δημιουργία oline παιχνιδιού

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 13 Οκτ 2013 20:02

Καλησπέρα.Θα ήθελα να φτιάξω ένα online browser game mmorpg.Είχα ρωτήσει σε ένα άλλο φόρουμ αλλά δεν ήταν ''expert'' σε αυτά τα θέματα.Μου είχαν πει ότι χρειάζομαι html java και jquery.Ψάχνω όμως το πρόγραμμα για να δημιουργήσω το παιχνίδι και αν χρειάζεται και άλλο(α) προγράμματα πχ photoshop.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 13 Οκτ 2013 22:07

Καλησπέρα.

Θέλεις να δημιουργήσεις το παιχνίδι από το μηδέν ή να πατήσεις πάνω σε κάτι έτοιμο;

Στην πρώτη περίπτωση, πρέπει να μας πεις ποιες είναι οι γνώσεις σου σε προγραμματισμό και σχεδιασμό για να πάρεις μία απάντηση; Πλεονέκτημα: Θα έχεις ένα μοναδικό παιχνίδι βασισμένο στις δικές σου ιδέες, οι οποίες αν αρέσουν στους παίκτες, το παιχνίδι σου θα γίνει γνωστό εύκολα. Μειονέκτημα: Θα χρειαστείς αρκετούς μήνες σκληρής δουλειάς για να δημιουργήσεις το παιχνίδι.

Στη δεύτερη περίπτωση, αγοράζεις το script, κάνεις εγκατάσταση και είσαι έτοιμος. Πλεονέκτημα: Θα έχεις το παιχνίδι έτοιμο σε λίγες ώρες/μέρες. Μειονέκτημα: Το παιχνίδι σου θα είναι παρόμοιο με πολλά άλλα που βασίζονται στο ίδιο script, ανάλογα με την παραμετροποίηση που έχει γίνει.
html/css/php/mysql/jquery/ajax programmer

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 14 Οκτ 2013 14:15

thomasd έγραψε:Καλησπέρα.

Θέλεις να δημιουργήσεις το παιχνίδι από το μηδέν ή να πατήσεις πάνω σε κάτι έτοιμο;

Στην πρώτη περίπτωση, πρέπει να μας πεις ποιες είναι οι γνώσεις σου σε προγραμματισμό και σχεδιασμό για να πάρεις μία απάντηση; Πλεονέκτημα: Θα έχεις ένα μοναδικό παιχνίδι βασισμένο στις δικές σου ιδέες, οι οποίες αν αρέσουν στους παίκτες, το παιχνίδι σου θα γίνει γνωστό εύκολα. Μειονέκτημα: Θα χρειαστείς αρκετούς μήνες σκληρής δουλειάς για να δημιουργήσεις το παιχνίδι.

Στη δεύτερη περίπτωση, αγοράζεις το script, κάνεις εγκατάσταση και είσαι έτοιμος. Πλεονέκτημα: Θα έχεις το παιχνίδι έτοιμο σε λίγες ώρες/μέρες. Μειονέκτημα: Το παιχνίδι σου θα είναι παρόμοιο με πολλά άλλα που βασίζονται στο ίδιο script, ανάλογα με την παραμετροποίηση που έχει γίνει.
Ε,να ξεκινήσω από το μηδέν γιατί δεν έχω λεφτά για να αγοράσω scripts.Προγραμματισμό δεν ξέρω αλλά αν χρειάζομαι html java και jquery θα πάρω βιβλία και θα μάθω (ξέρω ότι είναι δύσκολο) και ίσως όταν μάθω αρκετά καλά το φτιάξω μαζί με κάποιον άλλο το παιχνίδι.Αναζητώ μια game engine...Είχα προσπαθήσει να κατεβάσω την udk αλλά είχα πρόβλημα κατά την λήψη.Έλεγε και στην περιγραφή ότι δεν χρειάζεται και ιδιαίτερες γνώσει για αυτό ψάχνω κάτι ανάλογο.

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 14 Οκτ 2013 16:12

Διαβάζοντας λίγο στην σελίδα της engine που ανέφερες, έχουν δημιουργηθεί κυρίως παιχνίδια για κονσόλες. Δε ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει να δημιουργήσεις ένα browser game.

Θέλεις να μας δώσεις μερικά παραδείγματα παιχνιδιών που θα έχουν πάνω κάτω παρόμοια χαρακτηριστικά με αυτό που θέλεις να φτιάξεις;

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά το να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία για να ξεκινήσεις την δημιουργία ένος τόσο μεγάλου project από το μηδέν είναι πολύ δύσκολο. Καλύτερα να ξεκινήσεις από κάτι ευκολότερο και σταδιακά να αποκτήσεις τις γνώσεις για κάτι τέτοιο. Εκτός αν το παιχνίδι που έχεις στο μυαλό σου είναι πολύ απλό.

Δημιούργησα από το μηδέν ένα broswer football manager game και στο λέω έχοντας μια εμπειρία στο αντικείμενο.

Το αν υπάρχουν δωρεάν game engine που θα πατήσεις για να κάνεις αυτό που θέλεις δεν το γνωρίζω. Ίσως να βρεθεί κάποιος που γνωρίζει για να απαντήσει.

Μέχρι στιγμής αναφέρθηκα μόνο στον προγραμματισμό. Έχω ακόμα μία ερώτηση να σου κάνω. Γνώσεις γραφιστικής έχεις για να δημιουργήσεις τα γραφικά;

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 14 Οκτ 2013 18:27

thomasd έγραψε:Διαβάζοντας λίγο στην σελίδα της engine που ανέφερες, έχουν δημιουργηθεί κυρίως παιχνίδια για κονσόλες. Δε ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει να δημιουργήσεις ένα browser game.

Θέλεις να μας δώσεις μερικά παραδείγματα παιχνιδιών που θα έχουν πάνω κάτω παρόμοια χαρακτηριστικά με αυτό που θέλεις να φτιάξεις;

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά το να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία για να ξεκινήσεις την δημιουργία ένος τόσο μεγάλου project από το μηδέν είναι πολύ δύσκολο. Καλύτερα να ξεκινήσεις από κάτι ευκολότερο και σταδιακά να αποκτήσεις τις γνώσεις για κάτι τέτοιο. Εκτός αν το παιχνίδι που έχεις στο μυαλό σου είναι πολύ απλό.

Δημιούργησα από το μηδέν ένα broswer football manager game και στο λέω έχοντας μια εμπειρία στο αντικείμενο.

Το αν υπάρχουν δωρεάν game engine που θα πατήσεις για να κάνεις αυτό που θέλεις δεν το γνωρίζω. Ίσως να βρεθεί κάποιος που γνωρίζει για να απαντήσει.

Μέχρι στιγμής αναφέρθηκα μόνο στον προγραμματισμό. Έχω ακόμα μία ερώτηση να σου κάνω. Γνώσεις γραφιστικής έχεις για να δημιουργήσεις τα γραφικά;
Style drakensang online το παιχνίδι μου.Ναι το παιχνίδι θα είναι απλό.Κάποια τέρατα και 2-3 δυνάμεις ο παίχτης αλλά αρκετές περιοχές με διάφορα τέρατα.άντε και κανά pvp Για τα γραφικά δεν υπάρχει ανάλογο πρόγραμμα;Photoshop δεν νομίζω να κάνει.

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 14 Οκτ 2013 21:37

Δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου, αλλά παιχνίδια στυλ prisonblock, mafiakings, κτλ.
Το Style Drakensang φέρνει κάτι σε Diablo. Δυστυχώς, δε γνωρίζω να σου απαντήσω πως θα δημιουργήσεις μόνος ένα τέτοιο παιχνίδι.

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 15 Οκτ 2013 13:14

Μήπως γνωρίζει κάποιος προγραμματιστής από εδώ μέσα πως μπορώ;
Πιστεύω πως το 4story είναι πιο ''απλό'' από το drakensang.Ξέρεις πως ''μπορώ'' να φτιάξω ένα τέτοιο απλώς η κάμερα να είναι από πάνω;Επίσης θα ήθελα στο παιχνίδι που θα φτιάξω να έχω in game content για αυτό θέλω να φτιάξω κάτι που να σε ''τραβάει''.
Η ίσως να κάνω ένα στρατηγικής παιχνίδι αν δεν έχω απαντήσεις για mmorpg.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Οκτ 2013 14:31

Χωρίς παρεξήγηση επειδή γνώρισα αρκετούς που ήθελαν να δημιουργήσουν ένα παιχνίδι πριν μάθουν για προγραμματισμό & graphic design, μπορώ να σου πω πως κανένας δεν τα κατάφερε έστω και σε βαθμό υποφερτό.

Για να καταλάβεις σου βάζω κάτι απλό:
Δημιούργησε ένα απλό tennis με δύο γραμμές για ρακέτες και ένα κύκλο για μπάλα.
Αν τα καταφέρεις θα έχεις φτάσει στο 0.1 % αυτού που θες να δημιουργήσεις.

Αν πάλι όχι, δεν θα χάσεις τόσο χρόνο άδικα προσπαθώντας να μάθεις όλα αυτά που χρειάζονται για την υλοποίηση ενός browser game :)

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 15 Οκτ 2013 15:14

korgr έγραψε:Χωρίς παρεξήγηση επειδή γνώρισα αρκετούς που ήθελαν να δημιουργήσουν ένα παιχνίδι πριν μάθουν για προγραμματισμό & graphic design, μπορώ να σου πω πως κανένας δεν τα κατάφερε έστω και σε βαθμό υποφερτό.

Για να καταλάβεις σου βάζω κάτι απλό:
Δημιούργησε ένα απλό tennis με δύο γραμμές για ρακέτες και ένα κύκλο για μπάλα.
Αν τα καταφέρεις θα έχεις φτάσει στο 0.1 % αυτού που θες να δημιουργήσεις.

Αν πάλι όχι, δεν θα χάσεις τόσο χρόνο άδικα προσπαθώντας να μάθεις όλα αυτά που χρειάζονται για την υλοποίηση ενός browser game :)
Ούτως η άλλος δεν θα ξεκινήσω κατευθείαν από το browser game.Θα φτιάξω στην αρχή σαν αυτό που μου είπες μέχρι να εξοικειωθώ αρκετά και μετά θα προσπαθήσω για browser.όπως έχω αναφέρει μου λείπει η game engine που χρησιμοποιεί html,java και jquery.

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 15 Οκτ 2013 16:04

Δες την unity3d (unity3d.com). Ίσως είναι αυτό που χρειάζεσαι.

*** Σε μερικές μέρες θα κάνω παρουσίαση του παιχνιδιού που ανέφερα παραπάνω, εκεί θα δεις ένα παράδειγμα χρήσης της σε ποδοσφαιρικό αγώνα. Ίσως σε βοηθήσει για να βγάλεις συμπέρασμα αν σου κάνει ή όχι.

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 15 Οκτ 2013 18:48

thomasd έγραψε:Δες την unity3d (unity3d.com). Ίσως είναι αυτό που χρειάζεσαι.

*** Σε μερικές μέρες θα κάνω παρουσίαση του παιχνιδιού που ανέφερα παραπάνω, εκεί θα δεις ένα παράδειγμα χρήσης της σε ποδοσφαιρικό αγώνα. Ίσως σε βοηθήσει για να βγάλεις συμπέρασμα αν σου κάνει ή όχι.
Δηλαδή η unity 3d χρησιμοποιεί html,java και jquery και μπορώ να βάλω Ingame content και μετά το παιχνίδι να μπορώ να το κάνω να τρέχει σε browser;Επίσης χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις για τη χρήση της.πχ η udk λέει ότι κάνει και για μαθητές.Εκτός από τη unity 3d θα χρειαστώ κανένα άλλο πρόγραμμα όπως photoshop;Ωραία,ανυπομονώ να δω την παρουσίαση.

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 15 Οκτ 2013 19:37

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω ακριβώς γιατί δεν είμαι υπεύθυνος για το match replay στο οποίο γίνεται η χρήση της unity3d engine. Όμως παρακολουθώ καθημερινά την εξέλιξή του και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία ενός παιχνιδιού σαν αυτό που θέλεις να κάνεις.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να χρησιμοποιεί html, jquery ή οτιδήποτε από την στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί με αυτά στο παρελθόν. Θα μάθεις ό,τι χρησιμοποιεί η engine που θα επιλέξεις για να κάνεις τη δουλειά σου.

Για να δημιουργήσεις ένα τέτοιο παιχνίδι μόνος σου θα σου πάρει χρόνια. Γνώμη μου είναι να σπαταλήσεις μερικές μέρες στην ανάγνωση των manual κάθε engine που πληρεί τα κριτήρια για να ξέρεις με τι ακριβώς έχεις να κάνεις.

pagman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pagman » 16 Οκτ 2013 08:47

αυτό που χρειάζεσαι είναι να πειραματιστείς και να μάθεις το unity3d όπως αναφέρει ο παραπάνω φίλος. Ξέχνα και jquary, html και τα σχετικά, γιατί ακόμη κι αν αφιερώσεις πολλές ώρες το καλύτερο που θα μπορέσεις να φτιάξεις είναι κάτι σαν το Bitefight και αυτό με πολύ κόπο. Θα μάθεις βέβαια να προγραμματίζεις ιστοσελίδες και web εφαρμογές, αν σε ενδιαφέρει.

Το unity3d έχει τη δυνατότητα να κάνει export σε HTML5 και flash κάτι που σημαίνει ότι μπορείς να ενσωματώσεις το τελικό παιχνίδι σε ιστοσελίδα ή ακόμα και στο facebook πολύ εύκολα. Μπορεί ακόμα με λίγες αλλαγές να παίξει και σε κινητά τηλέφωνα.
Εικόνα

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 16 Οκτ 2013 13:40

thomasd έγραψε:Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω ακριβώς γιατί δεν είμαι υπεύθυνος για το match replay στο οποίο γίνεται η χρήση της unity3d engine. Όμως παρακολουθώ καθημερινά την εξέλιξή του και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία ενός παιχνιδιού σαν αυτό που θέλεις να κάνεις.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να χρησιμοποιεί html, jquery ή οτιδήποτε από την στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί με αυτά στο παρελθόν. Θα μάθεις ό,τι χρησιμοποιεί η engine που θα επιλέξεις για να κάνεις τη δουλειά σου.

Για να δημιουργήσεις ένα τέτοιο παιχνίδι μόνος σου θα σου πάρει χρόνια. Γνώμη μου είναι να σπαταλήσεις μερικές μέρες στην ανάγνωση των manual κάθε engine που πληρεί τα κριτήρια για να ξέρεις με τι ακριβώς έχεις να κάνεις.
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου.Κατά δεύτερον τι είναι match replay :hammer:
Ωραία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτό που θέλω να κάνω (mmorpg game) έστω και όχι και τόσο πολύπλοκο.Έτσι μου είχαν πει σε ένα άλλο φόρουμ όχι expert σε αυτά τα θέματα.Αυτό για το manual δεν το κατάλαβα :roll: :oops:

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 16 Οκτ 2013 13:41

pagman έγραψε:αυτό που χρειάζεσαι είναι να πειραματιστείς και να μάθεις το unity3d όπως αναφέρει ο παραπάνω φίλος. Ξέχνα και jquary, html και τα σχετικά, γιατί ακόμη κι αν αφιερώσεις πολλές ώρες το καλύτερο που θα μπορέσεις να φτιάξεις είναι κάτι σαν το Bitefight και αυτό με πολύ κόπο. Θα μάθεις βέβαια να προγραμματίζεις ιστοσελίδες και web εφαρμογές, αν σε ενδιαφέρει.

Το unity3d έχει τη δυνατότητα να κάνει export σε HTML5 και flash κάτι που σημαίνει ότι μπορείς να ενσωματώσεις το τελικό παιχνίδι σε ιστοσελίδα ή ακόμα και στο facebook πολύ εύκολα. Μπορεί ακόμα με λίγες αλλαγές να παίξει και σε κινητά τηλέφωνα.
export σε html 5 τι είναι;Σε tablet με αλλαγές φαντάζομαι θα μπορεί να παίξει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες