Χρέωση ΦΠΑ σε Τρίτες χώρες (πχ Αμερική)

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 04 Ιαν 2014 20:16

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,
θα ήθελα να μου πείτε εάν εγώ που έχω στην Ελλάδα επιχείρηση (Υπηρεσίες Διαδικτύου) εάν θα πρέπει να χρεώνω ή όχι (και γιατί, εδώ είναι το θέμα).

Ο λογιστής μου είπε ότι είναι περίπλοκο στην Ελλάδα αυτό, γιατί δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε που προσφέρεται η υπηρεσία! (εάν θεωρήσουμε στην Ελλάδα τότε χρεώνουμε ΦΠΑ, εάν θεωρήσουμε πχ στην Αμερική τότε κανονικά δεν πρέπει να χρεωθεί το 23% ΦΠΑ.) Αλλά όταν μιλάμε για Hosting, για κατέβασμα software κτλ δεν μπορείς να το προσδιορίσεις. Μέχρι να βγάλουμε άκρη μου είπε καλύτερα να το αποδίδω.

Αυτό όμως δεν με κάνει ανταγωνιστικό, και εάν κρίνω από το FeedBack υπάρχουν 2-3 περιπτώσεις τον μήνα που μου λένε ότι δεν πρέπει να τους χρεώνω!

Γνωρίζετε κάτι?
ώστε να απαλλάξω τις Τρίτες χώρες από το ΦΠΑ και να γίνω και πιο ανταγωνιστικός :hammer:

Ευχαριστώ!

sak2012

Δημοσίευση από sak2012 » 05 Ιαν 2014 10:50

Καλημερα

Μάλλον δεν πρέπει να αποδίδεις ΦΠΑ, αλλά ο λογιστής είναι για αυτό το λόγο για να δίνει λύσεις σε φοροτεχνικά θέματα. Καλύτερα να δεις το θέμα και με άλλον λογιστη.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιαν 2014 17:47

Periptoseis xreoshs FPA:

1. se ellhnes (epixeirhseis, idiotes) kanonikh xreosh FPA

2. se idiotes-epixeirhseis EE xoris europaiko AFM (VIES) kanonikh xreosh FPA

3. se epixeirhseis EE me europaiko AFM (VIES) DEN xreoneis FPA

4. Se ektos EE xores DEN xreoneis FPA

kathe periptosh exei ton diko ths kodiko sthn periodikh tou FPA (rotas empeiro logisth)

gia synallages ektos elladas xreiazetai na exeis dhlosei sthn drasthriothta gia autes tis synallages (pali rotame empeiro logisth)
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 07 Ιαν 2014 17:53

Σας ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 07 Ιαν 2014 18:11

Να βρώ έμπειρο λογιστή εδώ στον Βόλο και να γνωρίζει απο υπηρεσίες διαδικτύου (συνναλαγές κτλ ) πολύ χλωμό, δυστυχώς είχα κάνει 10 ραντεβού και απογοητεύτηκα.

Εμένα μου είπε οτι αυτό, γίνεται σε προιόντα (εξαγωγές). Μήπως μπορούμε να βρούμε το άρθρο της 4ης περίπτωσης, γιατι για τον δικό μας έλεγχο να πουμε οτι με βάση αυτό το άρθρο δεν χρεώνω.

Επίσης όποιος γνωρίζει τέτοιο λογιστή ας μου στείλει ένα PM το τηλέφωνο του (οπουδήποτε στην Ελλάδα)

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 07 Ιαν 2014 20:23

Και εδώ: VAT: special arrangements applicable to services supplied electronically λέει το εξής.
Electronically supplied services include services such as cultural, artistic, sporting, scientific, educational, entertainment, information and similar services as well as software, video games and computer services generally. The result is that:
  • for specified electronically delivered services, when supplied by a non-EU operator to an EU customer, the place of taxation is within the EU and accordingly they are subject to VAT;
  • when these services are provided by an EU operator to a non-EU customer, the place of taxation is where the customer is located and they are not subject to EU VAT;
  • when an EU operator provides these services to a business in another Member State, the place of supply is the place where the business customer is established;
  • where the EU operator provides these services to a private individual in the EU or to a taxable person in the same Member State, the place of supply continues to be where the supplier is located;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες