αλλαγη παρόχου μπορει να σημαινει και καλυτερη ταχυτητα ιντερνετ;

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 08 Οκτ 2013 17:19

Καλησπερα παιδια!
Το θεμα μου ειναι οτι αυτη τη στιγμη ''τρεχω'' με την ιλιγγιωδη, εξωφρενικη, τρομακτικη ταχυτητα των 2.5 mbps απο την θεα της ταχυτητας και του ιντερνετ forthnet!!!! 8)
Ειμαι λεει και 2,5 με 3 χιλιομετρα μακρυα απο τον πλησιεστερο οτε.
Θα πρεπε να μενω μεσα στον οτε οπως αντιλαμβανομαι στο ελλαντα.
:lol: Θυμαμαι ομως καποτε...πριν ενα ετος ας πουμε να πλησιαζω στα 5 και 6 και 7 mbps..
Τωρα τι αλλαξε απο τοτε και μετα δε ξερω. Τεσπα ετσι λοιπον αποφασισα να παω στην cyta.
Τα ερωτηματα μου ειναι:
1) ειτε cyta ειτε οπουδηποτε αλλου...η ταχυτητα μου θα ειναι λετε η ιδια;
αναλογα με τι μπορουν να μου δωσουν οι γραμμες του οτε στην περιοχη μου;
Η μηπως μπορει να δω και αλλαγες στην ταχυτητα τελικα;
2) με cyta θα μπορω να εχω περισσοτερα απο δυο τηλεφωνα / συσκευες; η οχι;
3) θα πρεπει να κουμπωσω το ρουτερ τους στην κεντρικη πριζα τηλεφωνου μονο;
ευχαριστωωωωωωωωωω! :hammer:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Οκτ 2013 18:10

Εφόσον η απόσταση σου από το κέντρο του ΟΤΕ είναι μεγάλη, η ταχύτητα που θα πιάνεις θα είναι ίδια ανεξαρτήτου παρόχου αφού ο χαλκός από το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι σου δεν αλλάζει σε ότι πάροχο και να πας.

Ωστόσο αν λες ότι κάποτε έπιανες 5-7mbit τότε είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή από το σπίτι σου μέχρι τον ΟΤΕ (δηλώνεις βλάβη στον πάροχο σου αυτός με την σειρά του το μεταβιβάζει στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ ελέγχει την γραμμή για προβλήματα), είτε υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση εσωτερικά στο σπίτι σου.

Πχ μπορεί να έχεις κάποια συσκευή τηλεφώνου κακής ποιότητας η οποία χαλάει το σήμα του DSL.
Μπορεί να έχει πρόβλημα το Splitter που έχεις μεταξύ πρίζας και modem.
Μπορεί κάποια από τις πρίζες του τηλεφώνου στο σπίτι σου να είναι κακής ποιότητας και να χαλάει το σήμα του DSL.

Προσωπικά έχω συνδέσει το modem μου στην πρώτη πρίζα του σπιτιού (εκεί που τα καλώδια έρχονται από το κουτί των τηλεφώνων στην πολυκατοικία) και αποσύνδεσα τις υπόλοιπες πρίζες σε όλο το σπίτι (βγάζοντας στην πρώτη πρίζα, τα καλώδια που συνδέονται παράλληλα στα καλώδια που έρχονται από την πολυκατοικία).

Έτσι εξάλειψα κάθε πιθανότητα παρεμβολών από την καλωδίωση εντός του σπιτιού μου.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 08 Οκτ 2013 18:45

Χμμμμ σωστο και λογικο μου ακουγεται φιλε μου αυτο που λες.
Καποια στιγμη με πηρε τηλ μια θειά απο τον οτε και προσπαθουσε να με πεισει να παω σε οτε... μου ειπε το εξης:
Οτι ολοι οι παροχοι ειτε forthnet ειτε hol ,wind κλτ κτλ οταν συσωρευουν πολλους πελατες τους ''βαζουν'' στην ιδια γραμμη (κατι τετοιο πρεπει να μου ειπε) και ετσι ''μπουκωνει'' το σημα με αποτελεσμα να πεφτουν οι τιμες των ταχυτητων.Και μου τονισε επισης οτι ειδικα στους πελατες που τους κανουν και προσφορες για να συνεχισουν να μενουν στον ιδιο παροχο και για να μη πηγαινουν σε αλλον,τους βαζουν σε Β' κλασης κατηγοριας πελατων μετα,με αποτελεσμα παλι την κακη ποιοτητα ταχυτητων.
Ποσο ισχυουν αυτα τα δυο;

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 11 Νοέμ 2013 19:59

τελικα δεν ειναι ετσι. οι παροχοι εχουν τεραστιες διαφορες. με forthnet ετρεχα το πολυ 2.5 και τωρα πλεον με cyta τρεχω 7,5...
τα λογια περιτα... πολυ περιτα... μεσα στο σπιτι απο καλωδιωσεις ειμαι οκ οπως ειπαν οι τεχνικοι που ηρθαν απο μονοι τους να δουν αν υπαρχει προβλημα στη γραμμη. στην forthnet οταν τους ελεγα οτι εχω πεσμενη ταχυτητα και τους το λεγα συχνα πυκνα,το μονο που καναν ηταν να προσπαθουν απο τα κεντρικα τους να κανουν κατι...ποτε κανεις δεν ηρθε σπιτι μου. στη cyta ηρθαν 2 φορες απο μονοι τους χωρις να πω κατι...διοτι νομιζαν οτι τα 7,5 που πιανω τωρα ειναι λιγα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες