Κόλλημα υπολογιστή - Τροφοδοτικό ή κάρτα γραφικών??

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Thanookoc

Δημοσίευση από Thanookoc » 24 Δεκ 2013 22:02

το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι παίζωντας καποιο παιχνιδι ή βλεπωντας ταινια ο υπολογιστης μετα απο καποια ώρα τρωει ενα γερο κολλημα, κολανε τα γραφικα και ο ήχος. και πρεπει να πατησω reset.Αρχικά το έκανε μόνο άν ήταν ανοιχτες πολλες εφαρμογές και κυρίως παιχνίδια, ή βίντεο...
Πλέον, παρόλο που το σύστημα μου είναι ελαφρύ βασικά,. μόλις του έκανα φορμάτ κολλάει μόλις λίγα δευτερόλεπτα αφού ανοίξει...
Το ερώτημα είναι θέλει τροφοδοτικό καινούριο ή κάρτα γραφικών... Δυστυχώς δεν έχω κάποιον δευτερο υπολογιστή για να δοκιμάσω τι μπορεί να φταίει...
Δεν είμαι σε θέση να κάνω περριτά έξοδα..

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Δεκ 2013 12:35

Πολλή Καλησπέρα σου και Χρόνια Πολλά! :D
2) Αναζήτηση στο freestuff. Ίσως κάποιος πριν από εσάς να είχε ακριβώς την ίδια απορία. Κάντε ένα search στο αρχείο του freestuff.

Εάν το ερώτημά σας δεν απαντηθεί ξεκινήστε ένα νέο θέμα και προσπαθήστε να ακολουθήσετε κάποιους βασικούς κανόνες ώστε να κάνετε την ζωή σας, και την δικιά μας, πιό εύκολη.

...............
b) Δώστε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε για το σύστημά σας. Δεν αρκεί να μας δώσετε πληροφορίες για την κάρτα γραφικών σας. Πρέπει να ξέρουμε το λειτουργικό, την έκδοση οδηγών, το DirectX μέχρι και το τροφοδοτικό. ΟΛΑ έχουν σημασία.
c) Όταν ετοιμάσετε το μήνυμά σας, κάντε ένα παραπάνω κόπο και διαβάστε το άλλη μια φορά να δείτε αν βγάζει νόημα.

Τέλος... και εξίσου σημαντικό. Να θυμάστε ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει και το κάνει μόνο και μόνο επειδή θέλει να βοηθήσει.

Δεν είμαστε επαγγελματίες αλλά χομπίστες με αγάπη για αυτό που κάνουμε. :wink:
από εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 28 Δεκ 2013 09:57

καλημέρα, εκτός από την αναζήτηση στο φορουμ, τσέκαρε αν παίζουν τα ανεμιστηράκια του τροφοδοτικού, επεξεργαστή και κάρτας γραφικών.
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

johnyx

Δημοσίευση από johnyx » 30 Δεκ 2013 09:00

Γεια σου φιλε !! Βασικα να σε ρωτησω ... σβηνει μονο η οθονη ή σβηνει και το κουτι ? Δεν ξερω αν εχεις λαπτοπ .. Γενικα ομως πιστευω πως το προβλημα προερχεται απο την καρτα γραφικων. Αν ηταν τροφοδοτικο ο υπολογιστης ειτε δεν θα ανοιγε καν , ειτε θα ανοιγε με δυσκολια και θα λειτουργουσε για μερικα λεπτα ! Αν πεφτει το συστημα και σερνεται την ωρα που λειτουγει μαλλον προερχεται απο εκει !

Thanookoc

Δημοσίευση από Thanookoc » 31 Μαρ 2014 02:03

βασικά δεν σβήνει τίποτα.... η οθόνη κολλάει στη στιγμή ακριβώς που κολλάει και το υπόλοιπο σύστημα.... σταθερό υπολογιστή έχω...Έχω την ίδια άποψη μαζί σου για το τροφοδοτικό αλλά το έχω ακούσει από πολλούς ειδικούς....

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 31 Μαρ 2014 20:29

Η πιο οικονομική λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να το πας σε κάποιον τεχνικό. Θα πληρώσεις λίγα παραπάνω από την καθαρή αξία του ανταλλακτικού αλλά είσαι σίγουρος πως θα λύσεις το πρόβλημα σου με την πρώτη (εκτός αν είναι @@ τεχνικός και όχι τεχνικός με @@) χωρίς να αγοράσεις μόνος σου κάρτα γραφικών, μετά τροφοδοτικό και μετά μητρική μέχρι να βρεις τι φταίει...και στην τελική αν δεις πως σου ζητήσει πολλά το παίρνεις πίσω και το κάνεις μόνος σου.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης