Θελω να φτιάξω ενα PC

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
spyrostrom

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από spyrostrom » 16 Οκτ 2013 21:13

Καλησπέρα.. Θέλω μια βοήθεια σχετικά με το να φτιάξω ένα PC σε χαμηλό κόστος αλλά PC του 2013 ( αν αυτό είναι δυνατόν)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Οκτ 2013 09:03

Πολλή Καλημέρα σου, και Καλώς Όρισες στην παρέα μας!:D
Δεν δίνεις κανένα απολύτως στοιχείο....
1) Ο όρος "χαμηλό κόστος" είναι κάτι πάάάάάάάάάάάραααα πολύ σχετικό!... Ανάλογα με το πώς το εννοεί/ορίζει ο καθένας μας. (Κάτι -περίπου- όπως η περίφημη "Τιμή Ευκαιρίας - μόνο 4,500Ε" )
2) Ο όρος "PC του 2013" τυχαίνει να μου είναι τελείως άγνωστος. Ωστόσο φαντάζομαι ότι κι αυτός είναι πολύ σχετικός!... Ανάλογα με το πώς τον εννοεί/ορίζει ο καθένας μας.
Παίδες, χρειάζομαι ένα PC για δουλειά Γραφείου, ή επεξεργασία εικόνας/ήχου, ή για να παίζω παιχνίδια κονσόλας, ή για να παίζω Internetικά παιχνίδια.... Και διαθέτω max. 500Ε.
Τι νομίζετε ότι θα μπορούσα -το καλύτερο- να φτιάξω με αυτά;
Μια πρόταση σαν κι αυτήν θα μας βοηθούσε πολύ, ώστε να σε κατατοπίσουμε.

Στο σπίτι έχω ένα PC ~του 2005... Γνωστής 'No-name' φίρμας.
Μου το έκαναν ουσιαστικά δώρο, αφού το αγόρασα -αναγκαστικά- σε τιμή (τότε ~50Ε)
Είναι με 2-πύρηνη CPU, και βασικό -για τότε- εξοπλισμό. Μόνο η κάρτα γραφικών αναβαθμίστηκε αναγκαστικά, επειδή η προηγούμενη κάηκε. :)
Η χρήση του είναι: Στοιχειώδες Internet, και παιχνίδια DOS (Tetris, Blocks, Mahjongg, Πασιέντσα, κλπ)
Καταλαβαίνεις ότι ακόμα και για δουλειά Γραφείου (Word, Excel κλπ) παραείναι ισχυρός. Όπως επίσης και τα XP, που έχει επάνω του, παραείναι ισχυρά για τέτοια χρήση.

Αν -π.χ.- ένα PC του 2000 υπερκαλύπτει τις ανάγκες σου, τότε δεν υπάρχει λόγος ακριβών υπερβολών.:wink:

spyrostrom

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από spyrostrom » 18 Οκτ 2013 07:50

Καλημέρα. Έχεις δίκιο φίλε μου δικό μου το λάθος που δεν ενημέρωσα σωστά. Εππίσης έχω δύο ερωτήματα. θέλω να φτιάξω ένα PC για gaming αποκλειστικά άλλωστε πιστεύω πως τα PC για gaming είναι καλύτερα σε ότι και αν χρισημοποιειθούν. Φυσικά κοιτάζω σε χαμηλό κόστος π.χ γύρω στα 500Ε και για games τύπου Diablo III Eve online και διάφορα άλλα online games άλλα και μη online. Το δεύτερο ερώτημα μου είναι: Μόλις μου δώσανε ένα PC της Dell Optiplex 380. Δεν θα πω τα χαρακτηριστικά του γιατί δεν τα ξέρω όλα, το μόνο που γνωρίζω είναι ότι είναι δυπήρινος στα 3 ghz αν το λέω σωστά (ελπίζω σε διορθώσεις για οτιδήποτε λάθη μου :P) Το θέμα είναι ότι δεν έχει κάρτα γραφίκων, έχει την on board όπως μου έχουν πει και έχει μια κάρτα ram 2gb άλλα είναι 800 khz. Λοιπόν θα άξιζε να ρίξω λεφτά σε αυτό το μηχάνημα ώστε να το φτιάξω?? Παρακαλώ αν μπορείτε να μου πείτε αν αναβαθμίζεται αυτό το μηχάνημα η αν είναι καλύτερα να παω για καινούργιο? Ευχαριστώ για όποια βοήθεια και συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογιά μου :P

spyrostrom

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από spyrostrom » 18 Οκτ 2013 07:56

Επίσης κάτι που ξέχασα να πω. Για κάρτα γραφίκων μου πρότειναν αυτές

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anava ... MD2GD3.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anava ... 02-20G.htm

Και για μνήμη Ram

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anava ... S00CEU.htm

Θέλω να μου πείτε αν το PC θα μπορεί να τα σηκώσει η όχι ευχαριστώ και πάλι :D

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από giannis17 » 18 Οκτ 2013 09:56

Core 2 Duo στα 3GHz δεν είναι άσχημο για gaming, ειδικά άμα στο χαρίσανε.

Μνήμη μη του βάλεις άλλη, θα πάει στράφι (δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μετά σε καινούριο υπολογιστή) και είναι και ακριβές οι ddr2.

Θα χρειαστεί να αλλάξεις τροφοδοτικό σίγουρα γιατί αυτό που έχουν μέσα τα optilex είναι 230watt και δεν σηκώνει κάρτα γραφικών. Κοίτα για κάποιο στα 500-600watt για να το κρατήσεις και για μετά.

Για κάρτα γραφικών αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας σε μια GTX 650 Ti ή Radeon HD7850.

Για λειτουργικό xp ή 8 που έχουν τις μικρότερες απαιτήσεις σε ram και θα είσαι κομπλέ για 2 χρόνια ακόμα με το dellάκι. Μετά βγάζεις τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών από μέσα, το πουλάς και στήνεις ένα 8πύρηνο, θα είναι και πιο φτηνά σε 2 χρόνια.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

spyrostrom

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από spyrostrom » 18 Οκτ 2013 10:12

Ευχαριστω για την συμβουλη :D Το θεμα ειναι οτι με την μνημη ram οτι ειναι μικρη. DDR3 Και μολις 800 Mhz για αυτο σκεφτομαι να βαλω καινουργια μνημη ram και το σιγουρο ειναι οτι θα παω για 1333 DDR3 απλα σκεφτομουν μηπως σηκωσει 1600?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Οκτ 2013 10:48

Πολλή Καλημέρα σου!:D
Εδώ βρίσκεται το Τεχνικό Manual του PC σου.
Στη σελίδα 11 έχει τα περί μνημών. Γράφει λοιπόν ότι δέχεται 4GB μέγιστη μνήμη και στις 3 εκδόσεις.
Maximum Memory with 1066 MHz speed memory: 4GB 4GB 4GB
όπως επίσης και στο: 1066MHz Memory configurations
4GB 1DDR3 Non-ECC SDRAM, 1066MHz, (2 DIMM): X X X
Βλέπεις λοιπόν ότι:
1) Έχει δύο υποδοχές για μνήμες.
2) Δέχεται 4GB μέγιστη μνήμη, και
3) Η 4GB μνήμη αποτελείται από 2 DIMM (προφανώς των 2GB το καθένα)

Άρα:
Η 4GB μνήμη σε 1 DIMM, που σου πρότειναν, -τουλάχιστον σύμφωνα με το Manual- δεν 'παίζει'!

Φυσικά δεν αποκλείεται να σου κάνει και η Κάρτα Γραφικών, που σου προτείνουν. Ωστόσο αυτό θα κριθεί από πειραματισμό. Αν εσύ διατίθεσαι να ρισκάρεις χρήματα, από 'μένα κανένα πρόβλημα.

Απ'όσα γνωρίζω, για βαρειά Internetικά παιχνίδια, σοβαρότατο ρόλο θα παίξουν επίσης:
1) Η ποιότητα/ισχύς/ταχύτητα του router σύνδεσης με το Internet, όπως και
2) Η ποιότητα/ταχύτητα της κάρτας ethernet (δικτύου) σύνδεσης του router με το PC σου.

Επίσης (σχετικά με κάθε πρόσθετη κάρτα επέκτασης του PC σου) πρόσεξε αυτό που γράφει στη Σημείωση (Note), στη σελίδα 13 και για την Κάρτα Γραφικών (Graphics/Video Controller):
Η έκδοση MT (Mini Tower) δέχεται κάρτα πλήρους ύψους (η γνωστή, κανονική/συνηθισμένων διαστάσεων).
Η έκδοση DT (Desk Top) δέχεται κάρτα χαμηλού προφίλ, ή κάρτα πλήρους ύψους με πρόσθετο σκαλί.
Η έκδοση SFF (Small Form Factor) δέχεται κάρτα χαμηλού προφίλ.
Αυτό σημαίνει ότι, πριν πάρεις οποιαδήποτε πρόσθετη κάρτα, σιγουρέψου ότι κάνει στο μέγεθος που υποστηρίζει ο υπολογιστής σου.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από giannis17 » 18 Οκτ 2013 15:10

Όντως ddr3 παίρνει τώρα το είδα. :hammer:

Δύσκολα πάντως θα βρεις συμβατές μνήμες για αυτό, σε κανα cosmodata/alfanet ρώτα που πουλάνε και τέτοια pc.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

spyrostrom

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από spyrostrom » 19 Οκτ 2013 12:33

Καλησπέρα και πάλι, δεν μπόρεσα να μπω εχθές πάλι.. Οπότε τι θα ήταν καλύτερο να βάλω στο PC αυτό και μιλάμε για κάρτα γραφικών και μνήμη ram. Τι θα μου προτείνατε και μιλάω για μια σχετικά καλή κάρτα γραφικών και μνήμη ram άλλα και σε σχετικά οικονομικά??

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Θελω να φτιάξω ενα PC

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Οκτ 2013 09:24

Πολλή Καλημέρα σου και πάλι!:D
Όταν ~1973 η NASA ήθελε και έφτιαξε τον Διαστημικό Σταθμό 'SKYLAB', με τη δική σου φιλοσοφία, το αποτέλεσμα ήταν:
Χρησιμοποίησε ότι 'σκουπίδι'/απομεινάρι της είχε περισσέψει απ'όλες τις αποστολές Apolo, κι 'έστησε' το 'καμάρι' της....... Με τη διαφορά ότι το 'καμάρι' χάρηκε τα ουράνια μόνο έξι χρονάκια. Το 1979 'γκρεμοτσακίστηκε' σε μιά έρημο (ευτυχώς) της Αυστραλίας. Τα συντρίμμια υπάρχουν ακόμα για να διασκεδάζουν τα 'καγκουράκια'.
SKYLAB
Αντίθετα οι Ρώσοι, πρώτα ως ΕΣΣΔ και μετά ως Ρωσική Ομοσπονδία κατασκεύασαν αργά-αργά (και σαφώς πιο ακριβά) τον Διαστημικό Σταθμό 'MIR' to 1986, επίσης με πρόβλεψη να μείνει στα ουράνια 5~6 χρονάκια.
Λόγω όμως της ακριβής κατασκευής του (που έγινε χωρίς καμμία -απολύτως- βιασύνη), ο σταθμός έμεινε σε τροχιά 15 χρόνια, καταρρίπτοντας και τις πλέον τολμηρές προβλέψεις. MIR

Φίλε μου, ή που θα βολευτείς με όσα σου συνιστά ο κατασκευαστής, παίζοντας παιχνιδάκια μικρότερων απαιτήσεων... Πλην όμως με οικονομικό υλικό!.... Ή που θα πληρώσεις ακριβά υλικό, που θα ανταποκρίνεται στις όποιες αξιώσεις/απαιτήσεις σου.

Το "Οικονομικό μεν - Κάνει τους 'παπάδες' -που θέλω- δε" δεν νομίζω ότι υπάρχει, ή αν υπάρχει είναι εξαιρετικά πολύ σπάνιο.
Οπότε αν βρεις υλικό που σε υπερκαλύπτει (π.χ. Κινέζικο τελευταίας διαλογής, που το πλήρωσες με δυό χούφτες ρύζι), και λειτουργήσει, και κρατήσει για καιρό... Τότε μπορείς άνετα να υπερηφανεύεσαι ότι 'χτύπησες' Jack-Pot σε όλα τα Τυχερά Παιχνίδια.:wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες