Δε μου αναγνωρίζει τις καινούριες ραμ!!!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Desolator

Δημοσίευση από Desolator » 19 Δεκ 2013 09:31

Λοιπόν..είχα 2x1 gb transcend 800 dimm ddr2!!η μητρική μου είναι http://www.asus.com/Motherboards/P5KVM/#specifications p5k-vm! και πήρα τώρα να τις αντικαταστήσω με 2x2 adata 800 dimm ddr2..και δε τις αναγνωρίζει παρά μόνο αν βάλω και τις παλιές και τις καινούριες μαζί...δλδ μιλάμε για 6gb(τα οποία πάνε τζάμπα γτ έχω 32 bit windows 7 που αναγνωρίζουν μέχρι 3.25gb). Δοκίμασα όλα τα σλοτς..τις άλλαξα μεταξύ τους και γνκ νομίζω ότι δε μου ξέφυγε κάποιος συνδυασμός...!το pc αναγνωρίζει τις καινούριες μόνο αν έχω και τις παλιές πάνω! Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς ρε παιδιά??
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Δεκ 2013 12:31

Πολλή Καλημέρα σου! :D
Κατ' αρχάς
Desolator έγραψε:..και δε τις αναγνωρίζει παρά μόνο αν βάλω και τις παλιές και τις καινούριες μαζί........το pc αναγνωρίζει τις καινούριες μόνο αν έχω και τις παλιές πάνω!...
1) Αν μ' αυτό, που γράφεις, εννοείς ότι το BIOS δεν 'βλέπει' μόνες τους (τις καινούργιες), τότε:
Οι καινούργιες μνήμες, που πήρες, εκτός από 800 dimm ddr2, είναι και "Non-ECC, Un-buffered Memories" (Όπως αναφέρει, στις προδιαγραφές των μνημών, το Link σου);
2) Έστω λοιπόν, ότι από πλήρη ασυμβατότητα, πρέπει να είναι όλες οι μνήμες στις υποδοχές... Εσύ τι πρόβλημα έχεις με αυτό;
Έχεις κάνει -μάλλον- ένα μικρό λαθάκι στους υπολογισμούς σου: Λόγω 32bitων Windows χάνεις ~3GB, και όχι 6GB μνήμης!
Προσωπικά δεν θα έσκαγα/πέθαινα κιόλας για κάτι τέτοιο (εφ'όσον τα υπόλοιπα ~3GB μνήμης λειτουργούν σωστά στα Windows μου) :wink:

Το λαθάκι σου:
(2x2=4GB) + (2x1=2GB) = (4+2=6GB) Συνολική μνήμη
Τα 32bitα Windows βλέπουν μόνο μέχρι ~3GB ==> 'Απώλεια' (6-3=3GB) Μνήμης

Έτσι, ακόμα κι αν 'έβλεπε', μόνες τους, τις καινούργιες μνήμες, πάλι θα είχες 'Απώλεια' (4-3=1GB) Μνήμης, λόγω 32bitων Windows. :wink:

Άβαταρ μέλους
Desolator

Δημοσίευση από Desolator » 19 Δεκ 2013 13:47

Ναι..αυτό εννοούσα με το πάνε τζάμπα...όχι κ τα 6 αλλα τα 3gb. Κρίμα είναι! άρα μάλλον οι καινούργιες δεν ειναι non-ecc,unbuffered...για να μη τις βλέπει. Μπορώ λες να το διαχειριστώ από τα BIOS και να το κάνω να τις βλέπει χωρίς να έχει τις παλιές πανω??σευχαριστω!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Δεκ 2013 08:41

Πολλή Καλημέρα σου!:D
Desolator έγραψε:......Μπορώ λες να το διαχειριστώ από τα BIOS και να το κάνω να τις βλέπει χωρίς να έχει τις παλιές πανω??....
1) Σαφέστατα και Όχι!! Δεν είναι θέμα BIOS, αλλά ασυμβατότητας υλικού!
2) Τα ~3GB θα είναι -ούτως ή άλλως- χαμένα, λόγω 32bitων Windows!
Αν και όταν κάποτε χρειαστείς και αξιωθείς να πάρεις 64bitα Windows, τότε -ίσως- θα έχεις και χαρτζηλίκι για αναβάθμιση RAM (με σωστές - αυτή τη φορά :wink: :P )
Desolator έγραψε:.....Κρίμα είναι! ......
Φίλε μου, συμφωνούμε απόλυτα στο ότι: "Είναι κρίμα η 'απώλεια' 3GB RAM!!!". Ωστόσο, δεν θα 'φουντάρουμε' κι απ' τον Λυκαβηττό, από κατάθλιψη, εξ'αιτίας αυτού του γεγονότος. Τα 'ατυχήματα' Πρέπει να υπάρχουν, ώστε να μαθαίνουμε :idea: από τα Λάθη μας. :P :wink: ...Και -τουλάχιστον- να μην τα επαναλαμβάνουμε.
Desolator έγραψε:.....σευχαριστω!!
Φίλε μου, εδω-μέσα, τις 'Ευχαριστίες' καλύτερα να τις απευθύνουμε προς τον Administrator, και Moderators, του Freestuff, οι οποίοι εξακολουθούν και το κρατούν σε τέτοιο, αξιοζήλευτο Επίπεδο. Εγώ, απλώς έκανα, αυτό, που με 'έμαθαν' να κάνω! :P
Νά'σαι καλά!:pint::pint:

Άβαταρ μέλους
Desolator

Δημοσίευση από Desolator » 20 Δεκ 2013 14:03

Ε τότε..ευχαριστώ και τον admin. Τουλάχιστον ήταν φτηνό λάθος.. :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Δεκ 2013 14:59

Φίλε μου ζητώ συγγνώμη για την παρανόηση, που προκάλεσα...
Κατ' αρχάς είσαι από τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις... Είδος 'Υπό αφανισμό', αυτό που λέει "Ευχαριστώ!" :P
Και μόνη η ευγένεια στην 'Ευχαριστία' σου, ικανοποίησε και τον Admin, και τους Mods. Εσύ δεν έκανες ούτε κάποιο λάθος (φτηνό, ή ακριβό), ούτε τίποτα μεμπτό!!.... Αντίθετα μάλιστα!!!
Απλώς εγώ ανακατεύθυνα την 'Ευχαριστία' σου, από το πρόσωπο/άτομό μου, προς όποιον/όποιους την αξίζουν πολύ περισσότερο από εμένα.
Νά'σαι καλά, με τη σπάνια αυτή ευγένειά σου, και Καλές Γιορτές! :pint: :pint: :pint:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Δεκ 2013 19:51

Επίσης ένα μπράβο για το avatar του kabamaru! Και όσον αφορά το pc γιατί δεν κάνεις κι ένα format να βάλεις 64bit λειτουργικό να είσαι κομπλέ;
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Δεκ 2013 08:08

giannis17 έγραψε:Επίσης ένα μπράβο για το avatar του kabamaru! Και όσον αφορά το pc γιατί δεν κάνεις κι ένα format να βάλεις 64bit λειτουργικό να είσαι κομπλέ;
Καλέ μου φίλε Γιάννη, Πολλή Καλημέρα σου! :D
1) Μάλλον είχε/έχει 'κάπως' το 32bitο.
Τον ρωτάς αν έχει χρήματα ν'αγοράσει και τα 64bitα;
2) Υπόθεσε, ότι βρήκε και τ' αγόρασε... Μα ήδη, όπως φαίνεται, υπάρχει ασυμβατότητα υλικού... Του λες να 'επενδύσει' (με όσα κι αν δώσει για το 64bitο OS) επάνω σ' ένα 'προβληματικό' υλικό;
Ποιός σε/τον διαβεβαιώνει, ότι τα 64bitα Windows, θα 'κάτσουν' σωστά επάνω στο υλικό αυτό, και δεν θ' αρχίσουν τις προειδοποιήσεις, τις αρνήσεις, κι όλα τα συναφή, με -κερασάκι- μιά τελική - ωραιότατη, άρνηση εγκατάστασης; :question: :think: :question:

Γι'αυτό του γράφω για ξεκάθαρες-παστρικιές :P δουλειές:
Αν βρει το 'κεφάλαιο', ας επενδύσει πρώτα στο σωστό υλικό, ώστε να μην έχει πρόβλημα από εκεί, και μετά ας επενδύσει και σε 64bitα Windows. :wink: :P

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Δεκ 2013 09:51

DGeorge τα χρήματα δεν έχουν σημασία στη ζωή και λυπάμαι πολύ για τις απόψεις που εκθέτεις στην ανάρτηση σου. Το ότι έχει "κάπως" το 32bitο είναι μια υπόθεση βασισμένη σε συναισθηματισμούς που απαγορεύονται ρητώς αν αποκρυπτογραφήσεις το κρυφό νόημα των κανονισμών της κοινότητας μας!

Το ότι είναι προβληματικό το υλικό το θεωρούμε τόσο δεδομένο όσο το ότι είναι προβληματικός ο χρήστης. Οι υπολογιστές είναι σοφά και τέλεια φτιαγμένοι με απόλυτο σκοπό να κάνουν τις ζωές των χρηστών ανυπόφορες και να μου χαρίζουν εμένα χαρούμενες εργατοώρες συστηματικής σκέψης και εφαρμογής λύσεων βγαλμένες από ένα σύμπλεγμα ηλεκτρονικής και προγραμματιστικής ευφυίας.

Σου εύχομαι να αλλαξοπιστήσεις συντόμως και να μπεις στον δρόμο που τέμνει τέλεια 2 σημεία του χωροχρόνου χωρίς καμπυλώσεις!
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Desolator

Δημοσίευση από Desolator » 21 Δεκ 2013 16:48

Θεωρώ την ευγένια πολυ βασικό χαρακτηριστικό στον άνθρωπο αλλά και απαραίτητο. Δε μου χρωστάτε τίποτα να μου απαντήσετε..οπότε το καλύτερο που μπορώ να κάνω εγώ αυτή τη στιγμή για να ανταποδώσω είναι να πω τουλάχιστον 1 και 2 και όσα χρειαστεί "Ευχαριστώ". DGeorge σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..και δεν υπάρχει λόγος αντιλογίας μιας και όλα είναι υποκειμενικά. θα μπορούσα να βρω και να βάλω 64bit windows..αλλά είναι μία διαδικασία που δε θέλω να μπω τώρα. Σκοπεύω στην αγορά ενός καινούργιου πύργου τον οποίο θα φτιάξω κομμάτι κομμάτι...και υπολογίζω θα βγει γύρω στα 800+ ευρω δυστυχώς. Αυτό όμως στο επόμενο χρόνο. Απλά είπα να συμμαζέψω λίγο αυτό εδώ το pc γιατί θα το χρειαστώ και αυτό. Στο θέμα μας τώρα..αυτές είναι οι ραμ που πήρα http://www.ebay.co.uk/itm/150947808672? ... 1439.l2649 , αυτή είναι η μητρική που έχω http://www.e-shop.gr/product?id=PER.522555 και αυτή είναι η ραμ που είχα http://www.transcendusa.com/support/dlc ... 2980-s.pdf . Εμένα μου μοιάζουν ίδια ρε παιδιά..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Δεκ 2013 09:58

Φίλε μου giannis17 Πολλή Καλημέρα σου! :D
giannis17 έγραψε:DGeorge τα χρήματα δεν έχουν σημασία στη ζωή και λυπάμαι πολύ για τις απόψεις που εκθέτεις στην ανάρτηση σου.....
Υποθέτω ότι τα χρήματα έχουν σημασία στη ζωή, τόση όση τους αναλογεί... Ούτε περισσότερη, αλλά ούτε και λιγότερη!
Φυσικά δεν τους αξίζει να πέσεις κάτω και να τα προσκυνήσεις! Ωστόσο, αξίζουν κάποιον σεβασμό, καθώς χωρίς καθόλου από αυτά δεν θα μπορείς να πληρώσεις νοίκι, φως, νερό, τηλέφωνο, και τελικά (αλλά πρώτιστα) ψωμί για να φας και να ζήσεις. Αν φτάσω στο σημείο να τ' αγνοώ τελείως, θα σημαίνει ότι έχω εξυψωθεί σε τόσο υψηλά πνευματικά επίπεδα, ώστε να μπορώ να συντηρούμαι με Αγνό Καθάριο Φως (Σίγουρα όχι Ηλιακό). Αυτήν όμως την κατάσταση τη βλέπω πολύ χλωμή, τουλάχιστον για το μακροπρόθεσμο μέλλον μου... :D
giannis17 έγραψε:....Το ότι έχει "κάπως" το 32bitο είναι μια υπόθεση βασισμένη σε συναισθηματισμούς που απαγορεύονται ρητώς αν αποκρυπτογραφήσεις το κρυφό νόημα των κανονισμών της κοινότητας μας!.....
Συμφωνώ απόλυτα με την περίπτωση παράνομου λογισμικού" κλπ. Πλην όμως δεν θα αγνοήσω και την περίπτωση, να του έχει έρθει από φίλο-φίλου κομπλέ το σύστημα, με -καθ'όλα νόμιμα/αγορασμένα- Windows, χωρίς κάποιο αποδεικτικό στοιχείο, το οποίο απλώς έχει ξεπέσει κάπου ανάμεσα στην αλλαγή χεριών/χρηστών.

Έχω δει/βιώσει στη δουλειά μου, αρκετές φορές τέτοιες καταστάσεις. ....Αγορασμένο PC με προεγκατεστημένα Windows, να αλλάζει τόσες θέσεις εργασίας, ώστε να χάνονται drivers, αποδεικτικά.... Να χάνεται ο μπούσουλας!
Αυτό ωστόσο το γεγονός, δεν κάνει παράνομη τη χρήση του εν λόγω PC. ....Έτσι νομίζω!
Desolator έγραψε:...θα μπορούσα να βρω και να βάλω (να αγοράσω!!!!) 64bit windows...
Φίλε μου πρόσεχε πολύ τι γράφεις!!! Διότι:
- Δεν κάνουμε αναζητήσεις ή διακίνηση παράνομου υλικού (προγράμματα, ταινίες, μουσική, κτλ) μέσω του forum.
από εδώ: Όροι Χρήσης, Κανονισμοί Συμμετοχής

'Φλασιά της στιγμής': Φίλε Desolator, δοκίμασες να 'δουλέψεις' με μία RAM των 2GB και μία RAM του 1GB; Αν 'δουλέψει' (το 'δει' η Motherboard σου), θα έχεις ένα συνολάκι ~3GB, που θα είναι -τελικά- και πλήρως αποδεκτό από τα 32bitα Windows! :wink: :P
Στην περίπτωση αυτή (αν 'δουλέψει'), την άλλη/αχρησιμοποίητη RAM ~3GB θα την έχεις είτε ως ανταλλακτικό, είτε ως 'καβάτζα' να την προσθέσεις, όταν αξιωθείς και αγοράσεις/εγκαταστήσεις 64bitα Windows!
Προς το παρόν, ωστόσο, θα έχεις (αν 'δουλέψει') -τυπικά- απώλεια ~1GB, από τα ~4GB που θα είχες αν έβαζες μόνες τις δύο των 2GB. Αυτήν εξάλλου την απώλεια (του ~1GB), θα την είχες ούτως ή άλλως, λόγω 32bitων Windows! :wink: :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες