Προβλημα σε Οθονη/Τροφοδοσια (?) / καρτα γραφικων (?)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
GER1987

Δημοσίευση από GER1987 » 15 Οκτ 2013 18:53

Καλησπερα σε ολους ,

Κανοντας μια εσωτερικη μετακομιση στο σπιτι και αλλαζοντας θεση στο desktop η/υ μου (τον εβαλα σε ενα πολυμπριζο 4 θεσεων το οποιο πηγαινει σε δευτερο πολυμπριζο 3 θεσεων το οποιο παει στην παροχη), παρατηρησα καποια δυσλειτουργεια στην οθονη του υπολογιστη μου εως οτου μετα απο λιγες μερεσ και αφου απ τη στιγμη της μετακομισης η οθονη μια αναβε και μια οχι ξαφνικα εμεινε στο βαθυ μαυρο...
Αλλαζοντας την οθονη με μια εφεδρικη (ιδιας μαρκας και δεδομενο οτι η νεα οθονη λειτουργει) εχω προβληματα τυπου:
1) ο οθονη, ενω ξεκιναω τον υπολογιστη και παιρνει ρευμα κανονικα δεν δειχνει παντα. Δηλαδη μια ναι μια οχι.
2) Οταν ξεκιναει και δειχνει, λειτουργει κανονικα αλλα οταν μπαινει σε "screensaver" και μετα "sleep" οπως την εχω ρυθμισει, το "sleep" ειναι μονιμο μετα. Δεν επανερχεται, παρ' όλο που συνεχιζει να τροφοδοτειται με ρευμα.

Το προβλημα δεν ξερω που εστιαζεται, δεδομενου οτι αποδεδειγμενα η οθονη λειτουργει μια χαρα καθως εχει τεσταριστει.

Ειναι μηπως οτι η τροφοδοσια ρευματος που γινεται απο 2 πολυμπριζα και οχι κατ' ευθειαν απο την παροχη (πριζα)?

Ειναι καποιο προβλημα στην καρτα γραφικων και πρεπει να την αλλαξω?

Εψαξα για καποιο post ομοιοπαθη αλλα δεν βρηκα κατι εντελως παρεμφερες. :(
RGRDS

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Οκτ 2013 19:41

Το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό του υπολογιστή και επόμενη ζαριά είναι η μητρική (σκασμένοι πυκνωτές;). Όπως και να 'χει θα πρέπει να το δει τεχνικός. Ότι και να σου πούμε εμείς από εδώ δεν βοηθάει.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες