αγορά laptop

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
blackdog17

αγορά laptop

Δημοσίευση από blackdog17 » 02 Σεπ 2013 22:21

θέλω να αγοράσω ένα laptop...κυρίως το θέλω για ταινίες μουσική internet άντε k κάνα παιχνίδι.απλά πράγματα..μέχρι 700 ευρώ πιστεύω καλά είναι
πριν λίγο καιρό έλεγα να πάρω ένα φτηνό με 300-400 ευρώ αλλα αυτά θα είναι τεχνολογίας 3 χρονια πίσω( 2πύρινος επεξεργαστής ) οποτε δεν θα έχει νόημα ..

ένας φίλος που δεν ξέρει k παρα πολλά μου είπε να πάρω ένα με αυτά τα κριτήρια k θα είναι ok
memory 4 GB DDR3 τουλαχιστοη
Καρτα γραφικών τουλαχιστος 1GB
επεξεργαστή ι3 k πάνω

θέλω να έχει οθόνη γύρω στα 14 ιντσών (bόλικο για μεταφορές ),
i5 πιστεύω θα είναι ένταξη( i7 πολύ ακριβώς ), χωρητικότητα γύρω στα 750 M ,k "ψιλοκαλι" κάρτα γραφικών
επίσης δεν θέλω να κάνει πολύ φασαρία ( στο dekstop που έχω το ανεμιστηράκι κάνει σαν "ερκοδιτιον" k βάλε k δυστυχώς για να αλλάξει θέλει αλλαγή όλο το σύστημα από ότι μου είπαν)

ο επεξεργαστής intel είναι πιο καλός από τον AMD ?? ο i3 από τον i5 έχουν καμια σοβαρή διαφορα η απλώς ο i5 είναι καλύτερος ( πιο γρήγορος ας πούμε ) ??

με αρέσει λίγο αυτός http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902202 αλλα δεν γραφει τι λογισμικό έχει θέλω να είναι 64 bit τουλάχιστον , η οθόνη που γάφει ότι είναι touchscreen καλύτερα έτσι εε ??

αυτός για παράδειγμα θα μπορεί να παίζει το matlab ( πολύ βαρύ prog ) ??
θα μπορεί να παίξει το GTA σαν άνδρες η και το καινούργιο που θα βγει το σεπτέβρη ????

αν μπορεί να βοηθήσει κανεις

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορά laptop

Δημοσίευση από giannis17 » 03 Σεπ 2013 03:31

Εκτός από τον i7 οι υπόλοιποι επεξεργαστές της intel στα laptop 2πύρηνοι είναι οπότε το 1ο σχόλιο πάει άκυρο.

Η μνήμη της κάρτας γραφικών δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση της. Υπάρχει 2gb κάρτα που δεν παίζει σχεδόν τίποτα και υπάρχει 512mb κάρτα που ακόμα παίζει τα πάντα.

Καλύτερα στο μέγεθος της οθόνης να μείνεις στις 15.6" ίντσες. Δεν έχει μεγάλη διαφορά με το 14άρι για να πεις ότι το μετακινείς πιο εύκολα αλλά όταν σου σπάσει και φυσικά δεν το καλύπτει η εγγύηση οι 15.6" είναι πάμφθηνες και βρίσκεις αμέσως σε σχέση με οτιδήποτε άλλο.

i3 με i5 δεν έχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση. Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η ταχύτητα από την αυτονομία να αποφύγεις τους επεξεργαστές που έχουν το γράμμα U στον κωδικό τους. Παίζουν σε χαμηλότερες συχνότητες για εξοικονόμηση ενέργειας αλλά παραείναι αργοί.

Οι amd αναλογικά με τις τιμές τους είναι καλύτεροι από τους intel αλλά μετά από 2-3 χρόνια μετατρέπονται σε τοστιέρες και καίγονται, δεν τους συνιστώ για laptop.

Ότι laptop και να πάρεις αν δεν το προσέχεις μετά τον 1ο-2ο χρόνο (ανάλογα το μοντέλο) θα αρχίσει να κάνει ο ανεμιστήρας του θόρυβο μέχρι να χαλάσει και να καεί.

Πλέον αφού όλα βγαίνουν με 4gb ram και πάνω τα δίνουν με 64bit windows.

Touchscreen είναι η οθόνη αφής. Στα windows 8 υπάρχουν μερικές λειτουργίες που γίνονται με αφή αλλά εκτός αν έχεις συνηθίσει την χρήση tablet τότε είναι αρκετά άβολο σε laptop και περιττό.

Ότι και να πάρεις στο εύρος τιμών που ψάχνεις παίζει matlab και gta.

Μακριά από HP και Sony, όλα τα υπόλοιπα κάπως παλεύονται.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

blackdog17

αγορά laptop

Δημοσίευση από blackdog17 » 03 Σεπ 2013 14:11

ωραία η συμβουλή σου για την οθόνη ..την κρατάω.. καλά k τα σχόλια σου για τον επεξεργαστή ( αν k τελικά με μπέρδεψες λίγο ) δηλαδή να πάρω από η7 k πάνω..?( θα ξεφύγει ο προϋπολογισμός όμως εε ?) 2 πύρινος επεξεργαστής δεν είναι χαμηλός πλέον ?? πρότεινε ένα που θα έπαιρνες εσύ σχετικά με τι χρήση που θέλω να του κάνω..

μέχρι στιγμής στην intel καταλήγω χωρίς να ξέρω k πολλά ..αλλα δεν ξέρω τι μοντέλο

για την κάρτα γραφικών αν δεν παίζει ρολο η μνήμη τότε τι παίζει τα λεφτά που θα κάνει ??
k που να ξέρω ποια θα παίζει τα πάντα k ποια τίποτα ?? πως την ξεχωρίζεις ?? :think: :think:

όταν λες να προσέχω το laptop τι ακριβώς εννοείς ?? να μην το έχω ανοιχτό πολύ ώρα ??να μην του βάζω πολλά prog k κλατάρει το σύστημα ?? ( δεν είχα ποτε laptop ) εννοείτε πως θα θέλω να το κρατήσω μιαά 5αιτια .. και να είναι καλο να μην sernetai-κολλάει..

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορά laptop

Δημοσίευση από giannis17 » 03 Σεπ 2013 15:01

Οποιδήποτε από αυτά θα σου κρατήσει και παραπάνω από τη 5ετία που λες. Δυνατοί επεξεργαστές, δυνατές κάρτες γραφικών και καλή ποιότητα κατασκευής.

2 μειονεκτήματα: 1) είναι άσχημα όπως τα περισσότερα lenovo, 2) δεν έχουν λειτουργικό και θα πρέπει να το περάσεις ξεχωριστά (προτείνω windows 7 64bit).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

facebookad

αγορά laptop

Δημοσίευση από facebookad » 03 Σεπ 2013 23:00

Με αυτο εισαι υπερπλήρης για μια 5αετία πλας
http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200022376

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

αγορά laptop

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2013 00:53

να ρωτήσω κάτι άσχετο; σε βολεύει να αλλάζεις γλώσσα στο πληκτρολόγιο κάθε 5 λέξεις από το να γράφεις την λέξη "και" όπως πρέπει;

έχω δει πολλές φορές να βάζουν μόνο το 'κ', κάτι εκνευριστικό κι αυτό, αλλά να κάνουν όλο αυτό για να μη γράψουν το 'αι' πρώτη φορά. :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες