Σκληρος Δίσκος δεν αναγνωριζεται

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 25 Οκτ 2013 16:20

Καλησπέρα. Έχω τον δίσκο western digital caviar 3200 me p/n wd3200jb-00kfa0. Μετά απο διακοπή ρεύματος ενώ κάνει ήχο το μοτερακι και σαν να ακουγεται η προσπαθεια του να διαβάσει δεν αναγνωρίζεται απο το pc καθόλου. Τον έβαλα σαν εξωτερικό και πάλι τα ίδια. Σήμερα του άλλαξα την πλακέτα και μου κάνει τα εξείς. Αν τον βάλω ώς εσωτερικό δεν τελειώνει ποτε το αρχικό βοοτ και παραμένει η οθόνη σβηστή. Αν τον βάλω ώς εξωτερικό ακούγεται ο ήχος απο τα windows ότι έχω συνδέσει μια νεα συσκεύη και κάθε ένα δευτερόλεπτο ξανακούγεται ο ήχος ότι τον συνδέω δηλαδή σαν να μπαινοβγάζω το καλώδιο. Έχω δοκιμάσει και σε άλλα pc με ίδια αποτελέσματα. Επίσης μέσα απο linux πάλι δεν τον βλέπει. Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ πολύ

cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 25 Οκτ 2013 16:30

να συμπληρώσω ότι στην μέση εκεί που ακουμπάει ι η πλακέτα με τα 4 ποδαράκια φαινεται σαν βραχυκυκλωμένη. Αν βάλω κολλητηρι θα το καταστρέψω? να το link με την φωτο.. https://www.dropbox.com/s/i4o971lbh0xvtlw/100_3468.JPG

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 25 Οκτ 2013 19:20

Εντάξει είναι δεν είναι βραχυκύκλωμα αυτό. Αυτό που σου κάνει με την δεύτερη πλακέτα είναι ασυμβατότητα. Ακόμα και ίδιες να είναι οι πλακέτες αν δεν κάνεις τράμπα το firmware δεν κάνεις τίποτα.

Το πιο πιθανό είναι να έχει κολλήσει κάποια κεφαλή.

Δες λίγο τι κάνει αυτός ο τυπάς:
www.youtube.com/watch?v=uIPZtJyrVPw
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 25 Οκτ 2013 19:39

Δηλαδή να ανοίξω σκληρό και να ξεκολλήσω την κεφαλή και μετα να βάλω την παλια πλακέτα?Δεν είναι λίγο επικύνδινο?Αν είναι θα το δοκιμάσω ως τελευταία επιλογή

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 25 Οκτ 2013 20:06

Να αλλάξεις κεφαλή από κάποιον άλλο παρόμοιο σκληρό ναι, να ξεκολλήσεις τις κεφαλές...λίγο last year.

Κατ'αρχάς σπάνια φταίνε οι κεφαλές αυτές καθ'αυτές (οι βελόνες δηλαδή στην άκρη). Όταν φταίνε αυτές με 5 λεπτά σε ένα προθερμασμένο φούρνο στους 100 βαθμούς (ναι ολόκληρος ο σκληρός μέσα στο φούρνο τυλιγμένος σε μια πετσέτα) κάνει μια χαρά δουλειά.

Το θέμα είναι πως οι καινούριοι δίσκοι (από το 2003 και μετά) είναι φτιαγμένοι ώστε να μην κολλάνε οι κεφαλές αλλά αυτό που χαλάει είναι o controller της κεφαλής και συνήθως βρίσκεται πάνω σε μια καλωδιοταινία τύπου flex η οποία αχρηστεύεται και αυτή οπότε πας για αλλαγή όλου του μηχανισμού των κεφαλών.
– Milt Bryce

cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 25 Οκτ 2013 21:10

Απ'οτι φαινεται οι κεφαλες δεν κολλανε μεταξύ τους.οπότε μπορώ να κάνω πιο ευκολα την αλλαγή. Το κακό είναι οτι δεν θέλω να χαλάσω τον παρομοιο σκληρο που έχω .Αν δοκιμάσω απο ίδιας μάρκας σκληρό αλλά ειναι sata θα δουλέψει?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 25 Οκτ 2013 21:42

οι κεφαλές είναι ψιλο-universal. η μάρκα να είναι ίδια και θα παίξει
– Milt Bryce

cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 26 Οκτ 2013 12:01

Φίλε μου ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά δυστύχως αφού άλλαξα κεφαλές μετα δεν έκανε ουτε τον ήχο ότι αναγνωριζει τον σκληρό usb.

cooolll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cooolll » 26 Οκτ 2013 15:38

Τελικά τον άφησα λίγη ώρα και άρχισε πάλι να κάνει συνεχείς ήχους το pc ότι βλέπει usb αλλά δεν σταμάταγε. Απ'ότι φαίνεται μάλλον είναι θέμα πλακέτας. Τώρα πρέπει να βρώ ίδια και με ίδιο firmware. Πάρα πολυ δύσκολο

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης