Μετάβαση από shared σε VPS

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Νοέμ 2013 13:18

Έχω αυτή τη στιγμή ένα πακέτο shared hosting σε server στη Γερμανία, το έχω βασικά από το 2009, και σκέφτομαι να πάω σε VPS στην Ελλάδα μιας και μου έχουν κάνει μια πολύ καλή προσφορά απλά θέλω μερικά tips πριν κάνω την "μετακόμιση".

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ Plesk, για να έχω plesk και στο VPS δεν συμφέρει οπότε είμαι ανάμεσα σε ISPConfig και Virtualmin. Επίσης για λειτουργικό έχω δικαίωμα επιλογής ανάμεσα σε CentOS και Debian.

Τέλος θα με καλύψει ένας VPS dual core 3,4GHz 512mb ram ή να πάω σε triple core 1gb ram? Λειτουργώ 25 website όλα στημένα σε wordpress και joomla με μηνιαία επισκεψιμότητα περίπου 2000 χρήστες όλα μαζί.

Είμαι αρκετά εξοικειωμένος με ssh και εντολές linux οπότε αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο για management platform μου λέτε.

P.S. Ο VPS θα λειτουργεί ως web/mysql/mail/dns/ftp/ssh server όλα μαζί :D
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
hostdog
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hostdog » 24 Νοέμ 2013 14:55

Το ISPConfig έχει και billing module (extra) το Virtualmin δεν επεμβαίνει σχεδόν καθόλου στο σύστημα κατά το installation του Panel. Επιπρόσθετα απλά κλείνεις το service webmin/virtualmin από terminal και voila, some extra MB RAM free. Φυσικά και τα δύο παίζουν με WHMCS.

Σχετικά με το πόση μνήμη θα χρειαστείς είναι λίγο δύσκολο να βρεις απάντηση από κάποιον τρίτο. Το 1GB σίγουρα είναι πιο ασφαλής επιλογή.

Λειτουργικό Debian Wheezy αν δεν έχεις θέματα με την PHP 5.4. Αλλιώς squeeze ή wheezy με downgraded PHP 5.3 για να μην αντιμετωπίσεις σύντομα και το upgrade.

Παναγιώτης.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Νοέμ 2013 15:38

Δεν με ενδιαφέρει το billing module. Πιο πολύ με νοιάζει ποιο χρειάζεται τα λιγότερα resources και να μην έχει σοβαρά bugs, οπότε ψάχνω άποψη από κάποιον που έχει δουλέψει και τα 2.

Όσον αφορά το 1gb ram κι εγώ αυτό είχα στο νου μου απλά είπα να ρωτήσω. Debian χρησιμοποιώ και στο σταθερό οπότε προς τα εκεί έτεινα κι εγώ.

Δεν πρόκειτε να κάνω reselling είναι καθαρά για δική μου χρήση για ήδη υπάρχων πελατολόγιο απλά πλέον το shared hosting δεν με καλύπτει ούτε από ανάγκες χώρου ούτε ταχύτητας.

Ενθουσιάστηκα μόνο από το latency. Στο shared hosting που έχω τώρα (Γερμανία) έχω περίπου 60ms ping, στο datacenter από όπου μου δώσανε την προσφορά έχω 8ms, δοκιμασμένο από cyta/ote/forthnet (με fastpath).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2013 17:31

Το Virtualmin δουλεύει άψογα και έχει ελάχιστες απαιτήσεις σε resources.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το webmin a-like UI τότε είναι μία πολύ καλή λύση.

Κάνει τα πάντα και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλα panels IMHO.

Συν ότι δεν σου σκίζει το σύστημα. Παίζει με τα πακέτα και τα configs του distro σου. Δεν κάνει compile όλο το σύμπαν από την αρχή (βλέπε cPanel :P )

Για την μνήμη δεν γίνεται να σου απαντήσουμε. Δεν έχουμε ιδέα τι sites θα τρέξεις. Τα visits είναι νούμερο που δεν βοηθάει σε κάτι από μόνο του.

Μπορούσες να έχεις και 200 sites και με 512MB να ήσουν οκ ή να έχεις 1 site και να μην του φτάνουν ούτε 32GB.

Πάντως και το Joomla και το WP θέλουν τα κέρατα τους από CPU & RAM.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης