Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
gotham78

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από gotham78 » 06 Ιαν 2014 15:00

Καλησπερα και καλη χρονια!

Υπαρχει τροπος να κατοχυρωσω μια μη ολοκληρωμενη ιδεα για σελιδα? Δηλαδη εχω 2-3 ιδεες για ιστοσελιδες και εφαρμογες που ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ομως να τις ολοκληρωσω, αλλα πιστευω οτι θα επιαναν. Επειδη ομως ειμαι και ανεργος και χωρις φραγκα δεν μπορω να παω σε εταιρεια να σκασω καποια λεφτα να μου το φτιαξουν. Θα ηθελα λοιπον να μοιραστω την ιδεα με καποιον που ξερει, αλλα πως μπορω να κατοχυρωθω και εγω ωστε δεν θα μεινω απεξω?

Να πω οτι οι ιδεες ειναι 1000% υλοποιησημες και ας μην ξερω το τροπο. Αλλα sites εχουν πολυ ανωτερες τεχνολογιες. Απλα θελω να βρω ενα τροπο ωστε να μου ανηκει η ιδεα... Αν γινεται...

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 06 Ιαν 2014 15:11

Καλησπέρα ,
Σαν διαδικασία δεν υπάρχει αυτό που θες.
Υπάρχουν ναι μεν τα e-patent αλλά δεν είναι διαδικασία που θες να μπλέξεις αν δεν έχεις λεφτά.

To πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα NDA (Non-disclosure agreement) με κάποιο δικηγόρο και να χρησιμοποιείς αυτό σε κάθε σου επαφή.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

gotham78

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από gotham78 » 06 Ιαν 2014 15:18

Δηλαδη οτι υπαρχει απο ιστοσελιδα, εφαρμογη, κατασκευη κλπ, την εφτιαξε 100% ο ιδιος που ειχε την ιδεα? Αρα δεν προκειται να κανω τιποτα... Λολ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 06 Ιαν 2014 15:41

Ακόμα και ένα startup να κάνεις θα πρέπει να αποκαλύψεις στον επενδυτή σου το σχέδιό σου.

Αυτό που ζητάς έχει νόημα σε πολύ υψηλότερο βαθμό καινοτομίας.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

gotham78

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από gotham78 » 06 Ιαν 2014 16:00

Αααα καταλαβα... Ενταξει αυτα που εχω σκεφτει ειναι

α) Μια σελιδα/εργαλειο που νταξει και να διαρευσει δεν ειναι και κατι τρομερο.

β) Εχω μια πολυ καλη ιδεα, (δυσκολα υλοποιησιμη) που πιστευω θα γινοταν πολυ ντορος. Αν ηταν στα αγγλικα πιστευω οτι και παγκοσμια θα ειχε σιγα σιγα απηχηση.

Υ.Γ. Αν καταφερω και υλοποιησω την κεντρικη ιδεα (δηλαδη τα πολυ βασικα) μπορω να το κατοχυρωσω καπως και μετα σιγα σιγα να το επεκτεινω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από DimitriosX » 06 Ιαν 2014 16:53

1) Οτι και να εχεις σκεφτεί το εχει σκεφτεί και καποιος αλλος πριν λιγο ακριβώς ή στο περιπου

2) Με το που θα το βγάλεις θα σε αντιγράψουν έτσι και αλλιώς

3) Βρες άτομα μιλα για την ιδέα σου , πάρε feedback, κάνε την καλυτερη

4) Φτιάξε ομάδα

5) Κάνε ενα prototype

Σημείωση:

Για να έχεις μία καλή ιδέα πρέπει να έχεις πολλές.
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

gotham78

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από gotham78 » 06 Ιαν 2014 17:08

DimitriosX έγραψε:1) Οτι και να εχεις σκεφτεί το εχει σκεφτεί και καποιος αλλος πριν λιγο ακριβώς ή στο περιπου

4) Φτιάξε ομάδα

5) Κάνε ενα prototype

Σημείωση:

1) υπαρχουν σχεδον ιδιες εφαρμογες. Εγω πονταρω σε μια πολυ ειδικη λεπτομερια.
2) Ναι αυτο το ξερω
3) εχω μιλησει με φιλους μου, και συμφωνουν οτι ειναι καλη ιδεα
4) που να την βρω??? :(
5) πως να το φτιαξω ? :(
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από DimitriosX » 06 Ιαν 2014 17:12

gotham78 έγραψε:
DimitriosX έγραψε:1) Οτι και να εχεις σκεφτεί το εχει σκεφτεί και καποιος αλλος πριν λιγο ακριβώς ή στο περιπου

4) Φτιάξε ομάδα

5) Κάνε ενα prototype

Σημείωση:

1) υπαρχουν σχεδον ιδιες εφαρμογες. Εγω πονταρω σε μια πολυ ειδικη λεπτομερια.
2) Ναι αυτο το ξερω
3) εχω μιλησει με φιλους μου, και συμφωνουν οτι ειναι καλη ιδεα
4) που να την βρω??? :(
5) πως να το φτιαξω ? :(
1) Που θα μπορούν οι αλλες ίδιες εφαρμογές απλά να το βάλουν ?
3) Μίλα και με κόσμο που θα σου πεί και κάτι παραπάνω ( δες 4. )
4) Πήγαινε σε open coffee, σε startup events, σε coworking χώρους... Βρές φιλο φίλου developer και ρώτα. Βαλε post σε σχετικά fb groups....
5) Δες 4.
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

gotham78

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από gotham78 » 06 Ιαν 2014 17:21

Δυστηχως ειμαι σε επαρχια οποτε μου ειναι δυσκολο το 4 και το 5. Τεσπα θα δω μηπως βρω καμια ομαδα στο φβ. Και εσεις αν εχετε να προτεινετε καμια ομαδα, στειλτε κανα πμ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από giannis17 » 07 Ιαν 2014 14:24

gotham78 βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση με σένα εδώ και πολύ καιρό και δεν είναι ότι δεν ξέρω να υλοποιήσω τις ιδέες μου αλλά ανάμεσα σε 8ωρη εργασία, σχολή και κοινωνικές υποχρεώσεις δεν περισσεύει χρόνος ούτε για κατούρημα που λένε.

Το μόνο σίγουρο είναι πως όσο καθυστερούμε να υλοποιήσουμε τις ιδέες μας τόσο θα γίνονται παρωχημένες ή θα τις υλοποιήσει κάποιος άλλος που σκέφτηκε κάτι παρόμοιο.

Από την άλλη άντε βρίσκεις άτομα, φτιάχνεις μια ομάδα...οι πιθανότητες να ολοκληρωθεί το έργο όπως το φαντάστηκες είναι περίπου στο 50%, μετά (αν πρόκειτε για κερδοφόρα ιδέα) οι πιθανότητες να βγάλεις τα χρήματα που είχες υπολογίσει πέφτουν στο 10-15%. Και εντάξει αν εσύ μόνο δώσεις την ιδέα και κάνεις ένα ψιλο-συντονισμό πες τι είχα τι έχασα...αν πρόκειτε όμως να ασχοληθείς σοβαρά με την υλοποίηση που σημαίνει πως πρέπει να παρατήσεις δουλειά, προσωπικό χρόνο κλπ τότε δυστυχώς δεν αξίζει.

Αν είχα χρήματα στην άκρη για να περάσω ένα χρόνο πίστεψε με οι πλατφόρμες που έχω στο μυαλό μου "ταΐζουν" 10 οικογένειες επ' αόριστον.

Οπότε διάλεξε το ρόλο που θα έχεις στην ιδέα σου, βρες τα κατάλληλα άτομα να την αξιολογήσουν (μπορεί αυτό που εσύ βλέπεις καινοτόμο να είναι μπούρδα no offence πολλοί το παθαίνουν), μετά υπολόγισε τι θα σου κοστίσει σε χρόνο, χρήμα και αν μπορείς να ανταπεξέλθεις και τέλος βρες τα άτομα που θα σε βοηθήσουν στην υλοποίηση και ξεκίνα.

Η ιδέα της κατοχύρωσης σε ένα δικηγόρο δεν είναι κακή αν πρόκειται για κάτι που θα αποφέρει αρκετά κέρδη και έχεις τα χρήματα να το κάνει, απλά καν' το από την αρχή πριν σε προλάβει κάποιος "συνέταιρος".
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

gotham78

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από gotham78 » 07 Ιαν 2014 16:29

Φιλε μου οι πιο πολλες ιδεες μου ειναι να φτιαξω sites που στην ουσια θα εχει καποιο κοσμο σε ενα συγκεκριμενο target group. Οι σελιδες αυτεςδεν ειναι απαιτητικες ουτε σε χρονο ουτε σε χρημα. Χωρις δηλαδη πολλες απαιτησεις σε πορους και ατομα. Αρκει να βρω το μηχανισμο να το φτιαξω. Επισης δεν εχω και τοσο προβλημα να μοιραστω τις ιδεες μου για αυτες τις σελιδες με 4-5 ατομα.

Εχω ομως και μια ιδεα που θα μπορουσε να φτασει πολυ ψηλα και σε παγκοσμιο επιπεδο. Και αν επιανε (που θα επιανε σιγουρα), θα ενδιαφεροντουσαν και αλλες εταιριες.
Στο πρωτο ακουσμα της ιδεας θα πειτε "καλα ρε συ υπαρχουν χιλιαδες σελιδες σαν αυτο που σκεφτηκες". Κι ομως εχει μια διαφορα απο αλλα sites που θα πιασει παρα πολυ (καποιον μου θυμιζω οπως τα γραφω τωρα αλλα τεσπα. Λολ).

Επισης ο ρολος που θα εχω θα ειναι αρκετα ενεργος. Μπορω να ψιλοασχοληθω και σχεδιαστικα και τα γυρω γυρω. Τον κεντρικο κωδικα δεν μπορω να φανταστω πως θα μπορουσα να το κανω. Αν και η καλη ιδεα που λεω ειναι κατα 99,9% για εφαρμογη και οχι για σελιδα. Πως ειναι π.χ. Instagram.

Δηλ. Οτι ιδεες ανεβαζουν, που ειναι και με λεπτομερειες, π.χ. Στο indiegogo, με ρισκο να τις παρει καποιος αλλος τις ανεβαζουν?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από giannis17 » 07 Ιαν 2014 19:28

Όταν μιλάμε για κάτι χειροπιαστό (προιόν) εκεί πλέον παίζουν οι πατέντες όχι μόνο πνευματικά δικαιώματα. Στο software δεν μπορείς να βγάλεις πατέντα, και να στο κλέψει κάποιος θα αλλάξει ένα μικρό κομμάτι το οποίο θα το διαφοροποιεί από το δικό σου και πάλι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Οπότε ναι ότι έχει να κάνει με software είναι "στον αέρα" και αν δεν έχεις από πίσω κεφάλαιο να στηρίξεις μερικές δικαστικές διαμάχες για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων τότε απλά το κρατάς μυστικό μέχρι να αρχίσεις να βγάζεις χρήματα από αυτό και μη σου πω υπογράφεις ιδιωτικά συμφωνητικά με όλους τους συνεργάτες πως δεν θα χρησιμοποιήσουν ιδέες, δεδομένα, εργαλεία κλπ κλπ που δημιουργήθηκαν από αυτούς ή από άλλα μέλη της ¨"εταιρίας" για οποιοδήποτε άλλο σκοπό πέραν της περάτωσης του "έργου".

Ισχύει δηλαδή στο 100% το ρητό "φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά".
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από burnmind » 12 Ιαν 2014 14:35

Προσωπικά είμαι της άποψης πως "ideas are just a multiplier of execution", ή σε μια Ελληνική απόδοσή του*, "μία ωραία ιδέα δεν αξίζει τίποτα χωρίς να υλοποιηθεί".

*την οποία έγραψα κάποτε εδώ

Καλές και χρυσές οι ιδέες, αλλά εκτός του ότι χωρίς πράξεις δεν είναι τίποτα, όταν πραγματικά ασχολείται κάποιος μαζί τους τότε μεταλλάσσονται σε τεράστιο βαθμό.

Όταν ήμουν μικρός, είχα μία υποψία (όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι) πως τα παιχνίδια μου ζωντανεύουν το βράδυ και κάνουν διάφορα πράγματα μέσα στο σπίτι.

Ας πούμε πως είμαι αρκετά μεγαλύτερος απ' ότι είμαι, πως ζούσα στην Καλιφόρνια και σε κάποια φάση (όταν μεγάλωσα) συζήτησα τα παραπάνω με μερικούς γνωστούς μου (βάζοντάς τους να υπογράψουν από ένα NDA). Ένας από αυτούς είχε έναν φίλο στην Pixar, στον οποίο είπε την ιδέα μου, από την οποία γεννήθηκε το Toy Story franchise.

Μπορώ να διεκδικήσω τίποτα με βάση το NDA που υπέγραψα;

Εγώ λέω όχι.

Κατ' αρχήν, δε μπορώ να αποδείξω με τίποτα πως ο φίλος μου είπε στον φίλο του ότι μπλα μπλα μπλα. Και άντε, πες ότι μπορώ.

Η τελική υλοποίηση (βλέπε ταινίες, παιχνίδια, κλπ) τις δικής μου γενικής ιδέας είναι τρομερά διαφορετική απ' ότι είχα εγώ αρχικά στο μυαλό μου. Η ιδέα μου απλά έκανε κάποιους να δουν πως υπάρχει ένα business opportunity σε έναν συγκεκριμένο τομέα, και να δημιουργήσουν κάτι ώστε να το καλύψουν. Αν συμμετείχα κι εγώ στην κατασκευή (έστω βάζοντας συγκεκριμένες ιδέες, συζητώντας για τα προβλήματα που θα παρουσιαζόντουσαν κλπ), τότε θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Ας δούμε και το παράδειγμα του Facebook (ό,τι θυμάμαι από την ταινία τουλάχιστον): Προσέλαβαν κάτι τύποι του Harvard τον Zuck να κατασκευάσει την ιδέα τους, είχαν αποδείξεις (emails κλπ, τα οποία έχουν ακριβώς την ίδια νομική υπόσταση με ένα NDA), αυτός αντέγραψε τελείως την κεντρική ιδέα, ΑΛΛΑ η υλοποίησή του (μαζί με το marketing και τις μετέπειτα κινήσεις του) ήταν τελείως διαφορετική από αυτό που είχαν σκεφτεί οι άλλοι.

Αποτέλεσμα; Τον κυνήγησαν δικαστικά (αφότου πέτυχε) και τελικά έκαναν έναν συμβιβασμό (αρκετά χρόνια μετά) για να πάρουν αρκετά εκατομμύρια δολάρια μεν, φραγκοδίφραγκα σε σχέση με το τι αξίζει το Facebook δε.

Και απ' ότι ακούω, για κάθε πετυχημένο startup (όπου πετυχημένο ΔΕ σημαίνει Facebook) υπάρχουν χιλιάδες αποτυχημένα. Δηλαδή, αν για να βγάλουμε λεφτά απ' τις ιδέες μας περιμένουμε να τις υλοποιήσει κάποιος άλλος χωρίς εμείς να βάλουμε το χεράκι μας, τότε μάλλον θα περιμένουμε πάρα πολύ. :)

Τέλος, να αναφέρω ότι δεν εξετάζω την ηθική πλευρά των παραπάνω, όπως και να σημειώσω πως δε γράφτηκαν ως απάντηση σε κάποιον που συμμετείχε μέχρι στιγμής στο topic. Είναι απλές σκέψεις και απόψεις που θα χρησιμοποιηθούν για την καταπολέμηση της μυστικοπάθειάς μου! :lol:

ΥΓ:
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από geomagas » 12 Ιαν 2014 16:48

...Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! :D

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Πως κατοχυρωνω μια ιδεα

Δημοσίευση από lefta4klik » 12 Ιαν 2014 16:59