Χαλαρώνοντας στο Freestuff

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Σεπ 2013 12:17

Πολλή πολλή Καλημέρα στην καλή παρέα και Καλή Εβδομάδα σας!:D:D:D:D
Στο θέμα (Topic): "Ας γνωριστούμε λίγο καλύτερα ΙΙ", και συγκεκριμένα από εδώ φοβάμαι, ότι κινύνεψα να εκτροχιάσω πολύ την κανονική πορεία/ροή. Έτσι, αποφάσισα να συνεχίσω (αν πρόκειται να πάρει και κάποια συνέχεια) τα πειράγματα με τους καλούς φίλους μου συνfreestuffίτες.

Και ορίστε:
Ο φίλτατος Enigma γράφει εδώ
Enigma έγραψε:Χαχαχα.. :lol:
George χαλάρωσε θα νομίσουν μερικοί ότι υπάρχουν και εδώ λόχοι εφόδου! :P :lol:
............
Να μας δω με λόχους εφόδου, να κρατάνε Phasers και Lightsabers, και τι στον κόσμο!!!
O Gene Roddenberry, o George Lucas, και το Hollywood συμπούρμπουλο ν'αφρίζει, καθώς θα σαρώνουμε τα oscar.

Επίσης γράφει εδώ
Enigma έγραψε:Ορίστε μετά από τόσα χρόνια άλλαξα και avatar! 8) :P
Όχι και "μετά από τόσα χρόνια"! Μόνο 11 βλέπω... :P
Btw Καμμιά σχέση με τον 'Ηλιακό Κύκλο'; :wink:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 23 Σεπ 2013 13:26

Χαχα.. :P
Καλημέρα και από μένα στην παρέα! :wink:

Και να σου πω George σκεφτόμουν έτσι να έχουμε ένα θεματάκι να περνάμε να λέμε μιά καλημέρα βρε παιδί! :D

Ή μήπως είμαι κάτι σαν κομήτης που περνάει κάθε 10 χρόνια? :P :lol:

(Κρίμα πάντως δεν είδα κάποιους άλλους παλιούς φίλους εδώ..)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Σεπ 2013 15:56

Κοίταξε πώς το βλέπω το θέμα "Enigma" από τη σκοπιά της αφεντιάς μου:
Αν έχεις αρχίσει και αποκτάς 11ετείς κύκλους αλλαγών, όπως ο Ήλιος με τις κηλίδες, τότε μάλλον δεν μιλάμε για κομήτη.:wink: Γιά Αστέρι μιλάμε!!:o:hammer::o:hammer::o:hammer::lol::lol::lol::lol:
Άντε βρε! Καλή πρόοδο!
Και Γαλαξίας!:pint::pint::pint::pint::pint::pint::pint:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 24 Σεπ 2013 09:06

Όχι όχι Αστέρι.. φοβάμαι μην γίνω Super Nova!! :P :lol:

Καλημέραα στην παρέα! :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Σεπ 2013 13:39

ΧεΧεΧεΧεΧε!:D
Πολλή Καλημέρα σας!
Σήμερα έχω πολλή όρεξη...
1)
Enigma έγραψε:...Όχι όχι Αστέρι.. φοβάμαι μην γίνω Super Nova!!...
Όχι καλέ μου φίλε! Μη φοβάσαι! Μετά από 11 χρόνια μόνο για Nova δεν γίνεται να μιλάμε. Μπορείς να πείς είτε για Old Super Star, είτε για Super Old Star!:lol:
2) Τρελλαίνομαι από τις υπογραφές καλών φίλων συνFreestuffιτών, όπως:
Cha0s έγραψε:During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act.
και
hitca έγραψε:«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »
Βρε αδέλφια... Γράφτε ποιός τις είπε/έγραψε τις ατάκες (όπως ο hitca τον Θουκυδίδη), ακόμα κι αν είναι δικές σας..!! Πιστεύετε δηλαδή ότι είσαστε (π.χ. ανάξιοι) για μιά τέτοια έμπνευση;

Στα τρία είδη ανθρώπων του hitca, να προσθέσω κι ένα Τέταρτο;: "Αυτούς που 'τζογάρουν' στο ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν (χωρίς και να το καθορίζουν)!"

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 24 Σεπ 2013 13:49

DGeorge έγραψε:Βρε αδέλφια... Γράφτε ποιός τις είπε/έγραψε τις ατάκες (όπως ο hitca τον Θουκυδίδη), ακόμα κι αν είναι δικές σας..!!
Χθες χάζευα σκηνές από Ελληνικές ταινίες..
Στην ταινία " Η ωραία του κουρέα" υπάρχει η ατάκα..

- "Βρε κάντε αυτό που ζητάει η παρέα σας!"
- Ποιος το είπε αυτό.. ο Ιονέσκο ?
- Όχι... ο Ζαμπέτας! :P :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 25 Σεπ 2013 11:58

DGeorge έγραψε:Πολλή Καλημέρα σας!:D:D
Προσέξτε, γιατί ο φίλος devilfw μίλησε για "υπολογιστή"
devilfw έγραψε:...θελω να χρησιμοποιω τον υπολογιστη μου, οταν θα βρισκομαι στον 2ο οροφο του σπιτιου μου,ενω ο υπολογιστης βρισκεται στο υπογειο.....
και όχι για PC.
dva_dev έγραψε:Δεν μεταφέρεις τον υπολογιστή πάνω....
Φίλε μου dva_dev, φαντάζεσαι, αν ως "υπολογιστή" εννοεί κάτι τέτοιο:

Εικόνα

Εικόνα (CRAY: "TITAN")
σε τι 'ψιλο'μπελάδες θα μπλέξει για τη μεταφορά :question::question::lol::lol::lol:
George έχεις δει την ταινία WarGames (1983) ? :D

http://www.imdb.com/title/tt0086567/

Εκεί ένας πιτσιρικάς μπαίνει στο πεντάγωνο με το PC του και ξεκινάει την εφαρμογή War νομίζοντας πως είναι παιχνίδι! :lol:
Πρέπει να δεις πως ήταν τότε οι υπερυπολογιστές!! :P

Ααα και τα Modems! :P

Τελικά εξουδετερώνουν τον υπερυπολογιστή βάζοντας τον να παίζει τρίλιζα με τον εαυτό του! :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 25 Σεπ 2013 12:37

DGeorge έγραψε:Ωραιότατα όλα αυτά...
Πλην όμως μια 'ψιλο'παρατήρηση του dva_dev έμεινε αναπάντητη, και πέρασε μάλλον 'στα ψιλά' κι απαρατήρητη:
dva_dev έγραψε:Και αν κάνεις shutdown θα κατεβαίνεις στο υπόγειο να ανοίξεις τον υπολογιστή από το κουμπί;
Ίσως με κάποιο σύστημα τύπου καθετηριασμού, ένα -έστω και πτωτόγονο- άκρο 'ανάβει' το κουμπί του PCιού. :P Αλλά και πάλι, πολύ μακρύ θα βγει βρε παιδάκι μου :D
Χωρίς παρεξήγηση... Καλοπροαίρετο πείραγμα είναι τούτο, για να δείξω (κι από αυτή την άποψη), τη δυσκολία του όλου εγχειρήματος.
George επειδή ξέρω ότι σου αρέσουν τα τρελλά πειράματα νομίζεις ότι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε έναν ηλεκτρομαγνητικό μηχανισμό από κουδούνι,
ώστε να πατάει το Power Button ? :P :lol:

Ding Dong Door Bell
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Σεπ 2013 09:36

Enigma έγραψε:George επειδή ξέρω ότι σου αρέσουν τα τρελλά πειράματα νομίζεις ότι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε έναν ηλεκτρομαγνητικό μηχανισμό από κουδούνι,
ώστε να πατάει το Power Button? :P:lol:

Ding Dong Door Bell
Α!Α!Α!Α!Α!Α!Α! Όλα κι όλα! Τι αϊδίες πειράματα είναι αυτά!:evil::lol::lol::lol:
Θα προτιμούσα εκείνη τη διάσημη καμπάνα (δεν θυμάμαι ποιά -ακριβώς- είναι), η οποία έχει για 'σφύρα' έναν Άνθρωπο που κρατάει ένα μεγάλο σφυρί. Αυτό μάλιστα!
Αλλά αφού το παλληκάρι είπε ότι -γενικά- δεν του περισσεύει πολύς χώρος, έχει κοντά στη γειτονιά μου, στην εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας, ένα πολύ καλό αυτόματο καμπαναριό. Θα ρωτήσω σχετικά τον παπά-Γιάννη, και θα σας ενημερώσω. Η πιό μικρούλα καμπάνα τους, πρέπει να είναι ό,τι χρειάζεται-ακριβώς για σύστημα τηλε-ON/OFF!!!:D Αν θέλει -εκτός από τη σφύρα- κρατάει και την καμπάνα, για καλύτερη ανταπόκριση (ηχητικός έλεγχος) εκτέλεσης εντολής. ...Χώρια τον τζερτζελέ! (Φαντάζεσαι;;;;;!!!! Μέχρι ν'ανακαλύψουν [Τι είναι αυτό το "ΝΤΑΝ"-καμπάνας], από τα έγκατα της Γης [τον Τάρταρο], θα σταυροκοπιέται η γειτονιά σε κάθε 'ΟΝ') :hammer::yea:

Εδώ,
devilfw έγραψε:"πολυ γελιο!
αυτο με τον τιταν αν μπορουσα θα τον εβαζα σε ολη τη σαλονοκουζινοκαθιστικοτραπεζαρια ... "
Παλληκάρι μου, μ'όλον το σεβασμό: "Συμμαζέψου!":D
1) Αν το σπίτι/διαμέρισμά σου έπιανε 1~2 οικοδομικά τετράγωνα, ίσως να χώραγε το 'εργαλείο' ΤΙΤΑΝ.
2) Επειδή -ακριβώς- η CRAY δεν τον προόριζε για Home-Users, θα είχες κάποιο 'Θέμα' Κλιματισμού/Ψύξης από τη 'ζεστή Άνοιξη', ως το 'ζεστό Φθινόπωρο'.
Αντίθετα..... Από το 'κρύο Φινόπωρο', ως την 'κρύα Άνοιξη' θα είχες Δωρεάν και Καλή Θέρμανση!!
3) Θα είχες -επίσης- κάποιο 'Θέμα' με τη ΔΕΗ. Λόγω -ακριβώς- της εξειδίκευσής τους, κάτι τέτοιες μηχανές δεν φημίζονται και πολύ, ως "cost effective".:whistle::whistle:

Πάντως φίλε devilfw εξακολουθείς 'επιμελώς και τεχνηέντως' να μας αποκρύπτεις το μέγεθος του ενλόγω υπολογιστή.
Έτσι μου δίνεις λαβές, απορρίπτοντας το κάπως-ακραίο σύστημα CRAY-TITAN, να σκεφτώ κάτι σε medium-to-small όπως αυτό:
Εικόνα
(PDP-11, model 40, an early member of DEC's 16-bit minicomputer family, on display at the Vienna Technical Museum)
Αυτό, ΝΑΙ, πιάνει -άνετα- ένα σαλονοκαθιστικό. Άντε βρε! Κουζίνα και Τραπεζαρία χάρισμά σου! Ποιός' στη χάρη σου!!;;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Σεπ 2013 12:38

Enigma έγραψε:George έχεις δει την ταινία WarGames (1983) ? :D

http://www.imdb.com/title/tt0086567/

Εκεί ένας πιτσιρικάς μπαίνει στο πεντάγωνο με το PC του και ξεκινάει την εφαρμογή War νομίζοντας πως είναι παιχνίδι! :lol:
Πρέπει να δεις πως ήταν τότε οι υπερυπολογιστές!! :P

Ααα και τα Modems! :P

Τελικά εξουδετερώνουν τον υπερυπολογιστή βάζοντας τον να παίζει τρίλιζα με τον εαυτό του! :lol:
Την ταινία την έχω δει (κατά τύχη -ευτυχώς-) στην τηλεόραση. Ήταν τότε που είχαμε μόνο δύο κρατικά κανάλια, ή στις απαρχές λειτουργίας των ιδιωτικών καναλιών.
Με είχε αφήσει αποσβολωμένο. Η λύση της υπόθεσης, μου θύμισε -λίγο- Ισαάκ Ασίμωφ, στο "Εγώ το Ρομπότ" (Στο βιβλίο! Την ταινία δεν την είδα, ειδικά μετά από σχετικές αποτροπές καλών φίλων!)

Υπολογιστές:
Ο πρώτος στον κόσμο (ο ENIAC)
Εικόνα

Από τους πρώτους IBM
Εικόνα
IBM 704 (36bitος -τότε) το 1957
Με λυχνίες και οι δύο!!

Μπορεί να θεωρούνταν υπερ-υπολογιστές τότε, όπως κι ο συγκεκριμένος στρατιωτικός της ταινίας "War Games". Σήμερα όμως είναι αμφίβολο αν φτάνουν -σε υπολογιστική ισχύ- έναν οποιονδήποτε με CPU Pentium-IV διπύρηνη (ήδη ξεπερασμένο).
Βέβαια έχω πετύχει και ταινίες, όπως και σειρές, όπου τα Modems διέθεταν υποδοχές για το ακουστικό/μικρόφωνο ενός κοινού τηλεφώνου.
Έπαιρνες κανονικά τον αριθμό, κι όταν άνοιγε η γραμμή, άρχιζε η 'ψηφιακή συνεννόηση' των δύο modems, από κάθε άκρη....... Αφασία!
Τα βλέπαμε τότε με κάτι μάτια γουρλωμένα, σαν της κουκουβάγιας.... Βλέπαμε (στα 'ζόρικα' computers) να γυρίζουν πέρα-δώθε (από μόνες τους) μαγνητοταινίες. Βλέπαμε -φυσικά- ν'αναβοσβήνουν λαμπάκια... Και μαγευόμασταν!

Και τώρα σου λένε ότι:
Ένας υπολογιστής 384 -αν δεν κάνω λάθος- ήταν ισχυρότερος από αυτούς των αποστολών "Απόλλων", όπως επίσης:
Ότι η CPU ενός κινητού τελευταίας γενιάς, είναι ισχυρότερη από τις CPU των αποστολών Vojager I και II.

Ο όρος Υπερ-Υπολογιστής είναι πλέον πέρα-για πέρα αμφισβητήσιμος, με την ταχύτητα εξέλιξης της Τεχνολογίας των ημιαγωγών.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Σεπ 2013 12:27

Και πάλι Πολλή Καλημέρα σας!!:D:D:D:D
Δεν ξέρω αν προσέξατε, αλλά (από την αποφυγή παροχής πληροφοριών σχετικών με διαστάσεις :P :-? :P ) αποκαλύφθηκε -τελικά- ότι δεν μιλάμε για έναν υπολογιστή....

Χεχεχεχε! Ο DGeorgeάκος την είχε 'σακουλευτεί' τη δουλειά από την αρχή!!:lol:
devilfw έγραψε:.....Εχω 4 σταθερα pc και δυο λαπτοπια κατω... (Το συνολάκι: έξι υπολογιστές!)
Γι αυτο ηταν αναγκαιο να γινει εκει ο χωρος των pc...
(από εδώ)
Άκουσε παλληκάρι μου...:D:D Με πάνω από δύο υπολογιστές, φεύγουμε από το επίπεδο Laptop-PC κλπ, και πάμε στο επίπεδο COMPUTER
Ίσως θα έπρεπε να συνεννοηθείς με τους μάστορες του Τιτάνα από την CRAY, όπως επίσης -εναλλακτικά- με τους μάστορες του Sequoia από την IBM.
Εικόνα
[To IBM-Sequoia αποτελείται από 96 υπομονάδες σε μέγεθος ψυγείου και καταναλώνει 7,9 megawatt ηλεκτρικής ενέργειας.]

Υποψιάζομαι, ότι οι μάστορες αυτοί έχουν λύσει πλήρως όλα τα ζητήματα μακρυνών συνδέσεων, για δεδομένα, οθόνες, πληκτρολόγια, ποντίκια, τα πάντα-όλα!!

Άπαξ και κατάφερες να συνδέσεις, μεταξύ τους, τις υπομονάδες του -κάθε- Τιτάνα, όπως και τις υπομονάδες των υπομονάδων :wink::P:wink:, όλα τα υπόλοιπα μοιάζουν με συνδέσεις απλών φωτιστικών!:hammer::lol:

Ωραία λοιπόν... Έχεις ~6 υπολογιστές στο υπόγειο.... Τι φαντάζεσαι; Τι θέλεις να κάνεις με αυτούς;

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 27 Σεπ 2013 13:00

Εικόνα
DGeorge έγραψε:
Enigma έγραψε:George έχεις δει την ταινία WarGames (1983) ? :D
Βέβαια έχω πετύχει και ταινίες, όπως και σειρές, όπου τα Modems διέθεταν υποδοχές για το ακουστικό/μικρόφωνο ενός κοινού τηλεφώνου.
Έπαιρνες κανονικά τον αριθμό, κι όταν άνοιγε η γραμμή, άρχιζε η 'ψηφιακή συνεννόηση' των δύο modems, από κάθε άκρη....... Αφασία!
Αυτό ακριβώς!
Πολύ γέλιο! :lol:
Εικόνα

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 27 Σεπ 2013 17:16

...και είχε πάρει σβάρνα τους αριθμούς με τη σειρά, μέχρι να απαντήσει modem, γιατί έψαχνε για BBS να κατεβάσει παιχνίδια :lol:

Την τρίλιζα την έβαλε να παίξει για να καταλάβει ότι δεν υπάρχει πάντα νικητής σε ένα παιχνίδι... για τότε πάντως, ήταν epic :P

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 30 Σεπ 2013 08:21

Καλημέραα, καλή εβδομάδαα και καλό μήναα απ' αύριο! :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Σεπ 2013 08:56

Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα στην ωραία παρέα...:D:D
alou έγραψε:... για τότε πάντως, ήταν epic :P
Παιδόπουλα, όλα τα έργα Φαντασίας (όχι μόνο Επιστημονικής) κρίνονται πάντα βάσει των δεδομένων της εποχής τους.
Τολμάει να κρίνει κανείς τον Ι. Βερν για το "Από τη Γη στη Σελήνη", για το "20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα", ή για το "Η μυστηριώδης Νήσος", με τα σημερινά Τεχνολογικά δεδομένα;
Συγγραφείς όπως ο Ι. Ασίμωφ, ο Άρθουρ Κλαρκ δεν έχουν πλησιαστεί ακόμα στις 'Φανταστικο-Τεχνολογικές" εμπνεύσεις τους!!!
Ποιός να αρθρώσει λόγο για ταξίδια προς τον Δία (2001 Οδύσσεια του Διαστήματος - Α. Κλαρκ), όταν -ακόμα- είναι άκρως προβληματικό το ταξίδι προς τον Άρη.:question::question:
Ο δε Ασίμωφ με τον 'Ποζιτρονικό εγκέφαλο' στα ρομπότ του, και τους τρείς Κυρίαρχους Νόμους σε καθένα τέτοιον εγκέφαλο, (Εγώ, Το ρομπότ!) έβαλε θεμέλια και στόχους στη σύγχρονη Ρομποτική.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες