Αντικατάσταση λέξεων

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Arkas12

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από Arkas12 » 03 Οκτ 2013 16:32

Πείτε ότι έχω μία φόρμα μέσα σε μία ιστοσελίδα όπου καταχωρώ κάποιο κείμενο και πατώντας κάποιο κουμπί, ακριβώς από κάτω εμφανίζεται το κείμενο με κάποιες λέξεις αλλαγμένες.

Δηλαδή το "Πάμε σήμερα βόλτα"
Να γίνει "Πάμε αύριο βόλτα"

Να αντικατασταθεί η λέξη σήμερα με την λέξη αύριο.

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από Arkas12 » 03 Οκτ 2013 17:11

αν ήταν τόσο εύκολο για ποιο λόγο να ρωτούσα... μου λες;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από korgr » 03 Οκτ 2013 17:17

Κάτι τέτοιο σου κάνει;

Κώδικας: Επιλογή όλων

$text = "Πάμε σήμερα βόλτα";
echo preg_replace('/σήμερα/', 'αύριο', $text);

gvre
Επικοινωνία:

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από gvre » 03 Οκτ 2013 20:43

Arkas12 έγραψε:
Επειδή, ίσως, να βαρέθηκες να διαβάσεις το manual; Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά.
Η str_replace κάνει αυτό που ζήτησες. Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την preg_replace.

Άβαταρ μέλους
prl

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από prl » 04 Οκτ 2013 09:25

Arkas12 έγραψε:
Μήπως γιατί δεν εξήγησες καλά αυτό που θέλεις? γιατί αν είναι αυτό που λες μάλλον τόσο εύκολο είναι .

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από Arkas12 » 04 Οκτ 2013 10:15

@gvre
Και να διαβάσω τι να καταλάβω; Απο την στιγμή που δεν έχω γνώσεις αγγλικών και php θεωρώ πολύ δύσκολο να καταλάβω.

@prl
Υπάρχει κάτι ακόμα που πρέπει να αναφέρω; Νομίζω πως το μόνο λάθος που έκανα είναι να μη σημειώσω πως δεν έχω γνώσεις πάνω στην php και στα αγγλικά.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

gvre
Επικοινωνία:

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από gvre » 04 Οκτ 2013 10:50

Μπορείς να ξεκινήσεις με το παρακάτω, αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστείς regular expressions. Πάντως, χωρίς κάποιες βασικές γνώσεις αγγλικών δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.

Κώδικας: Επιλογή όλων

$s = 'Πάμε σήμερα βόλτα';
$search  = 'σήμερα';
$replace = 'αύριο';
$s = str_replace($search, $replace, $s);
echo $s;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από alou » 04 Οκτ 2013 11:35

Ίσως δεν αφορά καν php αυτό που λες, αν η διαδικασία γίνεται σε φόρμα, όπως περιγράφεις. Αν γίνεις πολύ πιο συγκεκριμένος, πιθανώς να πάρεις και κάτι που θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που θες.

Πχ, μιλάς για editor? για πεδίο φόρμας? αυτό το κείμενο που θα αλλαχτεί, μετά τι θα γίνει? Αφού δεν ξέρεις πως να κάνεις κάτι, αν δεν περιγράψεις το σκοπό και τη λειτουργία δεν θα έχεις και αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
prl

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από prl » 04 Οκτ 2013 13:20

Arkas12 έγραψε:@gvre
Και να διαβάσω τι να καταλάβω; Απο την στιγμή που δεν έχω γνώσεις αγγλικών και php θεωρώ πολύ δύσκολο να καταλάβω.

@prl
Υπάρχει κάτι ακόμα που πρέπει να αναφέρω; Νομίζω πως το μόνο λάθος που έκανα είναι να μη σημειώσω πως δεν έχω γνώσεις πάνω στην php και στα αγγλικά.

το να γράψεις ότι δεν ξέρεις Αγγλικά το ξέχασες, άλλα με ειρωνεία να γράψεις (αν ήταν τόσο εύκολο για ποιο λόγο να ρωτούσα... μου λες;) το θυμήθηκες, σκέψου μόνο ότι είσαι σε ένα forum που μπορείς να έχεις σοβαρή βοήθεια- γνώση όπως έχω και εγώ εδώ και 3 χρόνια από ανθρώπους που μοιράζονται την γνώση και την επιστήμη μαζί μας. well done guys

Άβαταρ μέλους
Arkas12

Αντικατάσταση λέξεων

Δημοσίευση από Arkas12 » 04 Οκτ 2013 13:55

prl έγραψε:
Arkas12 έγραψε:@gvre

@prl

το να γράψεις ότι δεν ξέρεις Αγγλικά το ξέχασες, άλλα με ειρωνεία να γράψεις (αν ήταν τόσο εύκολο για ποιο λόγο να ρωτούσα... μου λες;) το θυμήθηκες, σκέψου μόνο ότι είσαι σε ένα forum που μπορείς να έχεις σοβαρή βοήθεια- γνώση όπως έχω και εγώ εδώ και 3 χρόνια από ανθρώπους που μοιράζονται την γνώση και την επιστήμη μαζί μας. well done guys
Καλή συνέχεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης