Υπάρχει πρόβλημα με αγορές από Αγγλία ebay ;

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Σεπ 2013 12:42

Εχω παραγγείλει κάτι μέσω ebay πριν 2 εβδομάδες περίπου και κανονικά έπρεπε εδώ και μία εβδομάδα να το έχω στα χέρια μου από Αγγλία μέσω ebay που αγόρασα ένα κινητό για μία φίλη. , η Royal email
βλέπω ότι λέει στο track
Your item, posted on 03/09/13 with reference RU1*********** has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE.
Στα Ελτα στο site πατησα να το εντοπισω δεν το εντοπιζει και στα ΕΛΤΑ μου ειπαν μεσω email και τηλεφωνου οτι ακομη δεν εχει φτασει Ελλάδα.
Πηρα τηλ την Royal email και αντάλλαξα μαζί τους μηνύματα και μου είπαν οτι έχει φτάσει Ελλάδα και προφανώς ακόμη δεν το έχουν σκανάρει ώστε να περαστεί στο σύστημα.
υπάρχει πρόβλημα αυτόν τον καιρό στον τελονείο ή στο να καταγραφουν - σκανάρουν ότι περνάει ώστε να παραδωθεί;
Τι μπορεί να συμβαίνει;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 13 Σεπ 2013 15:08

Από Αγγλία δε θα πρέπει να περάσει τελωνείο. Αυτό που σου λέει το αυτοματοποιημένο μήνυμα του royal mail είναι πως έφυγε από την Αγγλία. Δεν είναι απαραίτητο πως έφτασε στην Ελλάδα, μπορεί πχ να τα στέλνουν με φορτηγό (λέμε τώρα) και να μην έχει φτάσει ακόμα. Αν έφτασε στην Ελλάδα, πιθανό να έχει κολλήσει/παραπέσει σε κάποιο τμήμα των ΕΛΤΑ και να μην έχει περαστεί ακόμα στο σύστημά τους όπως σου είπαν.

Αλλιώς, αν από το royal mail σου λένε πως ξέρουν πως έφτασε στην Ελλάδα, τότε θα πρέπει να έχει scan-αριστεί από τα ΕΛΤΑ για να το γνωρίζουν αυτό, άρα θα πρέπει να έχουν και Ελληνικό tracking number το οποίο μπορούν να σου δώσουν.

Θα πρότεινα να πας σε κάποιο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής σου (ώστε να μη μπορούν να σε αγνοήσουν από το τηλέφωνο), να τους δώσεις τον κωδικό που έχεις από το royal mail και να τους βάλεις να ψάξουν να δουν τι έχει γίνει (θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί τους για να βγάλουν άκρη). Πριν μερικά χρόνια που είχα συναναστραφεί μαζί τους για παρεμφερές θέμα ήταν πολύ εξυπηρετικοί.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Σεπ 2013 02:29

Πήγα σε κατάστημα ΕΛΤΑ στο κεντρο της Αθήνας, δεν μπόρεσαν να με εξυπηρετήσουν....
Μάλιστα μια εργαζόμενη μου είπε και την εξής ατάκα
"Αγόρι μου τρεις υπάλληλοι είμαστε εδώ, εμείς δεν ξέρουμε από αυτά, γιατί δεν το βρίσκουμε. "
και οταν τους ρώτησα να καλέσουν την Royal να μιλήσουν με τους Άγγλους συναδέλφους να δουν τι σημαίνει μου είπε ότι δεν νομίζει ότι κάποιος από τους εργαζόμενους θα μπορέσει να συνεννοηθεί στα αγγλικά, εδώ δεν μπορούν με τους Έλληνες συνάδελφους... ας ελπίσουμε ότι από σήμερα Δευτέρα ( καλή εβδομάδα ! ) θα βρεθεί κάποια άκρη.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 16 Σεπ 2013 09:31

Αυτές δεν είναι σοβαρές απαντήσεις, αλλά τέλος πάντων... :P Κάνε υπομονή, ή δοκίμασε και σε κανένα άλλο κατάστημα (μίλα και με το Royal Mail ξανά σε κάποια φάση αν δεις ότι δεν έρχεται, μπας και σου δώσουν το Ελληνικό tracking number). Όπως και να 'χει, καλή τύχη!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 16 Σεπ 2013 18:29

Το tracking number δεν αλλάζει για το ίδιο δέμα όπου κι αν πάει. Από τον περασμένο μήνα όλες οι ταχυδρομικές υπηρεσίες έχουν πρόβλημα (καθυστερήσεις) λόγω έλλειψης προσωπικού (συνταξιοδοτήθηκαν πολλοί μέσα στον Αύγουστο). Υπάρχει ανοιχτή συζήτηση αυτή τη στιγμή για μεταφορά της παράδοσης των λογαριασμών ιδιωτικών εταιριών (εταιρίες τηλεφωνίας κυρίως) από ιδιωτική εταιρία courrier αντί των ΕΛΤΑ για μείωση του φόρτου εργασίας των εργαζομένων.

Τα παραπάνω έμαθα από φίλο εργαζόμενο στα ΕΛΤΑ καθώς κι εγώ αντιμετωπίζω προβλήματα τελευταία με δέματα και λογαριασμούς που έρχονται πολύ καθυστερημένα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 16 Σεπ 2013 18:35

Πριν χρόνια απ' ότι θυμάμαι άλλαζε, αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις (ίσως θυμάμαι και λάθος). :)

Τα εξερχόμενα πάντως δε φαίνεται να έχουν πρόβλημα. Την Πέμπτη έλαβα ένα δέμα από Ελλάδα που στάλθηκε απλό, σε 7 μόλις μέρες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης