Προβληματισμός με δίκτυο Affiliate όπου διαφημίζομαι

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 06 Οκτ 2013 12:35

Καλημέρα,

Διαχειρίζομαι ένα eshop φίλου, το οποίο προωθώ με διάφορους τρόπους και ένας από αυτούς είναι η προώθηση μέσω γνωστού δικτύου Affiliate. Παρουσιάζεται το εξής: σχεδόν σε όλες τις πωλήσεις κάθε μήνα το δίκτυο αυτό έρχεται και διεκδικεί συμμετοχή (εκτός κανά-δυο μικρές πωλήσεις).
Αν θεωρήσουμε ότι αυτό δεν είναι παράξενο, με προβληματίζει που μετά από προσεχτικό έλεγχο σε όλες τις πωλήσεις των τελευταίων μηνών, πελάτες που έχουν ξαναγοράσει (όχι τίποτα ψιλολοΐδια, αλλά αρκετά μεγάλες αγορές και πελάτες που ψώνισαν προσεχτικά - [είναι προϊόντα χονδρικής]), διεκδικούνται πάλι από το ίδιο δίκτυο.

Προσωπικά σκέφτομαι και μου κάνει εντύπωση ότι αν έχω μείνει ικανοποιημένος από ένα eshop πώς είναι δυνατόν να πρέπει να ξαναγοράσω μόνο μέσω διαφήμισης και όχι κατευθείαν από το eshop που ξέρω και χρησιμοποιώ επανειλημμένα;

Δεν είναι εύλογος ο προβληματισμός μου; Θα ήθελα τις δικές σας απόψεις, γιατί ξέρω ότι πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται και ίσως να κάνω κάποιο λάθος.

Ευχαριστώ.

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 06 Οκτ 2013 13:16

Αν και δεν ξερω ακριβως τη λειτουργία εκτιμώ πως από τη στιγμή που περνας των κώδικά τους στη σελίδα του check out ή στη σελίδα ολοκλήρωσης πώλησης καταγραφουν τα πάντα και πιθανά ξερουν καθε πώλησή σου.

Αν ισχύει κατι τέτοιο πιθανά κάποιος οχι καλος επαγγελματίας να μπορεί να επέμβει με οποιονδήποτε τρόπο

Αν δεν καταγράφουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ ας μας ενημερώσει καποιος που να ξέρει...

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 06 Οκτ 2013 13:21

Ο καλός affiliate «πουλάει» το προϊόν. Δεν είναι καθόλου παράξενο να το «πουλήσει» ξανά και ξανά.

Κάνε ένα reverse engineering να βρεις ποια sites έχουν links ή banners δικά σας και παράλληλα έχουν μεγάλο traffic.

Γράψου στα newsletter τους, fb, twitter κλπ, και πιστεύω θα βγάλεις γρήγορα συμπέρασμα.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 06 Οκτ 2013 13:30

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει σωστά αλλά μήπως έχεις ορίσει προμήθεια για κάθε επόμενη πώληση και έχεις και σχετικά μεγάλης διάρκειας cookies?

Σίγουρα όμως το ότι έχει αγοράσει κάποιος κάτι από το eshop δεν σημαίνει πως στην επόμενη αγορά του δεν θα το ψάξει και θα αγοράσει κατευθείαν ξανά από εκεί. Φαντάζομαι πως το 99% των αγοραστων ψάχνει και ξαναψάχνει και έτσι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο "τσιμπάει" cookies δεξιά κι αριστερά, είτε διαβάζοντας κάποιο review, κάποιο άρθρό, ή βλέποντας κάποιο aggregator προιόντων.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 06 Οκτ 2013 13:31

Καλησπέρα κι από εμένα

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να εξετάσεις είναι ποιά είναι η διάρκεια του cookie για το πρόγραμμά σου. Οι επαναλαμβανόμενες αγορές που αναφέρεις γίνονται εντός της διάρκειας του cookie ή όχι;

Αν ναι, τότε ορίστε η απάντηση που ψάχνεις. Αν όχι, πρέπει να εξετάσεις καλύτερα από πού έρχονται αυτές οι πωλήσεις. Έχεις ενεργοποιήσει το Ecommerce tracking στο Analytics σου; Από πού δείχνει να έρχονται οι συγκεκριμένες πωλήσεις; Έχεις φτιάξει συγκεκριμένο campaign για το affiliate traffic; Αν όχι, κάν'το. Μετά, χρησιμοποιώντας εργαλεία όπως το assisted conversions θα καταφέρεις να βγάλεις πολλά συμπεράσματα για την προέλευση των πελατών σου.

Χωρίς να μπορώ φυσικά να εγγυηθώ κάτι τέτοιο (παρά μόνο για τη Linkwise εννοείται), πιστεύω ακράδαντα πως κανένα ελληνικό δίκτυο δεν θα έμπαινε σε τέτοια αθέμιτη διαδικασία. Τα παραπάνω λοιπόν δεν στα λέω για να επιβεβαιώσεις πως οι πωλήσεις είναι σωστές, είμαι σίγουρος πως είναι. Πάντα όμως είναι καλό να έχεις όσο περισσότερα δεδομένα γίνεται για το κατάστημά σου και τις προωθητικές σου ενέργειες, καθώς αυτό θα βοηθήσει εσένα αλλά και τους συνεργάτες σου να αυξήσετε την απόδοση ακόμα περισσότερο.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 06 Οκτ 2013 23:45

Καλησπέρα,

Καταρχάς, ευχαριστώ για τις περιεκτικές απαντήσεις σας.

Τα cookies είναι για 30 ημέρες. Οι επαναληπτικές πωλήσεις δεν είναι μέσα στο διάστημα αυτό.
Συμφωνώ ότι είναι εύκολο να "τσιμπήσει" ο πελάτης cookies και σκέφτηκα ότι είναι ένα πιθανό σενάριο, αλλά η μεγάλη συμμετοχή στο % των πωλήσεων παραμένει ερώτημα.

Σε δίκτυα που εγγράφηκα μεταγενέστερα το έκανα με έναν τρόπο που είχε προταθεί παλαιότερα εδώ, ο οποίος ναι μεν δείχνει ότι υπάρχει μία επισκεψιμότητα και μια καταγραφή κάποιων στοιχείων που μπορώ να μετρήσω, αλλά σε αυτό δυστυχώς δεν το επιδίωξα.
Θα δοκιμάσω αυτό που πρότεινε ο Γιώργος, μήπως βγάλω κάποια άκρη για από εδώ και πέρα.
Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Καλή συνέχεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης