Αλλαγές σε ολα τα links ενός eshop. Πως να κανω URL mapping στο Webmasters?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
UserX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από UserX » 10 Δεκ 2013 09:21

γεια σας,

Τη βοήθεια σας παρακαλω. Εχω 5-6 eshops τα οποία ηταν παλιά και εχουν ευρετηριασμενες εκατονταδες-χιλιαδες σελιδες στις search engines χωρις URL rewrite. Τώρα πλέον εχω αναβαθμίσει την πλατφόρμα και εχει γινει URL rewrite σε ολα τα links. Άρα ουσιαστικα ολα τα links αλλάζουν!!!

Γνωρίζετε αν υπαρχει αυτομάτως τρόπος να στείλω ενα αρχείο με URL mapping ( παλιό URL -> νέο URL) στην google για να μην μου μαρκάρισμα χιλιάδες διπλές σελίδες και φαω ποινή??

301 redirect - canonical rules δεν μπορούν να γίνουν διότι στις σελίδες εχουν αλλαξει και οι παράμετροι. Π.χ. Παλιό URL: product.aspx?id=450 Νέο URL : sony-monitors/sony-Bravia-3d

Οποτε δεν μπορει να γινει καποια αντιστοιχιση με patterns η regular expressions αφου δεν ταιριάζουν οι παράμετροι.

Ας μου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν πραγματικα και εχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο προβλημα. Ευχαριστω πάρα πολυ.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 10 Δεκ 2013 10:21

Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να πεις στην google (και στις υπόλοιπες μηχανές αναζήτησης) πως το Χ URL αντιστοιχεί πλέον στο Υ, είναι να κάνεις το redirect server-side και να τις αφήσεις να το καταλάβουν μόνες τους (φυσικά, κάνεις και ένα update το sitemap για να κάνει index τα νέα URLs).

Αφού όμως μπορείς να κάνεις το mapping των παλιών URLs στα νέα για να το στείλεις στη google όπως προτείνεις, γιατί δεν το κάνεις για να δημιουργήσεις ένα script με τα redirect rules σου;

UserX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από UserX » 10 Δεκ 2013 10:30

Ευχαριστω για την απαντηση. Το νέο site map και το site map generator τα εχω φτιάξει ηδη!! Επισεις έφτιαξαν και ενα πίνακα δυναμικά που κανει την αντιστοιχιση παλιού και νέου URL! To webmasters ομως απο οσο έψαξε, δεν εχει καποια φόρμα να ανεβασεις κατι τέτοιο. Που θα το στείλω???

Επίσης το να γινει redirect server side για το καθε link νομίζω οτι ειναι κακη τακτική και δεν αρεσει καθόλου στη google.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 10 Δεκ 2013 11:53

Διαφωνώ, το 301 status code είναι ολόσωστος τρόπος. Αυτός είναι άλλωστε ο σκοπός του συγκεκριμένου κωδικού: permanent redirect.

Και η google αυτό βλέπω να προτείνει: https://support.google.com/webmasters/a ... 3633?hl=en

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 10 Δεκ 2013 12:16

+1 για το 301 (δλδ 302 lol)

Για τα 301 redirects θες ένα regex αντίστοιχο με αυτό που χρησιμοποιείς στα rewrite, όχι βέβαια 1 - 1.

UserX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από UserX » 11 Δεκ 2013 00:50

Μα το ξερω οτι το 301 redirect ειναι ο πιο σωστός τρόπος αλλα οπως περιγράφω στο πρωτο post τώρα εχω σαν παράμετρο ενα alias και οχι το Id . Ετσι, μια διεύθυνση της μορφής product.aspx?id=12 πως θα γινει redirect στη νέα διεύθυνση products/Sony-vaio-laptop??

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 12 Δεκ 2013 14:00

Θα στέλνεις σε ένα script τα όλα urls τύπου product.aspx?id=12. Εκεί θα κάνεις ένα query στη βάση, θα παίρνεις το alias και στη συνέχεια θα κάνεις το τελικό redirect.

Paris Platanias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Paris Platanias » 12 Δεκ 2013 14:53

301 REDIRECT είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να περάσεις το link popularity στη νέα URL και να γίνει to παλιο URL de-index.
Πρέπει οπωσδήποτε όμως να το SERVER HEADER STATUS να είναι 301μόνιμο redirect και οχι 302 προσωρινό ή κάποια meta η javascript refresh.

μόνο το 301 πραγματοποιει με επιτυχία τα παρακάτω:

Redirects το USER AGENT στο ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ του νέου URL

ΠΕΡΝΑΕΙ το link popularity απο το παλιο URL στο καινούριο.

ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ στο de-indexation του παλιού URL.

Να έχεις στο μυαλό σου οτι θέλει 30-90 ημέρες για να προσαρμοστούν οι μηχανές αναζήτησης και αν δεν γίνει καλά μπορεί να γίνει κακοτράχαλος δρόμος. Και καλό θα ηταν να σχεδιάσεις ενα ολοκληρωμένο πλάνο πρώτα και να πείς στους πελάτες σου να προετοιμαστούν για 90 μέρες χαμηλής κίνησης.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις αυτοματοποιημένα.

Paris Platanias
World Class Web Design
http://www.internetatmajor.com | Create miracles

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες