Φωτογραφικη μηχανη

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
basilistz

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από basilistz » 26 Νοέμ 2013 18:31

Καλησπέρα σας! Είμαι νέος στο κομήτη της φωτογραφίας και μου αρέσει αρκετά.. και ψάχνω να βρω πια μηχανή πρέπει να πάρω για να κάνω τα πρώτα μου βήματα… ψάχνω μια μηχανή μέχρι 500ευρο… τι μου προτείνεται?? Να συμπληρώσω και κάτι ακόμα! Είμαι ανάμεσα σε Nikon D3200 ή D90 ή D7000 της δυο τελευταίες της έχω βρει μεταχηρησμενες την D 90 με φακό 18-55 στα 390 εύρο και την D 7000 χωρίς φακο στα 600 εύρο..

basilistz

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από basilistz » 27 Νοέμ 2013 18:06

τι εγινε ρε παιδια???? 70 ατομα το εχουν δει κανεις δεν μπορει να πει μια γνωμη??

Άβαταρ μέλους
canopus

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από canopus » 27 Νοέμ 2013 19:43

Καλησπέρα φίλε!

οι μηχανές που λες : D3200 ή D90 ή D7000 έχουν σοβαρές διαφορές που πρέπει να προσέξεις, και μεγάλη διαφορά στα χρήματα. Δεν γίνετε να τα αναλύσουμε σε ένα ποστ.

Το θέμα είναι το εξής.
Τι θέλεις να κάνεις με την μηχανή που θα πάρεις;
Γουστάρεις βραδινές φωτογραφίες; θέλεις να βγάζεις τα αστέρια; θέλεις να βγάζεις τοπία; θέλεις να βγάζεις φίλους σου; θέλεις να τραβάς macro; την θέλεις για επαγγελματικό σκοπό ;
όλα αυτά θέλουν και τις ανάλογες ρυθμίσεις και πάνω από όλα τους ανάλογους φακούς.

Το θέμα τώρα είναι στις μεταχειρισμένες που έχεις βρει είναι:
α) είναι σε καλή κατάσταση;
β) πόσα κλικ έχουν πάνω τους; ( όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο )
γ) ο φακός που αναφέρεις, ο 18-55 αν είναι του kit δεν αξίζει ΤΙΠΟΤΑ.
δ) αν αποφασίσεις να τις πάρεις, φρόντισε να είναι χέρι με χέρι. να δεις για γρατζουνιές στους φακούς να βγάλεις καμία 20αρια φωτογραφίες στα καπάκια να δεις λίγο το κλείστρο.

Σαν μηχανές όλες είναι πολύ καλές. και όλες κάνουν την δουλειά τους. όσο περισσότερα σκάσεις τόσα περισσότερα θα έχεις.

Από εκεί και πέρα..... ένας μπάρμπας μου είχε πει:
Τον Εραστή φωτογράφο δεν τον κάνει το εργαλείο του αλλά το κάψιμο που κουβαλάει στο κεφάλι του.

και ναι.. είμαι σίγουρος ότι δεν σε κάλυψα!!! είναι τόσα πολλά αυτα που πρέπει να μάθεις πριν πάρεις ένα μοντέλο σαν τα παραπάνω που ανέφερες... που δεν μπορώ να στα δώσω μέσω του φόρουμ.

και για να σου προτείνω και μια φωτογραφική που μπορεί να ανταπεξέλθει.... αρκετά καλά... σε όλες τις ερωτήσεις που σου έκανα παραπάνω : http://www.nikon.gr/el_GR/product/digit ... umer/d5100

Πάρα πολυ καλή μηχανή!
με ένα τέτοιο σώμα το μόνο που σε νιάζει μετα είναι οι φακοι που θα αγοράσεις...

:pint:

ότι άλλο θέλεις ρώτα!

basilistz

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από basilistz » 27 Νοέμ 2013 21:00

Καλησπέρα!! Την μηχανή την θέλω καθαρά για την τρελά που έχω στο κεφάλι στο να ασχοληθώ με την φωτογραφία….. θέλω να βγάζω τα πάντα!!! Ξέρω ότι αυτό που λέω δεν είναι τόσο απλό! Σιγά σιγά έχω σκοπό να αγοράσω ένα φακό και παει λέγοντας ο ένας θα φέρει των άλλον και τα σχετικά…. Έχω διαβάσει αρκετά! αλλά θέλω να τα κάνω σιγά σιγά και στην πράξει να πειραματιστώ μόνος μου… και για αυτο θελω να κανω μια σωστη βαση για αρχη στο θεμα μηχανης.....

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Νοέμ 2013 22:13

Ας διευκρινιστεί ότι η Nikon D5100 δεν έχει μοτέρ στο σώμα και πρέπει να πάρει φακό που να έχει μοτέρ.Αυτό σημαίνει ότι περιορίζεσαι στις επιλογές σου.Αν πάρεις αυτό το σώμα,θα αναγκαστείς να ψάχνεις για φακούς με μοτέρ.Αν πάρεις φακούς με μοτέρ,ίσως να μην είναι συμβατοί με άλλες μηχανές της εταιρείας που θα έχουν μοτέρ στο σώμα....

Η ιστοσελίδα του αντιπροσώπου λέει:
Συμβατοί φακοί Η αυτόματη εστίαση διατίθεται με φακούς AF-S και AF-I. Η αυτόματη εστίαση δεν διατίθεται με άλλους τύπους φακών G και D, φακούς AF (οι IX NIKKOR και οι φακοί για το F3AF δεν υποστηρίζονται) καθώς και φακούς AI-P. Οι φακοί χωρίς CPU μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη λειτουργία M, ωστόσο το φωτόμετρο της φωτογραφικής μηχανής δεν θα λειτουργεί. *Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ηλεκτρονική αναζήτηση εύρους με φακούς που έχουν μέγιστο διάφραγμα f/5,6 ή μεγαλύτερο.

Άβαταρ μέλους
canopus

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από canopus » 28 Νοέμ 2013 14:00

Την καλησπέρα μου.

aguila21 πολύ καλά έκανες και το ανέφερες αυτό. ομολογώ ότι δεν γνώριζα για αυτή την «ιδιαιτερότητα» για την συγκεκριμένη μηχανή.

Εγώ έχω την D7100. 3 όμως γνωστοί μου έχουν την D5100 και δεν βλέπω να αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα. Προφανώς γιατί πήραν φακούς που κάνουν για αυτή την μηχανή και όχι για κάποια άλλη.. Η μηχανή αυτή για τα λεφτά της προσφέρει φοβερές δυνατότητες και είναι πολύ ανθεκτική σε υγρασία και σε αντίξοες συνθήκες κρύου κλπ. τσεκαρισμένο αυτό.

Ποιο συγκεκριμένα ο ένας γνωστός ασχολείται με timelapse ( βγάζει αστέρια, γαλαξία κλπ ) πάνω σε βουνό σε υψηλό υψόμετρο, με θερμοκρασίες που φτάνουν πολλές φορές τους 0.. βαθμούς. Έχει την D5100, βγάζει τον γαλαξία και τα αποτελέσματα είναι απλά τέλεια! Σκέψου σε τι συνθήκες βρίσκετε η μηχανή. Και τέλος έχει φτάσει στα 220.000 κλικ και το κλείστρο δε καταλαβαίνει χρηστό!

Αν λοιπόν.. λάβουμε υπόψη μας την τιμή της μηχανής ( καινούργια ) και την εμπειρία που έχω από αυτήν, καταλήγουμε… στον λόγο που την πρότεινα στον φίλο.

Η γνώμη μου είναι, ότι η μηχανή είναι σουπερ για έναν ο οποίος ξεκινάει τώρα και όχι μόνο...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Νοέμ 2013 14:14

Οι 0 βαθμοί δεν είναι πρόβλημα για τη μηχανή.Ίσως η μπαταρία να αντιμετωπίσει πρόβλημα απόδοσης,αλλά καμία μηχανή δεν έχει πρόβλημα από τη θερμοκρασία.Εγώ έχω τη sony a550 (την οποία και πουλάω παρεμπιπτόντως!!!) και είναι επίσης δοκιμασμένη σε χαμηλές θερμοκρασίες.Η Α550 βέβαια έχει και σταθεροποιητή και μοτέρ στο σώμα.Πρόβλημα αυτές οι μηχανές έχουν με τη βροχή,διότι δεν έχουν προστασία για τη βροχή όπως οι ακριβότερες που έχουν μεταλλικό σκελετό εσωτερικά

basilistz

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από basilistz » 28 Νοέμ 2013 17:42

Καλησπέρα παιδία… σας ευχαριστώ πολύ για της πολύτιμες πληροφορίες σας… αλλά ψάχνοντας βρήκα μέσο ενός φίλου την d 90 μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση εξορετικα αλλά και εσωτερικά όσο μπορώ να διακρίνω δηλαδή και δεν ξέρω αν έκανα καλά η αν ήταν βιαστική ή απερίσκεπτη κίνηση αλλά την πήρα!... και τώρα θέλω να της προσαρμόσω ένα καλό φακό ξέρω ότι το ‘καλό’ είναι και σχετικό! Τι μου προτείνεται?? Αα! Και κάτι ακόμα μπορώ να δω με κάποιο τρόπο πόσα κλικ έχει κάνει η μηχανή??

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από aguila21 » 29 Νοέμ 2013 10:21

Εγώ παρήγγειλα την Sony A77!!!

Τα κλικ θα τα δεις αν τραβήξεις μια φωτογραφία τι νούμερο θα πάρει το αρχείο.Αν όμως έχει μηδενίσει τη μέτρηση δε νομίζω να μπορείς να τα δεις.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από fafos » 29 Νοέμ 2013 12:35

basilistz έγραψε:Καλησπέρα παιδία… σας ευχαριστώ πολύ για της πολύτιμες πληροφορίες σας… αλλά ψάχνοντας βρήκα μέσο ενός φίλου την d 90 μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση εξορετικα αλλά και εσωτερικά όσο μπορώ να διακρίνω δηλαδή και δεν ξέρω αν έκανα καλά η αν ήταν βιαστική ή απερίσκεπτη κίνηση αλλά την πήρα!... και τώρα θέλω να της προσαρμόσω ένα καλό φακό ξέρω ότι το ‘καλό’ είναι και σχετικό! Τι μου προτείνεται?? Αα! Και κάτι ακόμα μπορώ να δω με κάποιο τρόπο πόσα κλικ έχει κάνει η μηχανή??
H d90 einai poly kalh mhxanh gia erasitexnes.. thn eixa kai evgaze foveres photos (thelei ligo diavasma gia na petyxeis auto pou thes analoga tis synthikes opos oles oi dslr)..

Ths eixa auton ton fako: http://www.skroutz.gr/s/1796562/Nikon-A ... VR-II.html giati variomoun na allazo fakous :)

Gia na deis poses photos exoun travhxtei...

katvazeis kai egkathistas sto pc sou auto to programma: http://exifpilot.com/download.html

travas mia fotografia me thn mhxanh kai thn sozeis sto pc..

anoigeis to programma kai vriskeis thn fotografia... dexia stis plhrofories pou tha sou emfanisei psaxneis na vreis to "ShutterCount".. o arithmos dipla tou einai o synolikos arithmos photos pou exei travhksei h mhxanh..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
canopus

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από canopus » 29 Νοέμ 2013 12:56

και απο εδώ μπορείς να βρεις τον αριθμό των κλικ.
http://www.nikonshuttercount.com/

basilistz

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από basilistz » 29 Νοέμ 2013 20:48

Καλησπέρα παιδία… σας ευχαριστώ πάρα πολύ για της πολύτιμες πληροφορίες σας….. το πρόγραμμα που μου είπε ο fafos δεν μου το ανοίγει να το κατεβάσω! Και στο link που μου είπες canopus τι πρέπει να γράψω στο κουτάκι?? Μπορώ να την στείλω κάπου να μου κάνουν ένα service να την καθαρίσουν και τα σχετικά?? Έτσι προληπτικά…

Άβαταρ μέλους
canopus

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από canopus » 30 Νοέμ 2013 11:55

μμμ..

πατάς στο κουμπάκι που λέει browse και επιλέγεις μια φωτογραφία από τον υπολογιστή σου. ( τραβηγμένη με την μηχανή ΠΑΝΤΑ .... ... )
και στο από κάτω κουτάκι γράψε αυτά που βλέπεις απο πάνω ("κωδικό")και πάτα submit….

θα σου πει μετά πόσα κλικ έχει η μηχανή που πείρες.

basilistz

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από basilistz » 30 Νοέμ 2013 18:01

canopus έγραψε:μμμ..

πατάς στο κουμπάκι που λέει browse και επιλέγεις μια φωτογραφία από τον υπολογιστή σου. ( τραβηγμένη με την μηχανή ΠΑΝΤΑ .... ... )
και στο από κάτω κουτάκι γράψε αυτά που βλέπεις απο πάνω ("κωδικό")και πάτα submit….

θα σου πει μετά πόσα κλικ έχει η μηχανή που πείρες.

Το έκανα όπως μου ειπες…αλλά φορτώνει καμία ώρα και μου βγάζει σφάλμα… ενώ όταν βάζω μια άλλη εικόνα από μια μηχανή ενός φίλου μου τα βγάζει κανονικά!! Και αυτο που παρατήρησα είναι ότι η μηχανή του φίλου μου αποθηκεύει της εικόνες ως JPEG ενώ η δικη μου ως αρχείο NEF…παίζει κάποιο ρόλο αυτό?? Η μια είναι η Nikon d90 και η άλλη η Nikon d3100…

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Φωτογραφικη μηχανη

Δημοσίευση από fafos » 01 Δεκ 2013 11:25

basilistz έγραψε: Το έκανα όπως μου ειπες…αλλά φορτώνει καμία ώρα και μου βγάζει σφάλμα… ενώ όταν βάζω μια άλλη εικόνα από μια μηχανή ενός φίλου μου τα βγάζει κανονικά!! Και αυτο που παρατήρησα είναι ότι η μηχανή του φίλου μου αποθηκεύει της εικόνες ως JPEG ενώ η δικη μου ως αρχείο NEF…παίζει κάποιο ρόλο αυτό?? Η μια είναι η Nikon d90 και η άλλη η Nikon d3100…
Patas to "Menu" sthn mhxanh

epilegeis "Shooting Menu" (aristera to eikonidio fotografikh mhxanh)

epilegeis "Image quality" kai sthn lista epilegeis "JPEG fine"

vres omos ena enxeiridio na deis oles tis leitourgies kai tis diafores poiothas NEF-JPEG
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης