κόστος custom e-shop??

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Insurer

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Insurer » 02 Σεπ 2013 17:54

Τα CMS είναι το μέλλον και δεν το λέω εγώ αυτό αλλά η αγορά. Το τρίπτυχο καλό, φθηνό και να κάνει την δουλειά του έχει πλέον υιοθετηθεί απ' όλους τους Έλληνες. Εάν παλιά έβρισκες αρκετούς που θα έσκαγαν λεφτά για κάτι μοναδικό-διαφορετικό τώρα το ξεχνάς.
Οπότε θα πρέπει να βρεις τρόπο να πείσεις τον υποψήφιο πελάτη σου να επιλέξει εσένα που θα τον χρεώσεις παραπάνω και θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο απ' τον άλλον που με CMS θα είναι πιο γρήγορος και πιο φθηνός. Υπάρχει τέτοιος τρόπος;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από ThyClub » 02 Σεπ 2013 17:59

geomagas έγραψε:Δεν είναι πλάκα, είναι ειρωνεία. Η οποία είναι σχήμα του λόγου και ταιριάζει απόλυτα σαν απάντηση σε κάτι τέτοιο:
ThyClub έγραψε:Απο την στιγμή που έρχεσαι και γράφεις εδώ ΟΛΑ είναι δουλειά μου.
Δεν μπορείς να περιμένεις σοβαρή συζήτηση μετά από αυτό.

Κατά τα άλλα, να στο ξαναπώ μήπως το καταλάβεις:
ThyClub έγραψε:Έχεις ασχοληθεί με cscart καθόλου;
Δεν είναι δουλειά σου.
Παλικάρι να το πάρεις αλλιώς γιατί θα βρεις...

Λές:
Πόσο πια να σου πάρει να παραμετροποιήσεις ένα cs cart;;;

Και γι αυτό σε ρωτάω. Έχεις ασχοληθεί και ξέρεις ότι δεν σου παίρνει ώρες να παραμετροποιήσεις cscart;
Έχεις ποτέ ασχοληθεί πέρα από τις ρυθμίσεις του; Έχεις γράψει addons;

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 02 Σεπ 2013 18:51

ThyClub έγραψε:Παλικάρι να το πάρεις αλλιώς γιατί θα βρεις...
...Πού;;;
ThyClub έγραψε: Λές:
Πόσο πια να σου πάρει να παραμετροποιήσεις ένα cs cart;;;
Όοοοοοχι, λέω:
geomagas έγραψε:Αν παίρνουν 5χίλιαρα χωρίς να γράφουν ούτε μία γραμμή κώδικα, είναι κλεψιά. Πόσο πια να σου πάρει να παραμετροποιήσεις ένα cs cart;;;
Χρειάζεται να είσαι μηχανικός αυτοκινήτων για να ξέρεις ότι 50.000 για ένα fiat panda είναι πολλά;
Με 25.000 βάζεις και στο κατασκευάζουν με το χέρι! (κάνε την αναλογία).
Το να σχολιάζεις αποσπάσματικά, αλλοιώνοντας το νόημα των λόγων του άλλου, το θεωρώ αισχρό και πρόστυχο.
ThyClub έγραψε:Και γι αυτό σε ρωτάω. Έχεις ασχοληθεί και ξέρεις ότι δεν σου παίρνει ώρες να παραμετροποιήσεις cscart;
Εσύ το χαβά σου... Δεν μπορείς δηλαδή να σχολιάσεις την άποψη κάποιου χωρίς να του φτιάξεις φάκελο;
ThyClub έγραψε: Έχεις ποτέ ασχοληθεί πέρα από τις ρυθμίσεις του; Έχεις γράψει addons;
Εμ... άσχετο, διότι μιλούσαμε για πα-ρα-με-τρο-ποί-η-ση και μόνο.

@insurer: Κάποτε η πενικιλίνη ήταν το μέλλον (που στο κάτω κάτω το άξιζε πολύ παραπάνω από το habit των CMS) κι μόμως από τότε έχουν βγει χιλιάδες άλλα φάρμακα...
Σχετικά με αυτό που ρωτάς, ήδη έχω πει για τιμές χειροποίητου 600-700 ευρώ, ενώ ήδη μιλάμε για παραμετροποίηση έτοιμου της τάξης του πεντοχίλιαρου! Ποιο είναι πιο φθηνό;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από ThyClub » 02 Σεπ 2013 20:45

Μόνο και μόνο που μου φέρνεις παράδειγμα το panda, σε θέμα κατασκευής eshop, με μια μπακαλίστικη λογική τύπου η Προοδευτική κερδίζει τον Ολυμπιακό, Ο Ολυμπιακός κερδίζει την Μίλαν άρα η Προοδευτική κερδίζει την Μίλαν.. μου φτάνει να καταλάβω την σχέση σου με το συγκεκριμένο software.
Αν παίρνουν 5χίλιαρα χωρίς να γράφουν ούτε μία γραμμή κώδικα, είναι κλεψιά. Πόσο πια να σου πάρει να παραμετροποιήσεις ένα cs cart;;;
Δε σε ρώτησα για όλη την πρόταση γιατί δε με αφορά αν χρεώνει 5,000 ή 100.000. Σε ρώτησα για το δεύτερο σκέλος γιατί γι αυτό με ενδιαφέρει να πάρω απάντηση.

Όσο και αν θέλεις να παίξεις με τις λέξεις, "πα-ρα-με-τρο-ποί-η-ση", δεν σημαίνει "αλλάζω αυτή κι αυτή τη ρύθμιση (παραμέτρους δλδ), φορτώνω και ένα template κι έτοιμος"... μόνο.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει σωστή μετάφραση του customization κι έτσι πολλοί μαζί κι εγώ το λέμε λανθασμένα "παραμετροποίηση".

Εσύ το χαβά σου... Δεν μπορείς δηλαδή να σχολιάσεις την άποψη κάποιου χωρίς να του φτιάξεις φάκελο;
Όχι γιατί όπως σου είπα έχω και δουλειές να κάνω... Και αν ο άλλος είναι μυρωδιάς όσο αφορά το cscart... καλό θα ήταν να μην χάσω τον χρόνο μου (δεν είναι ότι δε σε πάω δλδ ή τπτ, δε σε ξέρω κιόλας).
Τον εαυτό μου προστατεύω γιατί τόσα χρόνια έχω ακούσει το μακρύ και το κοντό καθενώς και κακό μου έκανα :D

gvre
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από gvre » 02 Σεπ 2013 22:48

argate7 έγραψε:
geomagas έγραψε: Στο διαταύτα:
Πιστεύω ότι, για αυτό που περιγράφεις, θα παίξεις γύρω στα 600-700 αν είσαι τυχερός.
Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι σε τιμή που θεωρώ ότι ανταποκρίνεται στις συνθήκες της αγοράς, και όχι βάσει της δουλειάς που χρειάζεται να κάνεις (ειδικά αν αρχίσεις από το μηδέν!)
Νομίζω ότι είναι αρκετά λίγα από τη στιγμή που ακούω από γνωστούς κλπ για 5χιλιαρα. Και το θέμα είναι ότι αυτοί πάνε σε αυτά τα χρήματα και τους φτιάχνουν έτοιμα πράγματα σε πλατφόρμες όπως cs cart. Από τη στιγμή που βάζεις προσωπική δουλειά για να χτίσεις κάτι νέο, είναι λίγα αυτά τα χρήματα.

Πρέπει όπως είπες και εσύ να συμφωνηθεί από την αρχή και να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!
Ο πελάτης, στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν ενδιαφέρεται αν το σύστημα (back-end) που αγοράζει είναι έτοιμο ή όχι επειδή πολύ απλά δεν αγοράζει κώδικα, αλλά λύσεις προκειμένου να καλύψει τις τωρινές και τις μελλοντικές του ανάγκες. Αν αυτό που χρειάζεται δεν είναι κάτι πάρα πολύ εξειδικευμένο, το οποίο θα πουλήσεις μόνο μια φορά, τότε δε μπορείς να κοστολογήσεις βάσει κόπου-χρόνου, αλλά βάσει άλλων παραμέτρων, οι οποίες διαφέρουν από επιχείρηση σε επιχείρηση.

Επειδή η τιμολογιακή πολιτική ενός προϊόντος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (εσωτερικούς και εξωτερικούς) και δε μπορεί να αναλυθεί μέσα σε ένα post, σου προτείνω να ψάξεις στην Google για 'τιμολογηση και μαρκετινγκ' (ένα από τα αποτελέσματα είναι το http://dspace.lib.uom.gr/bitstream/2159 ... sc2009.pdf ). Υπάρχουν και βιβλία σε περίπτωση που θέλεις να εμβαθύνεις.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 08:48

ThyClub έγραψε:Μόνο και μόνο που μου φέρνεις παράδειγμα το panda, σε θέμα κατασκευής eshop, με μια μπακαλίστικη λογική τύπου η Προοδευτική κερδίζει τον Ολυμπιακό, Ο Ολυμπιακός κερδίζει την Μίλαν άρα η Προοδευτική κερδίζει την Μίλαν.. μου φτάνει να καταλάβω την σχέση σου με το συγκεκριμένο software.
Έτσι είναι λες;;; Αμ δεν είναι... Ήταν μία αναλογία.
Ενώ το μουρνόφυλλο περί Προοδευτικής, Ολυμπιακού κλπ είναι μία τηλεοπτικού τύπου μασημένη τσίχλα, μεταμφιεσμένη σε επαγωγή, με λίγη δόση από ποδόσφαιρο στα πλαίσια του λαϊκισμού.
Και αν από αυτό καταλαβαίνεις τη σχέση μου με το αντικείμενο... Ε, αφού κατάλαβες, μην ξαναρωτήσεις! (Νισάφι!)
ThyClub έγραψε:
Αν παίρνουν 5χίλιαρα χωρίς να γράφουν ούτε μία γραμμή κώδικα, είναι κλεψιά. Πόσο πια να σου πάρει να παραμετροποιήσεις ένα cs cart;;;
Δε σε ρώτησα για όλη την πρόταση γιατί δε με αφορά αν χρεώνει 5,000 ή 100.000. Σε ρώτησα για το δεύτερο σκέλος γιατί γι αυτό με ενδιαφέρει να πάρω απάντηση.
Μα πάνε μαζί. Αν τα διαχωρίζεις, αλλάζεις το νόημα αυτού που είπα. Αισχρό και πρόστυχο.
ThyClub έγραψε: Όσο και αν θέλεις να παίξεις με τις λέξεις, "πα-ρα-με-τρο-ποί-η-ση", δεν σημαίνει "αλλάζω αυτή κι αυτή τη ρύθμιση (παραμέτρους δλδ), φορτώνω και ένα template κι έτοιμος"... μόνο.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει σωστή μετάφραση του customization κι έτσι πολλοί μαζί κι εγώ το λέμε λανθασμένα "παραμετροποίηση".
Να αφήσεις τις δικαιολογίες περί ανύπαρκτης "σωστής" (μάλλον εννοείς ακριβής) μετάφρασης του customization. Παραμετροποίηση σημαίνει ακριβώς αυτό: Έχω κάτι έτοιμο και, από τις παραμέτρους που υποστηρίζει, εφαρμόζω ένα συγκεκριμένο σύνολο. Τέλος.
Το να γράφεις ένα δικό σου module/plugin/extension θα μπορούσες άνετα να το πεις επέκταση.
Άλλωστε, αν το να γράφεις κώδικα είναι παραμετροποίηση (άκουσον!) τότε και ο argate7 που θα το φτιάξει από το μηδέν, παρααμετροποίηση κάνει. Απλά, "παραμετροποίηση 100%"! Ε; :roll:
Και όποιος γράφει assembly, απλά παραμετροποιεί τη cpu... E;
ThyClub έγραψε:
Όχι γιατί όπως σου είπα έχω και δουλειές να κάνω... Και αν ο άλλος είναι μυρωδιάς όσο αφορά το cscart... καλό θα ήταν να μην χάσω τον χρόνο μου (δεν είναι ότι δε σε πάω δλδ ή τπτ, δε σε ξέρω κιόλας).
Μα σου ξαναείπα, γιατί δεν πας να την κάνεις; Εδώ "βρωμάει"...
ThyClub έγραψε:Τον εαυτό μου προστατεύω γιατί τόσα χρόνια έχω ακούσει το μακρύ και το κοντό καθενώς και κακό μου έκανα :D
Ντάξει τώρα... Προστατεύεις.... Η κοινή λογική προστατεύει από το μακρύ και το κοντό. Το να επιτίθεσαι σε κάποιον δεν είναι προστασία. Μην το παίζεις θύμα κανενός, ότι έγινες δική σου επιλογή ήταν!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geomagas την 03 Σεπ 2013 09:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 08:57

@gvre: Πες τα, παληκάρι μου, και κοντεύω να καταντήσω ο τρελός του χωριού... :D

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από ThyClub » 03 Σεπ 2013 09:19

geomagas έγραψε:...
Μυρωδιάς... I rest my case.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 09:35

Επιτέλους!

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από sibas » 03 Σεπ 2013 13:32

Και τελικά ποιο είναι το resume της υπόθεσης?
Τι λέτε στο παιδί που θέλει να μάθει πόσο να χρεώσει για ένα ΈΤΟΙΜΟ e-shop?
Ξεκινώντας από το 0?

Η δικιά μου γνώμη είναι αυτή που προανέφερα, δούλεψα τόσες ώρες/μέρες επί τόσο την ώρα/μέρα.-

Φυσικά εννοώ ένα πλήρες e-shop με ένα θαυμάσιο σχεδιασμό όπου θα καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του πελάτη.

Ωστόσο συμφωνώ και με τους προλαλήσασες, ειδικότερα με τον gvre όπου το ανέλυσε πιο σωστά το θέμα.

Τώρα αν μπορείς να πάρεις 5 χιλιάρικα χωρίς να γράψεις ούτε μία γραμμή κώδικα, δεν είσαι κλέφτης, αλλά ένας θαυμάσιος πωλητής (εφόσον ο πελάτης πάρει αυτό που χρειάζεται)

Και αν μπορείς να παραμετροποίησης ένα panda να πιάνει τα 0-200χλμ σε 6-7sec τότε να είσαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να το πουλήσεις και πάνω από 50.000.

Η πιο σωστή θέση είναι να γνωρίζεις ΕΣΥ τι μπορείς να δημιουργήσεις και σε πόσο χρόνο? Έτσι ώστε να μπορείς να εκτιμήσεις το κόστος και το κέρδος σου, τα 600-700ευρω κάνουν για ένα έτοιμο e-shop με απλές παραμετροποιήσεις πχ να δημιουργήσεις ένα νέο design.
Αυτή είναι η δικιά μου τοποθέτηση στο θέμα.

Apostolis_38

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Σεπ 2013 14:13

argate7 έγραψε:Από τη στιγμή που βάζεις προσωπική δουλειά για να χτίσεις κάτι νέο, είναι λίγα αυτά τα χρήματα.
gvre έγραψε: Αν αυτό που χρειάζεται δεν είναι κάτι πάρα πολύ εξειδικευμένο, το οποίο θα πουλήσεις μόνο μια φορά, τότε δε μπορείς να κοστολογήσεις βάσει κόπου-χρόνου, αλλά βάσει άλλων παραμέτρων, οι οποίες διαφέρουν από επιχείρηση σε επιχείρηση.
Καλώς ή κακώς, ευτυχώς ή δυστυχώς ο gvre έχει δίκιο.
Ο κόπος, ο χρόνος, η διάθεση που διαθέτεις για να κάνεις το οτιδήποτε (κι όχι μόνο στον προγραμματισμό) είναι κάτι που σπάνια τιμολογείται.
Γιατί πολύ απλά είναι κάτι που αποτελεί δική σου συνθήκη και προϋπόθεση για να καταφέρεις να εξελιχτείς, να προοδεύεσεις και εν τέλει να αποκτήσεις πελάτες.
Αν δεν χρειαστεί να ξανανακαλύψεις τον τροχό (που πολλές φορές δεν χρειάζεται αλλά σίγουρα πρέπει να μπορείς να το κάνεις όταν ζητηθεί) μετά από απαίτηση του πελάτη τότε δεν μπορείς να του πείς "θα σου πάρω 200 πορτοκαλιά γιατί θα χύσω πολύ ιδρώτα".
Με αυτή τη λογική ένας άπειρος υδραυλικός θα έπρεπε να παίρνει τα τριπλάσια από έναν έμπειρο μάστορα που τελειώνει την ίδια δουλειά στο 1/5 του χρόνου.
Θα σκεφτείς "τότε γιατί να παιδεύομαι;".
Αρκετές φορές αξίζει να παιδευτείς ώστε να απολαύσεις αυτούς τους κόπους αργότερα, η εμπειρία και η εξιδείκευση που λέγαμε, και που μπορείς να τις εξαργυρώσεις πολύ καλά κάποια άλλη στιγμή.

Πάντως (επειδή είδα οτι κάπου το υπαινίχθηκες) κι εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα να γράψω δικό μου πρόγραμμα μόνο και μόνο για τη χαρά του κώδικα και της δημιουργίας δικού μου project.
Αρκεί αυτό να μην είναι εντελώς ασύμφορο.

gvre
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από gvre » 03 Σεπ 2013 14:39

sibas έγραψε:Και τελικά ποιο είναι το resume της υπόθεσης?
Τι λέτε στο παιδί που θέλει να μάθει πόσο να χρεώσει για ένα ΈΤΟΙΜΟ e-shop?
Ξεκινώντας από το 0?

Η δικιά μου γνώμη είναι αυτή που προανέφερα, δούλεψα τόσες ώρες/μέρες επί τόσο την ώρα/μέρα.
Το ποσό που θα χρεώσει είναι κάτι σχετικό. Για παράδειγμα, άλλη τιμή θα δώσει μια εταιρεία που έχει 10 υπαλλήλους και πληρώνει 5.000 ενοίκιο και άλλη ένας freelancer. Άλλη τιμή θα δώσει ένας που δεν έχει ξαναπουλήσει eshop και άλλη κάποιος με μεγάλη εμπειρία. Το σίγουρο είναι ότι δε μπορεί να χρεώσει βάσει χρόνου για projects που θα μπορέσει να ξαναπουλήσει, όπως π.χ. ένα σύστημα για eshops. Επίσης, έχει σημασία αν φτιάχνεις δημιουργικό ή χρησιμοποιείς template.

@argate7 Αν ο πελάτης σου θα πουλάει και φακούς επαφής θα χρειαστείς dependent options, κάτι το οποίο υποστηρίζει, από όσο ξέρω, μόνο το cs-cart και το magento. Τέλος, τα 600€ - 700€ είναι πολύ λίγα για eshop. Αν ξεκινήσεις να πουλάς φθηνά δε θα μπορέσεις στη συνέχεια να ανεβάσεις τις τιμές σου. Προσπάθησε το ανταγωνιστικό σου πλεονέκτημα να μην είναι (μόνο) η τιμή.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 15:10

@sibas:

Με όλα συμφωνούμε...
sibas έγραψε:Τώρα αν μπορείς να πάρεις 5 χιλιάρικα χωρίς να γράψεις ούτε μία γραμμή κώδικα, δεν είσαι κλέφτης, αλλά ένας θαυμάσιος πωλητής (εφόσον ο πελάτης πάρει αυτό που χρειάζεται)
...εδώ τα ισοπέδωσες!

Αισχροκέρδεια είναι, όπως κι αν το δεις. Επειδή ο πελάτης δεν γνωρίζει ή δεν το ψάχνει, δεν έχεις δικαίωμα να τον κοροϊδεύεις.
Μου θυμίζει τη συμπεριφορά τουριστικών επιχειρήσεων σε τουρίστες. Take the money and run. Δεν είναι σωστό.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από sibas » 03 Σεπ 2013 15:40

Το ποσό που θα χρεώσει ο οποιοδήποτε "επαγγελματίας!" πρέπει να είναι σχετικό με την αγορά και να συμβαδίζει μαζί της, μια εταιρία με 10 υπαλλήλους με ενοίκια και τα σχετικά είναι φυσικό να πουλήσει το προϊόν ακριβότερα για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις της, ωστόσο και ο freelancer μπορεί να πουλήσει με την ίδια τιμή.

Η διαφορά του freelancer με την εταιρία έχει να κάνει μόνο στον χρόνο (υποθέτοντας ότι ο freelancer είναι ικανός να βγάλει σε πέρας τέτοιου είδους εργασιών), η εταιρία με τους 10 υπαλλήλους είναι φυσικό να τελειώσει την εργασία πχ σε 2 βδομάδες και αν πούμε
10 υπάλληλοι x 14 μέρες x 8 ώρες = 1120 εργατοώρες,
δηλαδή πάνω κάτω 46 ημέρες (και ίσως και νύχτες) εργασίας του freelancer για να καλύψει την εργασία που κάνανε 10 άτομα σε 14 μέρες.
Η εταιρία ίσως να σου χρεώσει 8-10ευρω την ώρα (για τα έξοδά της, την καλύτερη υποστήριξη της, το καλύτερο χρόνο αποπεράτωσης έργου, κέρδος, κλπ)
Ο freelancer θα χρεώσει μόνο το μεροκάματο του πχ 5ευρο την ώρα.

@geomagas
Δεν μπορώ να γνωρίζω το πόσο καλός είσαι στην εργασία σου καταλαβαίνω όμως ότι δεν έχεις καμία σχέση με τις πωλήσεις, μακάρι να μπορούσα να βρω έναν πωλητή να πουλήσει τις δικές μου παροχές/εργασίες και ας έβγαζε και 1000 στο υποτιθέμενο 5χιλιαρο που λέμε.

Ότι συζήτηση έχει γίνει μέχρι τώρα (ακόμα και σε άλλα topic του forum) έχει να κάνει αποκλειστικά με την πώληση (και ας μη το καταλαβαίνουν), το ζήτημα δεν είναι αν θα κάνεις μια εργασία σε 1 βδομάδα ή σε 2 μήνες ούτε αν χρησιμοποιήσεις έτοιμο ή custom, το όλο ζήτημα είναι το πώς θα πουλήσεις την όποια εργασία κάνεις έχοντας πληρωθεί αυτό που σου αξίζει (βάση τιμών αγοράς λέω εγώ), με την προϋπόθεση ότι δεν κοροϊδεύεις κανένα και απλά κάνεις αυτό που αγαπάς στο μέγιστο βαθμό.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 03 Σεπ 2013 16:34

Προσωπικά συμφωνώ με αυτά που λες, κι αν δεις και παραπάνω, λέω ότι η τιμή στην οποία, τελικά, θα πουλήσεις εξαρτάται κυρίως από την αγορά. Την "πιάτσα" που λέμε.
Ο χρόνος που χρειάζεται, η εμπειρία και το repository που θα σου μείνει, ο κόπος, το ρεύμα, οι ενέσεις καφεϊνης και τα ψυχοφάρμακα που θα χρειαστείς, παίζουν στη σύγκριση με αυτήν την τιμή, ώστε να αποφασίσεις αν τελικά θα το κάνεις.
Με άλλα λόγια είναι μία ζυγαριά: Η τιμή που θα μπορέσεις να πουλήσεις (αγορά) vs το κόστος σου (με τη γενικότερη έννοια).

Όμως:
sibas έγραψε:...μακάρι να μπορούσα να βρω έναν πωλητή να πουλήσει τις δικές μου παροχές/εργασίες και ας έβγαζε και 1000 στο υποτιθέμενο 5χιλιαρο που λέμε.
Με γεια σου με χαρά σου. Κι εγώ θα το ήθελα, αρκεί να πληρωνόμουν τον κόπο μου. Max. Όλα τα άλλα δικά του.
Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι αισχροκέρδεια. Εκ μέρους του πωλητή, λέω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης