Την έπαιξε ο εξωτερικός ξαφνικά - τι να κάνω;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 03 Ιαν 2014 19:40

Καλησπέρα,

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά για όλους μας, ενότητα, υγεία και αγάπη ουσιαστική!

Δυστυχώς, χρονιάρες μέρες την έπαθα κι εγώ... :(

Έχω έναν εξωτερικό δίσκο της WD που συνδέεται σε ρεύμα και είναι σε κουτί.
Τον έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές (π.χ. 30 φορές όλες κι όλες) σε διάστημα 2 ετών.
Το ένα βράδυ δούλευε κανονικά και το επόμενο πρωί "νεκρός". Και ήταν η μέρα που θα του έκανα το μεγάλο Backup... Γκαντεμιά!!! :hammer: :hammer: :hammer:

Πήγα σε ένα μαγαζί και τον είδαν. Μου είπαν ότι προσπαθεί να ξεκινήσει, αλλά...τίποτα. Έτσι, τον τον έβγαλαν από το κουτί που είναι μέσα και τον σύνδεσαν σε ένα ανταπτοράκι με σειριακή θύρα που καταλήγει σε USB στον υπολογιστή, αλλά δεν έδινε καθόλου σήμα ότι υπάρχει σαν μονάδα. Μου είπαν ότι πολύ πιθανόν να είναι η πλακέτα. Μου πρότειναν να βρω το μοντέλο του ίδιου και να του αλλάξω την πλακέτα. Ίσως έτσι δουλέψει.

Αν αγοράσω το ίδιο μοντέλο του εξωτερικού θα έχει μέσα και τον ίδιο δίσκο; Ή είναι τυχαίο το τι δίσκο βάζουν μέσα και πρέπει να ψάξω κατευθείαν το μοντέλο του δίσκου που είναι μέσα;

Παίδες χρειάζομαι βοήθεια γιατί τα δεδομένα που έχω είναι παραπάνω από "πολύτιμα"... Είναι δεδομένα 10ετίας...που δεν έχω αλλού.

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 03 Ιαν 2014 20:10

πηγαινε σε πιο σοβαρη εταιρια που κανει αυτη τη δουλεια ...

ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
ειχα κανει αυτο με εναν δικο μου
http://geeksaresexy.blogspot.gr/2006/01 ... -data.html
με το που βγηκε του χτυπαω και 2 στο κεντρο λες και χτυπαγα πορτα να μου ανοιξουν
και δουλεψε
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 03 Ιαν 2014 20:20

Πλάκα κάνεις, έτσι;

Βρήκα αυτό το βίντεο όση ώρα περίμενα: http://www.youtube.com/watch?v=bUR_GMizfD4. Βέβαια, για να το δεις πρέπει να έχεις τεράστια υπομονή, ή πρόγραμμα με Fast-forward...

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 03 Ιαν 2014 22:59

Τελικά υπάρχει κάτι, ή είναι μόνο αυτό;
Ή "παγωτό" ή αλλαγή πλακέτας;

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 04 Ιαν 2014 09:59

vasika den ekanan kati lathos ta paidia ....
kai afto pou lene stekei

yparxoun pithanotites na exei to prob h plaketa
kai oxi h epifania tou diskou
apla einai spanio na exeis idio akrivos modelo na kaneis tin allagh

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 04 Ιαν 2014 10:03

Να τον βγάλεις από το κουτί και να τον συνδέσεις εσωτερικό δοκίμασες;
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 04 Ιαν 2014 12:00

@Alice_Cooper: Μου είπαν να ψάξω το σκληρό δίσκο ή να παραγγείλω πλακέτα. Σκληρό δίσκο βρήκα σε ebay και σε aliexpress (Κίνα μεριά), αλλά είναι λίγο "τσιμπιμένος", ενώ η πλακέτα έχει το μισό κόστος ακριβώς. Τσιμπημένη θα έλεγα και αυτή, αλλά δε βλέπω λύση.

@giannis17: Γιάννη δοκιμάσαμε. Τον έβγαλαν τα παιδιά από το κουτί και το σύνδεσαν σε ένα σαν ανταπτοράκι SATA - USB και τον έβαλαν στον υπολογιστή. Ακούγεται μόνο ο ήχος του USB, αλλά δε βλέπει καθόλου δίσκο. Ο ήχος είναι για το ανταπτοράκι. Από εκεί μου είπαν τα παιδιά ότι το 90% είναι να φταίει η πλακέτα. Το άλλο 10% είναι να έχει πρόβλημα κάποια κεφαλή ή κάτι άλλο. Δηλαδή από πέσιμο. Σε αυτήν την περίπτωση φτιάχνει; Δηλαδή, αν τράνταξε ο δίσκος χωρίς να το καταλάβω, φτιάχνει;

Ρώτησα εν τω μεταξύ εχθές για την επιχείρηση "παγωτό" και μου είπαν ότι ισχύει, αλλά πιο πολύ ισχύει η επιχείρηση "σουφλέ". Δηλαδή, να το βάλω στο φούρνο (40-50 βαθμούς) για λίγη ώρα και μετά να το δοκιμάσω ζεστό όπως είναι...

Υποθέτω ότι η καλύτερη λύση είναι να βρω έναν ίδιο σκληρό...

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 04 Ιαν 2014 15:40

Ο φούρνος και το ψυγείο είναι προσωρινές λύσεις ίσα ίσα για να πάρεις μερικά αρχεία αυτά τα λίγα λεπτά που θα δουλέψει (αν δουλέψει) και εφόσον δεν φταίει η πλακέτα.

Από εκεί και πέρα και πλακέτες υπάρχουν (γύρω στα 20-30 δολάρια στο ebay) και αλλαγή κεφαλών μπορεί να γίνει από κάποιον με σταθερό χέρι, και φυσικά υπάρχουν και εταιρίες data recovery που χρεώνουν τα μαλιοκέφαλά τους. Τελευταία φορά που ρώτησα σε ελληνική εταιρία ήταν 150 ευρώ ταρίφα μόνο για να βάλουν τα πλατώ πάνω στο μηχάνημα και 50 ευρώ το gigabyte που θα ανακτήσουν.
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 06 Ιαν 2014 21:55

giannis17 έγραψε:Ο φούρνος και το ψυγείο είναι προσωρινές λύσεις ίσα ίσα για να πάρεις μερικά αρχεία αυτά τα λίγα λεπτά που θα δουλέψει (αν δουλέψει) και εφόσον δεν φταίει η πλακέτα.

Από εκεί και πέρα και πλακέτες υπάρχουν (γύρω στα 20-30 δολάρια στο ebay) και αλλαγή κεφαλών μπορεί να γίνει από κάποιον με σταθερό χέρι, και φυσικά υπάρχουν και εταιρίες data recovery που χρεώνουν τα μαλιοκέφαλά τους. Τελευταία φορά που ρώτησα σε ελληνική εταιρία ήταν 150 ευρώ ταρίφα μόνο για να βάλουν τα πλατώ πάνω στο μηχάνημα και 50 ευρώ το gigabyte που θα ανακτήσουν.
Εγώ έχω περίπου 100 GB δεδομένων. Δεν υπάρχει αντιστοιχία σε αξία σε αυτά, αλλά δε γίνεται να δώσω και 5000 ευρώ για την ανάκτησή τους. Δεν είναι λογικό.
Εμένα με ενδιαφέρει να μπορέσω να πάρω τα δεδομένα (ή όσα μπορώ) και μετά ας μην ξαναπαίξει. Αν δουλέψει καμιά ώρα, εγώ είμαι ικανοποιημένος. Θα πάρω έστω τα πιο σημαντικά.

Από την άλλη, αν υπήρχε μία εταιρεία να μπορώ να ανακτήσω οικονομικά τα δεδομένα μου δε θα είχα πρόβλημα να το κάνω.

Γιάννη, κατά τη γνώμη σου (έτσι όπως τα περιγράφω) είναι πλακέτα ή παίζει να είναι κεφαλές; Επειδή σε είδα και το ανέφερες, μάλλον το θεωρείς πιθανό.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 06 Ιαν 2014 22:51

Στους καινούριους δίσκους οι κεφαλές δεν βγάζουν πρόβλημα από μόνες τους, μόνο από πέσιμο και μετά κάνουν έναν μηχανικό θόρυβο (κλικ) επειδή προσπαθούν να διαβάσουν αλλά έχουν χάσει τα κέντρα τους.

Οπότε αν δεν ακούς κάποιο θόρυβο από το σκληρό δεν είναι οι κεφαλές. Ή πλακέτα θα είναι ή ο ελεγκτής του μοτέρ ο οποίος δυστυχώς είναι πάνω σε μια καλωδιοταινία τύπου flex που καταλήγει στο μοτέρ (μοιάζει με τους controller από οθόνες αφής σε tablet και κινητά), το πρώτο είναι εύκολο να αλλαχτεί αν και τις περισσότερες φορές χρειάζεται να μεταφέρεις και το firmware chip στην καινούρια πλακέτα. Αν όμως δεν είναι πλακέτα και είναι ο ελεγκτής του μοτέρ εκεί πάει πακέτο με όλο το μηχανισμό και πολύ δύσκολα βρίσκεις να ταιριάξει ανταλλακτικό ακόμα και από φαινομενικά ίδιο δίσκο.
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 06 Ιαν 2014 23:32

giannis17 έγραψε:Στους καινούριους δίσκους οι κεφαλές δεν βγάζουν πρόβλημα από μόνες τους, μόνο από πέσιμο και μετά κάνουν έναν μηχανικό θόρυβο (κλικ) επειδή προσπαθούν να διαβάσουν αλλά έχουν χάσει τα κέντρα τους.

Οπότε αν δεν ακούς κάποιο θόρυβο από το σκληρό δεν είναι οι κεφαλές. Ή πλακέτα θα είναι ή ο ελεγκτής του μοτέρ ο οποίος δυστυχώς είναι πάνω σε μια καλωδιοταινία τύπου flex που καταλήγει στο μοτέρ (μοιάζει με τους controller από οθόνες αφής σε tablet και κινητά), το πρώτο είναι εύκολο να αλλαχτεί αν και τις περισσότερες φορές χρειάζεται να μεταφέρεις και το firmware chip στην καινούρια πλακέτα. Αν όμως δεν είναι πλακέτα και είναι ο ελεγκτής του μοτέρ εκεί πάει πακέτο με όλο το μηχανισμό και πολύ δύσκολα βρίσκεις να ταιριάξει ανταλλακτικό ακόμα και από φαινομενικά ίδιο δίσκο.
Έχω την αίσθηση ότι όταν τον δοκίμαζα έκανε τακ...τακ...τακ... σποραδικά σα να προσπαθούσε να κάνει κάτι.
Δε μου έπεσε ο δίσκος, αλλά υπάρχει πιθανότητα από ό,τι αντιλαμβάνομαι εκεί που τον είχα αποθηκεύσει να χτύπησε κάποιος το έπιπλο και να ταρακούνησε ίσως λίγο. Ο μόνος τρόπος να έχει χτυπήσει είναι αυτός.
Υπάρχει δηλαδή μεγάλη πιθανότητα να έχουν χάσει οι κεφαλές το κέντρο, ε; Σε αυτήν την περίπτωση ισχύει αυτό που είχα πει πιο πάνω; Δηλαδή, να μην αναγνωρίζεται ο σκληρός από τον υπολογιστή καθόλου;
Πώς επισκευάζεται κάτι τέτοιο; Πρέπει να επαναφέρεις τις κεφαλές στη θέση τους; Είναι εύκολο αυτό;
Εάν είναι αυτός ο λόγος, αν χρησιμοποιήσω ψύξη ή ζέσταμα θα δουλέψει; Δηλαδή, θα είναι σημάδι αυτό;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 06 Ιαν 2014 23:45

ναι εφόσον ακούς μηχανικό θόρυβο τότε με ζέσταμα ή πάγωμα θα έχεις μια μικρή περίοδο χάριτος να τραβήξεις αρχεία.
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες