Νέο νόμο κατά της πειρατείας περνάει η Ισπανία, έως 6 χρόνια η φυλάκιση

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 09 Οκτ 2013 19:31

Μαζί σου, αλλά υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες γελοιότητες στην νομοθεσία :D

Και από τη νομοθέτηση μέχριτην εφαρμογή της υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη γελοιότητα, με μόνο ΄σοβαρό' κριτήριο τα οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα κάποιων.

Να είσαι σίγουρος, ότι αν μπορέσουν οι ενδιαφερόμενοι (εταιρείες παραγωγής / διανομής, δισκογραφικές κλπ) κάποια στιγμή να επηρεάσουν / πιέσουν όσο χρειάζεται, θα γίνει πραγματικότητα, όση θεωρία και να λέμε περί σωστού / λάθους / γελοίου κ.ο.κ.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 09 Οκτ 2013 19:33

Φίλε alou είμαι σίγουρος για αυτό, δεν τρέφω αυταπάτες. Η σκέψη απλά να βάλω μπαμπούλα στο κλικ του ποντικιού με απογοητεύει. Είμαι παράνομος που ζω. Αντέγραψα μια κασέτα και στην έδωσα να την ακούσεις, αντέγραψα μια δισκέτα και στην έδωσα να παίξεις, μου κόπιαρες ένα cd για να το εγκαταστήσω, πάτησες το rec και έγραψες ένα έργο από την tv μου το έδωσες να το δω, σου γέμισα το usb-stick σου με mp3, έκανα κλικ και κατέβασα μια ταινία να δω. Σέβομαι, δεν εμπορεύομαι το έργο του δημιουργού, κάθε άλλο, θέλω να διασκεδάσω, να νιώσω θαυμασμό, να πάρω κάτι καλό από αυτό. Και είθε ο δικαστής να είναι cinefil χρήστης του internet. :-)

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 30 Οκτ 2013 10:30

Λοιπόν αυτό έχει πολύ πλάκα, επί της ουσίας είναι νόμιμη... πειρατεία! που μπορεί να έχει - αν δεν αλλάξει το σενάριο - πολύ σοβαρότερες επιπτώσεις από την κανονική πειρατεία.

Μάλλον δεν είναι τυχαίο ότι συμβαίνει στην Καραϊβική πάντως :lol:
Εν συντομία, η Antigua (Αντίγκουα και Μπαρμπούντα) είχε κερδίσει κάποια υπόθεση σε κόντρα με την Αμερική που αφορούσε τη νομοθεσία γύρω από τον online τζόγο (μέσω WTO - διεθνούς επιτροπής εμπορίου).

Η Αμερική δε συμμορφώθηκε ποτέ με βάση την απόφαση που βγήκε και η WTO αποφάνθηκε ότι οι Αντιγκουανοί (?) έχουν κάθε δικαίωμα να καταπατήσουν US copyrights μέχρι το κόστος των 21 εκ. δολ. / χρόνο!!!

Τι πόρτες ανοίγει αυτό?
Πώληση προγραμμάτων αξίας πχ 1000 usd σε τιμή 1 usd. ΚΑΙ με απόδειξη... και νόμιμα. Μέχρι να φτάσει 21 εκ / χρόνο, οι αμερικάνικοι κολοσοί θα ψάχνουν από που τους ήρθε...

http://www.networkworld.com/community/b ... hted-works

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Νοέμ 2013 18:29

fiskilis έγραψε:μια χαρα το βρισκω! καλη αρχη και εδω συντομα!!
Άντε να έρθει σύντομα μπας και κλείσουν επιτέλους την μεγαλύτερη μηχανή αναζήτησης παράνομου υλικού.

Μιλάω φυσικά για την Google.

Και υπονοώ φυσικά την όλη ξεφτίλα 2 μέτρων και 2 σταθμών που υπάρχουν σε αυτό τον κόσμο.

Αν ανοίξω εγώ ένα torrent tracker και βάλω καμιά διαφήμιση θα με πάνε στα δικαστήρια.
Το ότι βρίσκεις τα πάντα από το google δεν έχει καμία συνέπεια για την google. Κρύβεται πίσω από στρατούς δικηγόρων και από εκατομμύρια εισόδων.

Για το πέος.- Αηδία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες