Περιεργο πρόβλημα μη προβολής Facebook σε imac

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Νοέμ 2013 10:30

Καλησπέρα σας εδώ και περίπου 1.5 χρόνο κατέχω ένα imac που έχω και είναι σε osx έκδοση 10.8.5 την δεδομένη στιγμή. Το τελευταίο διάστημα τριών εβδομάδων έχω παρατηρήσει ότι όποιο site / blog τρέχει widget ( π.χ like box ) ή το ίδιο facebook όταν πλοηγούμαι σε σελίδες μου ή σε προφιλ ή γκρουπ που εμφανίζει κενό αλλά και δεν μου εμφανίζει φωτογραφίες.
Π.χ πηγαινοντας αρχικη σελιδα οπου εχει ενημερωσεις απο φιλους και σελιδες μου εμφανιζει τις δραστηριότητες, λινκ και λοιπα ότι ποσταρει ο καθένας αλλά δίπλα στο ονομα του καθενος ( σελιδας η ατομου ) εχει ασπρο κενο και δεν εμφανιζει την φωτογραφια προφιλ του ατομου ) αλλα και πολλες φορες οταν γινεται κοινοποιηση φωτογραφιες δεν την εμφανιζει.
Είτε με Safari, είτε με Chrome, είτε με Mozilla, ειτε με Opera...
Καθαρισα ιστορικο και cookies σε safari μπας και... αλλα τιποτα.
Ετρεξα κατεβάζοντας από το app store το Bitdefender Virus Scanner αλλα και ετρεξα και το Avast οπου κατεβασα για να δω μηπως καποιο malware ή οτιδήποτε έχει εισχωρήσει.

Το θέμα είναι ότι επειδή διατηρώ αρκετές σελίδες και προφιλ μου καθημερινά με ενοχλεί και αισθητικά αλλά και ουσιαστικά να μπορώ να δω υλικό που χρειάζεται στον ιστότοπο του Facebook ή αν θέλω να ελέγξω κάποιο widget του Facebook σε κάποιο σαιτ.

Σας έχει εμφανιστεί ποτέ; Τι θα μπορούσα άλλο να κάνω μπας και φτιάξει;
Εικόνα

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 06 Νοέμ 2013 12:55

Σχεδόν σίγουρα έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις σου στο Facebook, ξεκίνα απενεργοποιόντας ρυθμίσεις λογαριασμού / ασφάλεια / ασφαλής περιήγηση. Αν είναι αυτό, θα χρειαστεί να το ψάξεις παραπάνω για να δεις τι ακριβώς φταίει και να μπορέσεις να το επανενεργοποιήσεις.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Νοέμ 2013 13:54

Καλησπέρα από άλλο pc και από άλλο imac ( όπως τώρα που είμαι ) δεν αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα. Ενω στο βασικο μου imac στο σπιτι μου αντιμετωπίζω το πρόβλημα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 06 Νοέμ 2013 17:37

Δοκίμασε να βάλεις proxy ή να βάλεις άλλους dns servers.
Αν παίζει σωστά με κάποιο από τα δύο ή και τα δύο, βάλτα όπως ήταν αρχικά, δοκίμασε να κάνεις ένα reset τον router σου και αν εξακολουθεί να υπάρχει το ίδιο πρόβλημα μάλλον μου φαίνεται πως πρέπει να το ψάξεις προς τον provider μεριά.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 10 Νοέμ 2013 21:00

Τελικά με στατική ip και αλλαγή dns όλα οκ προς το παρον, έφτιαξε.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες