Domain: www.gosports.gr & www.go-sports.gr

Πωλήσεις Domain χωρίς περιεχόμενο

Συντονιστής: Super-Moderators

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 16 Νοέμ 2013 22:11

Tsili θα διαφωνήσω μαζί σου.
Η αγορά διαμορφώνει τις τιμές και όχι το τι έχει στο μυαλό του ο πωλητής ή τι ανάγκες έχει στην τσέπη του.

Αν ψάξουμε λίγο τις υψηλότερες πωλήσεις .gr domains και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες πωλήθηκαν, δυστυχώς θα διαπιστώσουμε πως τα νούμερα είναι απογοητευτικά για τους domainers.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

nickolaosz

Δημοσίευση από nickolaosz » 16 Νοέμ 2013 22:26

Εridanus, λυπαμαι, αλλα εσυ εισαι λαθος.

Εγω κανω χρονια αυτη τη δουλεια. Εχω διαφορετικα κριτηρια και βιωματα. Ελευθερη αγορα ειμαστε. Καποιοι πουλανε και καποιοι αγοραζουν. Δεν πιεζουμε κανενα φιλε. Και για τα δικα μου domain names εχω μονος μου προσδιορισει το target group που απευθυνομαι.

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 16 Νοέμ 2013 23:14

Φίλε μου, δεν έχει σωστό και λάθος. Συζητούμε και εχουμε διαφορετική ματιά και ορισμό στο τι διαμορφώνει μια αγορά και η δική μου ματιά είναι πως οποιοδήποτε market, καθορίζεται από τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης (εκτός κι αν είσαι η κόκα-κόλα, οπότε εκεί διαμορφώνεις έως και συνειδήσεις!)

ΥΓ. Δεν υπάρχει λόγος να αμύνεσαι στα μηνύματα που διαφωνούν με την κοστολόγηση σου.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

nickolaosz

Δημοσίευση από nickolaosz » 16 Νοέμ 2013 23:44

Αδελφε, δεν αμυνομαι, οπως νομιζεις.

Απλα οπως και εσυ, αναφερω την αποψη μου.

Δεν σου κανω επιθεση. Χαλαρωσε.

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες και της σεβομαι.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 18 Νοέμ 2013 12:34

Όταν μιλάμε για αγοραπωλησίες άυλων πραγμάτων οι τιμές καθορίζονται καθαρά από την προσφορά και την ζήτηση. Στη ζήτηση η τιμή πώλησης εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες και συγκεκριμένα για ένα domain που δίνεται σκέτο χωρίς website η τιμή καθορίζεται από παράγοντες όπως κατά πόσο είναι ευκολομνημόνευτο, πόσο είναι λέξη-κλειδί για την χρήση που θέλει να του κάνει αυτός που ενδιαφέρεται να το αγοράσει, τι φήμη έχει στο ίντερνετ αλλά και backlinks κοκ και άλλα πολλά. Κανείς δεν θα πάει να αγοράσει κάτι που δεν έχει να του προσδώσει κάτι ιδιαίτερο. Το πως συνεκτιμά κάποιος τα "χαρακτηριστικά" ενός domain είναι καθαρά υποκειμενικό είτε στο ποιοτικό κομμάτι ή στο ποσοτικό γιαυτό και κάθε τιμή προσφοράς και ζήτησης είναι υποκειμενική και δεν χρειάζεται να συμφωνεί με την λογική κάποιου τρίτου. Διαφορετικά χρήσιμο είναι για έναν πιτσαδώρο το delivery.gr και για έναν υδραυλικό ας πούμε αν και αντικειμενικά είναι ένα πολύ καλό domain και λέξη κλειδί και όλα τα καλά αλλά στον πρώτο θα του φέρει άμεσα χρήματα ενώ στον δεύτερο τίποτα σχετικό με την δουλειά του...

nickolaosz

Δημοσίευση από nickolaosz » 18 Νοέμ 2013 13:13

Ετσι ακριβως ειναι Παναγιωτη. Θα συμφωνησω μαζι σου.

Εγω λοιπον εχω πιασαρικα ονοματα και πολυ ευκολομνημονευτα, με καλη προιστορια οσο ηταν ενεργα και αποτιμω σε αυτην την τιμη την αξια τους.

Δεν κανουν για ολους. Απευθυνονται σε ειδικο βαρος και σε ειδικες κατηγοριες επαγγελματιων του χωρου.

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 26 Νοέμ 2013 12:43

Panagioths έγραψε:Όταν μιλάμε για αγοραπωλησίες άυλων πραγμάτων οι τιμές καθορίζονται καθαρά από την προσφορά και την ζήτηση.
Κατά τη γνώμη μου, εδώ αρχίζει και τελειώνει η κουβέντα.
Οι αγορές παγκοσμίως, είτε αφορούν φασόλια, είτε domains, διαμορφώνουν τις τιμές τους από τον παραπάνω νόμο.

Αν βγάλω το domain moaeaoijoeia.gr προς πώληση στα 100.000 ευρώ και δεν εμφανιστεί ένας αγοράστης σε ένα χρόνο, προφανώς κάτι έχω αξιολογήσει λάθος.

Αντιστρόφως, αν βγάλω το domain pizza.gr προς πώληση με 100 ευρώ και εμφανιστούν 1000 αγοραστές σε 1 ημέρα, πάλι κάτι έχω αξιολογήσει λάθος.

Η γνώμη όμως των αγορών και η εμπειρία αξιολόγησης/κοστολόγησης υπηρεσιών, είναι μια άλλη, πονεμένη κατά τη γνώμη μου, ιστορία.

formes

Δημοσίευση από formes » 26 Νοέμ 2013 13:06

Κάντο σκάντζα με το mitroglou.com που πουλάει ένας φίλος εδώ ή δώστε τα πακέτο :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 26 Νοέμ 2013 14:48

To zavarakatranemia.gr με 20.000 budget ξέρεις τι sport portal γίνεται; ...
it's all about contribution ...

nickolaosz

Δημοσίευση από nickolaosz » 26 Νοέμ 2013 15:07

Αγαπητοι/ες φιλοι/ες,

Θα ηθελα να σας επαναφερω στην ταξη. Ωραιο το καλαμπουρι. Απλα, ας σοβαρευτουμε λιγο.

Εγω ασχετα τις αποψεις που εχετε καποιοι/ες, τοσο τα πουλαω τα 3 domain names μου.

Εχω ξεκαθαρισει οτι εχω συγκεκριμενο target group αγοραστων. Το αν ειναι σωστο ή λαθος, θα το δειξει η ιστορια και ο χρονος.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 26 Νοέμ 2013 15:52

Να μας επαναφέρεις στην τάξη? :lol:

Το target group εδώ μέσα - που σίγουρα δεν είναι αυτό που στοχεύεις / φαντάζεσαι ότι υπάρχει - έχει τη δική του άποψη, την εκφράζει και προφανώς στα μάτια του φαντάζει αστείο να πουληθεί το domain στα χρήματα που ζητάς για τον απλούστατο λόγο ότι με 20.000 budget, όπως είπε και ο thoughtless, οποιοδήποτε domain γίνεται ένα αξιόλογο αθλητικό portal, με σεο μεο όλα και το κλειδί στο χέρι.

Αν πιστεύεις ότι θα βρεις Ρώσο επενδυτή που θα στήσει sports portal στην Ελλάδα τη σήμερον ημέρα, με budget 200.000 για αρχή οπότε δίνει και 20 για το domain, μάλλον εσύ πρέπει να επανέλθεις στην τάξη.

Εκτός αν όλο το θέμα είναι καπνός και στάχτη για να πουληθεί εύκολα 1000 ευρώ με κάποια άλλη διαδικασία, οπότε μια χαρά κίνηση έκανες.

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 26 Νοέμ 2013 20:43

Thoughtless έγραψε:To zavarakatranemia.gr με 20.000 budget ξέρεις τι sport portal γίνεται; ...
Ενα πορτάλ που μόλις τέλειωναν τα 20.000 θα είχε την πορεία της ελεύθερης πτώσης

Τυχαίο οτι τα τελευταία μεγάλα ειδησεογραφικά Portals που σπρώξανε και χρήμα σε διαφήμιση έχουν μέσα το news?

newsIT.gr
newsBOMB.gr
newsBEAST.gr
news.gr

Πολλοί δοκίμασαν, λέγε με Στάη, Καραμέρος, Τράγκας, κλπ με budget πολλά πάνω απο τα 20.000 (Χρυσές εποχές της κρατικής διαφήμισης αλλα δεν πήγανε)

Α, ta ονόματα ήταν κατι....

Ellispontos.gr
Tragasnet.gr
blog.gr

Τυχαίο και αυτό

Σε αθλητικά πάλι κατι "ακυρα" ονοματα

sport.gr
sportfm.gr
onsports.gr
sport24.gr

που εχουν μεσα το sport

Τυχαιο και αυτο

Καλα κανεις φιλε και ζητας οσα ζητας μαζι σου

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Νοέμ 2013 21:05

facebookad έγραψε: Σε αθλητικά πάλι κατι "ακυρα" ονοματα

sport.gr
sportfm.gr
onsports.gr
sport24.gr

που εχουν μεσα το sport

Τυχαιο και αυτο
Μόνο που στην πρώτη τετράδα σε επισκεψιμότητα από τα αθλητικά είναι:

• gazzetta.gr (το οποίο είναι και πρώτο στα αθλητικά και τρίτο ανεξαρτήτως κατηγορίας)
• contra.gr

Έτσι για να στην σπάσουν :p

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Νοέμ 2013 21:08

Α και το φιλέτο το sports.gr είναι στην ενδέκατη θέση

http://www.korinthorama.gr/topgr/index.php?category=5

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 26 Νοέμ 2013 22:09

facebookad έγραψε:
Thoughtless έγραψε:To zavarakatranemia.gr με 20.000 budget ξέρεις τι sport portal γίνεται; ...
Ενα πορτάλ που μόλις τέλειωναν τα 20.000 θα είχε την πορεία της ελεύθερης πτώσης

Τυχαίο οτι τα τελευταία μεγάλα ειδησεογραφικά Portals που σπρώξανε και χρήμα σε διαφήμιση έχουν μέσα το news?

newsIT.gr
newsBOMB.gr
newsBEAST.gr
news.gr

Πολλοί δοκίμασαν, λέγε με Στάη, Καραμέρος, Τράγκας, κλπ με budget πολλά πάνω απο τα 20.000 (Χρυσές εποχές της κρατικής διαφήμισης αλλα δεν πήγανε)

Α, ta ονόματα ήταν κατι....

Ellispontos.gr
Tragasnet.gr
blog.gr

Τυχαίο και αυτό

Σε αθλητικά πάλι κατι "ακυρα" ονοματα

sport.gr
sportfm.gr
onsports.gr
sport24.gr

που εχουν μεσα το sport

Τυχαιο και αυτο

Καλα κανεις φιλε και ζητας οσα ζητας μαζι σου
Με αυτή τη λογική το sportzavarakatranemia.gr σε καλύπτει? αντε το κάνεις μετά και zsports.gr για ευκολία. Ή μπορούμε να βρούμε άλλα 10 πιασάρικα με το sport μέσα να διαλέξουμε. Και πόσο budget θα έχεις συνολικά για να δώσεις 20κ μόνο για το domain name? για να ανταγωνιστείς 10 site με καλύτερες προδιαγραφές από σένα (όπως τις θέτεις εσύ, με βάση το domain) και να μην τα φτάσεις ποτέ οπότε μάλλον να πετάξεις αρκετά λεφτά.

Πες μου ένα λογικό επιχειρηματικό πλάνο που θα είχε μέσα 20k για αγορά ενός sport related .gr tld (και θα άξιζε τα λεφτά του έναντι κάποιου άλλου ελεύθερου) να σου βγάλω το καπέλο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πωλήσεις Domain χωρίς περιεχόμενο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες