Τι πρέπει να μάθω???

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
sinikos

Τι πρέπει να μάθω???

Δημοσίευση από sinikos » 30 Δεκ 2013 04:10

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Δεν είχα ιδέα που να ανοίξω το θέμα, οπότε αν πάει αλλού παρακαλώ μεταφέρετε το.

Θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με το web development (όχι τόσο για να φτιάχνω σελίδες πελατών αλλά για να μπορώ να υλοποιήσω τις εκάστοτε ιδέες μου). Οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου είναι να χρησιμοποιώ cms (παλιότερα joomla και τώρα wp), να παίρνω έτοιμα templates ή να φτιάχνω με το artisteer, να βρίσκω plugins για την κάθε περίσταση, και να κάνω μετατροπές σε κώδικα, css (Οι μετατροπές που λέω γίνονται με λίγο google και φόρα, λίγο πειραματισμό, λίγο στην τύχη κλπ. Δεν ξέρω δηλαδή σχεδόν τίποτα για την λειτουργία και φιλοσοφία της php).

Θέλω όμως να αρχίσω να φτιάχνω και custom λύσεις γιατί πολλές φορές οι έτοιμες λύσεις δεν με καλύπτουν. Σκέφτηκα οτί ίσως δεν είναι ανάγκη να πρέπει να φτιάχνω το site από την αρχή και να ξαναανακαλύπτω τον τροχό. Αρκεί να ξέρω να φτιάχνω ένα plugin που να κάνει αυτό που θέλω. Σωστά???

Αν ναί, τότε...

α) Απο που θα μου προτείνατε να ξεκινήσω? Δηλαδή από πιά γλώσσα? (δεν έχω χρόνο να μάθω πολλές για αρχή). Με τι tutorials, βιβλια (στα Ελληνικά όμως) κλπ... Μήπως βοηθήσει στην επιλογή γλώσσας να πώ οτι μου αρέσει πολύ η τεχνολογία του drag n drop. Πώς μεταφορτώνουμε πχ ένα βιντεο στο youtube ή μεταφέρουμε αρχεια σε cloud υπηρεσιες όπως το mega.

β) Έστω οτι φτιάχνω το plugin, πως το κάνω εγκαταστάσιμο στο wp? Δηλαδή με το μενού του κλπ? Ή είναι νωρίς για αυτό το στάδιο ακόμα?

Ευχαριστώ!!!

ArchimidisM
Επικοινωνία:

Τι πρέπει να μάθω???

Δημοσίευση από ArchimidisM » 13 Ιαν 2014 13:31

Καλησπέρα,

Λοιπόν δεν θα σε πρήξω με "συμβουλές" και ιδέες.
Προτείνω να μάθεις μία server-side γλώσσα, όπως είναι η PHP. Σου προτείνω αυτή γιατί δένει με το WP .

Θέλει χρόνο αλλά πίστεψε με όταν πιάσεις λίγο το νόημα θα μπορέσεις να κάνεις custom πράγματα.Σιγά-σιγά. Ένα κορυφαίο πακέτο tuts βρίσκετε σε αυτό το link.
http://www.killervideostore.com/video-c ... rammer.php
Είναι από τα καλύτερα πακέτα PHP tuts που υπάρχουν και φυσικά αξίζει 100% τα λεφτά του.

Όσον αφορά τα plugins, είναι νωρίς αλλά εαν μάθεις λίγο PHP σε συνδυασμό με αμέτρητα tuts που υπάρχουν τότε θα μπορείς απλά να δημιουργήσεις κάποια wp plugins, δεν είναι δύσκολο , είναι ανάλογα τι θες. Για απλά plugins θέλει λίγες γνώσεις PHP αλλά αυτές τις λίγες να τις κατέχεις.
WordPress Engineer-mertzanos.gr
Κατασκευή custom ιστοσελίδων -enterlogic.gr
Web Tutorials, Web development για αρχάριους:Webapptester.com

sinikos

Τι πρέπει να μάθω???

Δημοσίευση από sinikos » 15 Ιαν 2014 23:05

Σε ευχαριστω φίλε μου για τις συμβουλες σου. το τοθτοριαλ φαινεται πολυ καλο. Πρεπει να μαζεψω κανα ψιλο και θα το πάρω. Καθως άνεργος τώρα...

ArchimidisM
Επικοινωνία:

Τι πρέπει να μάθω???

Δημοσίευση από ArchimidisM » 15 Ιαν 2014 23:50

Τίποτα,
δες και αυτό , είναι δωρεάν tuts για PHP,
Και ο τύπος τα σπάει.
http://www.developphp.com/
WordPress Engineer-mertzanos.gr
Κατασκευή custom ιστοσελίδων -enterlogic.gr
Web Tutorials, Web development για αρχάριους:Webapptester.com

Απάντηση