Κάρτα Γραφικών

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Κάρτα Γραφικών

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Σεπ 2013 10:26

Καλημερίζω όλη την Καλή Παρέα!! :D :D
Παίδες θα ήθελα να μάθω αν τα Laptops έχουν εξελιχθεί τόσο, ώστε να παίρνουν και πρόσθετη (add-on) Κάρτα Γραφικών.
Αν ΝΑΙ, από πότε ίσχυσε αυτή η πρόοδος (εξέλιξη);
Αυτά και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας! :P

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κάρτα Γραφικών

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Σεπ 2013 11:48

Γίνεται με πατέντα σε πολύ συγκεκριμένα laptop (σχεδόν όσα έχουν και κάρτα γραφικών ενσωματωμένη στο chipset) μέσω της mPCI-e θύρας εσωτερικά του laptop αλλά χρειάζεσαι αντάπτορες, καλώδια, εξτρά τροφοδοτικό και φυσικά μια κάρτα γραφικών από σταθερό υπολογιστή, δεν είναι κάτι που μπορείς να το πάρεις μαζί σου. Υπάρχει πολύ υλικό να διαβάσεις αν ψάξεις για eGPU for laptop.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν laptop με αποσπώμενη κάρτα γραφικών (συνήθως acer, toshiba, alienware, fujitsu) αλλά και πάλι οι δυνατότητες αναβάθμισης είναι περιορισμένες και αρκετά ακριβές. Αυτές λέγονται MXM από το μέγεθος τους και έχουν 4 τύπους μέχρι στιγμής (Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, Α), εξαιρουμένων μερικά fujitsu και toshiba που χρησιμοποιούν τελείως δικά τους στυλ.

Προσωπικά έχω πετύχει αναβάθμιση και σε ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αλλάζοντας το chip των γραφικών. Συγκεκριμένα σε HP DV5 με nvidia 9200M έβαλα 9600M. Σε άλλο "πείραμα" να προσθέσω τσιπ γραφικών σε laptop που είχε μόνο intel gpu στο chipset και κενή θέση για gpu chip δεν μου πέτυχε αλλά είμαι σίγουρος ότι φταίγανε οι μνήμες που χρησιμοποίησα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Κάρτα Γραφικών

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Σεπ 2013 12:11

Πολύ πολύ χαίρετε!:D:D
Φίλε giannis17, με κάλυψες αρκετά, ως πάρα πολύ θα έλεγα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση/ανταπόκριση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες