Πλακέτα με led

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
jim_pas

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από jim_pas » 01 Σεπ 2013 13:11

Παιδιά καλημέρα σας,

Δεν ξέρω αν έχω βάλει στην σωστή κατηγορία το θέμα μου,αλλα θέλω να κάνω το εξής:

Χρειάζομαι μια πλακέτα όσο πιο μικρή γίνετε με ένα led επάνω.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι μια εργασία στην οποία όταν χτυπάει το κινητό μου τηλέφωνο.Όταν δίνει σήμα δηλαδή να ανάβει το λαμπάκι της πλακέτας ή να ακούγεται ήχος ή και τα 2.

Θέλω δηλαδή η πλακέτα να διαβάζει το σήμα του κινητού μου σε μια απόσταση το πολύ 10 μέτρων.

Είναι εφικτό? Μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι ακριβώς τσιπάκι πρέπει να επιλέξω??

Σας ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Σεπ 2013 13:39

"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

jim_pas

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από jim_pas » 01 Σεπ 2013 14:13

giannis17 έγραψε:Google is your friend: www.eeweb.com/project/circuit_projects/ ... e-detector
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Γιάννη για την απάντηση.
Ξέρεις αν μπορώ να κάνω το ίδιο σε μικρότερο μέγεθος?
Χωρίς δηλαδή να έχω τόσο μεγάλη μπαταρία και τόσο μεγάλη πλακέτα?

Ακόμα σε τι απόσταση αναγνωρίζει το σήμα το συγκεκριμένο κύκλωμα και απο τι εξαρτάται η απόσταση της αναγνώρισης του σήματος του κινητού?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,αλλά ακόμα είμαι στην αρχή του project και έχω απορίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Σεπ 2013 14:32

Το συγκεκριμένο κύκλωμα έχει εμβέλεια 1 μέτρο. Αυτό που μπορεί να μεγαλώσει την εμβέλεια είναι η τάση και η δίοδος που χρησιμοποιεί (θες δηλαδή πιο μεγάλη μπαταρία και διαφορετική δίοδο).

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να μπορείς να φτιάξεις κάτι πιο μικρό χωρίς να χρησιμοποιήσεις κάποιο έτοιμο ολοκληρωμένο όπως το LT5534. Αυτό μπορείς να το τροφοδοτήσεις με μια απλή 3V μπαταρία σαν αυτές που βρίσκουμε σε μητρικές πλακέτες ενώ μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς καθόλου κεραία με μια απλή αντίσταση ενώ όσο μεγαλύτερη κεραία βάλεις τόσο θα μεγαλώσει και η εμβέλεια (δεν βρήκα κάπου τον τύπο βέβαια αλλά με δοκιμές θα πετύχεις αυτό που θες).

Το datasheet είναι πολύ αναλυτικό και με παραδείγματα δεν το περίμενα :kaloe:
– Milt Bryce

jim_pas

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από jim_pas » 01 Σεπ 2013 14:57

giannis17 έγραψε:Το συγκεκριμένο κύκλωμα έχει εμβέλεια 1 μέτρο. Αυτό που μπορεί να μεγαλώσει την εμβέλεια είναι η τάση και η δίοδος που χρησιμοποιεί (θες δηλαδή πιο μεγάλη μπαταρία και διαφορετική δίοδο).

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να μπορείς να φτιάξεις κάτι πιο μικρό χωρίς να χρησιμοποιήσεις κάποιο έτοιμο ολοκληρωμένο όπως το LT5534. Αυτό μπορείς να το τροφοδοτήσεις με μια απλή 3V μπαταρία σαν αυτές που βρίσκουμε σε μητρικές πλακέτες ενώ μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς καθόλου κεραία με μια απλή αντίσταση ενώ όσο μεγαλύτερη κεραία βάλεις τόσο θα μεγαλώσει και η εμβέλεια (δεν βρήκα κάπου τον τύπο βέβαια αλλά με δοκιμές θα πετύχεις αυτό που θες).

Το datasheet είναι πολύ αναλυτικό και με παραδείγματα δεν το περίμενα :kaloe:
Τέλεια. Σιγά σιγά αρχίζω και προσανατολίζομαι.
Η εμβέλεια που θέλω να έχει είναι γύρω στα 10 μέτρα και κάθε φορα που χτυπάει το κινητό να ανάβει το led ή να κάνει κάποιο μπιπ σαν ήχο.
Επειδή θέλω κάτι όσο το δυνατόν μικρότερο σε μέγεθος θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω το LT5534 ώστε να του τοποθετήσω και μπαταρία 3V.
Όσον αφορά την κεραία γίνεται με αντίσταση και χωρίς κεραια να φτάσω στα 10 μέτρα εμβέλεια ή έστω 8-9 μέτρα ή χρειάζομαι αναγκαστικά κεραία?

Και τέλος όσον αφορά την τοποθέτηση πρέπει να αγοράσω κάποιο συγκεκριμένο board που θα κάτσει πάνω το lt5534?
Γενικά με την συνδεσιμότητα τι μπορώ να κάνω(που θα κάτσει το lt5534 και πως θα κάνω τις συνδέσεις με το led?χρειάζομαι κάποιο προγραμματισμο?)?
Εχω βρει και εδώ κάποια χαρακτηριστικά απο το lt5534 και προσπαθώ να βγάλω άκρη http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/5534fc.pdf

Συγνώμη που σε ζάλισα και ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Σεπ 2013 15:26

το ιδανικό θα ήταν να τυπώσεις ένα μικρό pcb αλλά μπορείς να το κάνεις και με breadboard και χύμα με καλωδιάκα. Προτείνω το breadboard για αρχή.

Όσον αφορά την εμβέλεια με κεραία ή χωρίς δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά λογικά μόνο με την αντίσταση η εμβέλεια θα είναι μόνο μερικά εκατοστά όπως αυτά τα αυτοκόλλητα με τα led που πούλαγαν για τα κινητά πριν μερικά χρόνια.

Το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο δεν χρειάζεται προγραμματισμό. Παίρνει μια τάση την οποία καλό είναι να τη σταθεροποιήσεις με 2 πυκνωτάκια όπως τα δείχνει και στο σχέδιο του, ανάλογα την αντίσταση/κεραία που θα χρησιμοποιήσεις θα "ακούει" την αντίστοιχη μπάντα (εσένα σε ενδιαφέρουν τα 900MHz) και όταν λαμβάνει κάτι δίνει ρεύμα στο Vout όπου μπορείς να συνδέσεις ένα 3volt LED ή κάποιο buzzer. Αν θες να κάνει κάτι πιο περίπλοκο θα χρειαστείς ενισχυτή και ρελέ που να ανοίγει αυτό που θες (πχ όταν χτυπάει το κινητό να ανάβει το φως του δωματίου).
– Milt Bryce

jim_pas

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από jim_pas » 01 Σεπ 2013 15:41

giannis17 έγραψε:το ιδανικό θα ήταν να τυπώσεις ένα μικρό pcb αλλά μπορείς να το κάνεις και με breadboard και χύμα με καλωδιάκα. Προτείνω το breadboard για αρχή.

Όσον αφορά την εμβέλεια με κεραία ή χωρίς δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά λογικά μόνο με την αντίσταση η εμβέλεια θα είναι μόνο μερικά εκατοστά όπως αυτά τα αυτοκόλλητα με τα led που πούλαγαν για τα κινητά πριν μερικά χρόνια.

Το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο δεν χρειάζεται προγραμματισμό. Παίρνει μια τάση την οποία καλό είναι να τη σταθεροποιήσεις με 2 πυκνωτάκια όπως τα δείχνει και στο σχέδιο του, ανάλογα την αντίσταση/κεραία που θα χρησιμοποιήσεις θα "ακούει" την αντίστοιχη μπάντα (εσένα σε ενδιαφέρουν τα 900MHz) και όταν λαμβάνει κάτι δίνει ρεύμα στο Vout όπου μπορείς να συνδέσεις ένα 3volt LED ή κάποιο buzzer. Αν θες να κάνει κάτι πιο περίπλοκο θα χρειαστείς ενισχυτή και ρελέ που να ανοίγει αυτό που θες (πχ όταν χτυπάει το κινητό να ανάβει το φως του δωματίου).
Ευχαριστώ και πάλι.Το breadbord με κάποια έτοιμα pcb(χωρίς γραμμές) δεν έχουν διαφορά έτσι δεν είναι?
Μπορώ δηλαδή να παραγγείλω απο εδώ
http://www.ebay.com/itm/12pcs-KIT-Proto ... 19d2e8af80
μερικά έτοιμα pcb και να το βάλω πάλι πάνω.Σωστά?
Όταν λέμε κεραία εννοούμε ένα χάλκινο καλώδιο.Σωστά?
Πως η κεραία αφου θα είναι σε συγκεκριμένο μήκος θα έχει συγκεκριμένη εμβέλεια?
Τέλος μου δημιουργήθηκε η εξής εύλογη απορία:
Πως το συγκεκριμένο κύκλωμα θα αναγνωρίζει το σήμα μόνο όταν χτυπάει το κινητό και όχι όταν απλά το έχω ανοιχτό??Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει σήμα.Τι το κάνει αυτό να ξεχωρίζει όταν απλά το έχω ανοιχτό και όταν με καλέι κάποιος.Πως ξεχωρίζει αυτό το κύκλωμα το σήμα δηλαδή?

Φίλε Γιάννη να σε καλά.Σήμερα μου έχεις λύσει πραγματικά τα χέρια. Ηλεκτρονικός είσαι?? (Απο καθαρή περιέργεια).

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Σεπ 2013 16:12

Όταν λέμε κεραία εννοούμε έναν αγωγό με μια συγκεκριμένη ωμική αντίσταση. Το σχήμα και το μήκος παίζουν ρόλο στην ποιότητα της λήψης, η ωμική αντίσταση στις συχνότητες που θα λαμβάνει.

breadboard είναι το ίδιο με αυτό που δείχνεις αλλά σε τελείως πλαστική εκδοχή όπου οι ενώσεις γίνονται με καλωδιάκα.

Όταν το κινητό είναι απλά ανοιχτό στέλνει ένα σήμα κάθε μερικά λεπτά στον "πύργο" που είναι συνδεδεμένο για ανανέωση της ζεύξης, συγχρονισμό κλπ. Από εκεί και πέρα όσο δεν χρησιμοποιούνται οι λειτουργίες του κινητού (μηνύματα/κλήσεις) τότε η συχνότητα γύρω από το κινητό είναι κενή, δεν φέρει κάποιο σήμα (εκτός από μερικές μικροπαρεμβολές). Όσον αφορά το 3G αυτό παίζει σε μεγαλύτερες συχνότητες (1800-2100mhz) οπότε δεν σε ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση.

Τεχνικός Η/Υ είμαι αλλά μου άρεσαν τα ηλεκτρονικά από μικρός και έχω διαβάσει πολλά πράγματα.
– Milt Bryce

jim_pas

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από jim_pas » 01 Σεπ 2013 18:15

giannis17 έγραψε:Όταν λέμε κεραία εννοούμε έναν αγωγό με μια συγκεκριμένη ωμική αντίσταση. Το σχήμα και το μήκος παίζουν ρόλο στην ποιότητα της λήψης, η ωμική αντίσταση στις συχνότητες που θα λαμβάνει.

breadboard είναι το ίδιο με αυτό που δείχνεις αλλά σε τελείως πλαστική εκδοχή όπου οι ενώσεις γίνονται με καλωδιάκα.

Όταν το κινητό είναι απλά ανοιχτό στέλνει ένα σήμα κάθε μερικά λεπτά στον "πύργο" που είναι συνδεδεμένο για ανανέωση της ζεύξης, συγχρονισμό κλπ. Από εκεί και πέρα όσο δεν χρησιμοποιούνται οι λειτουργίες του κινητού (μηνύματα/κλήσεις) τότε η συχνότητα γύρω από το κινητό είναι κενή, δεν φέρει κάποιο σήμα (εκτός από μερικές μικροπαρεμβολές). Όσον αφορά το 3G αυτό παίζει σε μεγαλύτερες συχνότητες (1800-2100mhz) οπότε δεν σε ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση.

Τεχνικός Η/Υ είμαι αλλά μου άρεσαν τα ηλεκτρονικά από μικρός και έχω διαβάσει πολλά πράγματα.
Σε ευχαριστώ Γιαννη.
Βρήκα και ένα ακόμα βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=kXJJauAWrzc
και βλέπω ότι είναι καλή λύση να το κάνω έτσι,απλα δεν ξέρω το συγκεκριμένο τι απόσταση καλύπτει αν και βλέπω στο βίντεο στα 2 μέτρα είναι οκ πχ.
και δευτερον αλλάζει κάτι επειδή αυτός είναι στην Αμερική?
Εννοώ όσον αφορά τις συχνότητες μπορώ να κάνω το ίδιο ή πρεπει να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Σεπ 2013 22:35

Οι συχνότητες των κινητών είναι ίδιες παγκοσμίως απλά είναι χωρισμένες σε 4 μπάντες και κάθε εταιρία χρησιμοποιεί τις δικές της (Τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα). Η φωνή μεταφέρεται από την μικρότερη μπάντα των 900mhz και δεν έχει σημασία αν σε καλούν ή καλείς εσύ.

Η απόσταση της λήψης περιορίζεται μόνο από την κεραία. Κανείς δεν ξέρει να σου πει τι κεραία πρέπει να βάλεις για να έχεις 10 μέτρα εμβέλεια πρέπει να δοκιμάσεις μόνος σου. Επίσης λόγω παρεμβολών μια κεραία που θα φτιάξεις στο σπίτι σου και θα πιάνει 10 μέτρα σε ένα άλλο χώρο μπορεί να πιάνει μόνο 2 μέτρα (καλωσόρισες στον τρελό κόσμο των ραδιοσυχνοτήτων).
– Milt Bryce

jim_pas

Πλακέτα με led

Δημοσίευση από jim_pas » 01 Σεπ 2013 23:53

giannis17 έγραψε:Οι συχνότητες των κινητών είναι ίδιες παγκοσμίως απλά είναι χωρισμένες σε 4 μπάντες και κάθε εταιρία χρησιμοποιεί τις δικές της (Τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα). Η φωνή μεταφέρεται από την μικρότερη μπάντα των 900mhz και δεν έχει σημασία αν σε καλούν ή καλείς εσύ.

Η απόσταση της λήψης περιορίζεται μόνο από την κεραία. Κανείς δεν ξέρει να σου πει τι κεραία πρέπει να βάλεις για να έχεις 10 μέτρα εμβέλεια πρέπει να δοκιμάσεις μόνος σου. Επίσης λόγω παρεμβολών μια κεραία που θα φτιάξεις στο σπίτι σου και θα πιάνει 10 μέτρα σε ένα άλλο χώρο μπορεί να πιάνει μόνο 2 μέτρα (καλωσόρισες στον τρελό κόσμο των ραδιοσυχνοτήτων).
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το μελετήσω και θα επανέλθω αν εχω απορίες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης