλεξεις μόνο μία. Εγώ εννοώ να έχεις ταυτόχρονα όσες γλώσσες επιθυμείς και να τις επιλέγει ο πελάτης κατά βούληση! Όταν βρω χρόνο θα το ψάξω.
Κάπου στο forum πέτυχα κάποιον να λέει πως είχε στήσει διαφορετικά domains για κάθε γλώσσα που ήθελε, και μετά geolcation έστελνε τους επισκέπτες στο κατάλληλο domain. Είναι κι αυτο μια λύση πιστεύω.
korgr έγραψε: Να σου κάνω όμως και μια ερώτηση αφού σε βλέπω ένθερμο υποστηρικτή του έτοιμου και το θεωρείς εξέλιξη (που φυσικά δεν είναι);
Εσύ αν ήσουν αδαής πελάτης που θέλει ένα e-shop για την επιχείρησή του. Πως θα αισθανόσουν αν ήξερες πως ο "επαγγελματίας" που γνώρισες είναι απλά στησιματάκιας και αν αργότερα χρειαστείς μια πραγματική παραμετροποίηση του e-shop στις εξειδικευμένες ανάγκες της επιχείρησής σου, θα διαπιστώσεις πως θα σε αφήσει ξεκρέμαστο ψάχνοντας το επόμενο ανυποψίαστο θύμα του;
Το "στησιματάκιας" είναι σχετικό! Kάποιος που ψάχνει και χρησιμοποιεί τα έτοιμα plugins του Wordpress, χωρίς να έχει ιδέα πως λειτουργεί απο "κάτω"(και ο οποίος δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε μελλοντικά αιτήματα παραμετροποίησης), δεν είναι σε καμιά περίπτωση το ίδιο με κάποιον που μελέτησε την δομή του Wordpress, ανέπτυξε λύσης στα προβλήματα του, υπο την μορφή custom plugins, και επέκτεινε τους ορίζοντες του Wordpress. Σε καμία περίπτωση.
korgr έγραψε: και αυτό αυτομάτως δείχνει πως τα έτοιμα δεν είναι εξέλιξη αλλά η αιτία πολλών κακών (σε επίπεδο επιπτώσεων)
Διαφωνώ! Μάλλον αυτοι που τα χρησιμοποιούν με λάθος τρόπο είναι η η αιτία πολλών κακών. Ναι όντως με βλέπεις ένθερμο υποστηρικτή, διότι μ'αρέσει να προσπαθώ να κάνω την ζωή και την δουλειά μου πιο απλή. Πολλοί απο εσάς, εδώ φιλοξενείτε ιστοσελίδες στο διαδικτύο. Σας πέρασε ποτέ η ιδέα απ'το μυαλό να κατασκευάσετε απο την αρχή τον δικό σας server? Μήπως προσπαθήσατε να αναπτύξετε, απο το μηδέν κάτι ανάλογο του apache; Είμαι σίγουρος πως αν αυτα, και όλα τα υπόλοιπα της αγοράς δεν σας βόλευαν, θα το κάνατε, αλλά για κάποιον λόγο θεωρήσατε ότι δε χρειαζόταν και απλά πέσατε στα έτοιμα. Μπράβο καλά κάνατε! Φτάσατε το επιθυμό αποτέλεσμα πιο γρήγορα; Φτάσατε! Χώρις έξοδα και όχι χρονοβόρα; Ναι! Άρα μιλάμε για εξέλιξη στον δρόμο που χάραξαν τα "έτοιμα".
geomagas έγραψε:Αντί να παρουσιάσεις έστω και ένα επιχείρημα, μία μετρήσιμη σύγκριση, για να στηρίξεις γιατί θεωρείς τις δύο λύσεις ισοδύναμες, εσύ απλά συνεχίζεις να τις θεωρείς, ελέω Θεού, και να αποφεύγεις την ερώτηση.
Αν ισχύει αυτό που υποστηρίζεις (αλλά δεν αποδεικνύεις) τότε φυσικά και είναι ηλίθιο να γράφει κάποιος κώδικα ενώ μπορεί να τον έχει έτοιμο. Αυτά δεν τα κάνουν ούτε στον Κορυδαλλό!
Αν όμως -- λέω "αν" -- δεν ισχύει, και απλά εσύ το έχεις αγγελικά πλασμένο στο μυαλό σου, τότε συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Και προσπαθώντας να συμβιβάσεις την πλασματική σου υπόθεση με τον παραλογισμό της επανεφεύρεσης του τροχού, συμπεραίνεις ότι, όσοι δεν χρησιμοποιούν τα "έτοιμα", φοβούνται κάποιο μπαμπούλα ή είναι ανασφαλείς, αστοιχείωτοι, άμπαλοι, αφελείς κλπ και όχι "πεφωτισμένοι" σαν εσένα.
Δεν θεωρώ τις δυο λύσεις ισοδύναμες κι ούτε το υποστήριξα. Απ'την αρχή της συγγραφής μου υποστηριζώ πως κάθε δουλειά είναι ξεχωριστή και κάθε πελάτης/χρήστης/προγραμματιστής/επιχειρηματίας έχει διαφορετικές ανάγκες. Όμως:
Ας υποθέσουμε ότι χρειάζομαι να στήσω κάπου ένα blog. Τίποτα παραπάνω, ένα blog. Ούτε το interface μ'ενδιαφέρει. Άς είναι ένας τίτλος, και μερικά posts πιο κάτω.
http://www.tumblr.com/ κι είσαι έτοιμος. Και παρεπιπτόντως εάν ήμουν πελάτης και πήγαινα σε κάποιον να του ζητήσω να μου το στήσει, θα εκτιμούσα αντί να καθόταν να το φτιάχνει απ'την αρχή να μου πεί φίλε τράβα στο tumblr.
Ας υποθέσουμε τώρα ότι χρειάζομαι κάτι πιο εξιδεικευμένο. Είμαι εκδοτικός οίκος, και χρειάζομαι κατηγορίες χρηστών για τους υπαλληλους μου, social κόλπα, custom design απο δικό μου designer, έξυπνη συζήτηση των επισκεπτών στο κάθε post, κ.α. Τότε ναι σαφώς θα χρειαζόταν μια συζήτηση για το αν μπορούμε και χρειάζεται να το χτίσουμε απ'την αρχή(το παράδειγμα είναι λάθος νομίζω, γιατι ακόμη και σ'αυτην την περίπτωση μπορείς να βρείς έτοιμα κομμάτια κι απλά να χτίζεις το puzzle).
geomagas έγραψε:Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες... Τέσπα!
Πές μου τί..

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 01 Σεπ 2013 17:33

Kostas Bariotis έγραψε:Kάποιος που ψάχνει και χρησιμοποιεί τα έτοιμα plugins του Wordpress, χωρίς να έχει ιδέα πως λειτουργεί απο "κάτω"(και ο οποίος δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε μελλοντικά αιτήματα παραμετροποίησης), δεν είναι σε καμιά περίπτωση το ίδιο με κάποιον που μελέτησε την δομή του Wordpress, ανέπτυξε λύσης στα προβλήματα του, υπο την μορφή custom plugins, και επέκτεινε τους ορίζοντες του Wordpress.
Κάποιος που κάνει αυτό που λες, το κάνει ακριβώς μέσα στη φιλοσοφία του έτοιμου. Δεν χρειάζεται να ξέρεις πως λειτουργεί από κάτω, αυτή είναι η κεντρική ιδέα άλλωστε. Αν χρειαστεί να φτιάξεις plugin, χρειάζεται να ξέρεις μόνο το API. Και αυτή είναι και η έννοια των APIs: Η εφαρμογή είναι "μαύρο κουτί", και σου παρέχεται ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας με αυτήν, αρκετά αφηρημένο ώστε να μη χρειαστεί να "ανοίξεις το καπό". Αν φτάσεις στο σημείο να το κάνεις, ε τότε.... μάλλον κάτι έχεις κάνει λάθος!
Βάζω στοίχημα ότι όταν χρησιμοποίησες PHP για πρώτη φορά, δεν έκατσες να διαβάσεις πως λειτουργεί από κάτω, απλά έμαθες τη σύνταξή της και τις εντολές/δομές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις (=πρωτόκολλο).
Kostas Bariotis έγραψε:Πολλοί απο εσάς, εδώ φιλοξενείτε ιστοσελίδες στο διαδικτύο. Σας πέρασε ποτέ η ιδέα απ'το μυαλό να κατασκευάσετε απο την αρχή τον δικό σας server?
Ναί αμέ! Και εκτός αυτού, στην "πρωινή μου δουλειά" όλα είναι self-hosted ούτως ή άλλως, διότι αυτή είναι η βέλτιστη επιλογή για το συγκεκριμένο σύστημα. ΕΚΕΙ να σε δω να στήνεις "έτοιμα"!
Kostas Bariotis έγραψε: Μήπως προσπαθήσατε να αναπτύξετε, απο το μηδέν κάτι ανάλογο του apache;
Ναί. Για πάρτη μου. Αλλά και για τις ανάγκες της δουλειάς μου (βλ. παραπάνω) αυτόν τον καιρό φτιάχνω ένα Apache Module.
Kostas Bariotis έγραψε: Είμαι σίγουρος πως αν αυτα, και όλα τα υπόλοιπα της αγοράς δεν σας βόλευαν, θα το κάνατε, αλλά για κάποιον λόγο θεωρήσατε ότι δε χρειαζόταν και απλά πέσατε στα έτοιμα. Μπράβο καλά κάνατε! Φτάσατε το επιθυμό αποτέλεσμα πιο γρήγορα; Φτάσατε! Χώρις έξοδα και όχι χρονοβόρα; Ναι!
Ναί. Επειδή βρήκαμε κάτι έτοιμο, που ταιριάζει ακριβώς σε αυτό που θέλαμε να επιτύχουμε. Σε επίπεδο server/hosting είναι συνηθισμένο, αλλά σε επίπεδο εφαρμογής όχι. Απλά προσποιείσαι ότι είναι.
Το προσωπικό μου blog είναι σε Wordpress. Από τις εγκαταστάσεις WP που έχω κάνει, είναι η μόνη που δεν περιλαμβάνει ούτε γραμμή δικού μου κώδικα. Και έχει εγκατεστημένα καμιά δεκαριά έτοιμα plugins.
Kostas Bariotis έγραψε: Άρα μιλάμε για εξέλιξη στον δρόμο που χάραξαν τα "έτοιμα".
Όοοοοοχι, ΑΥΤΟ είναι που δεν καταλαβαίνεις. Το δρόμο τον χαράζει μοιραία και αναγκαστικά η μάζα.
Ειδικά στην εποχή μας, οτιδήποτε δημοφιλές κάνει τα υπόλοιπα να μαραζώνουν στη λήθη. Και πάλι ειδικά στην εποχή μας, το "δημοφιλές" εξαρτάται από το marketing και μόνο, ούτε από ποιότητα ούτε από ώριμη σκέψη.
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Αντί να παρουσιάσεις έστω και ένα επιχείρημα, μία μετρήσιμη σύγκριση, για να στηρίξεις γιατί θεωρείς τις δύο λύσεις ισοδύναμες, εσύ απλά συνεχίζεις να τις θεωρείς, ελέω Θεού, και να αποφεύγεις την ερώτηση.
Δεν θεωρώ τις δυο λύσεις ισοδύναμες κι ούτε το υποστήριξα.
Τώρα ψεύδεσαι κιόλας.... :naughty:
Kostas Bariotis έγραψε:Ας υποθέσουμε ότι χρειάζομαι να στήσω κάπου ένα blog. Τίποτα παραπάνω, ένα blog. Ούτε το interface μ'ενδιαφέρει. Άς είναι ένας τίτλος, και μερικά posts πιο κάτω.
http://www.tumblr.com/ κι είσαι έτοιμος. Και παρεπιπτόντως εάν ήμουν πελάτης και πήγαινα σε κάποιον να του ζητήσω να μου το στήσει, θα εκτιμούσα αντί να καθόταν να το φτιάχνει απ'την αρχή να μου πεί φίλε τράβα στο tumblr.
Ακριβώς. Βλ. παραπάνω σχετικά με το blog μου. Αλλά πόσο συχνά σου συμβαίνει αυτό; Εννοώ να ταυτίζονται οι ανάγκες με τη λύση του έτοιμου, και όχι να το στήνεις επειδή είναι "close enough" και μετά να πείθεις τον πελάτη (και τον εαυτό σου!) ότι αυτό ήθελε.
Κατάλαβες τώρα γιατί θα πρέπει να σταματήσεις τις γενικολογίες και τους χαρακτηρισμούς για όσους δεν φέρονται σαν εσένα, για λόγους που δεν ξέρεις;
Kostas Bariotis έγραψε:Ας υποθέσουμε τώρα ότι χρειάζομαι κάτι πιο εξιδεικευμένο. Είμαι εκδοτικός οίκος, και χρειάζομαι κατηγορίες χρηστών για τους υπαλληλους μου, social κόλπα, custom design απο δικό μου designer, έξυπνη συζήτηση των επισκεπτών στο κάθε post, κ.α. Τότε ναι σαφώς θα χρειαζόταν μια συζήτηση για το αν μπορούμε και χρειάζεται να το χτίσουμε απ'την αρχή(το παράδειγμα είναι λάθος νομίζω, γιατι ακόμη και σ'αυτην την περίπτωση μπορείς να βρείς έτοιμα κομμάτια κι απλά να χτίζεις το puzzle).
Τώρα έρχεσαι στα λόγια μας (εμένα, korgr, argate7). Χαίρομαι που δεν είσαι πλέον τόσο "κάθετος" όσο στην αρχή. Τουλάχιστον άρχισες να διαχωρίζεις τις περιπτώσεις και να μην τα βάζεις όλα στο ίδιο σακί.
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες... Τέσπα!
Πές μου τί..
Σου εξήγησε ο korgr.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από korgr » 01 Σεπ 2013 17:40

@Kostas Bariotis

Κακώς έπεσα στην παγίδα του "ανακυκλώνειν" όπως είπα από την αρχή.
Στα επόμενα επιχειρήματά σου πιθανά να αναφερθούν τώρα και η σύγκριση php-mysql-jquery με joomla-wp-drupal, όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν από ομοϊδεάτες σου.

Όσον αφορά αν το κακό οφείλεται στο μέσο ή στην λάθος χρήση του, μπορεί φαινομενικά να φαίνεται λογικό το ότι φταίνε οι πολλοί που μαζεύτηκαν και δεν ξέρουν να χρησιμοποιήσουν σωστά τα έτοιμα εργαλεία που τους δόθηκαν.

Αν όμως το ίδιο γινόταν με τους οδηγούς και τα αυτοκίνητα, δεν θα ίσχυε αυτό που ισχύει τώρα δηλαδή πως δεν φταίει το μέσον αλλά η λάθος χρήση επειδή υπάρχουν και κάποιοι λίγοι οδηγοί "σκοτώστρες".

Αν εννέα στους δέκα οδηγούς καβαλούσαν το όχημα και σκότωναν κόσμο, τότε θα έφταιγε το αυτοκίνητο γιατί χωρίς αυτό δεν θα είχαμε γεμίσει οδηγούς δολοφόνους!

Πέρα από το ότι τα έτοιμα έκαναν πολύ κακό στους "επαγγελματίες" του χώρου μας, αποτελούν και την Νο1 αιτία που το διαδίκτυο έγινε η χαρά του κάθε τυχάρπαστου χάκερ!

Kostas Bariotis
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Kostas Bariotis » 01 Σεπ 2013 21:13

geomagas έγραψε:Πολλοί απο εσάς, εδώ φιλοξενείτε ιστοσελίδες στο διαδικτύο. Σας πέρασε ποτέ η ιδέα απ'το μυαλό να κατασκευάσετε απο την αρχή τον δικό σας server?
Ναί αμέ! Και εκτός αυτού, στην "πρωινή μου δουλειά" όλα είναι self-hosted ούτως ή άλλως, διότι αυτή είναι η βέλτιστη επιλογή για το συγκεκριμένο σύστημα. ΕΚΕΙ να σε δω να στήνεις "έτοιμα"!
Ερώτηση: self-hosted όταν λες να υποθέσω αναφέρεσαι σε κάποιον DS τον οποίον εσύ ή κάποιος που πληρώνεις, τον διαχειρίζεται αποκλιστικά. Περίπου πόσα χρόνια ακολουθείς αυτο το μοντέλο; Πιστεύεις πως εν έτη 2013, καμία απο τις έτοιμες λύσεις PaaS, SaaS δεν θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν;
geomagas έγραψε: Ναί. Για πάρτη μου. Αλλά και για τις ανάγκες της δουλειάς μου (βλ. παραπάνω) αυτόν τον καιρό φτιάχνω ένα Apache Module.
Ε λοιπόν είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι είναι αυτό που δεν βρήκες έτοιμο πουθενά και για τις ανάγκες τις δουλειάς σου το χτίζεις απ'το μηδέν. Πολύ περίεργος!
geomagas έγραψε:
Όοοοοοχι, ΑΥΤΟ είναι που δεν καταλαβαίνεις. Το δρόμο τον χαράζει μοιραία και αναγκαστικά η μάζα.
Ειδικά στην εποχή μας, οτιδήποτε δημοφιλές κάνει τα υπόλοιπα να μαραζώνουν στη λήθη. Και πάλι ειδικά στην εποχή μας, το "δημοφιλές" εξαρτάται από το marketing και μόνο, ούτε από ποιότητα ούτε από ώριμη σκέψη.
Για show biz μιλάμε τόση ώρα;; Τα 5άστερα apps, στο google play store, είχαν καλύτερο marketing και πλούτισαν; Το marketing ναι είναι παράγοντας ζωτικής σημασίας, αλλά εσύ στις δουλειές σου βάζεις την ποιότητα σε δεύτερη μοίρα;
geomagas έγραψε: Τώρα ψεύδεσαι κιόλας.... :naughty:
Σε παρακαλώ, δηλαδή, βρές αυτην την δήλωση μου και παρέθεσε την εδώ...
geomagas έγραψε: Ακριβώς. Βλ. παραπάνω σχετικά με το blog μου. Αλλά πόσο συχνά σου συμβαίνει αυτό; Εννοώ να ταυτίζονται οι ανάγκες με τη λύση του έτοιμου, και όχι να το στήνεις επειδή είναι "close enough" και μετά να πείθεις τον πελάτη (και τον εαυτό σου!) ότι αυτό ήθελε.
Σταστιστικά, αρκετά παραπάνω του 50%.
korgr έγραψε: Κακώς έπεσα στην παγίδα του "ανακυκλώνειν" όπως είπα από την αρχή.
Στα επόμενα επιχειρήματά σου πιθανά να αναφερθούν τώρα και η σύγκριση php-mysql-jquery με joomla-wp-drupal, όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν από ομοϊδεάτες σου.
Ομοϊδεάτες μου ε; Μήπως είμαι απο άλλη ομάδα εγώ κι έσεις άλλη αντίπαλη ομάδα;

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 01 Σεπ 2013 22:09

Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:Πολλοί απο εσάς, εδώ φιλοξενείτε ιστοσελίδες στο διαδικτύο. Σας πέρασε ποτέ η ιδέα απ'το μυαλό να κατασκευάσετε απο την αρχή τον δικό σας server?
Ερώτηση: self-hosted όταν λες να υποθέσω αναφέρεσαι σε κάποιον DS τον οποίον εσύ ή κάποιος που πληρώνεις, τον διαχειρίζεται αποκλιστικά.
Ένα DS;;; Εμ... Όχι, μιλάω για ένα ολόκληρο datacenter με αμέτρητα services που τρέχουν, καμιά 50αριά ΒΔ (ετερογενείς), 2 ldap (1 AD και ένας OpenLDAP) κι άλλος ένας για να τους "παντρέψει", το μισό δίκτυο Windows και το άλλο μισό *nix, διεσπαρμένο γεωγραφικά σε 5 παραρτήματα συν τα κεντρικά. Και όλα αυτά πρέπει να συνεργάζονται μεταξύ τους. Ξαναλέω: ΕΚΕΙ να σε δώ!
Kostas Bariotis έγραψε: Περίπου πόσα χρόνια ακολουθείς αυτο το μοντέλο;
Δεν το ακολουθώ εγώ, απλά δουλεύω εκεί. Και ούτε διαχειρίζομαι τίποτε, πέραν από μικρά τοπικά υποσυστήματα για τις ανάγκες της δουλειάς μου. Η οποία είναι προγραμματισμός.
Πάντως, το σύστημα είναι έτσι από τότε που πήγα, πριν 12 χρόνια. Και δεν ξέρω για πόσο πίσω. Βέβαια, τότε δεν ήταν ούτε το 1/4 του σημερινού.
Kostas Bariotis έγραψε:Πιστεύεις πως εν έτη 2013, καμία απο τις έτοιμες λύσεις PaaS, SaaS δεν θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν;
Τρέχουν και τέτοια. Σαν υποσυστήματα. Μιλάμε για κάτι μεγαλύτερο από αυτό που έχεις στο μυαλό σου.
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε: Ναί. Για πάρτη μου. Αλλά και για τις ανάγκες της δουλειάς μου (βλ. παραπάνω) αυτόν τον καιρό φτιάχνω ένα Apache Module.
Ε λοιπόν είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι είναι αυτό που δεν βρήκες έτοιμο πουθενά και για τις ανάγκες τις δουλειάς σου το χτίζεις απ'το μηδέν. Πολύ περίεργος!
Για να μην κρατάς την αναπνοή σου:
Θα τρέχει σε έναν apache/windows, θα κάνει intercept το auth header από τα requests και μετά το apache process θα κάνει impersonate τον χρήστη στα windows για το υπόλοιπο request, για να έχει πρόσβαση σε πόρους με SSPI security.
Όταν το τελειώσω, θα γράψω άρθρο :wink:
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε:
Για show biz μιλάμε τόση ώρα;;
...Ναι, δεν το κατάλαβες; :roll:
Kostas Bariotis έγραψε: Τα 5άστερα apps, στο google play store, είχαν καλύτερο marketing και πλούτισαν;
Ναί. :hammer:
Kostas Bariotis έγραψε: Το marketing ναι είναι παράγοντας ζωτικής σημασίας, αλλά εσύ στις δουλειές σου βάζεις την ποιότητα σε δεύτερη μοίρα;
Εσύ αυτό κατάλαβες; Ότι το έχω κάνει δικό μου κανόνα;;;
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε: Τώρα ψεύδεσαι κιόλας.... :naughty:
Σε παρακαλώ, δηλαδή, βρές αυτην την δήλωση μου και παρέθεσε την εδώ...
Ευχαρίστως. Κι επειδή είμαι large, θα σου βρω τρείς:
Kostas Bariotis έγραψε:...και το έτοιμο Joomla μπορεί να παραμετροποιηθεί και να γίνει, ναι(για ν'απαντήσω στην ερώτηση σου) ναι ισοδύναμο με την χειροποίητη λύση, και να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα πιο γρήγορα...
...ένα έτοιμο πακέτο λογισμικού, σαν αυτά που προανέφερα για την περίπτωση του eshop ας πούμε, θα βοηθούσε να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα πολύ πιο γρήγορα...
...Δηλαδή εάν κάτι έτοιμο/ετοιμοπαράδοτο θα κόστιζε λιγότερο στον πελάτη σου, λιγότερη δουλειά και έξοδα σε σένα, με το ίδιο αποτελέσμα...
Kostas Bariotis μετά έκανε κωλοτούμπα και έγραψε:Δεν θεωρώ τις δυο λύσεις ισοδύναμες κι ούτε το υποστήριξα.
Εντάξει;
Kostas Bariotis έγραψε:
geomagas έγραψε: Ακριβώς. Βλ. παραπάνω σχετικά με το blog μου. Αλλά πόσο συχνά σου συμβαίνει αυτό; Εννοώ να ταυτίζονται οι ανάγκες με τη λύση του έτοιμου, και όχι να το στήνεις επειδή είναι "close enough" και μετά να πείθεις τον πελάτη (και τον εαυτό σου!) ότι αυτό ήθελε.
Σταστιστικά, αρκετά παραπάνω του 50%.
Μπορείς να το στηρίξεις αυτό; Έστω αυτό; Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι άλλη μία αυθυποβολή σου.

Άβαταρ μέλους
jpk

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από jpk » 01 Σεπ 2013 22:33

Δεν θα μπω αναλυτικά στην συζήτηση για το αν είναι καλύτερο το να παράγεις in house λογισμικό ή να χρησιμοποιείς (έστω με μεταποιήσεις) λογισμικό άλλων. Όλα έχουν να κάνουν με το ποιος είσαι και που απευθύνεσαι. Και εγώ είμαι της λογικής in house και δεν αισθάνομαι ιδιαίτερα ανταγωνιστικά με όσους πουλάνε magneto ή joomla κ.ο.κ. , κάνουμε άλλη δουλειά , βέβαια έχουμε την ίδια αγορά , αλλά από την στιγμή που έχουν ενημερώσει τον πελάτη τους τι είναι αυτό που πουλάνε , είναι δική τους απόφαση ο δρόμος που έχουν πάρει. Σε αυτό θα συμπληρώσω ότι δεν υπάρχει ένα ενιαίο μέτρο σύγκρισης , ένα λογισμικό in house μπορεί να είναι διαμάντι μπορεί να είναι και …

Θα επανέλθω λίγο στο αρχικό ερώτημα , στο κόστος. argate7 αναφέρθηκες στα 1000 euro και σου φάνηκαν λίγα , δεν είναι , είναι πολλά. Φυσικά από την στιγμή που χτίζεις την εφαρμογή με βάση τις απαιτήσεις – demand του συγκεκριμένου πελάτη , δεν γίνεται ο κώδικας που γράφεις να είναι απόλυτα επαναχρησιμοποιήσιμος. Σιγά – σίγα όμως , όπως προαναφέρθηκε δημιουργείς στέρεες βάσεις (όπως είπε και ο korgr) για την ανάπτυξη παρεμφερών εφαρμογών. Ακόμα και τρελά demands υπάρχει περίπτωση να τα ξανασυναντήσεις στο μέλλον. Αυτό δεν σημαίνει ότι έφτιαξες ένα CMS και ένα σύστημα eShop και καθάρισες. Είμαστε σε ένα επάγγελμα που αν μη τι άλλο δεν σε αφήνει να πλήξεις , με τεχνολογίες που εξελίσσονται ταχύτατα. Οπότε μπορεί να χρειαστεί σε εύλογο διάστημα να δώσεις μία και να τα γκρεμίσεις όλα και να τα χτίσεις από την αρχή.

Ο korgr αναφέρθηκε σε ένα ποσό εκκίνησης για eShop από 700 euro , εμείς ακόμα ξεκινάμε από τα 450 (αλλά σίγουρα δεν μπορεί να κρατηθούν αυτές οι τιμές για πολύ ακόμα). Η λογική είναι απλή, ο πελάτης δεν μπορεί να καταλάβει την ποιότητα του κώδικα όταν πουλάς, αυτά που καταλαβαίνει είναι το view και λίγα από λειτουργικότητες του site , που ίσως να μην έχει ξαναδεί (στο δικό του μυαλό μπορεί ακόμα και να είσαι ανταγωνιστής με αυτόν που πουλάει Joomla). Όταν έρθει η ώρα όμως να ζητήσει μια αλλαγή στην λογική θα το καταλάβει , τόσο για τον λίγο χρόνο που θα απαιτηθεί όσο και για το μικρό ποσό που θα χρεώσεις. Αν ο κώδικας που έχει παραχθεί είναι καλός θα φανεί σε βάθος χρόνου σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Έτσι αποκτάς καλό όνομα στην αγορά , θα σε συστήσει ή θα σε βρούνε μέσα από αυτή την δουλειά και άλλοι (όπως επίσης θα μπορείς να εμφανίζεις επιτυχημένες δουλειές στο portfolio σου κατά την πώληση) , με ακόμα περισσότερες ιδιαιτερότητες στο demand τους άρα με μεγαλύτερο ποσό χρέωσης

argate7

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από argate7 » 01 Σεπ 2013 22:35

Με συγχωρείτε που διακοπτω τη συζήτηση και να το θέσω το ερώτημα διαφορετικά..

Για ενα e-shop που θα δημιουργήσω απο το μηδέν και θα εμπεριέχει το σχεδιασμό της σελίδας και το λογότυπο της, το admin panel που θα δίνει τη δυνατότητα στον ιδιοκτήτη του μαγαζιού να προσθέτει προϊόντα, προσφορές, εκπτώσεις και υπηρεσίες(δικό του κομμάτι) και στο οποίο θα κάνουν login εγγεγραμμένοι χρήστες για να κάνουν τις αγορές τους είτε μέσω τράπεζας ή αντικαταβολή, πόσο θα ζητουσατε;

Το κατάστημα θα το διαχειρίζεται εξ'ολοκληρου ο ιδιοκτήτης του και απο κει και πέρα θα με χρειαστεί ξανά μόνο σε περίπτωση αλλαγής template ή οποιασδήποτε άλλης αλλαγής ή προσθήκης θελήσει στο μέλλον.

Ελπίζω τώρα τουλάχιστον να έγινα πιο κατανοητός.

Και όσον αφορά στο θέμα που έχει ανοίξει, προγραμματιστής είμαι και επειδή σέβομαι τον εαυτό μου, τη δουλεια μου και επειδή μ'αρεσει να πουλάω κάτι που έχω φτιάξει εγω, προτιμώ να φτιαχνω πάντα κάτι καινούργιο για κάθε πελάτη ξεχωριστά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες