The Frey Effect - Dimension Analysis (VIP)

Ένας χώρος για τις δικές σας multimedia δημιουργίες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 16 Νοέμ 2013 19:49

Ήθελα να ποστάρω αυτό το βίντεο μιας και δεν έχει πολύ καιρό που το έκανα.
2 φίλοι μου από Θεσσαλονίκη Bromik και Lazarus ασχολούνται/γράφουν μουσική (κυρίως ηλεκτρονική).
Τυχαίνει πολύ φορές να γράφουν και μαζί κάποιο κομμάτι και έχουν κάνει ένα groupάκι.
The Frey Effect λέγεται και έχουν προφίλ στο soundcloud και facebook.

Βλέποντας και 'γω πολλά τραγούδια στο youtube είδα ότι ασχολούνται αρκετά με το background με audio spectrums και διάφορα γραφικά. Έτσι είπα να τους κάνω και 'γω ένα βίντεο έτσι για την φάση.

https://www.youtube.com/watch?v=RjaHLcKNIMQ
Έγινε όλο μέσα στο After Effects με μεγάλους αριθμούς από particles για να φτιάξω αυτόν τον "γαλαξία". Δυστυχώς το pc μου δεν είναι και για πολλά-πολλά και δεν κατάφερα να το φτάσω στο σημείο που ήθελα. Mόνο στα preview που έκανα έφτανε να θέλει μισό λεπτό render για 1 frame σε 1/4 ανάλυση. Ήταν αρκετά δύσκολο το navigation σαν 3D μέσα στο after effects και έτσι είπα να κάνω το τελικό render το οποίο πήρε γύρο στις 4-5 μέρες για 1080p.
Ανυπομονώ να αγοράσω ένα μοντέρνο pc.
Προσωπικά το τραγούδι που διάλεξα είναι απ'τα αγαπημένα μου, το οποίο είναι re-mastered/edited από ένα παλιότερο δικό τους.
Εικόνα
What you waiting for?

m_fotis

Δημοσίευση από m_fotis » 21 Νοέμ 2013 12:26

Σου εύχομαι να αναβαθμίσεις πολύ γρήγορα, γιατί αν "γλυκαθείς" από αυτά που μπορείς να κάνεις στο ΑΕ και δεν έχεις τη "δύναμη" να το κάνεις, απογοητεύεσαι γρήγορα...

Αν χρησιμοποιείς το CS6, μια γρήγορη αναβάθμιση (όχι απαραίτητα φθηνή), είναι η αγορά μιας καλής κάρτας γραφικών (nVidia cuda enabled). Με τη βοήθεια του GPU acceleraton θα δεις τεράστια διαφορά!
[supported cards]
Στο project τώρα. Μια χαρά ωραίο είναι! θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο αν έκανες το γαλαξία να περιστρέφεται γύρω από το κέντρο του.

Ερώτηση: για audio trigger χρησιμοποίησες το Sound Keys?

Υ.Γ. δες και το Form, καθώς και το Plexus
Θα πάθεις πλάκα!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 24 Νοέμ 2013 21:49

Δηλαδή καλύτερα να πάω σε Quadro παρά GTX σειρά?

Μ' αρέσει πολύ η Trapcode Suite της RedGiant, το particular χρησιμοποίησα για τον γαλαξία και το Audio Spectrum effect για audio trigger και για γραμμές (μεσαία/μπάσο). Ίσως το SoundKeys να ήταν καλύτερη επιλογή.

Ο γαλαξίας θα γυρνούσε και μόνος του αν είχα μια καλύτερη κάρτα γραφικών και έβλεπα τι ακριβώς γίνεται. Γενικά ήταν δύσκολο το navigation με την κάμερα. Ο μόνος τρόπος ίσως θα ήταν αν έκανα το animation στο Cinema 4D και το έφερνα στο After Effects με το CINEWARE effect.

Γενικά ήταν καλή εμπειρία αλλά θα το ήθελα σε καλύτερο μηχάνημα.
Φοβερά είναι το Plexus και το Form :D
Εικόνα
What you waiting for?

m_fotis

Δημοσίευση από m_fotis » 25 Νοέμ 2013 11:26

Προσωπικά χρησιμοποιώ μια GTX560ti (η οποία δεν είναι top, αλλά είναι πολύ καλή για τα λεφτά της),και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αρχικά την ήθελα για χρήση GPU Acceleration στο Premiere pro, οπου μου δίνει real time preview χωρίς να χρειάζεται να ρενταρει πρώτα. (Χωρίς κάποιο εφέ). Με χρήση εφέ, χρειάζομαι rendering αλλά γίνεται ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα.
Στο After Effects, λόγω της φύσης του προγράμματος, κάνω πάντα ένα RAM Preview (όταν θέλω να δω αυτό που έκανα και ρενταρει πολύ γρήγορα! Πάντα σε σύγκριση με τη μη χρήση GPU Acceleration.

Όσο για το δίλημμα Quadro vs GTX θα σου έλεγα κατηγορηματικά GTX, τουλάχιστον για προγράμματα που κάνουν χρήση των πυρήνων CUDA.
Με μια σύγκριση της Quadro K4000 των 1000+ €, με μια GTX 680 των ~450 €, η πρώτη έχει 768 Cuda cores, ενώ η δεύτερη έχει 1536!

Υ.Γ.1 Δοκίμασε vα κάνεις precompose τον γαλαξία και βαλ'τον να κανει rotation μόνος του, αντί για τη χρήση του C4D. Δεν θα γλυτώσεις χρόνο στο rendering αλλά δεν θα μπερδεύεσαι με κάμερες, positioning και rotation σε μια composition...

Υ.Γ.2 Το SoundKeys σου δίνει την δυνατότητα να δημιουργείς keyframes από 3 περιοχές συχνοτήτων ανά SoundKeys layer. (αν σε μια μουσική χρησιμοποιήσεις 3 SoundKeys layers, θα έχεις 9 διαφορετικές περιοχές!)
Ρίξε μια ματιά εδω, για να πάρεις μια ιδέα.

Άντε! Καλές δημιουργίες!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δημιουργίες Εικόνας, Video & Ήχου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες