κατασκευή desktop

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
wesdom

κατασκευή desktop

Δημοσίευση από wesdom » 11 Δεκ 2013 18:52

γεία σας είμαι φοιτητής πληροφορικής και θέλω να φτιάξω ένα desktop καλό γενικα και κυρίως στα γραφικά.εχω κανει καποιες αναζητήσεις και θέλω κι εγώ να μοιραστώ μαζι σας τις σκέψεις μου... Αρχικά το πρώτο μου θέμα ειναι ο επεξεργαστής...σάλος γίνετε τελευτεα για το αν ο i7-3820 ειναι καλύτερος απο τον i7 4770k έχω καταλύξει κυρίως λόγο της quad memorie στον 3820 νομίζω οτι τα ρολόγια του ειναι αρκετά καλα και αν σπασει και τον κάνεισ κανεις oc ειναι πολύ ικανοποιητηκός ...υο δεύτερο πραγμα που σκεύτομαι ειναι η motherboard νομίζω οτι μια ιδανική λύση και σε σχετικά οικονομικά πλέσια ειναι η MSI X79A-GD65 8D...Λοιπόν αρχικά εχω μια ερώτηση η Mushkin 994007 - 16GB (4x4GB) DDR3 PC3-14900 9-10-9-27 Redline μνήμη ram μπορεί να παιξει στην συγκεκριμένη mother χωρίς να κανω oc στην mother? και γενικότερα είναι καλή η συγκεκριμένη μνήμη η μίπως να παω σε κατι σαν Corsair RAM DDR3 8GB (4x2)Kit 1600MHz Vengeance...αν έχετε κάποια καλύτερη πρώταση περιμένω να την ακούσω ευχαριστώ
:)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

κατασκευή desktop

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Δεκ 2013 21:36

αν δεν πρόκειται να κάνεις overclocking δεν έχει νόημα να πάρεις μνήμες άνω των 1600mhz. Όσον αφορά τον επεξεργαστή οτιδήποτε πέραν της επεξεργασίας γραφικών εφέ ακόμα κι ένας i5 είναι υπεραρκετός. Έχω octa-core AMD και οι 5 πυρήνες συνήθως κάθονται ενώ σε full load: 25 καρτέλες σε browser, οι μισές με flash μέσα, ανοιχτό wow, downloading και ένα κάρο διεργασίες να τρέχουν από πίσω (skype/ventrillo/dropbox/sidebar gadgets) ... δεν ξεπερνάει συνολικά το 60% η CPU.

Όταν πρόκειται όμως για rendering εκεί και έχει υπεροχή η intel και όσο πιο δυνατός επεξεργαστής τόσο το καλύτερο.

Σε γενικές γραμμές, και πάντα εξαιρώντας το rendering, με 8gb ram έναν i5 και έναν SSD είσαι μια χαρά από υπολογιστική ισχύ και μπορείς να χώσεις τα περισσευούμενα χρήματα σε μια καλή κάρτα γραφικών εφόσον φυσικά έχεις και την κατάλληλη οθόνη για να δεις το αποτέλεσμα (full hd 3d ή πολλαπλές οθόνες full hd 2d ή και 4k αργότερα).

Αντίθετα με τα προηγούμενα χρόνια πλέον οι σχεδιαστές λογισμικού φτιάχνουν τα προγράμματα και τα παιχνίδια να αποδίδουν καλύτερα σε χαμηλής απόδοσης ή παλαιότερο υλικό. Εξ' ου και το playstation 4 δεν φέρει καμία τεχνολογία αιχμής όπως μας είχαν συνηθίσει στις προηγούμενες εκδόσεις playstation και είναι απλά ένα gamer pc σε σμύκρινση...επειδή δεν θα υπάρξει για μερικά χρόνια ακόμα παιχνίδι/λογισμικό με μεγαλύτερες απαιτήσεις από αυτές. Με γνώμονα αυτό όποιος αγοράζει τα high-end υπερτιμημένα προϊόντα πληροφορικής είναι ο χαμένος της υπόθεσης.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

wesdom

κατασκευή desktop

Δημοσίευση από wesdom » 12 Δεκ 2013 12:19

οπότε λες να παω σε κάτι πιο απλό ? μα η τιμή του i7 3820 είναι αρκετά προσιτή (γιρο στα 270 ευρό! ) για έναν επεξεργαστή με τέτοιες δυνατότητες γιατι να κόψεις ας πουμε 50 ευρό απο τον επεξεργαστη δεν οφελεί κάπου νομιζω ειναι 50 ευρό ,και όσο για την mother αν δεν πάρεις μια mother με δυνατότητα upgrade τοτε θα χρειαστεί να πληρώσεις τα διπλα λευτά οταν αποφασισεις να κάνεις αναβάθμιση... απο το λιγο που το έχω ψάξει πιστεύω οτι η σιγκεκριμένη mother πληρεί αυτες τις προιποθεσεις....όσον αναφορα τιν ram έχεις απολιτο δικιο αλλα ποτε δεν ειναι κακό να έχει παραπανω ram δεν ξερεις ποτε που μπορει να την χρειαστεις
:)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

κατασκευή desktop

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Δεκ 2013 15:35

Πολλή Καλησπέρα σου! :D
Ο φίλτατος giannis17 είναι επαγγελματίας στον χώρο... Γι'αυτό και διαβάζεις τόσο τεκμηριωμένες προτάσεις.
1) Ο σκοπός είναι (στους Καιρούς που περνάμε) να κάνεις (πολύ) καλά τη δουλειά σου, χωρίς να ξοδέψεις/σπαταλήσεις κάποιο σεβαστό ποσό χρημάτων.
Κάτσε με ένα 'μπακαλόχαρτα', και υπολόγισε (λίγα από τη CPU, λίγα από τη Motherboard, λίγα από τη RAM) πόσα Ευρουδάκια μαζεύονται (άθροισμα). Μετά διαίρεσε το άθροισμα διά του 0,8 (είναι η τιμή μίας φρατζόλας ψωμί). Τότε θα βρεις πόσες φρατζόλες ψωμί εξοικονομείς, και θα καταλάβεις πολύ καλά γιατί ο giannis17 'κόβει' από'δώ, κόβει κι από'κεί... :wink: :wink:
2) Το πότε θα χρειαστεί να αναβαθμίσεις τη Motherboard, ή τις RAM σου, βρίσκεται στο μεσο-μακροπρόθεσμο μέλλον (κατά τα γραφόμενα του giannis17). Αυτό σημαίνει, ότι πολύ πιθανόν θα έχουν -ανάλογα- μειωθεί και οι τιμές της αναγκαίας αναβάθμισης. Οπότε πάλι κερδισμένος θα είσαι!
Αντίθετα, αν -από πείσμα, ιδιοτροπία, ο,τιδήποτε- αποφασίσεις να 'επενδύσεις'/χαραμίσεις τα χρήματα αυτά σε μη-αναγκαίο Hardware, βγάζεις σωστό και τον Πάγκαλο ("Μαζί τα φάγαμε!").
3) Αν -πάλι- 'σου περισσεύουν χρήματα', καλύτερα βάλ'τα σε κουμπαρά :P Αυτά, πράγματι δεν ξέρεις, πότε θα τα χρειαστείς για πολύ σοβαρό σκοπό!!!

Παρακαλώ, μην με παρεξηγήσεις! Είναι φιλικότατες προτάσεις.

wesdom

κατασκευή desktop

Δημοσίευση από wesdom » 12 Δεκ 2013 16:02

ναι συμφωνώ απόλυτα μαζί σας αλλά το θέμα ειναι πως πρέπει να κάνω λογαριασμό στο πλαισιο 500 και πάνω για να ενεργοποιηθει μια δωροεπιταγή που έχω ,να σημιώσω εδώ οτι το pc δεν θα αγοραστεί εξ ολοκλίρου απο το πλαισιο αλλα κομματι κομματι, απο το πλαισιο θα αγορασθει to mother to cpu και το τροφωδοτικό καθως και η καρτα γραφικών υπολογιζω οτι h mother to cpu και to τροφωδοτικό πρεπει να κωστήσουν 500++ για να παρω δωρεάν την καρτα γραφικών τα υπόλυπα που θα αγορασθουν θα ειναι μια ram και ένας πήργος τα υπόλοιπα υπάρχουν :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

κατασκευή desktop

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Δεκ 2013 16:32

Μην "τσιμπάς" σε τέτοια δολώματα!
Μου θυμίζει κατάσταση, όπως όλες εκείνες οι διαφημίσεις πώλησης σαβουρο-προϊόντων:
"Στα τρία ΣΕΤ (πάπλωμα, μαξιλαροθήκες, μπουρνουζοπετσέτα, σκελέα για τον παππού, και βράκα για τη γιαγιά) αξίας μόνο 350Ε το καθένα, κερδίζετε και ένα σαμπουάν για φαλακρούς του Οίκου "Τριχα-Βρες". Τηλεφωνήστε Τώρα, γιατί το Stock είναι περιορισμένο!"

Φίλε μου, αν είχα εξαργυρώσει ό,τι δωροεπιταγή μού είχε δώσει το κάθε μαγαζί, ξέρεις ΤΙ και ΠΟΣΗ σαβούρα θα είχα αγοράσει;

Κάνε αυτά που σού προτείνει ο έμπειρος του χώρου (giannis17)... Όσο για τη δωρο-επιταγή του Πλαισίου, γίνεται μία -απίστευτης ακρίβειας- Επώνυμη σαΐτα Εικόνα απολύτως δωρεάν.
Χώρια τα Ευρόπουλα, που θα μείνουν στην τσεπούλα σου, για να τα φάτε κουραμπιέδες, μαζί με το 'πρόσωπο', τα Χριστούγεννα! :lol:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

κατασκευή desktop

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Δεκ 2013 21:25

Αν η δωροεπιταγή είναι καλή μπορείς ακόμα να ακολουθήσεις τις συμβουλές μας και αντί για υπερεκτιμημένο hardware να πάρεις μια δεύτερη οθόνη για να φτάσεις το ποσό αυτό. Εγώ πλέον δεν μπορώ να δουλέψω σε υπολογιστή που δεν έχει 2η οθόνη, το θεωρώ απαραίτητο.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες