SUBDOMAINS ΜΕ ΤO APACHE 2.0.47 ΣΤΑ WINDOWS

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Νοέμ 2003 09:06

Παιδιά καλημέρα,

Έχω το εξής πρόβλημα.
Με την εγκατάσταση του ADSL θέλησα να αναβαθμίσω και τον WebServer.
Οπότε μετέβηκα από τον Xitami που δεν υποστήριζε SSL στον Apache για χρήση και SSL. Όμως ενώ με τον Xitami τα subdomains που είχα δουλεύαν ρολόι τώρα όλα τα subdomains γυρίζουν πίσω στο κεντρικό μου domain. Προσπάθησα να κάνω όλες τις ρυθμίσεις στο <VirtualHost> του αρχείου httpd.cnf αλλά πάλι τα ίδια.
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς σχετικά με την ακριβή διαδικασία που πρέπει να κάνω ώστε να δουλέψουν τα subdomains.
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία επιοινωνήστε μαζί μου στο email webmaster@alexsoft.gr. Μόνο στα Ελληνικά.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Νοέμ 2003 19:45

Ama kapios den xerei ellinika ? :P:P :kaloe: :kaloe:

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Νοέμ 2003 21:06

Απλά δεν θα απαντήσει.

Ελπίζω να μην ήταν ειρωνική η απάντησή σου.

Και τέλος προτιμώ τα ελληνικά από τα "αλαμπουρνέζικα" greek-english.

Παρακαλώ να απαντήσει, μόνο, όποιος θελει στα σοβαρά να βοηθήσει, αν και νομίζω ότι το έχω λύσει το πρόβλημα. Θα το ελέγξω κάποια στιγμή από άλλο υπολογιστή διότι από τον server φαίνεται να λειτουργεί.
Πάντως εάν πράγματι θέλει κάποιος να βοηθήσει, ας επισκεφθεί τα http://www.alexsoft.gr και http://vpascal.alexsoft.gr και να μου απαντήσει εάν τα βλέπει και τα δύο ή βλέπει μόνο το κεντρικό.

AlexSoft

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Νοέμ 2003 21:44

fenontai kai ta dyo...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Νοέμ 2003 21:54

Ευχαριστώ πολύ John.

Προχωρώ τώρα στην τελική κατασκευή των ιστοχώρων, διότι τα παρόντα περιεχόμενα όπως θα κατάλαβες είναι δοκιμαστικά.

Ευχαριστώ και πάλι.

Alexsoft

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Νοέμ 2003 23:10

Den itan eironiki i apantisi mou apla to oti eipes opios apantisei na apantisei sta ellinika to blepo egoistiko...

Diladi an kapios sou apantage sta greeklish ti tha tou eleges ? Den ektimo ton xrono sou pou kathises kai asxolithikes me to problima mou epidi den protimo ta alabournezika greeklish sou ?

Anyway afou litike to provlima sou ola cool :)

Telika ti problima epeze kai den sou douleye?

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Νοέμ 2003 23:32

Εντάξει Cha0s, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απλώς ήταν λίγο σκληρή η απάντησή μου διότι πάνω στο άγχος...

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Ξέρεις τι είναι να προσπαθείς μέρες να διορθώσεις ένα προβλήμα και αυτό να μην διορθώνεται. Το xitami το γνώριζα καλά και μπορούσα να λύσω όποια προβλήματα παρουσιαζόταν ενώ τώρα έρχομαι για πρώτη φορά αντιμέτωπος με το apache οπότε είναι λογικό έαν δεν γνωρίζεις κάτι, να δυσκολεύεσαι στην αρχή.

Το πρόβλημα μάλλον πρέπει να είναι στα DNS Hosts.

Πάντως ακόμη δεν ξέρω εάν πραγματι δουλεύει διότι μετά την απάντηση του John, ένας φίλος μου, είπε ότι και στα δύο domain βλέπει ακριβώς την ίδια σελίδα ενώ φυσιολογικά θα έπρεπε να βλέπει διαφορετικά περιεχόμενα. Δεν ξέρω ακριβώς τι είδε ο John, οπότε κράταω ακόμη επιφυλάξεις σχετικά με την σωστή λειτουργία του Server. Η κεντρική σελίδα εμφανίζει κάποια Links με αναφορά ότι είναι υπό κατασκευή ενώ το http://vpascal.alexsoft.gr πρέπει να εμφανίζει περιεχόμενο (only English) σχετικά με την γλώσσα προγραμματισμού Virtual Pascal.
Εάν θέλεις σε παρακαλώ έλεγξέ το και πες μου.

Ευχαριστώ.

AlexSoft

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Νοέμ 2003 00:56

Tin idia selida mou fortose...

Palaiotera eixa to idio akrivos problima kai telika den eixa setarei sosta tous nameservers.

Ayto eixe ginei omos se linux server. Se windows den exo idea pos setarontai ayta :P

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 07 Νοέμ 2003 09:03

Ναι το είδα και 'γω σήμερα από άλλο υπολογιστή.
Για να πω την αλήθεια έχω κουραστεί με το apache. Εάν είναι ένας webserver (δηλαδή στην ουσία απλός διακομιστής αίτησης) και μάλιστα πάνω σε windows (με όλες τις αυτοματοποιήσεις που παρέχει το λειτουργικό) να θέλει "της παναγιάς τα μάτια " για να μπορέσει να λειτουργήσει, προτιμώ το Xitami. Tο οποίο και εύκολη εγκατάσταση έχει, και πλήρη λειτουργία multidomain, και αυτόματη προσαρμογή της php, και υποστήριξη Perl, CGI, SSI, και λειτουργεί άψογα πάνω στα windows.
Το μόνο κακό είναι ότι εάν θέλεις και SSL όπως εγώ πρέπει να τρέξεις παλαιότερη έκδοση που δεν τρέχει σαν service, αλλά σε παράθυρο DOS.
Ας είναι όμως.

Υ.Γ. Μπαίνοντας σε κάποια φόρα σχετικά με τo apache είδα ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και άλλοι.

Πάντως σε ευχαριστώ για τον κόπο.

Και μάλλον από το βράδυ, εάν έχω χρόνο, θα λειτουργούν κανονικά τα subdomains.

AlexSoft

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Νοέμ 2003 12:53

Prosopika tha sou proteina an thes na sikoseis enan aksiologo kai stathero server na baleis Linux kai me Apache kai ekei tha deis sinergasia ;)

Katarxin Apache, PHP pano se linux sinergazontai apsoga kai parexoun poli kalitera tis ipiresies pou prosferoun...

Think about it ;)

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 07 Νοέμ 2003 22:05

Δεν έχεις και άδικο αλλά σκέψου πόσες άλλες εφαρμογές πρέπει να τρέξουν. Αυτό που λες είναι καλό μόνο εάν φτιάξω έναν υπολογιστή αποκλειστικά για server.
Πάντως διαπίστωσα ότι και η νέα έκδοση 2.0.47 έχει τα ίδια προβλήματα με παλιότερες εκδόσεις (στα windows). Τελικά το apache θέλει linux και μόνο αυτό.
Εγώ γυρνώ στο Xitami.

AlexSoft

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Νοέμ 2003 12:32

Diladi perimeneis na doulepsei o opiosdipote webserver kala kai esi na akous mousiki, na kaneis epeksergasia sto photoshop kai na exeis kai kana 3dstudio max anoixto ???

O server einai server, to workstation workstation kai outo katheksis...

Pantos o Apache 2 aposo xero akoma gia epagelmatiki xrisi den kanei.

Tha sou proteina 1.3.29 na baleis.
O (kai oxi to) Apache den einai mono gia Linux... ama itan den tha ebgene kai gia windows. Sinergazetai kalitera se kapia pragmata sto linux alla den simenei oti den kanei gia windows.
Isos epidi i nootropoia tou einai se still linux me ta configuration files na ta kaneis manual edit kai na min exei tpt grafiko na min boleyei tous perisoterous...

Pantos apo to problima pou mou eipes pisteyo to prob den einai ston apache alla stous nameservers pou den tous exeis setarei sosta sto PC sou.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 08 Νοέμ 2003 19:36

Αγαπητέ Cha0s,

Επειδή συνεχίζουν τα προβλήματα και δεν μπορώ να τον στρώσω,
σου δίνω μερικά δεδομένα μήπως και μπορέσεις να με βοηθήσεις.
Πάντως εγώ σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1. Σύνδεση ADSL
2. IP 62.169.226.221
3. domain --> alexsoft.gr,
4. Subdomain --> vpascal.alexsoft.gr, support.alexsoft.gr κλπ.

Σε παρακαλώ πολύ πες μου τί ρυθμίσεις θα πρέπει να γίνουν (εάν πρέπει να γίνουν) στο αρχείο hosts και τι στο αρχείο httpd.cnf στο τμήμα <VirtualHost>.

Έχω εγκαταστήσει το XAMPP 1.2 από το www.apachefriends.org με χρήση SSL αλλά ενώ όπως είδες και 'συ το root domain εμφανίζεται, το vpascal.alexsoft.gr δεν δουλεύει.

Επειδή πιστεύω, από αυτά που μου ανέφερες, ότι έχεις αρκετή πείρα πάνω στον apache σε παρακαλώ πολύ βοήθησέ με.

AlexSoft

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Νοέμ 2003 15:05

koita i pio apli morfi enos Virtual Host ston Apache einai i eksis

Κώδικας: Επιλογή όλων

NameVirtualHost 62.169.226.221

<VirtualHost 62.169.226.221>
DocumentRoot d&#58;/path/to/site/root/
ServerName vpascal.alexsoft.gr
</VirtualHost>
Ayto einai stin pio apli tou morfi... gia SSL den to exo psaxei katholou na sou po tin alithia...

An tora exeis rithmismeno etsi to config tou apache kai den douleyei tote fteei oti den exeis rithmisei tous nameservers tou mixanimato sosta (den exei na kanei me ton apache ayto... den rithmizetai apo ton apache)

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 10 Νοέμ 2003 17:42

ChaOs γειά σου και πάλι,

Μόλις έκανα κάποιες αλλαγές στο αρχείο host και στο httpd.cnf
Από τον Server φαίνονται να δουλεύουν όλα καλά.
Μάλλον το πρόβλημα πρέπει να ήταν στους nameservers.
Σε παρακαλώ δες τα ακόλουθα και πες μου εάν βλέπεις τρείς διαφορετικές σελίδες.
www.alexsoft.gr
http://vpascal.alexsoft.gr
http://logistis.alexsoft.gr

Επίσης το www.alexsoft.gr/forum/index.php θα πρέπει να σου ανοίξει με SSL (Ή να σου εμφανίσει το γνωστό παράθυρο αποδοχής έγκυρου προστατευμένου Site).

Νομίζω (και εύχομαι) αυτή τη φορά να είναι όλα εντάξει.

Σ' ευχαριστώ

AlexSoft

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες