Προβλημα με dual monitor

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
barrcode

Προβλημα με dual monitor

Δημοσίευση από barrcode » 05 Δεκ 2013 21:17

Καλησπερα παιδια.
Εχω το εξης προβλημα,
Καταρχην ειχα παλαιοτερα 2 οθονες που δουλευαν μαζι μια 23αρα και μια μικροτερη 18αρα,Η 18αρα χαλασε και ετσι εμεινα με την 23αρα μονο.
Πηρα σημερα μια 32αρα τηλεοραση και την εχω διπλα στο pc,σκεφτηκα να δοκιμασω να την συνδεσω και αυτην να την εχω σαν δευτερη οθονη οταν δεν βλεπω τηλεοραση.
Εδω ερχεται το προβλημα.Ενω την συνδεω στο pc,δεν την αναγνωριζει σαν δευτερη.Δηλαδη οταν στην πρωτη θυρα εχω την 23αρα δεν μου αναγνωριζει την 32αρα και οταν εχω στην πρωτη θυρα την 32αρα δεν μου αναγνωριζει την 23αρα.
Εχω βαλει τους τελευταιους drivers αλλα και παλι τιποτα.
Η καρτα γαρφικων ειναι η 8800gt .Εχω τα windows 7 .η συνδεση στην 23αρα γινεται με καλωδιο dvi to dvi ενω στην τηλεοραση με καλωδιο dvi to hdmi καθως δεν εχει dvi η 32αρα
πως μπορω να τις κανω και τις 2 να δουλεψουν ρε παιδια?????

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με dual monitor

Δημοσίευση από giannis17 » 05 Δεκ 2013 22:58

Ποια windows έχεις;

Αν βάλεις μόνο μια οθόνη στην δεύτερη θύρα παίζει; (για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να έχει χαλάσει η θύρα)
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

barrcode

Προβλημα με dual monitor

Δημοσίευση από barrcode » 06 Δεκ 2013 07:46

Έχω windows 7.
Έλυσα το θεμα σε εναν βαθμό.
Σύνδεσα την 23αρα με vga to VGA και έβαλα μετατροπέα VGA to dvi για να συνδεθεί στο PC και ολα καλα.
Τωρα εχω την μια οθόνη συνδεδεμένη με dvi to VGA και την μεγαλη με dvi to hdmi και δουλευει.
Ομως γιατι δεν δούλευε οτι προσπαθούσα να συνδέσω την μικρη με dvi?
Αμα παρω καινουρια καρτα γραφικών θα εχω τέτοιο θεμα;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με dual monitor

Δημοσίευση από giannis17 » 06 Δεκ 2013 10:01

Τώρα δηλαδή παίζει η μικρή αναλογικά και η μεγάλη ψηφιακά. Ενώ τις έβαζες και τις 2 ψηφιακά και έβλεπε μόνο τη μία. Ασυμβατότητα είναι αυτό. Μπορεί με πιο παλιό driver να έπαιζε.

Οι καινούριε κάρτες γραφικών βγάζουν κατευθείαν hdmi οπότε γλυτώνεις και τους αντάπτορες.
– Milt Bryce

barrcode

Προβλημα με dual monitor

Δημοσίευση από barrcode » 09 Δεκ 2013 19:09

Αλλο ενα κουλό συνέβη σημερα.
Ξαφνικά κανει κατι μαλακιες η μανα μου στο μπαλκόνι με μια πρίζα και πέφτει το ρεύμα.
Παω να ξανανοιξω το PC,ανοίγει αλλα οι οθόνες δεν ανοίγουν.
Κανω κατι restart και ανάβει η μικρη οθόνη.
Η μεγαλη με τιποτα δεν δείχνει desktop.(σαν τηλεόραση παιζει κομπλε αλλα σαν δευτερη οθόνη τπτ)
Επισης στην θύρα που δουλευει η μικρη οθόνη έβαλα την μεγαλη αλλα παλι δεν δείχνει τιποτα.
Μονο η μικρη δουλευει στην πρώτη θύρα.(να υπενθυμίσω οτι πριν μερικές μερες τις έκανα και τις 2 να παίζουν αλλάζοντας στην μικρη το dvi to dvi με ενα VGA to VGA με μετατροπέα σε dvi για να μπει στο PC).
Προσπάθησα να βαλω το παλιό καλώδιο dvd to dvi για να συνδέσω μονο την μικρη αλλα δεν δούλεψε .(περίεργο;)
Εχει καταλάβει κανεις τι εχει γινει;κοντεύω να τρελαθω.εφαγα την Πέμπτη 5 ωρες προσπαθώντας να φτιάξω τις 2 οθόνες και τωρα παλι τα ιδια

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με dual monitor

Δημοσίευση από giannis17 » 09 Δεκ 2013 22:07

Μάνα δεν μπορείς να αλλάξεις, οπότε άλλαξε σπίτι και κάρτα γραφικών :hammer: :hammer:
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες