Πρόβλημα (;) με το analytics

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
atanas85

Δημοσίευση από atanas85 » 15 Δεκ 2013 12:23

Αυτό που συμβαίνει με το site μου είναι το εξής:

Έχω ανοιχτό το analytics σε πραγματικό χρόνο, στην κατηγορία "επισκόπηση". Από τον πίνακα πάνω δεξιά, που δείχνει την κίνηση ανά δευτερόλεπτο, ανοίγοντας ο ίδιος ένα άρθρο, βλέπω την "μπάρα" με την επίσκεψή μου. Αμέσως μόλις ανοίξω και δεύτερο άρθρο (εντός του λεπτού φυσικά) αντί να αναιβεί η μπάρα στο δύο, βλέπω μια δεύτερη μπάρα. Στην ουσία με εμφανίζει σαν δεύτερο επισκέπτη που πραγματοποίησε ένα pageview, αντί να με εμφανίσει σαν τον ίδιο επισκέπτη που απλά έχει κάνει δεύτερο pageview.

Αποτέλεσμα: το site να έχει μεν πολλούς επισκέπτες, αλλά πολύ χαμηλά τα άλλα στατιστικά του (λίγα pageviews, μικρή παραμονή επισκεπτών, μεγάλο bounce).

Το site είναι στημένο σε joomla 2.5.14.

Αν γνωρίζει κάτι κάποιος, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Δεκ 2013 18:06

Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.
Αυτές οι μπάρες που λες (ανά λεπτό και ανά δευτερόλεπτο) δείχνουν προβολές σελίδας και τίποτα άλλο. Ούτε χρήστες, ούτε προβολές ανά χρήστη. Μόνο προβολές σελίδας αθροιστικά, ή αν προτιμάς, πόσες φορές έτρεξε ο κώδικας analytics που έχεις βάλει στην σελίδα σου.

Ακόμα και 10 κλικ το δευτερόλεπτο να κάνεις εσύ, σημασία έχει πόσες φορές θα προλάβει να εξυπηρετήσει ο server (άρα να τρέξει ο κώδικας του analytics στην σελίδα σου), με συνέπεια εσύ -στις περισσότερες περιπτώσεις shared hosting- το πολύ πολύ να δεις 3-4 προβολές ανά δευτερόλεπτο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες