Πως μπορω να μεταφερω τα embed videos απο το blog στη wordpress

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mikrofwnoadm

Δημοσίευση από mikrofwnoadm » 14 Οκτ 2013 18:18

Καλησπερα,

βασικα εχω ενα μουσικο μπλογκ που αποφασισα να το μεταφερω απο τη blogger σε wordpress, αν και μεταφερθηκαν τα Posts oi φωτογραφιες και οι κατηγοριες......οι κωδικοι των video που εβαζα ειτε απο youtube είτε απο αλλα sites τυπου (vimeo, dailymotion) ....δεν εμφανιζονται ..Σε σημειο ωστε οι αναρτησεις με τα αρθρα που εχουν πολυμεσα να ειναι κενα και αυτο ειναι λιγο καταστροφικο ..για τη δουλεια μου μεχρι στιγμης.

υπαρχει τροπος να διορθωθει;

Παρακαλω βοηθηστε με αν γνωριζετε...

mikrofwnoadm

Δημοσίευση από mikrofwnoadm » 18 Οκτ 2013 02:35

mikrofwnoadm έγραψε:Καλησπερα,

βασικα εχω ενα μουσικο μπλογκ που αποφασισα να το μεταφερω απο τη blogger σε wordpress, αν και μεταφερθηκαν τα Posts oi φωτογραφιες και οι κατηγοριες......οι κωδικοι των video που εβαζα ειτε απο youtube είτε απο αλλα sites τυπου (vimeo, dailymotion) ....δεν εμφανιζονται ..Σε σημειο ωστε οι αναρτησεις με τα αρθρα που εχουν πολυμεσα να ειναι κενα και αυτο ειναι λιγο καταστροφικο ..για τη δουλεια μου μεχρι στιγμης.

υπαρχει τροπος να διορθωθει;

Παρακαλω βοηθηστε με αν γνωριζετε...

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να κανω αυτη τη δουλεια;

το γραφει στα αγγλικα και σας το μεταφερω, δεν ξερω πως να το επεξεργαστω και που μπαινει ο κωδικας.

One more bit of editing is needed before you move on to creating new blogs and importing your XML files into them&#8230;by default, WordPress filters imported XML by removing possible troublesome tags&#8230;unfortunateely, including things like <embed> and <iframe> and other instances where you’ve included content in your posts. WordPress does so via a file you can find in /wp-includes called kses.php. In kses.php, you’ll want to scroll down to line 1309 and comment out the three lines under //Post filtering so that they look like this:

// Post filtering
#add_filter('content_save_pre', 'wp_filter_post_kses');
#add_filter('excerpt_save_pre', 'wp_filter_post_kses');
#add_filter('content_filtered_save_pre', 'wp_filter_post_kses');

This will prevent the filter from removing all your youtube videos, slideshare embed, scribd documents, etc. Once you’ve altered the filter and saved it, you’re ready to create your new blogs, hit the Tools menu, and import your XML from your exports above. After the process completes, you should have a working blog with all of your previous content in place exactly as before.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 19 Οκτ 2013 09:39

Δεν ξέρω στο wordpress λεπτομέρειες αλλά αυτό αφορά κάτι που πρέπει να κάνεις πριν γίνει η μεταφορά και λέει να βρεις αυτόν τον κώδικα και ουσιατικά να τον απενεργοποιήσεις, πχ
ψάχνεις αυτό:
add_filter('content_save_pre', 'wp_filter_post_kses');
και το κάνεις
#add_filter('content_save_pre', 'wp_filter_post_kses');

βάζεις δηλαδή ένα # ή ένα // στην αρχή της κάθε γραμμής που θες να απενεργοποιήσεις.

Μετά, κάνεις τη μεταφορά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες