κόστος custom e-shop??

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 07 Σεπ 2013 11:47

Άσχετο...
Μα τελείως άσχετο...

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από sibas » 07 Σεπ 2013 12:21

@argate7
geomagas έγραψε:Στο διαταύτα:
Πιστεύω ότι, για αυτό που περιγράφεις, θα παίξεις γύρω στα 600-700 αν είσαι τυχερός.
Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι σε τιμή που θεωρώ ότι ανταποκρίνεται στις συνθήκες της αγοράς, και όχι βάσει της δουλειάς που χρειάζεται να κάνεις (ειδικά αν αρχίσεις από το μηδέν!)
Μιας και ο geomagas επιμένει στην φιλοσοφία του γιατί δεν του κάνεις πρόταση να στο φτιάξει με 600-700 και να το πουλήσεις με τις όποιες αλλαγές στους πελάτες σου,
εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα :)

Άβαταρ μέλους
Khronos

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Khronos » 07 Σεπ 2013 12:29

O geomagas με τα 600-700 ευρώ πιστεύω θα θέλει να πουλήσει και το όνομα του για μελλοντικές δουλειές οπότε δε νομίζω να έχει βάσει τέτοια πρόταση!

Αλλά αυτό είναι δική μου υπόθεση..

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από sibas » 07 Σεπ 2013 12:36

Γιατί να μην μπει το όνομα του? Φυσικά και πρέπει να μπει εφόσον είναι ο δημιουργός, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το κόλλημα/θέμα

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 07 Σεπ 2013 12:52

Έχεις δίκιο, δεν θα ήταν κώλυμα. Προσωπικά για μένα. Άλλοι σκέφτονται αλλιώς.

Όμως, αυτό που περιγράφεις παραπάνω είναι η ανάπτυξη ενός core, όπου πάνω του "χτίζεις" e-shops. Κάτι τέτοιο θα ήταν ακόμα φθηνότερο, καθώς θα είχε μεγαλύτερη προστιθέμενη αξία από ένα τελικό προϊόν, με λιγότερη δουλειά και με πιο συγκεκριμένο target group (developers αντί ιδιοκτήτες επιχειρήσεων).

Άποψή μου.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από sibas » 07 Σεπ 2013 13:17

Μα δεν μίλησε κανείς για core (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά εγώ)! το topic είναι ξεκάθαρο κόστος custom e-shop..
Συγκεκριμένες ανάγκες, συγκεκριμένο script.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 07 Σεπ 2013 13:30

Αναφερόμουν σε αυτό:
sibas έγραψε:...και να το πουλήσεις με τις όποιες αλλαγές στους πελάτες σου...
και θεώρησα ότι εννοείς κάτι γενικό, που ο εκάστοτε developer θα το προσαρμόζει στις ανάγκες του πελάτη του.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Σεπ 2013 19:04

geomagas έγραψε:Άσχετο...
Μα τελείως άσχετο...
Γιατί λες και τίποτα σχετικό;

Άβαταρ μέλους
Admax
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από Admax » 07 Σεπ 2013 21:17

alou έγραψε:Μπράβο σου αλλά 5 μήνες δουλειά δεν είναι 0 κόστος, κάτω από προϋποθέσεις θα μπορούσε να είναι αρκετά παραπάνω από την τιμή που σου έδωσαν...
Ούτε βέβαια και το 10.000 ανταποκρίνεται σε 36 μισθούς όπως περιγράφεις ή σου περιγράψανε, προφανώς 6 άτομα κάνουν και άλλα 10 πράγματα την ίδια περίοδο.

Αφού αναφέρεις την προσφορά όμως, σωστό θα ήταν να αναφέρεις και κάποιες προδιαγραφές για να δούμε αν όντως ήταν καλή τιμή, όπως λες και να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης.
fash cms. ola custom, template, litourgeies pliromes olwn twn eidwn kartes, kinito, antikatabolh. Cpanel xristh, Cpanel admin, Contact forms me tikets, Live anazitish, Poliglosiko site, eidikes litourgeies melwn.

Den mporw na pw.. kalh h timh pou mou edwsan alla 10000 xiliarika pote den eixa. Episis pisteuw to na to ftiakseis monos sou einai polu kalhtero + oti san fititis pliroforikhs pou einai tha me boithouse kai sta mathimata kai genika sto na epektinw tis gnwseis mou.

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 08 Σεπ 2013 15:42

ThyClub έγραψε:
geomagas έγραψε:Άσχετο...
Μα τελείως άσχετο...
Γιατί λες και τίποτα σχετικό;
Όχι, τίποτα. Ξανακοιμήσου και με συγχωρείς για την ενόχληση.

Άβαταρ μέλους
x-origin

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από x-origin » 09 Σεπ 2013 13:25

ThyClub έγραψε:Αγοράζετε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ! Στο φυσικό κατάστημα σας δεν πιστεύω να δώσατε λιγότερα από 5000 ευρώ όταν το φτιάχνατε... κι όμως κι εκεί "έτοιμες λύσεις" χρησιμοποιήσατε.

Αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν είναι ότι αυτό που αγοράζουν ΔΕΝ είναι 5000 γραμμές κώδικα μόνο.

Συγκεκριμένα για μια προσφορά eshop στις 5000 με cscart χωρίς custom design (με αγορά template δλδ) συμπεριλαμβάνονται συνήθως:

1. Άδεια CSCART: 395$ == 300€
2. Φιλοξενία περίπου: 300€ το χρόνο
3. Αγορά template: 75€
4. Επεξεργασία template γιατί ΠΑΝΤΑ γίνεται αυτό ώστε να καλύπτει τα γούστα του πελάτη (τις περισσότερες φορές 6-8 ώρες)
5. Αγορά SSL την τιμή του οποίου δεν γνωρίζω να πω την αλήθεια. Βασικά θα πρέπει να καλύπτει 256 bit (βάζω http://www.namecheap.com/ssl-certificates/comodo.aspx 20€)
6. Τουλάχιστον 24 ώρες εκπαίδευση στο περιβάλλον του cscart.
7. Dataentry: Εισαγωγή αρχικών προϊόντων, δημιουργία κατηγοριών, χαρακτηριστικών, επιλογών, στατικών σελίδων (από πείρα και μόνο αυτό παίζει από 5-7 ημέρες 8ωρα)
8. Support (Περίπου 250 το χρόνο το οποίο περιέχεται στην προσφορά)

Άν δλδ ορίσουμε την εργατοώρα στα 10€ τότε:
1. 300
2. +300
3. +75
4. ~7 ώρες * 10 = +70
5. +20
6. 24*10 = +240
7. 5 * 8 = 40 * 10 = +400
8. +250

EDIT: Άσε τα μερεμέτια + έξτρα καλούδια αφού παραδοθεί το κατάστημα τα οποία πολλές φορές δεν ήταν στην συμφωνία...

Άρα χωρίς να γράψουμε γραμμή κώδικα, χωρίς ούτε 1 έξτρα addon στο cscart (κάτι που δεν υπάρχει σε καμία προσφορά της αγοράς που έχω δει. Συνήθως παίζει από 5-30 extra custom addons ) φτάνουμε να έχουμε ένα ποσό της τάξης των 1655€.

Άρα από τα 5000 στην εταιρεία μένουν: 3345 από τα οποία πρέπει να πληρώσει:

ΤΕΒΕ: για μια νέα εταιρεία αυτό είναι 227 ευρώ το μήνα.
Έξοδα γραφείου: Νοίκια,ΔΕΗ,ΟΤΕ,Servers τα οποία τον χρόνο αγγίζουν και τις 70.000 ευρώ.

Αν πούμε ότι από τα 3345 τα έξοδα της εταιρείας που αναλογούν είναι τα μισα: 1672 τότε μένουν άλλα 1672 ευρώ σαν κέρδος στην εταιρεία για σχεδόν 1 μήνα δουλειάς.

Φτάνουμε λοιπόν να λέμε ότι ο κλεφταράς που πουλάει cscart με 5000 χωρίς να γράψει γραμμή κώδικα έχει κέρδος 1670 ευρώ το μήνα. Λίγα περισσότερα από έναν δημόσιο υπάλληλο που όλη μέρα τα ξύνει...
συμφωνώ με τον ThyClub.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jpk

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από jpk » 09 Σεπ 2013 14:25

Πέρα από το αρχικό θέμα , από το οποίο ξεφύγαμε νωρίς για τα υπόλοιπα το έγραψα και πριν ότι στον πυρήνα είναι αν πρώτα έρχεται η κοστολόγηση και μετά η τιμολόγηση βάση αυτής ή το αντίθετο. Όλα καλά και ωραία με αυτά που λέει ο Thy (που δραστηριοποιείτε σε διαφορετικό τμήμα της αγοράς από εμένα που παράγω ( άρα και επάγγελμα) , και ας συμπίπτει λόγω άγνοιας αναγκών ή παραπλανητικής πώλησης το αγοραστικό κοινό) , δεν έχω άποψη για το επάγγελμα του μεταποιητή πόσο μάλλον για εκείνο του μεταπωλητή , οπότε ότι λέει το πιστεύω με επιφυλάξεις.

Αυτό που πραγματικά με έκανε να αναρωτηθώ είναι το κόστος φιλοξενίας που λέει (τα 300 euro το χρόνο). Πόσα terabytes πρόκειται να είναι το eShop και πόσα terabytes bandwidth πρόκειται να έχει; Για να το απλοποιήσω για πόσες εκατοντάδες ή’ εκατομμύρια μοναδικές επισκέψεις μιλάμε ανά ημέρα ώστε να δικαιολογείτε αυτή η τιμή;

geomagas
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από geomagas » 09 Σεπ 2013 14:47

Μην το ψάχνεις, απλά προσπαθεί να δικαιολογήσει το πεντοχίλιαρο.

Γιατί, το γεγονός ότι η φιλοξενία, όπως και το SSL cert, η άδεια, η εκπαίδευση και το support δεν είναι παραμετροποίηση δεν σε έκανε να αναρωτηθείς;

Η δημιουργική αριθμητική 8h+24h+7*8h=σχεδόν ένας μήνας δουλειά;;; :doh:

Το γεγονός ότι αφαιρεί έσοδα για να υπολογίσει το κέρδος ενώ όλοι ξέρουμε ότι κέρδος=έσοδα-έξοδα;

Η φούσκα των 70.000 το χρόνο για έξοδα γραφείου;

Ή τα θεϊκά:
"Το e-shop είναι συγκρίσιμο με το φυσικό κατάστημα"
"Ο μέσος μισθός ενός δημοσίου υπαλλήλου είναι ~1600 το μήνα" και
"Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τα ξύνουν όλη μέρα"

Εμ έτσι είναι, άμα προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, θα πεις και κοτσάνες... Δεν γίνεται...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από ThyClub » 09 Σεπ 2013 15:20

@jpk

Το κόστος φιλοξενίας στα 300 ευρώ το χρόνο σημαίνει 25/μήνα. Αν θέλει ο πελάτης να φιλοξενηθεί σε unlimited χώρο,χρόνο,μνήμη,βλακείας κτλ είναι δικό του θέμα. Εγώ αν έκανα μια επένδυση θα με απασχολούσε πολύ να έχω ένα καλό hosting και να τρέχω σε ένα server που τρέχουν το πολύ 10 sites ακόμη και όχι καμία 200αριά.

@geomagas
Τι σχέση έχει η παραμετροποίηση με την τιμή της προσφοράς; Εσύ όταν κάνεις προσφορά σε πελάτη σου δεν τα βάζεις αυτά μέσα;

Αφαιρώ έσοδα; Πού;
Τον υπάλληλο που θα κάνει το support, την παραμετροποίηση κτλ δεν θα τον πληρώσεις;

Όσο για τα εξοδα γραφείου... ψάξε λίγο...

Εδώ όμως που φαίνεται ότι δεν το κατέχεις το άθλημα:
"Το e-shop είναι συγκρίσιμο με το φυσικό κατάστημα"

Ναι ασχετούλη μου είναι. Πολλές φορές "βγάζει" περισσότερα. Αλλά αυτά να μην τα ξαναλέμε... αν είσαι μυρωδιάς είσαι μυρωδιάς...

Και επειδή πριν καμία δεκαριά ποστ έλεγες ότι είναι αισχρό και πρόστυχο να αλλάζει κάποιος αυτά που λές:
"Ο μέσος μισθός ενός δημοσίου υπαλλήλου είναι ~1600 το μήνα"
ThyClub έγραψε:Λίγα περισσότερα από έναν δημόσιο υπάλληλο

δεν εγραψα ποτέ ότι ο μέσος μισθός είναι 1600... και:
"Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τα ξύνουν όλη μέρα"
ThyClub έγραψε:από έναν δημόσιο υπάλληλο που όλη μέρα τα ξύνει
ούτε λέω ότι τα ξύνουν όλοι

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

κόστος custom e-shop??

Δημοσίευση από ThyClub » 09 Σεπ 2013 15:24

@jpk
Για να μην μπερδευόμαστε... Προγραμματιστής είμαι κι εγώ κι θα μου άρεσε να γράφω custom... Το custom όμως θα πρέπει να είναι η γραμμή της εταιρείας όπου εργάζεσαι. Αν η γραμμή είναι μια πλατφόρμα, αναγκαστικά θα το κάνεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες