Εταιρεία Βουλγαρία

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
konskeme

Εταιρεία Βουλγαρία

Δημοσίευση από konskeme » 04 Νοέμ 2013 12:00

Καλημερα,

Ειμαστε μια ομαδα 3 ατόμων και σκεφτομαστε να κανουμε εναρξη εταιρείας (Ε.Π.Ε.) παροχής υπηρεσιών και πωλησεις προϊόντων door to door και μεσω διαδικτύου, και επειδή δεν θέλουμε να έχουμε μέτοχο και το κράτος ψάχνουμε πληροφορίες για να την κανουμε Βουλγαρία επειδή εχει χαμηλή φορολογία.

Θέλουμε αν κάποιος έχει και μπορεί να μας δωσει πληροφορίες για αυτήν την διαδικασια ως αναφορα:

1)Κόστος υδρυσης
2)ασφαλιστικά εξοδα
3)Μισθός του λογιστη στη βουλγαρια
4)Που πρεπει να δηλώνω εδρα και αν πρεπει να ειμαι μονιμος κατοικος Βουλγαριας
5)Αν έχω προβλημα στην Ελλάδα με εκδοση αποδείξεων (μπλοκακι) ή τιμολογίων με Βουλγάρικο Α.Φ.Μ.
6)Αν υπάρχουν επιδοτησεις
7)λοιπα έξοδα ή πληροφορίες που δεν σκεφτήκαμε

Εχουμε ρωτίσει αρκετούς λογιστές Ελλάδα, αλλα δεν ήξερε κανεις τι ακριβως γινετε με την βουλγαρια και οι εταιρίες που κανουν εναρξεις εταιρειών ζητούν παρα πολλα χρηματα σε σχέση με τα ποσα που ακουσαμε εμεις σαν εξοδα. Εχουμε κανει καποιες επαφες με Βουλγαρο λογιστη, μας ειπε καποια νουμερα που ειναι πολυ πιο χαμηλα σε συγκριση με των εταιρειών, αλλα δεν μπορουμε να τον εμπιστευτουμε, οπότε προσπαθούμε να το ψαξουμε λίγο παραπανω για να δουμε αν όντως συμφέρει να παμε εκεί.

Ευχαριστούμε

ALR
Honorary Member

Εταιρεία Βουλγαρία

Δημοσίευση από ALR » 05 Νοέμ 2013 02:34

1. To κόστος ίδρυσης είναι περίπου 700 ευρώ με όλες τις εγγραφές στα απαραίτητα μητρώα, vies κτλ. Αυξάνεται αναλόγως από τον τρόπο που θα κάνεις την έναρξη. Θα πας από εκεί; Θα το κάνεις απομακρυσμένα; Πρέπει να συνιπολογίσετε το κόστος διαμονής και ταξιδιού ή το κόστος αποστολής επίσημων εγγράφων, Βουλγάρικου προξενείου, μεταφραστών κτλ. Αυτά περίπου either way θα είναι 200 ευρώ+-

2. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε πολυμετοχική ltd και αν όλοι πρέπει να είστε ασφαλισμένοι ( νομίζω δεν είναι υποχρεωτικό ) αλλά το ΤΕΒΕ βουλγαρίας είναι περίπου 65-70 ευρώ το μήνα και ξεκινά λίγο αργότερα από την έναρξη της εταιρίας.

3. Ο μισθός του λογιστή εξαρτάται από τον όγκο δουλειάς που έχετε. Δηλαδή το ποσό και το πόσα τιμολόγια κόβετε και σε πόσους πελάτες, πόσα έξοδα έχετε κτλ.
Ξεκινά από 50 ευρώ το μήνα και φτάνει εώς 200 σε νορμάλ καταστάσεις. Σε μεγάλες εταιρίες μπορεί να ξεφύγει.

4. Δηλώνεις έδρα σε μια πόλη της Βουλγαρίας. Δεν πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος.

5. Οι συναλλαγές εκτός τράπεζας δυσκολεύουν την κατάσταση. Νομίζω ότι μπορείς, αλλά θα αυξήσει το κόστος συντήρησης της εταιρίας.
Μέσω διαδικτύου it's all good.

6. Δεν έχω ιδέα. Λογικά κάτι θα παίζει, αλλά πρέπει πρώτα να γίνει η εταιρία, να περάσει κανας χρόνος, να έχει εισόδημα, να είναι κερδοφόρα, να να... Έχετε μέλλον δηλαδή.

Σχετικά με άλλες πληροφορίες, πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίσετε από κοντά τον άνθρωπο που θα επιλέξετε να κάνετε business. Να τον ρωτήσετε τα πάντα, να σας απαντήσει στα πάντα και να μείνετε ικανοποιημένοι.

Αποφύγετε τις πόλεις κοντά στα σύνορα. Οι εταιρίες εκεί ( και καλά κάνουν ) έχουν αυξημένες χρεώσεις και συνήθως μεταπωλούν.

Το πιο safe όπως πάντα είναι να βρείτε κάτι όσο πιο κοντά στη Σόφια γίνεται ή μέσα στη Σόφια. Και το Μπλαγκόεβγκραντ καλό είναι αν βρείτε κάτι που σας ικανοποιεί.

Για αρχή, θα πρότεινα τουλάχιστον να έχετε κάποιον που μιλάει τη γλώσσα σας.

Good luck!
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης