φορητός υπολογιστής και ίντερνετ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
asxeth_me_tono

Δημοσίευση από asxeth_me_tono » 02 Δεκ 2013 13:22

καλημέρα
Έχω ένα laptop LG και windows 5. εκτός από το θέμα που είχα προαναφέρει(με θέμα εκκινηση και user) οτί δεν μπορώ να ανοίξω τον administrator , τώρα μπαίνω μόνο από τον user , και προχθές έκανα ένα reset στο router και τώρα δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ αν δεν συνδέσω καλώδιο . δεν μου εμφανίζει κανένα δίκτυο.! Να τον πετάξω ? πάει για format? Τι κάνω?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 02 Δεκ 2013 19:14

Σε καμία περίπτωση πέταμα. Αν το κάνεις format θα λυθούν όλα αλλά περίμενε καλύτερα για απαντήσεις άλλων.

Για το ίντερνετ: Πρέπει να μπεις στο router.
Κάποια router θέλουν να γράψεις στον browser σου 192.168.2.1 για να μπουν ή fritz!box και διάφορα άλλα τέτοια url. Βρες το βιβλιαράκι που τα λέει ή googlαρε το router σου.

Κάπου στο βιβλιαράκι πρέπει να λέει username και password για να κάνεις log in στο router. Αν τα έχεις αλλάξει αυτά και τα ξέχασες τότε κάνει reset όπως και έκανες.

Απτη στιγμή που θα μπεις στο router έστω και με καλώδιο μπορείς να το κάνεις ορατό/αόρατο και ότι θες.
Δοκίμασε πρώτα με οποιαδήποτε άλλη συσκευή πχ κινητό, tablet κτλπ να δεις αν μπορούν να μπουν στο ίντερνετ μέσω wifi από το router σου.
Αν μπορούν ίσως συνδέεσαι λάθος με το laptop.

Δες αν κάποιο απτα λαμπάκια στο router σου γράφει WLAN. Θα έπρεπε να είναι κλειστό μετά από reset πιστεύω. Αν είναι κλειστό πρέπει να ανοίξεις το WLAN του router μέσα από τον browser ή και καμιά φορά κάποια router έχουν ένα έξτρα κουμπί πάνω τους που απλά ανοίγει/κλείνει το WLAN.

Όσο για admin και users... δεν έχω ιδέα. Αν δεν έχεις θέμα και δεν δουλεύεις πάνω στο laptop τότε κάνε ένα format, μόνο καλό θα κάνει. Εκτός αν δεν ξες πως ή δεν έχεις drivers και διάφορα άλλα τέτοια. Αν και πιθανότατα πολλά μοντέρνα laptop έχουν την ικανότητα να τα έχουν όλα μέσα σε κάποιο κομμάτι του σκληρού δίσκου και ίσως και κάποιο κουμπί για format.

Sorry αν είπα τα προφανέστατα αλλά δεν έχω ιδέα τι ξες. Well... μόλις είδα το όνομά σου...
Στην τελική ο γείτονας ο τεχνικός πιθανότατα να βοηθούσε με ένα πιάτο φαΐ. Ή βρες αυτόν που στο έστισε να στο ξανά στίσει.

Επίσης μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών του ίντερνέτ σου και να τους πεις τι έχεις αγοράσει από αυτούς. Ύστερα πες τους πως έχεις πρόβλημα και ότι έκανες reset το router και δεν ξες πως να ανοίξεις το WLAN. Αν έχεις τους κωδικούς και ότι άλλο σε ρωτήσουν μπροστά σου... νομίζω πως μπορούν να σε πουν βήμα βήμα πως να το κάνεις.

Άκου εκεί πέταμα...
Εικόνα
What you waiting for?

asxeth_me_tono

Δημοσίευση από asxeth_me_tono » 03 Δεκ 2013 12:30

Zizo έγραψε:Σε καμία περίπτωση πέταμα. Αν το κάνεις format θα λυθούν όλα αλλά περίμενε καλύτερα για απαντήσεις άλλων.

Για το ίντερνετ: Πρέπει να μπεις στο router.
Κάποια router θέλουν να γράψεις στον browser σου 192.168.2.1 για να μπουν ή fritz!box και διάφορα άλλα τέτοια url. Βρες το βιβλιαράκι που τα λέει ή googlαρε το router σου.

Κάπου στο βιβλιαράκι πρέπει να λέει username και password για να κάνεις log in στο router. Αν τα έχεις αλλάξει αυτά και τα ξέχασες τότε κάνει reset όπως και έκανες.

Απτη στιγμή που θα μπεις στο router έστω και με καλώδιο μπορείς να το κάνεις ορατό/αόρατο και ότι θες.
Δοκίμασε πρώτα με οποιαδήποτε άλλη συσκευή πχ κινητό, tablet κτλπ να δεις αν μπορούν να μπουν στο ίντερνετ μέσω wifi από το router σου.
Αν μπορούν ίσως συνδέεσαι λάθος με το laptop.

Δες αν κάποιο απτα λαμπάκια στο router σου γράφει WLAN. Θα έπρεπε να είναι κλειστό μετά από reset πιστεύω. Αν είναι κλειστό πρέπει να ανοίξεις το WLAN του router μέσα από τον browser ή και καμιά φορά κάποια router έχουν ένα έξτρα κουμπί πάνω τους που απλά ανοίγει/κλείνει το WLAN.

Όσο για admin και users... δεν έχω ιδέα. Αν δεν έχεις θέμα και δεν δουλεύεις πάνω στο laptop τότε κάνε ένα format, μόνο καλό θα κάνει. Εκτός αν δεν ξες πως ή δεν έχεις drivers και διάφορα άλλα τέτοια. Αν και πιθανότατα πολλά μοντέρνα laptop έχουν την ικανότητα να τα έχουν όλα μέσα σε κάποιο κομμάτι του σκληρού δίσκου και ίσως και κάποιο κουμπί για format.

Sorry αν είπα τα προφανέστατα αλλά δεν έχω ιδέα τι ξες. Well... μόλις είδα το όνομά σου...
Στην τελική ο γείτονας ο τεχνικός πιθανότατα να βοηθούσε με ένα πιάτο φαΐ. Ή βρες αυτόν που στο έστισε να στο ξανά στίσει.

Επίσης μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών του ίντερνέτ σου και να τους πεις τι έχεις αγοράσει από αυτούς. Ύστερα πες τους πως έχεις πρόβλημα και ότι έκανες reset το router και δεν ξες πως να ανοίξεις το WLAN. Αν έχεις τους κωδικούς και ότι άλλο σε ρωτήσουν μπροστά σου... νομίζω πως μπορούν να σε πουν βήμα βήμα πως να το κάνεις.

Άκου εκεί πέταμα...
δηλαδή απλά δεν είναι ορατό?γιατί εμένα συνδέεται απο κίνητο κανονικά στο ιντερνετ. απλά στο λάπτοπ δεν μου βρίσκει κανένα δίκτυο . πατάω απο πίνακα ελέγχου συνδέσεις δικτύου και δεν μου εμφανίζει τίποτα, για την ακρίβεια δεν παίρνει κάν την εντολή να ανοίξει? ο τελευταίος τεχνικός που μου έκανε format μου πέρασε τα windows 5 και δεν είναι καθόλου εύκολα στη χρήση τους. μου γύρισε και όλο το πσ στα αγγλικά. άντε να βγάλεις άκρη.αν κάνω φορμάτ πως μπορώ να σώσω τα εγγραφα?ξέρουμε κάτι?

Άβαταρ μέλους
martkonsta
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από martkonsta » 03 Δεκ 2013 13:11

Windows 5 σου περασε;
Αν κανεις φορματ πάνω στον δίσκο που έχεις ήδη τα Windows με έκδοση μεγαλύτερη των Vista θα σου βγάλει επιλογή αν θες να κρατήσει τα αρχεία σου.Θα τα βρεις στο Windows.old (Φωτογραφίες,εγγραφα,μουσική,τα πάντα)
Εικόνα

asxeth_me_tono

Δημοσίευση από asxeth_me_tono » 03 Δεκ 2013 14:12

martkonsta έγραψε:Windows 5 σου περασε;
Αν κανεις φορματ πάνω στον δίσκο που έχεις ήδη τα Windows με έκδοση μεγαλύτερη των Vista θα σου βγάλει επιλογή αν θες να κρατήσει τα αρχεία σου.Θα τα βρεις στο Windows.old (Φωτογραφίες,εγγραφα,μουσική,τα πάντα)
βοήθα λεπτομερώς πώς το κάνω αυτό?εγώ πριν το φορμάτ είχα τα vista!!!!πολυ ευκολόχρηστα !!![/img]

Άβαταρ μέλους
martkonsta
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από martkonsta » 03 Δεκ 2013 14:45

Στην διαδικασία της εγκαταστασης σου βγαζει αυτην την επιλογή.Δεν είναι κάτι δύσκολο
Εικόνα

asxeth_me_tono

Δημοσίευση από asxeth_me_tono » 03 Δεκ 2013 20:51

martkonsta έγραψε:Στην διαδικα
σία της εγκαταστασης σου βγαζει αυτην την επιλογή.Δεν είναι κάτι δύσκολο
Σίγουρα δΕ θα χαθεί τπτ ? Κανω φορματ κ στη διαδικασία εγκατάστασης των windowsμου ββγάζει επιλογή αν θελω να σώσω τα αρχεία?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 04 Δεκ 2013 03:41

format=διαμόρφωση, φτιάχνει δηλαδή το σύστημα αρχείων από την αρχή οπότε ότι ήταν αποθηκευμένο μέσα χάνεται.

Δεν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να το φτιάξεις μόνη σου, πρέπει να το δει τεχνικός. Δεν είναι καν απαραίτητο ότι χρειάζεται format. Το ότι δεν έχεις πρόσβαση σε κάποιον χρήστη ξεπερνιέται ενεργοποιώντας τον administrator account μέσω της registry και μέσω αυτού μετά κάνεις ότι θες.

Το ότι δεν βρίσκει το router μπορεί να οφείλεται σε 2 λόγους:

1) το router εκπέμπει σε συχνότητα μεγαλύτερη της 11 (πολλά router ειδικά του pOTE για κάποιο λόγο τα βγάζουν εργοστασιακά να εκπέμπουν στην 13), ενώ οι περισσότερες κάρτες δικτύου διαβάζουν μόνο μέχρι την 11η μπάντα συχνοτήτων. Το διορθώνεις καλώντας στην εταιρία παροχής του internet σου και ζητώντας να σου αλλάξουν συχνότητα λειτουργίας για το wifi.

2) Έχουν πρόβλημα οι οδηγοί (drivers) της κάρτας δικτύου και πρέπει να ξαναπεραστούν. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να έχει πρόβλημα η ίδια η κάρτα δικτύου. Θα το λύσει ο τεχνικός που θα το δει.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Firefast

Δημοσίευση από Firefast » 07 Δεκ 2013 00:27

Καλησπέρα, πολύ σωστά όσα είπαν οι φίλοι από πάνω.

Δες και αυτό που θα σου πω, το έχω συναντήσει πολλές φορές.

Τα περισσότερα laptop(όχι όλα) έχουν από την κάτω πλευρά εκεί που τελειώνει το πληκτρολόγιο ένα κουμπάκι που κλείνει και ανοίγει το ασύρματο. Πιθανώς κατά λάθος να το έχεις κλείσει για αυτό να μην δουλεύει το internet.
It's not technology....It's what you do with it.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες