Το ADSL Modem δεν συνγχρονίζει...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 09 Νοέμ 2003 18:29

Παιδιά καλησπέρα...
Ε δεν αντέχω πια, θα το πω το παράπονό μου.
Λοιπόν, από την 1 Οκτώβρη έχω κάνει αίτηση στον ΟΤΕ για ADSL γραμμή.
15 Οκτώβρη έρχεται ο τεχνικός σπίτι να κάνει την "εγκατάσταση" του modem, αλλά το Modem δεν συνγχρονίζει με τη γραμμή. Λέει, "θα το κοιτάξουμε" και φεύγει.
Περιμένω μερικές μέρες αλλά τίποτα, οπότε πλακώνομαι στα τηλέφωνα.

Τελικά καταφέρνω τεχνικό από το τμήμα της DSL να τον φέρω σπίτι να τσεκάρει το πρόβλημα. Δοκιμάζουμε και δεύτερο modem, πάλι δεν συγχρονίζει, δοκιμάζουμε στην κεντρική πρίζα του σπιτιού (γιατί τα άλλα δωμάτια είναι με παράλληλη σύνδεση) και απομονώνοντας το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού, πάλι τίποτα, οπότε μου λέει ότι είναι πρόβλημα του δικτύου τους. "Θα ειδοποιήσω το τμήμα δικτύου του Βύρωνα να έρθουν να το κοιτάξουν" λέει και φεύγει και αυτός.

Μετά από δύο μέρες να σου και ο τεχνικός δικτύου ο οποίος μου λέει : "Επειδή έχουμε και άλλες βλάβες να κοιτάξουμε, κόψε το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται από την κολώνα στο κουτί και βάλε πάνω το modem" :hammer: Αλλά πάλι δεν συγχρόνισε...

Συμπέρασμα : Υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυό τους (αφού το modem μπήκε κατευθείαν πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ) και αυτοί με έχουν γραμένο κανονικότατα.

Για να μην πολυλογώ και σας ζαλίζω από τότε έχω εποικινωνήσει πάλι με τα τμήματα DSL, και δικτύου και με το 121 για τις βλάβες και άκρη δεν έχει βγει...

Καμμιά ιδέα? Να τους βγάλω στις εφημερίδες??? Πες τε μου τώρα :x

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 10 Νοέμ 2003 08:54

tov tsilimidi sto epitopou amesi parembasi
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 10 Νοέμ 2003 23:28

epidi douleyw sto hardware kai ekei filagese apo to diaolo egines poli gaNTEMIS

Ton ipeuthino na zitas kai na fonazeis.

oxi tous ipalilous

Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 12 Νοέμ 2003 00:21

Παιδιά καλησπέρα!
Τελικά με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω DSL λόγω προβλήματος του δικτύου (τους βαράς ή δεν τους βαράς τώρα :hammer: )
Τέλος πάντων, επειδή χρειάζεται να είμαι 24 ώρες το εικοσιτετράωρο online, υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση ώστε να μην πληρώνω την χρονοχρέωση για αριθμό ΕΠΑΚ στον ΟΤΕ (κοινώς τα :evil: μου)?

Thanks anyway!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 12 Νοέμ 2003 11:21

με το ίδιο κόστος δέν υπάρχει κάτι.

με περισσότερα χρήματα υπάρχουν λύσεις αλλά άν το δίκτυο στην περιοχή δέν είναι καλό πώς θα συνδεθείς σ αυτές ?

Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 12 Νοέμ 2003 12:40

Κοίταξε να δείς... Μέχρι τώρα δεν είχα προβλήματα με το internet που να αφορούν την ποιότητα του δικτύου.

Βασικά σκέφτομαι (βέβαια δεν ξέρω αν είναι εφικτό) να τους ζητήσω να μου παρέχουν μια εναλλακτική λύση εφόσον δεν μπορούν να μου παρέχουν λόγω δικού τους προβλήματος ADSL. Αυτό βέβαια θα ζητήσω να γίνει και με μειωμένο κόστος.

Τι λύσεις θα πρότεινες?

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 12 Νοέμ 2003 16:41

Βασικά απ'ότι ξέρω μπορείς να απαιτήσεις να γίνει το δίκτυο της περιοχής σου κατάλληλο για παροχή υπηρεσίων ADSL, καθότι αυτά τα λεφτά ο ΟΤΕ τα πέρνει από Ε.Ε. για την δημιουργία της "κοινωνίας της πληροφορίας".
Και προ λίγων ημερών έστειλε υπόμνημα στον ΟΤΕ να αναπτύξει περαιτέρω το δίκτυο του [σε όλη την Ελλάδα] και όχι μόνο αθήνα-θεσσαλονίκη να έχουν ADSL.
Απευθύνσου στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ και ρώτα πληροφορίες [αν θα υλοποιηθεί δίκτυο, ΠΟΤΕ θα υλοποιηθεί, ΑΝ μπορεις να μπεις σε σειρά προτεραιότητας]
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 12 Νοέμ 2003 17:42

απ όσο ξέρω εγώ η υποχρέωση του ΟΤΕ είναι η γραμμή που προσφέρει να φτάνει τουλάχιστον ταχύτητες 9,6 Kbps.

Σε περιπτώσεις που δεν γίνεται να δοθεί ADSL σε κάποιον (κυρίως αν εκείνος βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των 5-6 χιλιόμετρων από το DSLAM της περιοχής του) δεν μπορείς να "πιέσεις" για κάτι.
Μήπως και εσύ είσαι σε τέτοια απόσταση ?
Υπάρχει η λύση της μισθωμένης γραμμής αλλά έχει μεγάλη πάγια χρέωση.

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 12 Νοέμ 2003 21:01

eufonia έγραψε:Παιδιά καλησπέρα!
Τελικά με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω DSL λόγω προβλήματος του δικτύου (τους βαράς ή δεν τους βαράς τώρα :hammer: )
Τέλος πάντων, επειδή χρειάζεται να είμαι 24 ώρες το εικοσιτετράωρο online, υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση ώστε να μην πληρώνω την χρονοχρέωση για αριθμό ΕΠΑΚ στον ΟΤΕ (κοινώς τα :evil: μου)?

Thanks anyway!
OTE μας ενώνει :kaloe:

Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 13 Νοέμ 2003 02:22

Καλησπέρα και πάλι.
Hik - hok, η απόστασή μου από το DSLAM της περιοχής μου είναι μικρότερη από 5 χιλιόμετρα και αυτό είναι τσεκαρισμένο μέσα από τον ΟΤΕ.

Τώρα όσον αφορά την αλλαγή δικτύου, τους είχα ρωτήσει στο τμήμα του Βύρωνα και η απάντησή τους ήταν "Το κόστος είναι πολύ μεγάλο" :hammer:

Τώρα που λές για μισθωμένη γραμμή ποιό είναι το κόστος, και πάνω απ' όλα θα μπορούσα να πιέσω ώστε να έχω ένα κόστος στα πλαίσια του κόστους για DSL (αφού το κόστος για αλλαγή του δικτύου είναι "πολύ μεγάλο" και αφού βρίσκομαι σε απόσταση μικρότερη του ορίου)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

Wiwol

Δημοσίευση από Wiwol » 18 Νοέμ 2003 00:30

ti Dsl zitises file?

isos na mhn sigxonizotan to modem giati oi taxythtes pou apaitouses na yperfotonan to aparxaiomeno logika TDM tis perioxis sou.

exo akousei paromies periptoseis kai sta dika mou merh.....

den exo akousei omos sigoures lyseis....distixos.

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 18 Νοέμ 2003 10:53

Απο την στιγμή που δεν μπορούν να σου παρέχουν ADSL λόγω ανικανότητας να ζητήσεις μισθωμένη γραμμή στο κόστος της ADSL. Σε περίπτωση που αρνηθούνε πήγαινε με δικηγόρο. Καλό θα ήταν να έχεις όλη αυτή την επικοινωνία και γραπτώς. Εγώ αυτό θα έκανα, μέχρι να μπορέσουν να σου βάλουν ADSL.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 18 Νοέμ 2003 13:13

Darkchilde έγραψε:να ζητήσεις μισθωμένη γραμμή στο κόστος της ADSL.
δέν γίνεται αυτό

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 18 Νοέμ 2003 15:13

Από την στιγμή που η εταιρεία διαφημίζει ADSL και δεν μπορεί να παρέχει σε όλες τις περιοχές της Αθήνας όπως λέει είναι υποχρεωμένη να δώσει άμεση λύση στο ίδιο κόστος.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 18 Νοέμ 2003 15:31

Darkchilde έγραψε:Από την στιγμή που η εταιρεία διαφημίζει ADSL και δεν μπορεί να παρέχει σε όλες τις περιοχές της Αθήνας όπως λέει είναι υποχρεωμένη να δώσει άμεση λύση στο ίδιο κόστος.
Υποχρεωμένη δέν είναι να δώσει παντού ADSL (δέν μπορεί να σου αρνηθεί αλλα να σου πεί να περιμένεις αναβάθμηση δικτύου) έτσι και αλοιώς υπάρχουν τεχνικοί περιορισμοί που κάνουν αδύνατη την ύπαρξη ADSL παντού.

Η υποχρέωση της είναι να σου δώσει γραμμή τηλεφώνου και υποστήριξη μέσω αυτής για ταχύτητες δεδομένων έως 9.600 bps.

Άλλο τα προβλήματα που μπορεί να έχει ο ΟΤΕ σάν δίκτυο και άλλο η παροχή internet απο τον ISP ο οποίος είναι εντελώς διαφορετική εταιρία.

Ακόμα και μισθωμένη θα σου δώσει ο ΟΤΕς (που άν έχει πρόβλημα το δίκτυο στην περιοχή μπορεί και αυτή να μήν δουλεύει) γιατί να δεχτεί ο ISP λόγω προβλήματος του OTE να δώσει φθηνό internet μέσω αυτής?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες