δημιουργία oline παιχνιδιού

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 16 Οκτ 2013 13:41

XrIsToSXrIsToS έγραψε:
thomasd έγραψε:Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω ακριβώς γιατί δεν είμαι υπεύθυνος για το match replay στο οποίο γίνεται η χρήση της unity3d engine. Όμως παρακολουθώ καθημερινά την εξέλιξή του και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία ενός παιχνιδιού σαν αυτό που θέλεις να κάνεις.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να χρησιμοποιεί html, jquery ή οτιδήποτε από την στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί με αυτά στο παρελθόν. Θα μάθεις ό,τι χρησιμοποιεί η engine που θα επιλέξεις για να κάνεις τη δουλειά σου.

Για να δημιουργήσεις ένα τέτοιο παιχνίδι μόνος σου θα σου πάρει χρόνια. Γνώμη μου είναι να σπαταλήσεις μερικές μέρες στην ανάγνωση των manual κάθε engine που πληρεί τα κριτήρια για να ξέρεις με τι ακριβώς έχεις να κάνεις.
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου.Κατά δεύτερον τι είναι match replay :hammer:
Ωραία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτό που θέλω να κάνω (mmorpg game) έστω και όχι και τόσο πολύπλοκο.Έτσι μου είχαν πει (htmal,java& jquery) σε ένα άλλο φόρουμ όχι expert σε αυτά τα θέματα.Αυτό για το manual δεν το κατάλαβα :roll: :oops:

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 16 Οκτ 2013 15:13

XrIsToSXrIsToS έγραψε:τι είναι match replay
Το match replay είναι η προσομοίωση ενός ποδοσφαιρικού αγώνα με την χρήση της unity3d. (Όπως ανέφερα το παιχνίδι είναι ένα football manager. Δεν θα αναφερθώ περαιτέρω σε αυτό, στο τέλος θα φανεί οτι το κάνω για διαφήμιση και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Όταν είναι έτοιμο θα το παρουσιάσω στην κατάλληλη κατηγορία του forum και θα το δεις για να πάρεις μια ιδέα.)
XrIsToSXrIsToS έγραψε:Αυτό για το manual δεν το κατάλαβα
Το manual της unity3d θα το βρεις εδώ > http://docs.unity3d.com/Documentation/Manual/index.html
Δε ξέρω΄πόσες χιλιάδες σελίδες μπορεί να είναι αλλά θα πρέπει να το διαβάσεις αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις την engine αυτή. Κανένας δεν θα σου πει περισσότερα από αυτά που γράφονται στο manual.

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 16 Οκτ 2013 15:33

thomasd έγραψε:
XrIsToSXrIsToS έγραψε:τι είναι match replay
Το match replay είναι η προσομοίωση ενός ποδοσφαιρικού αγώνα με την χρήση της unity3d. (Όπως ανέφερα το παιχνίδι είναι ένα football manager. Δεν θα αναφερθώ περαιτέρω σε αυτό, στο τέλος θα φανεί οτι το κάνω για διαφήμιση και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Όταν είναι έτοιμο θα το παρουσιάσω στην κατάλληλη κατηγορία του forum και θα το δεις για να πάρεις μια ιδέα.)

OK.Πόσο καιρό σου πήρε να το φτιάξεις (εδώ δεν γίνεται διαφήμιση αν αναφέρεις πόσο).
XrIsToSXrIsToS έγραψε:Αυτό για το manual δεν το κατάλαβα
Το manual της unity3d θα το βρεις εδώ > http://docs.unity3d.com/Documentation/Manual/index.html
Δε ξέρω΄πόσες χιλιάδες σελίδες μπορεί να είναι αλλά θα πρέπει να το διαβάσεις αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις την engine αυτή. Κανένας δεν θα σου πει περισσότερα από αυτά που γράφονται στο manual.

WOW.Οκ θα αρχίσω να διαβάζω.Εκτός όμως από την Unity 3d χρειάζομαι και άλλα προγράμματα όπως photoshop;
Πόσο καιρό σου πήρε να φτιάξεις το παιχνίδι;

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 16 Οκτ 2013 17:02

XrIsToSXrIsToS έγραψε:Εκτός όμως από την Unity 3d χρειάζομαι και άλλα προγράμματα όπως photoshop;
Λόγω του τύπου του παιχνιδιού που θέλεις να κάνεις σίγουρα θα χρειαστείς 3D models. Ψάχνοντας στα γρήγορα το manual της unity βρήκα ότι μπορείς να εισάγεις 3D models από άλλα προγράμματα όπως Max, Maya, Blender, Cinema4D, Modo, Lightwave, Cheetah3D κ.α. Οπότε θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα για να φτιάξεις τα models σου. Δεν ξέρω κατά πόσο σου δίνει αυτή την δυνατότητα η unity, είτε με ενσωματωμένο σύστημα είτε με κάποιο plug-in. Όλες οι απαντήσεις βρίσκονται στο manual.
XrIsToSXrIsToS έγραψε:Πόσο καιρό σου πήρε να φτιάξεις το παιχνίδι;
Το δουλεύω δύο χρόνια περίπου αλλά δεν αντικατοπτρίζει τον συνολικό χρόνο που χρειάστηκε. Το παιχνίδι άλλαξε τρεις εκδόσεις διότι η εταιρεία άλλαξε ισάριθμες φορές τα σχέδια της για αυτό. Όπως και να έχει project με project έχει διαφορά, δε μπορείς να συγκρίνεις χρόνους.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 16 Οκτ 2013 17:55

Χωρίς παρεξήγηση θα πω και εγω την γνωμη μου.
Ασχολούμε με τον προγραμματισμό και το τελευταιο μου παιχνίδι είναι το Angry Greeks το οποιο δεν είναι κάτι το σπουδαίο αλλά παρόλα αυτά ηταν αρκετα δυσκολο να το φτιαξω μόνος μου από το μηδέν.
Συνηθως ενθαρρύνω του ανθρώπους που θελουν να κανουν ενα παιχνιδι αλλά με αυτα που (δεν) γνωρίζεις δεν μπορω να κανω τα ιδια με σενα.

Θες να κανεις ενα mmorpg που είναι απο τα ποιο δυσκολα παιχνιδια που μπορει να πραγματοποιησει καποιος.

Σε αυτά περα απο το προγραμματισμό στο παιχνίδι πρέπει να γνωρίζεις και το πως θα στήσεις τον σερβερ που θα το διανέμει.

Συνήθως αυτό γινεται απο εταιρίες με τουλαχιστον 10-15 ατομα υπερ εμπειρα ο καθε ενας στον τομεα του.

Τωρα εσυ θες να κανεις την δουλεια ολων των παραπανω μονος σου και χωρις να εχεις τις βασικες γνωσεις.

Με μια προχειρη εκτημιση θα σου ελεγα οτι για να καταφερεις κατι μετριο θα χρειαστεις περιπου 7-10 χρονια αν ξεκινησεις τωρα.

Οπως ειπε παραπανω ενας φιλος δοκιμασε να κανεις κανεις ενα απλο παιχνιδι με μπιλια που να αντανακλατε στα τοιχοματα σε στυλ arkanoid .
Αν το καταφερεις σε λιγοτερο απο 2 μηνες (πραμα δυσκολο) θα εχεις κανει το 0.01% .

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 16 Οκτ 2013 19:58

thomasd έγραψε:
XrIsToSXrIsToS έγραψε:Εκτός όμως από την Unity 3d χρειάζομαι και άλλα προγράμματα όπως photoshop;
Λόγω του τύπου του παιχνιδιού που θέλεις να κάνεις σίγουρα θα χρειαστείς 3D models. Ψάχνοντας στα γρήγορα το manual της unity βρήκα ότι μπορείς να εισάγεις 3D models από άλλα προγράμματα όπως Max, Maya, Blender, Cinema4D, Modo, Lightwave, Cheetah3D κ.α. Οπότε θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα για να φτιάξεις τα models σου. Δεν ξέρω κατά πόσο σου δίνει αυτή την δυνατότητα η unity, είτε με ενσωματωμένο σύστημα είτε με κάποιο plug-in. Όλες οι απαντήσεις βρίσκονται στο manual.

XrIsToSXrIsToS έγραψε:Πόσο καιρό σου πήρε να φτιάξεις το παιχνίδι;
Το δουλεύω δύο χρόνια περίπου αλλά δεν αντικατοπτρίζει τον συνολικό χρόνο που χρειάστηκε. Το παιχνίδι άλλαξε τρεις εκδόσεις διότι η εταιρεία άλλαξε ισάριθμες φορές τα σχέδια της για αυτό. Όπως και να έχει project με project έχει διαφορά, δε μπορείς να συγκρίνεις χρόνους.
Εκτός από το πρόγραμμα για να εισάγω 3d models χρειάζεται κανένα άλλο πρόγραμμα για κάτι άλλο;

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 16 Οκτ 2013 20:01

seeder έγραψε:Χωρίς παρεξήγηση θα πω και εγω την γνωμη μου.
Ασχολούμε με τον προγραμματισμό και το τελευταιο μου παιχνίδι είναι το Angry Greeks το οποιο δεν είναι κάτι το σπουδαίο αλλά παρόλα αυτά ηταν αρκετα δυσκολο να το φτιαξω μόνος μου από το μηδέν.
Συνηθως ενθαρρύνω του ανθρώπους που θελουν να κανουν ενα παιχνιδι αλλά με αυτα που (δεν) γνωρίζεις δεν μπορω να κανω τα ιδια με σενα.

Θες να κανεις ενα mmorpg που είναι απο τα ποιο δυσκολα παιχνιδια που μπορει να πραγματοποιησει καποιος.

Σε αυτά περα απο το προγραμματισμό στο παιχνίδι πρέπει να γνωρίζεις και το πως θα στήσεις τον σερβερ που θα το διανέμει.

Συνήθως αυτό γινεται απο εταιρίες με τουλαχιστον 10-15 ατομα υπερ εμπειρα ο καθε ενας στον τομεα του.

Τωρα εσυ θες να κανεις την δουλεια ολων των παραπανω μονος σου και χωρις να εχεις τις βασικες γνωσεις.

Με μια προχειρη εκτημιση θα σου ελεγα οτι για να καταφερεις κατι μετριο θα χρειαστεις περιπου 7-10 χρονια αν ξεκινησεις τωρα.

Οπως ειπε παραπανω ενας φιλος δοκιμασε να κανεις κανεις ενα απλο παιχνιδι με μπιλια που να αντανακλατε στα τοιχοματα σε στυλ arkanoid .
Αν το καταφερεις σε λιγοτερο απο 2 μηνες (πραμα δυσκολο) θα εχεις κανει το 0.01% .
Κάτσε πρώτα να στήσω το παιχνίδι και μετά βλέπω για τον σερβερ γιατί απέχει πολύ.Παίζει να μάθω αρκετά πράγματα και να συνεργαστώ με κάποιον -ους.

Και ο βασικότερος λόγος που θέλω να φτιάξω παιχνίδι είναι για να έχω κάποια έσοδα.Στην χειρότερη αν δω πως το mmorpg δεν μπορώ καθόλου ίσως στραφώ σε άλλο παιχνίδι πιο απλό για κινητό ή tablet που να το κατεβάζεις από android.

pagman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pagman » 17 Οκτ 2013 10:12

Το HTML5 είναι ουσιαστικά μια τελευταία αναβάθμιση της γλώσσας HTML. Είναι αυτό που θες για να παίζει το παιχνίδι σε internet explorer/firefox/safari κλπ.
Και με τα tablets δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Εικόνα

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 17 Οκτ 2013 13:42

Αν αποφασίσω τελικά το παιχνίδι να το κάνεις download free χρειάζεται να ξέρω κάτι ιδιαίτερο;Επίσης μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν εκτός από το unity και το πρόγραμμα για να εισάγω το 3d αν χρειάζομαι κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 17 Οκτ 2013 14:17

XrIsToSXrIsToS έγραψε:Αν αποφασίσω τελικά το παιχνίδι να το κάνεις download free χρειάζεται να ξέρω κάτι ιδιαίτερο;Επίσης μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν εκτός από το unity και το πρόγραμμα για να εισάγω το 3d αν χρειάζομαι κάποιο άλλο πρόγραμμα;
Να πω και την προσωπική μου άποψη στο φίλο το Χρήστο.

Εκ πείρας θα σου πω ότι σίγουρα χρειάζεσαι:
- Photoshop
- 3D πρόγραμμα θα χρειαστείς μόνο αν είναι τρισδιάστατα τα μοντέλα σου. Αν είναι 2D το Photoshop είναι μια χαρά.
- Για να προγραμματίσεις το Unity ή οποιοδήποτε engine θα πρέπει να ξέρεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού π.χ. C, C#, C++, Java κλπ. Ακόμα και το Flash χρησιμοποιεί την Actionscript για να μπορέσεις να κάνεις να αντικείμενα να έχουν κάποια συμπεριφορά.

Πιστεύω όμως ότι ρωτάς πράγματα τα οποία δεν έχουν νόημα.
Από ό,τι καταλαβαίνω δεν έχεις καμία σχέση με προγραμματισμό. Θα σου πρότεινα, λοιπόν, εφόσον πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς, να βρεις μία γλώσσα προγραμματισμού, οποιαδήποτε θέλεις, που να σου είναι προσωπικά εύκολη στην κατανόηση και να ξεκινήσεις από εκεί. Βρες κάποια tutorials, κανένα βιβλίο και ξεκίνα. Έτσι, θα καταλάβεις τις δυνατότητες που έχει μία γλώσσα προγραμματισμού και θα αρχίσεις σιγά-σιγά να εμβαθύνεις στο αντικείμενο. Αν καταφέρεις και προχωρήσεις, θα μπορείς κατόπιν πιο εύκολα να διαβάσεις και να κατανοήσεις μία άλλη γλώσσα προγραμματισμού και να επιλέξεις τι εργαλείο θα χρησιμοποιήσεις για τις ανάγκες σου. Δεν είναι όλες οι γλώσσες ίδιες.

Επίσης, θα χρειαστεί να κατανοήσεις τι σημαίνει "Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός" για να μπορέσεις να δουλέψεις με αντικείμενα και τις ιδιότητές τους.
Η απλή HTML δεν έχει κάτι να σου προσφέρει και τα περισσότερα παιχνίδια που βλέπεις (είτε παίζουν σε Browser είτε σε κινητό) έχουν βγει από κάποιο engine. Θα σου πρότεινα, λοιπόν, να ασχοληθείς με κάποια πιο "βαριά" γλώσσα.

Ύστερα δες αν έχεις ικανότητες να σχεδιάζεις. Αλλιώς θα χρειαστείς κάποιον να μπορεί να σχεδιάσει για εσένα στο Photoshop όλα τα γραφικά που θα χρειαστείς. Πίστεψέ με δεν είναι καθόλου απλό! Είναι προτιμότερο να στραφείς προς μια κατεύθυνση (π.χ. τον προγραμματισμό) και να συνεργαστείς με κάποιον άλλο σε αυτό το κομμάτι, γιατί ο χρόνος που θα καταναλώσεις στο να προσπαθήσεις να αποκτήσεις μία νέα δεξιότητα είναι πάρα πολύς και θα μπορούσες να τον έχεις εκμεταλλευτεί διαφορετικά (ισχύει ότι ο χρόνος είναι χρήμα). Εγώ προσωπικά αυτό κάνω.

Τέλος, από ό,τι καταλαβαίνω από άλλα post που έχεις κάνει, σε ενδιαφέρει να βρεις άμεσα έσοδα. Το να φτιάξεις ένα παιχνίδι δεν είναι "άμεσος" στόχος, αλλά μάλλον "μακροπρόθεσμος" και τα έσοδά σου θα εξαρτηθούν από την ιδέα που έχεις, το στήσιμο και την προώθηση. Μη θεωρείς ότι επειδή βλέπεις εκατοντάδες παιχνίδια, ότι απλώς παίρνεις ένα πρόγραμμα και πετάς μέσα 2 εικόνες, πατάς και 2 κουμπάκια και αρχίζεις μετά να εισπράττεις από διαφημίσεις...

Δε σου λέω να εγκαταλείψεις την ιδέα, αλλά καλύτερα ψάξε κάτι άλλο για άμεσο κέρδος.
Φιλικά πάντα.

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 17 Οκτ 2013 18:44

charavge έγραψε:
XrIsToSXrIsToS έγραψε:Αν αποφασίσω τελικά το παιχνίδι να το κάνεις download free χρειάζεται να ξέρω κάτι ιδιαίτερο;Επίσης μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν εκτός από το unity και το πρόγραμμα για να εισάγω το 3d αν χρειάζομαι κάποιο άλλο πρόγραμμα;
Να πω και την προσωπική μου άποψη στο φίλο το Χρήστο.

Εκ πείρας θα σου πω ότι σίγουρα χρειάζεσαι:
- Photoshop
- 3D πρόγραμμα θα χρειαστείς μόνο αν είναι τρισδιάστατα τα μοντέλα σου. Αν είναι 2D το Photoshop είναι μια χαρά.
- Για να προγραμματίσεις το Unity ή οποιοδήποτε engine θα πρέπει να ξέρεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού π.χ. C, C#, C++, Java κλπ. Ακόμα και το Flash χρησιμοποιεί την Actionscript για να μπορέσεις να κάνεις να αντικείμενα να έχουν κάποια συμπεριφορά.

Πιστεύω όμως ότι ρωτάς πράγματα τα οποία δεν έχουν νόημα.
Από ό,τι καταλαβαίνω δεν έχεις καμία σχέση με προγραμματισμό. Θα σου πρότεινα, λοιπόν, εφόσον πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς, να βρεις μία γλώσσα προγραμματισμού, οποιαδήποτε θέλεις, που να σου είναι προσωπικά εύκολη στην κατανόηση και να ξεκινήσεις από εκεί. Βρες κάποια tutorials, κανένα βιβλίο και ξεκίνα. Έτσι, θα καταλάβεις τις δυνατότητες που έχει μία γλώσσα προγραμματισμού και θα αρχίσεις σιγά-σιγά να εμβαθύνεις στο αντικείμενο. Αν καταφέρεις και προχωρήσεις, θα μπορείς κατόπιν πιο εύκολα να διαβάσεις και να κατανοήσεις μία άλλη γλώσσα προγραμματισμού και να επιλέξεις τι εργαλείο θα χρησιμοποιήσεις για τις ανάγκες σου. Δεν είναι όλες οι γλώσσες ίδιες.

Επίσης, θα χρειαστεί να κατανοήσεις τι σημαίνει "Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός" για να μπορέσεις να δουλέψεις με αντικείμενα και τις ιδιότητές τους.
Η απλή HTML δεν έχει κάτι να σου προσφέρει και τα περισσότερα παιχνίδια που βλέπεις (είτε παίζουν σε Browser είτε σε κινητό) έχουν βγει από κάποιο engine. Θα σου πρότεινα, λοιπόν, να ασχοληθείς με κάποια πιο "βαριά" γλώσσα.

Ύστερα δες αν έχεις ικανότητες να σχεδιάζεις. Αλλιώς θα χρειαστείς κάποιον να μπορεί να σχεδιάσει για εσένα στο Photoshop όλα τα γραφικά που θα χρειαστείς. Πίστεψέ με δεν είναι καθόλου απλό! Είναι προτιμότερο να στραφείς προς μια κατεύθυνση (π.χ. τον προγραμματισμό) και να συνεργαστείς με κάποιον άλλο σε αυτό το κομμάτι, γιατί ο χρόνος που θα καταναλώσεις στο να προσπαθήσεις να αποκτήσεις μία νέα δεξιότητα είναι πάρα πολύς και θα μπορούσες να τον έχεις εκμεταλλευτεί διαφορετικά (ισχύει ότι ο χρόνος είναι χρήμα). Εγώ προσωπικά αυτό κάνω.

Τέλος, από ό,τι καταλαβαίνω από άλλα post που έχεις κάνει, σε ενδιαφέρει να βρεις άμεσα έσοδα. Το να φτιάξεις ένα παιχνίδι δεν είναι "άμεσος" στόχος, αλλά μάλλον "μακροπρόθεσμος" και τα έσοδά σου θα εξαρτηθούν από την ιδέα που έχεις, το στήσιμο και την προώθηση. Μη θεωρείς ότι επειδή βλέπεις εκατοντάδες παιχνίδια, ότι απλώς παίρνεις ένα πρόγραμμα και πετάς μέσα 2 εικόνες, πατάς και 2 κουμπάκια και αρχίζεις μετά να εισπράττεις από διαφημίσεις...

Δε σου λέω να εγκαταλείψεις την ιδέα, αλλά καλύτερα ψάξε κάτι άλλο για άμεσο κέρδος.
Φιλικά πάντα.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου:)
Ναι 3D θέλω να είναι,μήπως όμως χρειάζομαι και photshop γιατί λες να βρω κάποιον να μου τα σχεδιάσει.Θέλω να μάθω όσο το λιγότερες γλώσσες προγραμματισμού.Αφού έχεις πείρα ξέρεις ποιες θα μου χρειαστούν;Και μάλλον θα συνεργαστώ με κάποιον -ους.Δεν θέλω να εισπράξω λεφτά από διαφημίσεις αλλά από in game content.Δηλαδή ο χρήστης να βάζει paysafe,paypal κ.λ.π αν θέλει.

thomasd

Δημοσίευση από thomasd » 17 Οκτ 2013 19:38

Φίλε Χρήστο, συνεχίζεις να ρωτάς το τι θα χρειαστείς. Σου έχω απαντήσει ήδη, διάβασε το manual, όλα βρίσκονται εκεί. Όπως για παράδειγμα:
Unity supports three programming languages natively:

•C# (pronounced C-sharp), an industry-standard language similar to Java or C++;
•UnityScript, a language designed specifically for use with Unity and modelled after JavaScript;
•Boo, a .NET language with similar syntax to Python.

In addition to these, many other .NET languages can be used with Unity if they can compile a compatible DLL - see this page for further details.
Το ίδιο ισχύει και για όλες τις engine. Το τι υποστηρίζουν αναγράφεται στο manual τους.

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 17 Οκτ 2013 20:14

Α,οκ αφού τα λέει στο manual ωραία :D
Όπως είπα και πιο πάνω το 3D game χρειάζεται και photoshop;Τώρα ψάχνω για ένα βιβλίο που να με βοηθήσει να μάθω τις γλώσσες που ανέφερες :D

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 18 Οκτ 2013 11:12

XrIsToSXrIsToS έγραψε:Α,οκ αφού τα λέει στο manual ωραία :D
Όπως είπα και πιο πάνω το 3D game χρειάζεται και photoshop;Τώρα ψάχνω για ένα βιβλίο που να με βοηθήσει να μάθω τις γλώσσες που ανέφερες :D
Το Photoshop είναι must ό,τι και να κάνεις! Όπως σου ξαναείπα, μην ασχολείσαι με όλα, γιατί στο τέλος θα κουραστείς και δε θα καταφέρεις τίποτα... Ξεκίνα με ένα-ένα τη φορά.
Καλή επιτυχία!

XrIsToSXrIsToS

Δημοσίευση από XrIsToSXrIsToS » 18 Οκτ 2013 15:24

Οκ.Θα αρχίσω να διαβάζω το manual της unity 3d.:D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες