Μου κανει το multisite?

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 06 Ιαν 2014 22:01

Θελω να φτιαξω δυο σελίδες και δεν ξερω αν μου κανει το multisite και το wordpress γενικα. Ή εχετε κατι αλλο να προτεινετε. Σχεδον μοιαζει η χρηση των δυο σελιδων, για αυτο και δεν ανοιγω νεο νημα.

α) Αυτο που θελω να φτιαξω θυμιζει παρα πολύ την λειτουργία μυστικής ομάδας στο fb που ο διαχειριστής της εγκρίνει τα μέλη της. Απλά θέλω να το κάνω σε δικό μου site και να μην έχω σχέση με το fb.

Ποιο αναλυτικά...

Θελω μια αρχικη σελιδα π.χ. Http://www.nightlife.com που να εχει απλα ενα λογοτυπο, ενα κειμενακι που να εξηγει τι ακριβως κανει το site και 2 κουμπια εγγραφης και συνδεσης. Οταν λοιπον κανει καποιος εγγραφη να μπορει να ΑΙΤΗΘΕΙ να δημιουργησει κατι σαν σελιδα με το url που θελει π.χ. http://nightlife.com/bar_nikos_patra ή να αιτηθει να γινει μελος σε μια ηδη υπαρχουσα σελιδα.

Τωρα λοιπον, οταν κοινοποιει το url εκει που θελει, π.χ. Στο fb ή στην επαγγελματική του κάρτα, να μπορει ενα χρήστης που μπαίνει στη διεύθυνση αυτή να αιτηθεί εγγραφή και ο χρήστης που εχει δημιουργήσει την συγκεκριμενη σελιδα να ειναι ο αρμοδιος για το αν θα τον δεχτει ή οχι. Τωρα μεσα στη σελιδα θα ειναι κατι σαν κλειστο group που θα εχει συζητήσεις, ψηφοφορίες κλπ. Οποιοσδήποτε όμως χρήστης που δεν θα εχει το url δεν θα μπορει να βρει την σελιδα, όπως και οποιοσδήποτε δεν εχει εγκριθει από τον admin της ομάδας δεν θα μπορει να δει τιποτα μεσα στην ομάδα.

β)μοιαζει με αυτο που θελω να κανω στο α) απλα οχι σαν ομαδα αλλα σαν πορτφολιο. Δηλαδη να γραφεται καποιος με το username π.χ. Santana, να παιρνει url http://www.mymusic.com/santana και μεσα σε αυτο το προφιλ να μπορει να επεξεργαζεται 5-6 πεδια που θα εχω ορισει εγω. Π.χ. Avatar, bio, youtube embedd κωδικα, εκδηλωσεις κλπ. Επισης για αρχη θελω να ειναι (οπως στο α)) μυστικο το url. Δηλαδη αν δεν κοινοποιησει ο santana το url http://www.mymusic.com/santana, να μην μπορει να δει το προφιλ κανενας.

Παιδια απαντηστε οτι μπορειτε γιατι δεν ξερω και καλα αγγλικα και δεν ξερω προς τα που να στραφώ.
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 06 Ιαν 2014 22:55

Με το multisite γίνονται και τα δύο. Αυτό που περιγράφεις είναι μία multisite εγκατάσταση με subdirectories (γίνεται και με subdomains).

Αυτό που δεν γίνεται είναι η απόκρυψη του url. Πως μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να ξέρει ή να μην ξέρει ένα url; Και πως μπορεί ο browser να ξέρει αν ο επισκέπτης έχει ή όχι πρόσβαση στο url;

Η απόκρυψη γίνεται σε επίπεδο περιεχομένου, όχι url. Μπορείς πχ να βγάζεις ένα μήνυμα απαγόρευσης πρόσβασης σε μη συνδεδεμένους χρήστες, ή σε χρήστες που ο ρόλος τους δεν τους δίνει δικαίωμα πρόσβασης.

gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 06 Ιαν 2014 23:57

geomagas έγραψε:Με το multisite γίνονται και τα δύο. Αυτό που περιγράφεις είναι μία multisite εγκατάσταση με subdirectories (γίνεται και με subdomains).

Αυτό που δεν γίνεται είναι η απόκρυψη του url. Πως μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να ξέρει ή να μην ξέρει ένα url; Και πως μπορεί ο browser να ξέρει αν ο επισκέπτης έχει ή όχι πρόσβαση στο url;

Η απόκρυψη γίνεται σε επίπεδο περιεχομένου, όχι url. Μπορείς πχ να βγάζεις ένα μήνυμα απαγόρευσης πρόσβασης σε μη συνδεδεμένους χρήστες, ή σε χρήστες που ο ρόλος τους δεν τους δίνει δικαίωμα πρόσβασης.
Αυτό που εννοώ με το url είναι όπως τα "μη καταχωριμένα" βίντεο του youtube. Ένα άλλο παράδειγμα είναι το url που μοιράζω ένα αρχείο από το dropbox. Δηλαδή με αυτό το https://www.dropbox.com/s/tp24713ex85w23d/manipu3.jpg βλέπεις κατι αφού το κοινοποίησα εγώ, αλλιώς δεν θα μπορούσες να το βρεις πουθενα...
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 07 Ιαν 2014 00:16

Ναι αλλά και πάλι, βασίζεσαι στο γεγονός ότι το url είναι "άγνωστο" (δεν το έχει κοινοποιήσει κανείς σε κανένα).
Αυτό δεν πάει να πει ότι δεν είναι και δημόσιο. (Hint: Σκέψου bots)

Το θέμα της ασφάλειας δεν έχει να κάνει με το ποιος ξέρει το url ή όχι. Μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό.
Έχει να κάνει με το "Αν κάποιος το προσπελάσει, πως θα ανταποκριθώ".

gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 07 Ιαν 2014 00:29

Ωραια, ας το παμε λιγο σιγα σιγα μπας και βγαλω ακρη. Το πρωτο βημα το εκανα και τεστ και ολα καλα. δηλαδη εγκατεστησα multisite, εκανα μια εγραφη χρηστη απο αλλο browser, φτιαχτηκε η διευθυνση του και ολα οκ...

Τώρα...

α) πως μπορώ να περιορίσω τις επιλογές του στο να μπορεί να συμπληρώσει μόνο 7-8 πεδία? Δηλαδή να μπορεί να φτιάξει μια προσωπική σελίδα και με συγκεκριμένο layout. π.χ. Photo, βιογραφία, hobbies, κωδικας για youtube κλπ. Σκεφτείτε δηλαδή πως φτιάχνεται ένα profil π.χ. στο twiiter (Δείτε τα πεδία στην photo απο τον λογαριασμο μου για το mytalk.gr)

Και αν γίνεται χωρις να έχει καν επαφη με backend. (γιατί τώρα έχει full προσβαση με αποτέλεσμα ο υποτιθέμενος χρήστης να μπερδεύεται...
Εικόνα

gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 07 Ιαν 2014 00:38

geomagas έγραψε:Ναι αλλά και πάλι, βασίζεσαι στο γεγονός ότι το url είναι "άγνωστο" (δεν το έχει κοινοποιήσει κανείς σε κανένα).
Κάτσε δηλαδή αν έχω εγώ στο dropbox φακελό μου ένα αρχείο το_ημερολογιό_μου.doc μπορεί να σαρωθεί από bots? Γιατί λογικά θα είναι δημόσιο και μη κρυπτογραφημένο αφού ένας που έχει το url μπορεί να το διαβάσει... Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αυτό πχ το αρχείο https://www.dropbox.com/s/k2wxrnda88qrccy/freestuff.txt μπορεί ένα bot να το διαβάσει?

geomagas έγραψε:Το θέμα της ασφάλειας δεν έχει να κάνει με το ποιος ξέρει το url ή όχι. Μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό.
Ναι τελικά ίσως το αφήσω για το τέλος το θέμα με τα url
geomagas έγραψε: Έχει να κάνει με το "Αν κάποιος το προσπελάσει, πως θα ανταποκριθώ".
Εδώ όμως τι περίπου εννοείς? (Με λίγα λόγια, μιας και είπα οτι θα ασχοληθώ αργότερα με τα url. Ας φτιάξω πρώτα το υπόλοιπο site :lol: )
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 07 Ιαν 2014 00:43

Με plugin(s). Ότι δεν βρεις έτοιμο, θα πρέπει να το φτιάξεις.

Θα πρέπει, πρώτα απ' όλα, να μην τον κάνεις admin (τοπικό, εννοείται).
Επειδή κανένας από τους υπάρχοντες ρόλους του WP δεν κάνει ακριβώς αυτό που θες, θα πρέπει το plugin σου να ορίζει κάποιον νέο, και να του δίνει ανάλογα δικαιώματα (πχ να μπορεί να αλλάξει το theme και να προσθέτει χρήστες, αλλά όχι να αλλάζει πχ τις γενικές ρυθμίσεις του site του).

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 07 Ιαν 2014 00:55

gotham78 έγραψε:
geomagas έγραψε:Ναι αλλά και πάλι, βασίζεσαι στο γεγονός ότι το url είναι "άγνωστο" (δεν το έχει κοινοποιήσει κανείς σε κανένα).
Κάτσε δηλαδή αν έχω εγώ στο dropbox φακελό μου ένα αρχείο το_ημερολογιό_μου.doc μπορεί να σαρωθεί από bots? Γιατί λογικά θα είναι δημόσιο και μη κρυπτογραφημένο αφού ένας που έχει το url μπορεί να το διαβάσει... Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αυτό πχ το αρχείο https://www.dropbox.com/s/k2wxrnda88qrccy/freestuff.txt μπορεί ένα bot να το διαβάσει?
Είναι στο χέρι του dropbox να αφήνει ή όχι τον καθένα (άνθρωπο ή ρομποτάκι) να σαρώνει ή όχι urls.
gotham78 έγραψε:
geomagas έγραψε:Το θέμα της ασφάλειας δεν έχει να κάνει με το ποιος ξέρει το url ή όχι. Μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό.
Ναι τελικά ίσως το αφήσω για το τέλος το θέμα με τα url
geomagas έγραψε: Έχει να κάνει με το "Αν κάποιος το προσπελάσει, πως θα ανταποκριθώ".
Εδώ όμως τι περίπου εννοείς? (Με λίγα λόγια, μιας και είπα οτι θα ασχοληθώ αργότερα με τα url. Ας φτιάξω πρώτα το υπόλοιπο site :lol: )
Θα πρέπει να φτιάξεις τη σελίδα σου έτσι ώστε να ξέρει πως θα αντιδράσει αν προσπελαστεί, και όχι να είσαι σίγουρος ότι αυτός που κάνει την προσπέλαση έχει πράγματι δικαίωμα να την κάνει (Security through Obscurity).

gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 22 Ιαν 2014 23:21

Λοιπον.

Μετα απο καιρο δοκιμαζω το multisite και απο οτι βλέπω ο χρηστης που φτιαχνει site έχει απολυτα δικαωματα να κανει τα παντα. Εγώ δεν θέλω να μπορει να αλλάζει header, θεματα να αναρτει ποστ κλπ. Θέλω μόνο να μπορεί να αλλάξει την σελίδα του

p.x. https://soundcloud.com/zan_prevee
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 23 Ιαν 2014 00:40

Ε ναι, αν το φτιάχνει μόνος του, τότε είναι admin. Η ουσία είναι να του το φτιάχνεις εσύ και να του δίνεις ρόλο πχ author. Διάβασε παραπάνω.

Αλλά υποπτεύομαι ότι δεν θέλεις στην πραγματικότητα να έχει ο καθένας το δικό του site, αλλά μία member page στο δικό σου.
Σε αυτή την περίπτωση, μπορεί να σου αρκεί το single site με ένα buddyPress για αρχή. Και μπόλικες καστομιές! :P

gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 03 Αύγ 2014 18:39

Ρε παιδια ξαναδοκιμαζω το multisite και έχω το εξης πρόβλημα.

Όταν κανω εγγραφη, μου ερχεται το mail ενεργοποίησης με το url http://onomauser.onomasite.gr/keyyyyyyyyyy και οταν το παταω παίρνω 404. Δοκιμασα χειροκίνητα χωρις subdomain και δουλεύει. δηλαδή http://onomasite.gr/keyyyyyyyyyy.

Πως μπορω να το αλλάξω αυτό στο email που στέλνει?

Επίσης παρότι ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός και το βλέπω στους ιστοτόπους, όταν πατάω προβολή μου δινει 404. Και νεο ιστότοπο να κάνω χειροκίνητα, πάλι 404 παίρνω. Σαν να μην δουλεύουν τα subdomain

Γιατί? τι να προσέξω?
Εικόνα

gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 03 Αύγ 2014 19:09

gotham78 έγραψε:Ρε παιδια ξαναδοκιμαζω το multisite και έχω το εξης πρόβλημα.

Όταν κανω εγγραφη, μου ερχεται το mail ενεργοποίησης με το url http://onomauser.onomasite.gr/keyyyyyyyyyy και οταν το παταω παίρνω 404. Δοκιμασα χειροκίνητα χωρις subdomain και δουλεύει. δηλαδή http://onomasite.gr/keyyyyyyyyyy.

Πως μπορω να το αλλάξω αυτό στο email που στέλνει?

Επίσης παρότι ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός και το βλέπω στους ιστοτόπους, όταν πατάω προβολή μου δινει 404. Και νεο ιστότοπο να κάνω χειροκίνητα, πάλι 404 παίρνω. Σαν να μην δουλεύουν τα subdomain

Γιατί? τι να προσέξω?
Τελικά απενεργοποίησα το subdomain και ολα οκ
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 03 Αύγ 2014 19:10

Εσύ το ενεργοποίησες στο wp αλλά ο apache τι έχει να πει για τα subdomains; Ξέρει την ύπαρξή τους;

Αν λύσεις αυτό, λύνεις και τα δυο 404.

gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 03 Αύγ 2014 20:15

Τώρα δεν έχω πρόβλημα με τα 404. Έχω άλλα προβλήματα. Δοκιμάζω το multisite, δοκιμάζω το buddypress και κανένα δεν κάνει την δουλειά που θέλω γαμώτο. Και νομίζω είναι πιο απλό αυτό που πλέον θέλω. Είναι σαν να παίρνω φορτηγό για να κουβαλίσω 1 κιλό ζάχαρη.

Θα προσπαθήσω να κάνω μια πολύ ολοκληρωμένη εικόνα με αυτό που θέλω.

Λοιπόν το multisite μεχρι το σταδιο εγγραφής, ενεργοποίησης κλπ μου κάνει μια χαρά. Από εκεί και πέρα ο νέος ιστότοπος του νέου μέλους, θέλω να έχει ακριβώς ότι έχει και το κεντρικό site. Και να μην μπορεί να επέμβει το μέλος. Φώτο 1
Εικόνα

Έπειτα να σημειώνει μέσα στο προφίλ του αυτά που θέλει. φώτο 2
Εικόνα

Και όλα αυτά να πάνε να κάθονται σε συγκεκριμένες θέσεις που θα φτιάξω εγώ. φώτο 3
Εικόνα

Μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς πολύ κώδικα?
Συνημμένα
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 03 Αύγ 2014 21:50

Δηλαδή ο κάθε χρήστης θα έχει μία μόνο σελίδα με συγκεκριμένο περιεχόμενο; Μα αν είναι έτσι, τότε το multisite είναι σίγουρα overkill!

Παρόλα αυτά:

1) Άφησε μόνο ένα theme διαθέσιμο για τα subsites. Το αν μπορεί ή όχι ο χρήστης να κάνει οτιδήποτε είναι θέμα δικαιωμάτων.

2) Τα extended profiles (ή κάπως έτσι) του buddypress δεν σε καλύπτουν σε αυτό;

3) Εδώ θέλεις σίγουρα κώδικα, για να φτιάξεις ένα custom template για τη home (και μοναδική) page του κάθε subsite. Χρησιμοποίησε το template_include hook.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες