Πνευματικά Δικαιώματα Φωτογραφιών

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Bores
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bores » 06 Σεπ 2013 10:09

Καλημέρα σε όλους !!!

Δειλά-δειλά έφτιαξα κι εγώ ένα blog για το αγαπημένο μου χόμπι την αυτόνομη κατάδυση. Ένας από τους πολλούς προβληματισμούς που έχω είναι για το αν μπορώ να χρησιμοποιώ φωτογραφίες στα post μου άλλων φωτογράφων. Στο πρώτο άρθρο που ανέβασα έβαλα τη φωτό κάποιου φίλου ο οποίος έχει βάλει τη σφραγίδα του επάνω (© "φωτογράφος") και πρόσθεσα μία λεζάντα με παραπομπή στην ιστοσελίδα του αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό ή όχι. Έχει ασχοληθεί κανείς με αυτά τα θέματα? Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη !
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 06 Σεπ 2013 12:48

Αν δεν πάρεις έγγραφη άδεια από τον δημιουργό, είσαι παράνομος!
Το ότι βάζεις την πηγή δεν σημαίνει πως αυτόματα έχεις και άδεια αναδημοσίευσης...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Σεπ 2013 10:56

Σιγά όλα τα blogs το κάνουν.
Νομίζω ότι αν βάλεις την πηγή και ένα σημείωμα κάπου στην σελίδα ότι, οι φωτογραφίες που έχεις χρησιμοποιήσει έχουν βρεθεί ελεύθερα στο διαδίκτυο και αν ο κάτοχος των πνευμ. δικαιωμάτων της φωτογραφίας δεν επιθυμεί αναδημοσίευση ότι θα τις κατεβάσεις, νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα, αρκεί φυσικά να μην το παρακάνεις!

Πχ αν ανεβάσει κάποιος ένα καλό άρθρο με μια σειρά φωτορεπορτάζ κι εσύ την ίδια στιγμή το αντιγράψεις μαζί με τις φωτογραφίες, είναι σαν να "κλέβεις" τον κόπο του άλλου!

Αν όμως δεις μια φωτογραφία που απλά δένει όμορφα με ένα δικό σου άρθρο τότε γιατί όχι;
Αν μάλιστα κάνεις τον κόπο να στείλεις ένα τυπικό email ενημέρωσης τότε πιστεύω ότι είσαι καλυμμένος και ο άλλος πρέπει να είναι κακοπροαίρετος για να σε κυνηγήσει!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 10 Σεπ 2013 11:04

Όσο ασχολείται κάποιος με το copy/paste των αυθεντικών άρθρων που έχουν κατακλύσει τα blogs,τόσο,και άλλο τόσο θα ασχοληθεί και με τις φωτογραφίες :P

Bores
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bores » 10 Σεπ 2013 13:22

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αν καταλαβαίνω σωστά εν δυνάμει είμαστε όλοι "κλέφτες" αφού λίγο πολύ όλοι μας έχουμε αναδημοσιεύσει κάτι κάπου (facebook, twitter, blog κλπ) ….

Νομίζω ότι για αρχή θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου mechpanos. Θα ζητήσω και την άδεια 1-2 φωτογράφων που έχω υπόψη μου, όπως προτείνεις korgr, και ελπίζω να μου τη δώσουνε οπότε θα είμαι εντάξει.

Τώρα όσο για το ότι δεν ασχολείται κανείς ενδεχομένως να έχεις δίκιο GnMind αλλά δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να κάνω κάτι και να το αφήσω στη τύχη του αν και όταν δούνε τις φωτό ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Σεπ 2013 03:05

σε stock photo sites μπορείς να βρεις φωτογραφίες σε ανάλυση για web και κάτω του ευρώ. και με 0.16 € βρίσκεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 11 Σεπ 2013 07:26

Cordis, σε ποιο τις βρίσκεις σε αυτή τη τιμή, γιατί με ενδιαφέρει;

cordis έγραψε:σε stock photo sites μπορείς να βρεις φωτογραφίες σε ανάλυση για web και κάτω του ευρώ. και με 0.16 € βρίσκεις.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 11 Σεπ 2013 13:25

Ρίξε μία ματιά και εδώ!

http://www.makeuseof.com/tag/top-5-webs ... otographs/
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες