Καταχώρηση στοιχείων σε φόρμα και αποστολή σε βάση δεδομένων

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
manolisfrou

Δημοσίευση από manolisfrou » 07 Οκτ 2013 16:00

Καλησπέρα. Η επαφή μου με php είναι μόνο μέσω Joomla η wordpress που από έτοιμες λύσεις αλλάζω τον κώδικα όπου χρειαστεί.
Απο κει και πέρα

Υπάρχει μια σελίδα , ενα domain στο διαδίκτυο στην οποία στο κέντρο ας πούμε θέλω να βάλω μια φόρμα καταχώρησης δεδομένων

Η φόρμα αυτή θα περιλαμβάνει 5 πεδία

Νομός - Θα μπορεί ο χρήστης να διαλέξει μόνος του τον νομό που κατοικεί χωρίς να γράψει

Πόλη η χωριό - Με πληκτρολόγηση

ΤΚ : Θα διαλέξει μόνος του ο χρήστης

Mail : ο χρήστης βάζει απλά το Mail του

Μήνυμα : πληκτρολογεί ένα μήνυμα έως 500 λέξεις για παραδειγμα.

Τέλος θα υπάρχει μια ασφάλεια με captcha πχ για αποφυγή spam

Με το που πατήσει ο χρήστης submit όλα αυτά τα στοιχεία θα στέλνονται προς έγκριση πχ σε εμενα για να ελεγξω βρισιές κλπ κλπ η spam και αν είναι ολα οκ θα επιτρέπω στα στοιχεία να μπουν σε μια βαση δεδομένων.

Απο κει και πέρα

Ο ενδιαφερόμενος που θέλει να ψάξει στοιχεία θα μπορεί να αναζητήσει βάση νομού η ΤΚ τα στοιχεια που τον ενδιαφέρουν

Τέλος στο κάτω μέρος της σελίδας θα υπάρχει ένα menu με

επικοινωνία , προφίλ , αναζήτηση
The anticrisis webpage http://www.ulife.gr

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 07 Οκτ 2013 20:24

manolisfrou έγραψε: Με το που πατήσει ο χρήστης submit όλα αυτά τα στοιχεία θα στέλνονται προς έγκριση πχ σε εμενα για να ελεγξω βρισιές κλπ κλπ η spam και αν είναι ολα οκ θα επιτρέπω στα στοιχεία να μπουν σε μια βαση δεδομένων.
Αν τα δεδομένα έρχονται σε εσένα π.χ. με εμαιλ για να τα εγκρίνεις, μετά θα πρέπει να τα επαναεισάγεις σε κάποια φόρμα για να εισαχθούν στην βάση.
Πρακτικά θα πρέπει να εισάγονται απ' ευθείας στη βάση και να υπάρχει ένα πεδίο (flag) για το αν θα εμφανίζεται ή όχι η καταχώρηση, που από default θα είναι οχι. Εσύ μετά θα ή θα αλλάζεις το όχι σε ναι ή θα διαγράφεις την καταχώρηση. Για να μην μπαίνεις κάθε λίγο για να ελέγξεις αν μπήκε κάποια καταχώρηση, βάλε την φόρμα να σου στέλνει μήνυμα οτι έγινε καταχώρηση.
Σχετικά με τα spam μπορείς να απαγορεύσεις να στέλνονται link στο μήνυμα(να το αναφέρεις και να διαγράφεις αυτόματα μηνύματα που περιέχουν link) . Αυτό θα κόψει το 90% των spam μηνυμάτων.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

manolisfrou

Δημοσίευση από manolisfrou » 07 Οκτ 2013 21:09

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Είναι πρακτική η λύση σου και σίγουρα αν το κάνω θα προτιμήσω αυτή την εκδοχή γιατί δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει αυτό με το flag που λες.

Εγω όπως γράφω έχω γνώσεις joomla και wordpress ( δηλαδή τίποτα ) μιας και χωρίς γνώση css και Php δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου.

Θέλω να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο έτοιμο Php script η με τι keywords πρέπει να ψάξω για να βρω μια τέτοια φόρμα καταχώρησης στην οποία να μπορώ να επέμβω (λογικά με Phpmyadmin αν θυμάμαι καλα) και σε 2 από τα πεδία
να καταχωρήσω
1) Στο 1 όλους τους νομούς της χώρας
2) Στο 2 όλους τους ταχυδρομικούς κωδικούς της χώρας

Για να μπορεί ο χρήστης να τα επιλέγει χωρίς να χρειαστώ να γράψει και προς αποφυγή λαθών.
The anticrisis webpage http://www.ulife.gr

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 08 Οκτ 2013 06:40

Ετοιμο ακριβώς όπως το θέλεις είναι μάλλον απίθανο να βρεις.
Τα στοιχεία που λες 1. και 2. δεν χρειάζεται να τα βάλεις στη βάση. Μπορείς να τα βάλεις στη φόρμα σου.
Δες αυτο http://www.appnitro.com/ θέλει μηδενικές γνώσεις προγραμματισμού αλλα έιναι με πληρωμή.
Η αναζήτησε form generator.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 08 Οκτ 2013 08:47

manolisfrou έγραψε:Καλησπέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Είναι πρακτική η λύση σου και σίγουρα αν το κάνω θα προτιμήσω αυτή την εκδοχή γιατί δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει αυτό με το flag που λες.

Εγω όπως γράφω έχω γνώσεις joomla και wordpress ( δηλαδή τίποτα ) μιας και χωρίς γνώση css και Php δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου.
Μια που αναφέρεις και το Wordpress, ψάξε στον κώδικά του για το πως κάνει το moderation στα comments, θα δεις ότι χρησιμοποιεί παρόμοια τεχνική (αν και λίγο πιο πολύπλοκη)
manolisfrou έγραψε: Θέλω να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο έτοιμο Php script η με τι keywords πρέπει να ψάξω για να βρω μια τέτοια φόρμα καταχώρησης στην οποία να μπορώ να επέμβω (λογικά με Phpmyadmin αν θυμάμαι καλα) και σε 2 από τα πεδία
να καταχωρήσω
1) Στο 1 όλους τους νομούς της χώρας
2) Στο 2 όλους τους ταχυδρομικούς κωδικούς της χώρας

Για να μπορεί ο χρήστης να τα επιλέγει χωρίς να χρειαστώ να γράψει και προς αποφυγή λαθών.
Να προτείνω: Γιατί δεν κρατάς μόνο τον ΤΚ, αφού με αυτόν έμμεσα έχεις και την πληροφορία του νομού; Συν το ότι ο χρήστης θα έχει ένα λιγότερο πεδίο να συμπληρώσει.
Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει, αλλά ρίξε μια ματιά στο Google Places Autocomplete API. Παλιότερα είχα κάνει κάτι παρόμοιο, και θυμάμαι μου είχε λύσει τα χέρια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης