Προβλήμα με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
vasilishd

Δημοσίευση από vasilishd » 07 Σεπ 2013 11:57

Γειά σας!
Εχω έναν western digital 300 gb 3.0 εξωτερικό δισκο που μεχρι στιγμης δούλευε άψογα.
Εχθες μετέφερα αρχεια σε ενα pc ενος φιλου και διαπιστωσα οτι μερικα απο αυτα τα αρχεια που περασα στον σκληρο μου ηταν καποιου ειδους ιοι!
Εκανα ασφαλη καταργηση, οπως παντα, και συνδεσα τον σκληρο με τον υπολογιστη μου ,προκειμενου να τον σκαναρω με το πληρωμενο antivirus που δια8ετω ( Panta )..
To antivirus εντοπισε το crack το οποιο ειχε τον ιο και το διεγραψε αμεσα..
Ομως εχω ενα σημαντικο προβλημα.. Ενω ο σκληρος τωρα ειναι ''καθαρος'' , δηλαδη δεν εχει ιο μεσα , δεν μπορω να δω ολα τα αρχεια που ειχα μεσα .. Ο δισκος δεν εχει αδειασει , πραγμα που σημαινει οτι , τα αρχεια μου υπαρχουν ακομα.. Εδω ξεκιναει το μπερδεμα!
Σημερα το πρωι συνδεσα το σκληρο σε ενα αλλο υπολογιστη με windows xp και panta antivirus
και οταν ανοιξα τον σκληρο μου εμφανισε ολα τα αρχεια μου.. Οι φακελοι οι οποιοι δεν εμφανιζονται στο δικο μου υπολογιστη , αλλα στον υπολογιστη του φιλου μου, δεν εχουν το κλασσικο χρωμα που εχουν οι φακελοι στα windows xp , αλλα ενα διαφανες κιτρινο χρωμα..
Δεν ξερω τι παιζεται , αλλα αυτην την στιγμη ο σκληρος ειναι γεματος και δεν μπορω να δω τα αρχεια που εχω μεσα , ουτε να τα διαγραψω ή να προσθεσω και αλλα αρχεια σε αυτον..
Παρακαλω οποιος ξερει , να μου δωσει καποιες συμβουλες προκειμενου να μπορεσω να διορθωσω το προβλημα .

Ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 07 Σεπ 2013 15:45

Όπως φαίνεται οι φάκελοι με το διαφανές κίτρινο χρώμα είναι "hidden"!

Είναι μία ιδιότητα που μπορεί να εφαρμοστεί σε ένα αρχείο ή φάκελο κάνοντας δεξί κλικ σε αυτόν από τον Windows Explorer και στην συνέχεια επιλέγοντας properties βλέπεις την κατηγορία Attributes όπου υπάρχει το κουτάκι "hidden".

By Default τα Windows δεν εμφανίζουν τους hidden φακέλους.

Για να μπορέσεις να τους δεις πας με τον Windows Explorer στον δίσκο που σε ενδιαφέρει, πας στο μενού Tools και μετά στο Folder Options και μετά στην καρτέλα View.

Εκεί θα ψάξεις και θα βρεις την επιλογή Show Hidden Files, Folders, Drives.
Την τσεκάρεις και μετά θα μπορείς να βλέπεις τα κρυφά αρχεία κτλ!

Αφού κάνεις ότι κάνεις κάνε στο τέλος και ένα Check Disk από τον Windows Explorer ώστε να δεις ότι διαγράφτηκαν σωστά όλα τα αρχεία και ο δίσκος είναι οκ!

--------------------------------------

Ενημερωτικά τα Windows κρύβουν και κάποια άλλα αρχεία τα "Protected Operating System Files" όπου πάλι εκεί υπάρχει σχετική επιλογή.
Εικόνα

vasilishd

Δημοσίευση από vasilishd » 07 Σεπ 2013 18:32

Φιλαρακι , καταρχην ευχαριστω για το αμεσο reply!
Τωρα βρηκα τους φακελους μου !
Ομως μηπως ξερεις πως θα τους κανω ''φανερους'', δηλαδη να εχουν το κανονικο κιτρινο χρωμα και οχι αυτο το διαφανες ?

vasilishd

Δημοσίευση από vasilishd » 07 Σεπ 2013 18:45

Φιλαρακι , καταρχην ευχαριστω για το αμεσο reply!
Τωρα βρηκα τους φακελους μου !
Τους εκανα ''φανερους'' και τωρα εχουν το φυσιολογικο κιτρινο χρωμα!
Ευχαριστω :D :D !

andyb

Δημοσίευση από andyb » 22 Ιαν 2014 22:30

Μπορείς να μου πείς πως έκανες τα αρχεία απο ελαφρως κιτρινα σε κανονικά κίτρινα??
Το ψαχνω αλλα δε μπορώ να το βρω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιαν 2014 08:36

Πολλή Καλημέρα σε όλους :D
andyb έγραψε:Μπορείς να μου πείς πως έκανες τα αρχεία απο ελαφρως κιτρινα σε κανονικά κίτρινα??
Το ψαχνω αλλα δε μπορώ να το βρω......
1) Πατάτε δεξί 'κλικ' επάνω στο αρχείο, ή τον φάκελο, που σας ενδιαφέρει.
2) Στο μενουδάκι επιλέγετε 'Ιδιότητες'/'Properties'
3) Στο μενουδάκι των 'Ιδιότητες'/'Properties' εμφανίζονται δύο 'τετράγωνα επιλογής'/'check-boxes'.
4) Στο ένα από αυτά γράφει: 'Μόνο για ανάγνωση'/'Read-only', στο δε άλλο γράφει: 'Κρυφό'/'Hidden'.
5) Επιλέγετε/'checkάρετε' ή απο-επιλέγετε/'ξε-checkάρετε' το 'τετράγωνο επιλογής'/'check-box', που σας ενδιαφέρει.
6) Μπορείτε έτσι να διαχειριστείτε τις ιδιότητες όλων των αρχείων και/ή φακέλων σας...... Ακόμα και αυτούς του Συστήματος (System Files - Folders).
Προειδοποίηση: Προσοχή με τους χειρισμούς Αρχείων και/ή Φακέλων Συστήματος (System Files - Folders)!!!! Πρέπει να είστε σίγουροι και γνώστες των όσων και όποιων ενεργειών σας με τα Αρχεία και/ή τους Φακέλους αυτούς.
Λανθασμένη ενέργεια/χειρισμός μπορεί να επιφέρει απρόβλεπτες συνέπειες στην ομαλή λειτουργία του υπολογιστή σας!!!
Η Προειδοποίηση ισχύει/αναφέρεται σε ο,τιδήποτε είδους υπολογιστή, σε ο,τιδήποτε είδους και έκδοσης Λειτουργικό Σύστημα!!!!

andyb

Δημοσίευση από andyb » 27 Ιαν 2014 23:07

Σε ευχαριστω πολυ!! :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιαν 2014 00:30

Δεν κουράζομαι να το λέω..... Παιδιά, τις ευχαριστίες σας (καλοδεχούμενες πλήρως όλες) τις προωθώ προς το επιτελείο του Freestuff, επειδή -χαρις σ'αυτούς- μπορούμε να βοηθούμε μεταξύ μας ο ένας τον άλλον!
Οπότε, αυτά τα παιδιά (το επιτελείο) αξίζουν όλα τα 'Ευχαριστώ' και τα 'Συγχαρητήρια' των μελών της κοινότητας, για το αποτελεσματικό έργο που επιτελούν!

Φίλε andyb, νά' σαι καλά! :pint: :pint: :pint: :pint:

Κι αν ποτέ χρειαστείς, ξέρεις πλέον πού θα μας βρεις! :wink: :P :P :P

ifanik

Δημοσίευση από ifanik » 23 Σεπ 2016 02:45

Καλησπερα σας Εχω ενα εξ σκληρό Touro 500 gb και χτες ξαφνικα μου παρουσιασε το εξής:
Δεν μπορω να δω τους τελευταίους κυριως φακέλους περιπου 150 gb, Eνω ο σκληρος μολις τον συνδεω φαινεται να εχει 350 gb μεσα, αυτα που εγω βλέπω είναι μονο τα 200 gb. Εχω πάθει πλακα γιατι ειναι πολυ σημαντικα αρχεια και θα ηθελα την βοηθεια σας οσο το δυνατο πιο γρηγορα. Σας ευχαριστώ προκαταβολικα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες