Ποιο tablet να αγοράσω με αυτές τις προϋποθέσεις ;

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Ankov

Δημοσίευση από Ankov » 26 Δεκ 2013 01:09

Θέλω να αγοράσω ένα tablet που να είναι 8 ιντσών, να έχει IPS οθόνη και σίγουρα να είναι όχι ακριβότερο από 120 ευρώ. Θέλω με αυτό να δείχνω άνετα το site μου στους άλλους και να μπορώ να στήσω έναν webserver σαν τον apache όχι απαραίτητα αυτόν και να τρέχω php αρχεία, διάβασα παλαιότερα ότι γίνεται, ακόμα και σε Android, ισχύει ;

Με αυτές τις προϋποθέσεις ποιό tablet θα μου προτείνατε να αγοράσω ;

Από τη δική μου αναζήτηση καταλήγω σε αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρη !
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904206

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Δεκ 2013 02:52

Για να περάσεις οποιοδήποτε πρόγραμμα που λειτουργεί σαν service, όπως ένα httpd, πρέπει να έχεις δικαιώματα root στην συσκευή. Οπότε κριτήριο επιλογής θα είναι και αν υπάρχει οδηγός για root ή custom rom (pre-rooted) για να μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Liakoni » 26 Δεκ 2013 10:44

Στο Google Play υπάρχουν διάφοροι web servers για να δοκιμάσεις. http://goo.gl/zTU6Mt
A free society is one where it is safe to be unpopular.
-- Adlai Stevenson

Ankov

Δημοσίευση από Ankov » 27 Δεκ 2013 02:13

giannis17 έγραψε:Για να περάσεις οποιοδήποτε πρόγραμμα που λειτουργεί σαν service, όπως ένα httpd, πρέπει να έχεις δικαιώματα root στην συσκευή. Οπότε κριτήριο επιλογής θα είναι και αν υπάρχει οδηγός για root ή custom rom (pre-rooted) για να μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου.
Χρόνια Πολλά σ όλους !

Γιάννη δεν είχα ακούσει για το root σε tablets πάλι καλά που μου το είπες ! Τι είναι το root στο tablet όπως root στα συστήματα linux ; Σε καθε υπολογιστή με Linux που το βάζουμε εμείς ναι μπορούμε να έχουμε πρόσβαση root. Στα tablets τι συμβαίνει ; Αν αγοράσω ένα tablet υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να εισέλθω ως root χρήστης ; Γιατί να συμβαίνει αυτό ;

Το custom-rom πάλι τι σημαίνει πρώτη φορά του βλέπω !

Φυσικά και αυτά τότε θα είναι κριτήρια αλλά πως θα ξέρω αν το κάθε tablet μου δίνει πρόσβαση root ? Τα tablet με Android δεν παρέχουν όλα root πρόσβαση ;

Σε παρακαλώ εξήγησε μου να καταλάβω, μια παντελώς άσχετη στα tablets !!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Δεκ 2013 02:28

Αν θες tablet για να παίζεις χαζοπαίχνιδα πάρε όποιο να 'ναι. Για web server χρειάζεται root access, εφόσον λες πως είσαι άσχετη είτε πας σε κάποιο τοπικό κατάστημα και ζητάς να σου πουλήσουν ένα rooted tablet (που μάλλον δεν θα βρεις κανέναν σχετικό, οι περισσότεροι θα ρωτάνε τι είναι αυτό...) ή ψάχνεις για rooted σε αγγελία.

Από εκεί και πέρα τα κινέζικα των 60-100 ευρώ είναι πολύ περίεργα, διαφορετικά μεταξύ τους και σε μερικά δεν υπάρχουν καν root files. Αν αγοράσεις κάποιο επώνυμο (samsung, htc, zte, sony κλπ) τότε τα πράγματα είναι κάπως πιο εύκολα (τουλάχιστον υπάροχυν αναλυτικοί οδηγοί) και μπορύμε να σε βοηθήσουμε και απο εδώ για να το rootάρεις μόνη σου.
– Milt Bryce

Ankov

Δημοσίευση από Ankov » 27 Δεκ 2013 02:48

Σκέφτηκα να αγοράσω αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904206 είναι rooted ;

Αν όχι πρότεινε μου εσύ ένα να δώ. Πάντως δεν μου έδωσες να καταλάβω βρε Γιάννη τι είναι αυτό που λέμε root, rooted ; Έχει να κάνει με το Android ή με το υλικό του tablet ; Έχει ή δεν έχει το ίδιο νόημα που έχει το root στο Linux ;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Δεκ 2013 02:59

Όχι δεν είναι, εκτός από ελάχιστα lenovo δεν έχω δει tablet ή κινητό να βγαίνει με root από "τη μάνα του". Το android είναι linux, και ναι είναι το ίδιο πράγμα, δεν έχει καμία σχέση με το υλικό αλλά ο τρόπος και τα αρχεία για να ενεργοποιήσεις το root access είναι διαφορετικά για κάθε υλικό.

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω εγώ είναι το galaxy tab 2 που το βρίσκεις και πολύ φτηνά πλέον (για επώνυμο δηλαδή) και υπάρχουν τα πάντα από άποψη λογισμικού. Βγαίνει βέβαια μόνο σε 7 και 10 ίντσες και δεν έχει IPS οθόνη, αλλά δείχνει πολύ καλύτερα από τις IPS των κινέζικων.
– Milt Bryce

Ankov

Δημοσίευση από Ankov » 27 Δεκ 2013 15:02

Δεν σου κρύβω ότι με απογοήτευσες με όσα μου είπες, πολύ δύσκολο να βρούμε rooted tablet ! Δηλαδή μόνο Samsunh Galaxy είναι ευκολο για να γινει rooted ; Τα χρήματα μου δεν φτάνουν για το μοντέλο που πρότεινες όμως στις 7" υπάρχει και αυτο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.909342 που είναι Galaxy κάνεις ;

Γιατί όμως δεν έχουν το root όπως στα linux έτοιμο ; Αυτό ακόμα δεν το κατάλαβα ; Αφού λεςότι είναι linux και το Android επίσης, για ποιο λόγο η Google το έκανε έτσι δύσκολο ;

Tablet με καθαρό Linux γιατί δεν βγαίνουν άραγε ; Θα τα προτιμούσα, εσύ ;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Δεκ 2013 17:09

Μόνο τα ubuntu είναι "καθαρό linux" στα tablet αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο ακόμα για να ξέρω αν δουλεύει όπως στα PC.

Τα tablet έχουν βγει για να παίζει ο κόσμος χαζοπαίχνιδα και να μπαίνει στο internet. Με βάση αυτό πολλές άλλες λειτουργίες είναι είτε κλειδωμένες είτε ανύπαρκτες ή υπάρχουν σε ένα πολύ βασικό βαθμό που δεν μπορείς ουσιαστικά να δουλέψεις με αυτές.

Τα tablet κάτω των 400 ευρώ δεν δύναται να αντικαταστήσουν ένα PC ούτε στο ελάχιστο οπότε αν θες να κάνεις τη δουλειά που κάνεις στο PC σου σε ένα tablet δεν πρόκειτε να βρεις κάτι φθηνό.

Λύσεις για αυτό που θες να κάνεις υπάρχουν πολλές, καμία όμως δεν είναι out-of-the-box, ενώ ακόμα μπορεί να συμπεριλαμβάνουν πολλές συσκευές αντί για μόνο ένα tablet ή και τρόπους δικτύωσης.
– Milt Bryce

Ankov

Δημοσίευση από Ankov » 27 Δεκ 2013 20:03

Ωραία άρα το http://www.e-shop.gr/product?id=PER.909342 δεν κάνει ή κάνει τελικά ;
Λύσεις για αυτό που θες να κάνεις υπάρχουν πολλές, καμία όμως δεν είναι out-of-the-box, ενώ ακόμα μπορεί να συμπεριλαμβάνουν πολλές συσκευές αντί για μόνο ένα tablet ή και τρόπους δικτύωσης.
Δε λες μερικές λύσεις out-of-the-box ; Ας υποθέσουμε ότι αγοράζω το tablet του link πιο πάνω ή κάποιο άλλο που θα μου πρότεινες σε χαμηλή λογική τιμή !

Βασικά το μόνο που θέλω με το tablet εξεζητημένο να κάνω είναι να στήσω έναν apache like web server για να μπορώ να έχω localhost για τα php αρχεία μου, τίποτε άλλο. Άρα ; Πρότεινε κανένα tablet αν δεν κάνει και τι λύση να ακολουθήσω, αν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Liakoni » 28 Δεκ 2013 11:11

Η εφαρμογή KSWEB (server + PHP + MySQL) δεν ζητάει να είναι root η συσκευή, οπότε οποιοδήποτε tablet δεν θα έχει προβλημα
-- Adlai Stevenson

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Δεκ 2013 11:30

This software is shareware. You have a trial period of 5 days.
και δεν λέει πουθενά πως την κάνεις full...
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Liakoni » 28 Δεκ 2013 11:36

giannis17 έγραψε:
This software is shareware. You have a trial period of 5 days.
και δεν λέει πουθενά πως την κάνεις full...
Παράδειγμα ήταν η εφαρμογη αυτή. Όσες έχω δει δεν ζητάνε root, π.χ.
Servers Ultimate. Και αυτή trial και αν θες μετά αγοράζεις την pro version 1,99 ευρώ.
-- Adlai Stevenson

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης